Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 11-09-10, 19:02   #106
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

sigur ca merge. te duci cu actele si numerele si spui ca vrei sa o radiezi la domiciliu. pentru asta trebuie sa faci dovada ca ai unde sa depozitezi masina. ex:curte la tara, garaj..etc.
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 13-09-10, 12:25   #107
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

pt asta trebuie sa locuiasca el la acea adresa cu curte, la tara sau chiar si in oras
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 07:09   #108
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

care e faza cu "NEREINMATRICULABILA" scrisa pe carte si talon?
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 12:59   #109
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Probabil a fost pe fundaţie.
După 60 de luni de la data înmatriculării iniţiale se poate reînmatricula, eu am făcut-o de mai multe ori şi nu sunt probleme.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 15:41   #110
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Probabil a fost pe fundaţie.
După 60 de luni de la data înmatriculării iniţiale se poate reînmatricula, eu am făcut-o de mai multe ori şi nu sunt probleme.
ok si daca fundatia nu mai exista? cum o pot trece pe numele meu, sau macar un sfat ce sa fac ca sa circul cu ea asa pt ca mi-ar conveni mai mult decat sa platesc impozit la stat.
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 15:49   #111
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

sincer, la cat e de mare RCA-ul pe PJ, mai bine o transcrii pe tine.
Chiar si dupa desfiintarea fundatiei, trebuie sa existe o persoana din conducere care iti poate oferi un fiscal cu data desfiintarii fundatiei, si tu vei plati impozitul restant din acel moment pana in prezent si amenda fiscala in valoare de 25lei.

Despre ce masina/motor este vorba?
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 15:55   #112
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
sincer, la cat e de mare RCA-ul pe PJ, mai bine o transcrii pe tine.
Chiar si dupa desfiintarea fundatiei, trebuie sa existe o persoana din conducere care iti poate oferi un fiscal cu data desfiintarii fundatiei, si tu vei plati impozitul restant din acel moment pana in prezent si amenda fiscala in valoare de 25lei.

Despre ce masina/motor este vorba?
din cate am aflat fundatia nu mai e si a fost odata si din cate suspectez eu doar pt a inmatricula masini aduse de afara cand era f greu sa faci asta, prin 97, M am interesat si pe durata 99-2009 nu a existat firma, nush daca mai are cineva vreo evidenta cu vreo persoana din conducere, altceva ... alte sfaturi. ms

nu e nush ce masina......e30 2.0

Last edited by fistaccio; 19-11-10 at 16:01.
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 16:04   #113
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

ce ma nedumereste e ca nici nush daca e radiata sau nu.... eu am toate actele, carte talon, numere.
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 16:05   #114
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Caută pe cineva care să poată să se uite la Registrul Comertului să îi vadă administratorul, mergi la adresa din carte, trebuie să găseşti pe cineva pe undeva, şi dacă e vorba să scape de una din maşini sigur te ajută.
Îţi trebuie o copie după actul fundaţiei (cum e CUI-ul la firme) şi o foaie de împuternicire de la ei, stampilată, pentru cineva, dacă nu vine administratorul, şi cu aia faci act de donaţie la notariat.
Reţine că în principiu administratorul fundaţiei trebuie să meargă cu tine la poliţie când o radiezi.Acum sincer nu ştiu dacă se poate şi fără, n-am mai avut demult de radiat maşină pe fundaţie.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 16:29   #115
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Caută pe cineva care să poată să se uite la Registrul Comertului să îi vadă administratorul, mergi la adresa din carte, trebuie să găseşti pe cineva pe undeva, şi dacă e vorba să scape de una din maşini sigur te ajută.
Îţi trebuie o copie după actul fundaţiei (cum e CUI-ul la firme) şi o foaie de împuternicire de la ei, stampilată, pentru cineva, dacă nu vine administratorul, şi cu aia faci act de donaţie la notariat.
Reţine că în principiu administratorul fundaţiei trebuie să meargă cu tine la poliţie când o radiezi.Acum sincer nu ştiu dacă se poate şi fără, n-am mai avut demult de radiat maşină pe fundaţie.
crede-ma ca am cautat fundatia peste tot, la adresa mi-a raspuns cineva care s-a speriat a zis ca vreau sa ii fur din casa, ca el locuieste de nush cati ani acolo si nu a existat nici o fundatie, eu zic si cred k fundatia era fantoma si stampila oricum nu mai exista. m-am interesat si cel mai bun sfat l-am primit de la cineva care mi-a zis sa fac o traducere (pe naspa) la un notar cum ar fi dupa procura prin care el ma imputerniceste, astfel sa dispara stampila, ea fiind trecuta ca semnatura indescifrabila, ce ziceti?
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 17:06   #116
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

E bullshit, nu ai ce traduce să faci din română în română, îţi trebuie act de donaţie ca să fie maşina ta, altfel dă-o la fel de ieftin cum ai cumpărat-o şi nu-ţi fă rost aiurea de dosare penale pentru falsuri...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 19:47   #117
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

am inteles, dar in situatia data daca am itp, si fiind broker ii fac asigurare, pot circula cu ea, sau tot imi ia naibii certificatu gaboru daca ma prinde.... sau mi-a mai venit o idee, cu contract de vanzare cumparare nu pot circula, daca il renoiesc o data la 30 zile.
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 13:47   #118
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Ba poţi circula, dar nu poţi face contract de vânzare cumpărare cu o fundatie, ei prin definiţie nu pot vinde nimic, doar donează.
Actul de donaţie se poate face doar la notar, nu te ia miliţia în seamă cu altă hârtie.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 16:37   #119
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Ba poţi circula, dar nu poţi face contract de vânzare cumpărare cu o fundatie, ei prin definiţie nu pot vinde nimic, doar donează.
Actul de donaţie se poate face doar la notar, nu te ia miliţia în seamă cu altă hârtie.
am inteles faza cu donatia, acuma am un dubiu, pot circula cu masina, dar daca ma opreste militia si ii prezint actele in regula, talon si asigurare, dar sunt pe numele fundatiei, ei nu imi fac nimic.... ca mie mi s-ar parea normal sa imi ia certificatul pt ca nu am nimic pe numele meu.
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 17:18   #120
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Teoretic îţi trebuie împuternicire să circuli cu maşina lor, şi foaie de parcurs.
Partea cu foaia de parcurs nu ţi-o cere nimeni niciodată, dar împuternicirea ar putea să ţi-o ceară la vreun control.
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -