Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-06-08, 17:16   #1
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Diferenta dintre taxa auto platita pana in prezent conform Codului Fiscal si taxa de poluare auto, perceputa de la 1 iulie 2008, va fi restituita proprietarilor de autovehicule doar pe baza unei documentatii, incluzand copia chitantei care atesta plata taxei, in 45 de zile de la depunerea cererii.

"Suma va fi restituita in termen de 45 zile, conform Codului de Procedura Fiscala, si doar pe baza unei documentatii complete depuse de catre solicitanti la administratia fiscala, care trebuie sa includa copia chitantei pentru plata taxei auto si o cerere-tip de restituire a diferentei. Organul fiscal va avea un program informatic prin care se va calcula diferenta de taxa, iar suma va fi rambursata in cont bancar sau in numerar", au declarat, luni, agentiei MEDIAFAX, surse guvernamentale.

Procedura de restituire a diferentei de taxa auto va fi reglementata prin normele metodologice de aplicare a OU 50/2008 privind instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, care urmeaza sa fie aprobate in sedinta de marti a Guvernului.

Executivul a decis, in luna aprilie, introducerea taxei de poluare auto, calculata in functie de datele tehnice ale fiecarei masini in parte, pe baza emisiilor de dioxid de carbon si de noxe, aceasta urmand sa inlocuiasca, la 1 iulie 2008, taxa de prima înmatriculare aflata in vigoare.

Dupa noua grila, taxa creste pentru masinile noi vandute in Romania, in timp ce valorile scad la jumatate pentru autovehiculele Euro 1 si Euro 2 cu motoare de pana in 2.000 de centimentri cubi, taxa ramanand totusi mai mare pentru automobilele vechi de import.

In ordonanta se precizeaza ca statul va restitui diferenta de taxa auto rezultata din suma platita potrivit reglementarilor din Codul Fiscal si noua taxa de poluare auto.

Sursa: Mediafax
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	teava-esapament.jpg
Views:	268
Size:	39.4 KB
ID:	573593  
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 17:43   #2
robertzel86

Stage 3
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Exclamation Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

mi se pare corect sa primeasca lumea inapoi bani dati pe taxa...e mai ok noua taxa...
robertzel86 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 17:47   #3
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Asa, hotilor ! Da-ti-le banii inapoi oamenilor ! Voi cu taxele voastre... Romania e tara cu cele mai multe taxe din lume...
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 17:54   #4
alexcump

Stage 5
 
alexcump's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 605
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Ziceti-mi si mie ca sunt confuz. Eu taxa de inmatriculare la masina mea care am luat-o noua am platit in jur de 600ron. Dupa 1 Iulie as fi dat in jur de 1400ron? Astia sunt tampiti? Sau nu am inteles eu bine. Mie mi sar fi parut corect ca cei cu masini noi sa aiba taxe mici si cei care aduc toate rablele de afara sa plateasca. Nu invers. Unde-i vorba lu tariceanu '' Romania nu va mai fi gunoiul europei''. Daca e asa cum am zis mai sus adica cresc taxele la masinile noi .....atunci..... va fi. Fiindca la o masina veche taxele sunt mai mici.

Astept sa ma lamuriti
__________________


Te rog voteaza-ma aici in concursul Opel Adam.
Multumesc
E-mail: cumpanici.alexandru@yahoo.ro
alexcump is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 18:29   #5
gti 4 ever

Stage 5
 
gti 4 ever's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,413
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Quote:
Originally Posted by alexcump View Post
Ziceti-mi si mie ca sunt confuz. Eu taxa de inmatriculare la masina mea care am luat-o noua am platit in jur de 600ron. Dupa 1 Iulie as fi dat in jur de 1400ron? Astia sunt tampiti? Sau nu am inteles eu bine. Mie mi sar fi parut corect ca cei cu masini noi sa aiba taxe mici si cei care aduc toate rablele de afara sa plateasca. Nu invers. Unde-i vorba lu tariceanu '' Romania nu va mai fi gunoiul europei''. Daca e asa cum am zis mai sus adica cresc taxele la masinile noi .....atunci..... va fi. Fiindca la o masina veche taxele sunt mai mici.

Astept sa ma lamuriti
da ai inteles bine de acum ne vor invada masinile cu euro 2 cu sute de cai pe mana teribilistilor din pacate...... era ok sa scada la 300 euro taxa la euro 3 si vreo 100 la euro 4 cele cu euro 2 sa se scumpeasca asa o sa iasa un talmes-balmes
gti 4 ever is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 18:38   #6
alexcump

Stage 5
 
alexcump's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 605
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Acum toti astia de 18 ani cu carnete luate de maine isi aduc bmw-uri mercedes-uri cu caluti si iti e frica sa mai iesi pe strada.
ce o fi in capu lor doamneee
alexcump is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 18:55   #7
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

haideti sa nu ne mai plangem si sa dam vina in trafic pe ceilalti conducatori auto care au BMW-uri de sute de cai si pe care multi ii considera teribilisti......ar fi mai bine sa isi vada fiecare de covrigu lui.

alexcump fa o comparatie intre o masina noua pe care dai 10000Euro si una SH pe care dai aceasi suma si sa imi spui si mie daca masina noua te avantajeaza pe tine cu ceva.
Mai bine o masina SH cu dotari decat un cazan nou.
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 18:57   #8
ssorindaniel

Stage 4
 
ssorindaniel's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 189
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

E bine ca se dau banii inapoi.Era o furaciune prea mare.Iarasi e bine ca iti poti aduce o masina decenta din afara si o poti inmatricula.Oricum masina aia nu va tine prea mult(tehnic) si preturile vor scadea in mod sigur.
ssorindaniel is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 18:59   #9
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

asa cum io platesc mii de euro taxa pt o masina puternica sa plateasca frate toata lumea.Masina noua polueaza un timp mai indelungat decat una care mai are cativa ani si iese la pensie......

Masinile deja inscrise de ce nu platesc taxa auto? alea nu polueaza?
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 19:06   #10
marinica27

Stock
 
marinica27's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 3
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Eu unu zic sa nu gandim chiar asa....
Sa ne gandim logic : In momentul de fata inca vedem Dacia , Trabant , Wartburg sau cine stie ce masini vechi care te incurci de ele in trafic si polueaza mai mult decat una euro 2 cumparata de afara....nu contest faptul ca si al cele noi ar fi trebuit sa ramana taxa cat de cat la fel ...dar vorba la multi dupa acest forum decat un Logan nou la 9000 euro mai bine un BMW (an aprox.2000-2002) la aceasi bani sa fim seriosi.....
Hai sa fim cat de cat impartiali.....
marinica27 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 19:09   #11
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

bine k da banii inapoi

si sunt perfect de acord cu B73BOS, cate cazane nu sunt inscrise deja gen dacii 1310 de nush cati ani sau altele de genu, astea nu polueaza?!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 19:54   #12
dark_angel

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 48
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

ati auzit ce idei tampite au ?
au zis in felul urmator ca la masinile noi taxa va fi mai mare iar la masinile incepand cu non euro, euro 1,2 va fi mai mica luanduse du-pa durata de viata!
au zis ca cele noi vor circula mai multi ani iar cele vechi vor cuircula mai putini ani.
dark_angel is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 20:06   #13
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Quote:
Originally Posted by dark_angel View Post
ati auzit ce idei tampite au ?
au zis in felul urmator ca la masinile noi taxa va fi mai mare iar la masinile incepand cu non euro, euro 1,2 va fi mai mica luanduse du-pa durata de viata!
au zis ca cele noi vor circula mai multi ani iar cele vechi vor cuircula mai putini ani.
si ce te face sa crezi ca nu e adevarat....compara durata de viata a unei masini noi cu durata de viata a unei masini fabricate in 1990 si vezi si tu care polueaza mai mult timp de acum incolo.
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 20:07   #14
niku

Stage 5
 
niku's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 310
Member of:
[Opel]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
---va fi restituita proprietarilor de autovehicule doar pe baza unei documentatii, incluzand copia chitantei care atesta plata taxei---.
eu stiu ca,chitanta s-a predat la politie...voi ce stiti?
niku is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 20:13   #15
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

sa predat la politie ....si normal era sa faci si tu o copie sa o ai ca dovada in caz de vreo neregula.
in situatia in care nu ai copie incearca sa te duci la politie la ghiseul inmatriculari si vezi daca poti rezolva ceva
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -