Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 06-12-12, 23:16   #286
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by draganblue View Post
Salut baieti,am si eu o problema.. Am vadut anul trecut o masina unor oameni din jud Arad si nu am stiut ca trebuie sa o radiez. Acum problema e ca mie imi vine in continuare impozitul. Am facut contract vanzare/cumparare la o firma de perfectuarea actelor in Timisoara, eu find de aici. I-am dat noului proprietar cheile , talonul masinii, contract de v/c si copie de pe buletinul meu. Eu am primit copie de pe buletinul cumparatorului si contract de v/c. Si intamplator in vara anului asta am vazut masina in Arad dar cu numere de inmatriculare de AR si nu de TM cum am vandut-o. Rugamintea mea este sa imi spuneti ce pasi trebuie sa urmez ca sa radiez masina ca habar nu am. Va multumesc mult!
suna-ma maine pe 0721.931.432 si ajung in oras dupa ora 11-12, iti explic, dar nu ai nici o treaba cu radierea, daca cel din AR a fost de buna credinta si nu inteleg cum a transcris-o, e OK, nu mai figureaza pe tine la Politie, iar la primarie o scoti usor, ai contractul, copia lui de B.I., sper ca ai si copia CIV-ului..
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 01:27   #287
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
suna-ma maine pe 0721.931.432 si ajung in oras dupa ora 11-12, iti explic, dar nu ai nici o treaba cu radierea, daca cel din AR a fost de buna credinta si nu inteleg cum a transcris-o, e OK, nu mai figureaza pe tine la Politie, iar la primarie o scoti usor, ai contractul, copia lui de B.I., sper ca ai si copia CIV-ului..
Maine nu pot sa ajung sa ne vedem pt ca nu sunt in romania. Deabea duminica noaptea ajung in tara. Daca sunteti de acord va pot suna luni la orice ora puteti si ne intalnim ca sa imi explicati. Copia CIV-ului nu o am....!!

Last edited by draganblue; 07-12-12 at 01:33.
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 01:41   #288
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Si totusi eu cand am cumparat masina am transcris-o doar cu contractul v/c, civ-ul si talonul care era logic pe numele celui care mi-a vandut-o. Atata tot! Asa ma gandesc ca a transcris-o si doamna din AR e simplu. Dar eu nu inteleg o chestie daca ei au transcris masina pe numele lor mie de ce imi vine impozit? la finante nu se radiaza automat ca si la politie? Multumesc
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 10:20   #289
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Nu se radiaza automat la primarie, pt ca noi suntem behindul lumii, asvem mot in frunte, vorba aia, la Pol se radiaza automat, dar la fisc nu..ce sa zic.

Pai d-na din AR nu inteleg cum a radiat-o doar cu ce ai spus, avea nevoie de Fiscal si Fisa de Inmatriculare semnata la TM la fisc.

Tu poate ai inm masina acu multi ani, dar avand in vedere varsta mi-e greu sa cred ca doar cu actele care le-ai spus, ai facut-o.. Acum 7-8 ani se puitea doar cu atatea...

Suna-ma cand ajungi..dar cred ca ai putea scoate un duplicat de CIV de la RAR, daca tot e pe numele tau..
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 11:26   #290
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by draganblue View Post
Si totusi eu cand am cumparat masina am transcris-o doar cu contractul v/c, civ-ul si talonul care era logic pe numele celui care mi-a vandut-o. Atata tot! Asa ma gandesc ca a transcris-o si doamna din AR e simplu. Dar eu nu inteleg o chestie daca ei au transcris masina pe numele lor mie de ce imi vine impozit? la finante nu se radiaza automat ca si la politie? Multumesc
mai demult trebuia sa mearga la politie atat vanzatorul cat si cumparatorul, vanzatorul semna acolo ca este de acord cu radierea, isi primea fiecare actele si gata. stiu ca am cumparat eu o masina si cum nu a mai venit vanzatorul la politie am semnat eu si pentru el si m-a inteles ala de la police si am rezolvat cu depunerea actelor pentru CIV nou ca numerele au ramas tot alea.altfel nu se rezolva nimic si noroc ca am pastrat actele care trebuia sa le primeasca vanzatorul de la politie ca altfel nu il radia de la primaria lui si tot platea impozit de nebun cu toate ca si eu plateam la mine la primarie.
deci din astea statul castiga.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 12:42   #291
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

De a lungul timpului am detinut mai multe masini pe numele meu, eu am fost din categoria celor mai cinstiti care cand au cumparat ceva am definitivat actele.

Acum am 4 masini pe numele meu dar una numai este in posesia mea de mult timp.

Un volvo 480 1721cmc turbo, pe care as vrea sa o radiez de la fisc, problema este ca un prieten de al meu a vrut sa o cumpere de la mine, dar nu avea toti bani, fiind prieten i-am dat masina pe o suma de bani urmand sa imi dea si restu, n-am facut contract de vanzare - cumparare cu el, el apoi a vandut masina si ala a vandut-o la altu si tot asa ... de vreo 2 ani am pierdut urma masini , actualul propritar sa zicem are la masina , talon si cheile, si pe talon e scris numele si data la care am instrainat masina catre prietenu meu.

Eu am acuma cartea masini in original, prin ce motoda as putea scapa de ea de la impozit ?
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 14:17   #292
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
De a lungul timpului am detinut mai multe masini pe numele meu, eu am fost din categoria celor mai cinstiti care cand au cumparat ceva am definitivat actele.

Acum am 4 masini pe numele meu dar una numai este in posesia mea de mult timp.

Un volvo 480 1721cmc turbo, pe care as vrea sa o radiez de la fisc, problema este ca un prieten de al meu a vrut sa o cumpere de la mine, dar nu avea toti bani, fiind prieten i-am dat masina pe o suma de bani urmand sa imi dea si restu, n-am facut contract de vanzare - cumparare cu el, el apoi a vandut masina si ala a vandut-o la altu si tot asa ... de vreo 2 ani am pierdut urma masini , actualul propritar sa zicem are la masina , talon si cheile, si pe talon e scris numele si data la care am instrainat masina catre prietenu meu.

Eu am acuma cartea masini in original, prin ce motoda as putea scapa de ea de la impozit ?
doar prin instanta. cu sentinta prin care sa se constate ca nu mai ai masina si asa sa o radieze primaria din evidentele lor fiscale. comic este faptul ca legal cine are acum masina poate si asa circula cu ea, atat ca nu o poate vinde in mod legal cu acte.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 14:19   #293
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
Nu se radiaza automat la primarie, pt ca noi suntem behindul lumii, asvem mot in frunte, vorba aia, la Pol se radiaza automat, dar la fisc nu..ce sa zic.

Pai d-na din AR nu inteleg cum a radiat-o doar cu ce ai spus, avea nevoie de Fiscal si Fisa de Inmatriculare semnata la TM la fisc.

Tu poate ai inm masina acu multi ani, dar avand in vedere varsta mi-e greu sa cred ca doar cu actele care le-ai spus, ai facut-o.. Acum 7-8 ani se puitea doar cu atatea...

Suna-ma cand ajungi..dar cred ca ai putea scoate un duplicat de CIV de la RAR, daca tot e pe numele tau..
Eu masina am cumparat-o din Dr Tr Severin in 2010 si am transcris-o pe numele meu doar cu ce am scris mai sus +fiscal. Si nu am de ce sa mint sau sa vorbesc prostii. Si la doamna din AR cand i-am vandut masina i-am oferit si fiscal la zi fara nici o datorie, asta find in 2011 in vara.Oricum luni dau si pe la primarie sa vad ce ma mai mint si aia. Multumesc ca ati fost amabili!
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 14:52   #294
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by fistaccio View Post
Sa explic mai bine cum e situatia, masina a fost adusa de afara am facut rarul azi, dar urmeaza sa ii platesc taxa si sa ii scot numere, in acelasi timp eu vreau sa imi schimb domiciliul din buletin, vreau sa intreb daca ii scot numere acum pe judetul actual din buletin, peste usor si tine doar de niste simple acte sa o trec si sa ii scot numere pe alt judet tinand cont ca tot eu sunt proprietarul, fau trebuie sa rac ta identifiare. Si.. etc
nu trebuie nici o identificare nimic
te duci o treci la fisc la noua adresa, platesti taxa la noua adresa si depui actele la politie, nu mai trebe identificare nimic, e prima inmatriculare
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 15:07   #295
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by draganblue View Post
Eu masina am cumparat-o din Dr Tr Severin in 2010 si am transcris-o pe numele meu doar cu ce am scris mai sus +fiscal. Si nu am de ce sa mint sau sa vorbesc prostii. Si la doamna din AR cand i-am vandut masina i-am oferit si fiscal la zi fara nici o datorie, asta find in 2011 in vara.Oricum luni dau si pe la primarie sa vad ce ma mai mint si aia. Multumesc ca ati fost amabili!
pai daca a avut carte talon, vanzare cumparare + radiere fiscala a trecut-o legal pe numele ei !! problema e la tine la primarie, trebuie sa te duci la inmatriculari al tine sau la arad sa obtii o copie dupa certificatul de radiere !!!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 16:52   #296
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by draganblue View Post
Eu masina am cumparat-o din Dr Tr Severin in 2010 si am transcris-o pe numele meu doar cu ce am scris mai sus +fiscal. Si nu am de ce sa mint sau sa vorbesc prostii. Si la doamna din AR cand i-am vandut masina i-am oferit si fiscal la zi fara nici o datorie, asta find in 2011 in vara.Oricum luni dau si pe la primarie sa vad ce ma mai mint si aia. Multumesc ca ati fost amabili!
tu i-ai oferit ei un fiscal cu data x, corect. si ea trebuia sa iti mai dea tie o hartie de la primaria ei din data y cu care mergeai apoi la primaria ta si te scotea din evidenta incepand cu data y. altfel ramai acolo si platesti impozit si tu si ea, ca ei nu au nici un interes sa isi transmita actele astea
ondin is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 19:39   #297
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Ok,am inteles acum ceva,ceva... deci masina e radiata de la politie si mai ramane sa fac rost de certificatul de radiere ca sa o pot scoate din evidentele primariei. Multumesc frumos tuturor pt ajutor!
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 08-12-12, 11:45   #298
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
nu trebuie nici o identificare nimic
te duci o treci la fisc la noua adresa, platesti taxa la noua adresa si depui actele la politie, nu mai trebe identificare nimic, e prima inmatriculare
am inteles, da intradevar as fi putut sa o inscriu direct pe noul domiciliu doar ca asta se intampla mult mai tarziu decat imi era permis sa circul cu masina, asa ca am inscris-o deja pe bc si urmeaza sa o bag pe bucuresti altadata. Multumesc.
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 08-12-12, 23:40   #299
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by draganblue View Post
Eu masina am cumparat-o din Dr Tr Severin in 2010 si am transcris-o pe numele meu doar cu ce am scris mai sus +fiscal. Si nu am de ce sa mint sau sa vorbesc prostii. Si la doamna din AR cand i-am vandut masina i-am oferit si fiscal la zi fara nici o datorie, asta find in 2011 in vara.Oricum luni dau si pe la primarie sa vad ce ma mai mint si aia. Multumesc ca ati fost amabili!
pai asta e alta treaba, aveai fiscal cand ai inmatriculat-o si i-ai dat fiscal si d-nei din AR, dar mai devreme n-ai precizat de fiscalele acestea, de aceea toata problema era ciudata, acum e clara N-am zis ca minti, dar fara acele fiscale nu se puteau intampla nici una din cele 2 inmatriculari de care aduceai tu aminte mai sus
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 09-12-12, 00:29   #300
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
tu i-ai oferit ei un fiscal cu data x, corect. si ea trebuia sa iti mai dea tie o hartie de la primaria ei din data y cu care mergeai apoi la primaria ta si te scotea din evidenta incepand cu data y. altfel ramai acolo si platesti impozit si tu si ea, ca ei nu au nici un interes sa isi transmita actele astea
La TM nu e nevoie de atatea, adica nu dat in judecata cum ai zis mai sus si nici de la primaria AR nu are ce sa-i dea, si nici nu-i va da ceva hartie pt ca nu are ce anume.
Copie CIV(dar cred ca fara datele noi inscrise, adica ale d-nei cumparatoare, sau poate merge si asa), contractul v-c, copie C.I> vanzator si cumparator(mai nou, inainte nu era necesar) si cerere radiere. Ah, si o copie dupa Fiscalul ce i l-ai oferit d-nei la vanzare. Zilele trecute astea au fost actele duse la FISC TM(de fostul proprietar) pt scoaterea din evidenta a unei masini achizitionate de mine
florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -