Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-14, 18:09   #3676
aldo ufc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 152
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by tardeaandrei18 View Post
Salut,pentru o masina achizitionata si inscrisa pt prima oara in ianuarie 2007 in Romania,se mai plateste vreo taxa de mediu acum,de catre al doilea proprietar? Multumesc anticipat !
Salut, pentru masinile fabricate pana in 2007(si inscrise in perioada 01.01.2007-iunie 2007) s a platit vama si accize, implicit au fost scutite de plata taxei de prima inmatriculare. Inainte de a face un act de vanzare cumparare ar trebui sa faci o cerere la Anaf dar in mare raspunsul nu v-a fi favorabil.
aldo ufc is offline   Reply With Quote
Old 03-02-14, 12:40   #3677
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Probabil s-a mai discutat despre problema mea de nenumarate ori, dar nu am reusit sa gasesc un raspuns nici pe Google.

Am cumparat un VW Polo 1.2 benzina, in 2011.
Sunt al 2lea proprietar, masina era inmatriculata, a fost cumparata de noua din Romania.
Nu am platit absolut nici o taxa la ea.

Masina este din 2004. In momentul acela, exista vreo taxa de inmatriculare ?
Exista vreo sansa, sa fii fost platita de primul proprietar, astfel incat la revanzare sa nu mai fie nevoie sa fie platita alta taxa ?

Multumesc !
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 03-02-14, 12:45   #3678
Ciumpy94

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 67
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Probabil s-a mai discutat despre problema mea de nenumarate ori, dar nu am reusit sa gasesc un raspuns nici pe Google.

Am cumparat un VW Polo 1.2 benzina, in 2011.
Sunt al 2lea proprietar, masina era inmatriculata, a fost cumparata de noua din Romania.
Nu am platit absolut nici o taxa la ea.

Masina este din 2004. In momentul acela, exista vreo taxa de inmatriculare ?
Exista vreo sansa, sa fii fost platita de primul proprietar, astfel incat la revanzare sa nu mai fie nevoie sa fie platita alta taxa ?

Multumesc !
Nicio sansa.. daca o vinzi , noul proprietar trebuie sa plateasca taxa.
Ciumpy94 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 19:20   #3679
Dariusstefan

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 3
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

pentru un audi a6 quattro cu filtru particule specificatii......
motor 2698
co2 226 mg
an 2006 luna 7


ce taxa am la el si vreau sa stiu daca dupa ce o platesc o pot recupera si daca da in ce conditii
Dariusstefan is offline   Reply With Quote
Old 12-02-14, 08:06   #3680
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Taxa e 4671 EURO,am pus-o ca fiind euro 4
onymen is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 22:06   #3681
tardeaandrei18

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 4
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by aldo ufc View Post
Salut, pentru masinile fabricate pana in 2007(si inscrise in perioada 01.01.2007-iunie 2007) s a platit vama si accize, implicit au fost scutite de plata taxei de prima inmatriculare. Inainte de a face un act de vanzare cumparare ar trebui sa faci o cerere la Anaf dar in mare raspunsul nu v-a fi favorabil.
Masina e cumparata din Romania de noua,acum se vinde.A fost platita taxa de poluare atunci si masina a fost inscrisa pe 9 ianuarie 2007.
tardeaandrei18 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 22:08   #3682
tardeaandrei18

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 4
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Si daca e recuperata? Sau formalitatile de inscriere s-au facut in 12.2006 si masina s-a inmatriculat in 01.2007 si nu s-a platit taxa?
Masina a fost cumparata de noua din Romania,s-a platit taxa de poluare la vremea respectiva,din ce am inteles esti scutit de plata actualei taxe,daca respecta cerintele respective si-anume cu perioada aia de timp(1 ianuarie 2007-18 iunie 200.Masina a fost inmatriculata pe 9 ianuarie 2007.
tardeaandrei18 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-14, 20:57   #3683
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salut, am si eu o problema si anume ca nu am acte de intrare in tara a unei masini pe care vreau sa o inmatriculez, am vorbit cu cineva cu o platforma si o pot rezolva dar costa cam mult.Intrebarea mea este daca vand masina asa cum e acum neinmatriculata iar noul propietar o inmatriculeaza, va avea nevoie din nou de aceasta factura de la platforma sau exista vreo varianta sa inmatriculez masina fara numere rosii din tara de provienenta sau fara factura platformei, practic eu acum nu am nici un act care sa dovedeasca cum a intrat masina in tara.
babone is offline   Reply With Quote
Old 14-02-14, 21:43   #3684
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by babone View Post
Salut, am si eu o problema si anume ca nu am acte de intrare in tara a unei masini pe care vreau sa o inmatriculez, am vorbit cu cineva cu o platforma si o pot rezolva dar costa cam mult.Intrebarea mea este daca vand masina asa cum e acum neinmatriculata iar noul propietar o inmatriculeaza, va avea nevoie din nou de aceasta factura de la platforma sau exista vreo varianta sa inmatriculez masina fara numere rosii din tara de provienenta sau fara factura platformei, practic eu acum nu am nici un act care sa dovedeasca cum a intrat masina in tara.
Este foarte simplu...copie dupa un CMR...adica document de transport in care sa apara tipul masinii tale si seria de caroserie...atat.am inmatriculat 3 masini asa...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 21:20   #3685
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Se mai aude ceva de taxa?Azi am auzit la cineva cum ca ar fi picat taxa...mie greu sa cred
onymen is offline   Reply With Quote
Old 03-03-14, 07:50   #3686
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Daaa, se aude. Numai vesti BUNE !

Taxa auto: restituire în 5 ani, cu 20% pe an!

"Taxa auto de primă înmatriculare, declarată ilegală de către hotărârile judecătoreşti, se recuperează în 5 ani, cu tranşe de 20% în fiecare an, cuprinzând dobânzile, a anunţat Guvernul. Restituirea integrală a taxei auto va dura, aşadar, până în 2019!"


Sursa: http://www.************/masini-noi/n...pe-an-12179088
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 03-03-14, 08:48   #3687
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Nu stiu sigur daca e vorba aici si de timbru de mediu sau doar de taxa veche.
babone is offline   Reply With Quote
Old 03-03-14, 09:32   #3688
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by babone View Post
Nu stiu sigur daca e vorba aici si de timbru de mediu sau doar de taxa veche.
Din ce am inteles si eu cred ca e vorba doar de "taxa auto" ante timbru-de-mediu.

Oricum, sunt niste nenorociti.... cand au cerut banii de taxa nu cred ca le-a dat nimeni in rate pe 5 ani...
Santon is offline   Reply With Quote
Old 03-03-14, 11:13   #3689
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Pai decat sa astepti 5 ani pana iti da ei taxa inapoi,mai bine o inscrii fara taxa,depui dosarul, astepti 6 luni si gata.
onymen is offline   Reply With Quote
Old 03-03-14, 11:36   #3690
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am un prieten care a cumparat un logan din 2006, daca se duce sa il inscrie trebuie sa plateasca taxa?
ynp_46 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -