Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 08-04-10, 12:43   #91
Al3xPuma

Stage 3
 
Al3xPuma's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 158
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Pai si tu poti sa vi in bucuresti cu masina :P si trebuia sa specifici lu doamna aia ca masina e pe numele sotului .. adica ca pe cartea masina + talon proprietar e decedatul ...

Asta e romanica noastra ce sa-i faci !
__________________

Why Just Touch The Sky ... When You Can Rule It !!!
Speed Can Slow You Down
Al3xPuma is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 20:38   #92
red_reno_cj

Stage 4
 
red_reno_cj's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 223
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

de ce in romania se complica lucrurile in loc sa se simplifice?an de an alte ghisee alti functionari alte drumuri.bag ceva in ea romanie si in cine ne conduce.noi muritorii de rand totdeauna trebuie sa suferim si sa tragem.SUNT SCARBIT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
renault megane sedane2 custom
renault 5 Alpine turbo
volga m21 1968
red_reno_cj is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 22:25   #93
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Aşa este.

Parcă suntem sado-maso. Altfel nu îmi pot explica.

Cum credeţi că ne-am descurca noi, ca naţie pe teritoriul Americii?
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 22:31   #94
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Am înţeles. Multumesc de răspunsuri.

Să spunem că nu ar fi o problemă ca ea să se deplaseze peste tot, o duc eu, nu este problemă, dar cam care ar fi traseul?

Poliţie
circa financiara +
la notar sa legalizeze actele
şi la final centrul de colectare?

Ei nu au avut copii, deci nu cred că se pune problema de succesiune.
Tot se face succesiunea , se merge pana la gradu 4 parca , se stabileste acolo cine ,cui cat revine ... Partea proasta este ca succesiunea costa mai mult decat face masina aia .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 09:43   #95
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Tot se face succesiunea , se merge pana la gradu 4 parca , se stabileste acolo cine ,cui cat revine ... Partea proasta este ca succesiunea costa mai mult decat face masina aia .
Din fericire nu este cazul. Aveam o informaţie greşit întipărită în minte de mic copil.
Masina deşi o conducea unchiul, aceasta aparţinea mătuşii mele. A fost câştigată la CEC.
Să vă mai spun că are şi toate taxele plătite la zi? ...femeie conştiincioasă.

Vă mulţumesc frumos pentru sfaturi şi păreri.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 13:46   #96
Al3xPuma

Stage 3
 
Al3xPuma's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 158
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

HeHeHe super tare atunci ... cu masina pe numele matusei tale si cu taxele platite tre sa-i faci cinste dupa ce vinzi bonu :P

Multa Bafta !
Al3xPuma is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 20:53   #97
siles

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 12
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

florin cars pina la urma cum ti-a scazuto de la impozit functionarul acela cazut in cap?? si eu la mine in sat am unu la fel care vrea si certificatul de radiere stampilat si semnat de la cumparator.
siles is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 12:30   #98
ContzZzLSD

Stock
 
Join Date: May 2010
Posts: 1
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Am si eu o mare problema! Am inscris de curand masina personala in Romania si m-am intors in Italia sa o radiez . Cand am ajuns aici mi-au cerut numerele si actele masinii in original sau o dovada inlocuitoare a actelor originale italiane dar din Romania nu mi-au dat nimic . Spuneti-mi daca stiti unde trebuie sa ma adresez sau ce trebuie sa fac sa pot sa imi radiez masina de pe Italia .
ContzZzLSD is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 20:24   #99
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

daca ai inscris masina in romania , acestia se ocupa de radierea ei din italia !!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 08:29   #100
vulpita

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Buna ziua. Am si eu o intrebare... Cum pot sa radiez un veihicul la cerere? Ce presupune dovada garajului/proprietatii unde o sa depozitez masina? Nu am un astfel de loc dar pot folosi garajul unchiului meu, de exemplu? Ce act e necesar ca sa dovedesc asta? Multumesc
vulpita is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 10:37   #101
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by vulpita View Post
Buna ziua. Am si eu o intrebare... Cum pot sa radiez un veihicul la cerere? Ce presupune dovada garajului/proprietatii unde o sa depozitez masina? Nu am un astfel de loc dar pot folosi garajul unchiului meu, de exemplu? Ce act e necesar ca sa dovedesc asta? Multumesc
Trebuie să meargă unchiul tău şi cu tine (dacă eşti proprietarul de drept) la circa financiară şi să daţi o declaraţie pe proprie răspundere cum că aveţi spaţiu în care să depozitaţi maşina şi nu folosiţi spaţiul public.

Informaţii suplimentare bineînţeles că vei primi la financiar.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 18:01   #102
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Nu cred ca merge pe adresa altcuiva, eu am vrut sa-mi radiez masina proprie, dar era inmatriculata pe o fundatie(de 13 ani, de cand am adus-o in tara) si acum am facut contract cu fundatia de vanzare-cumparare si desi locuiesc la sat, nu am putut s-o radiez la domiciliul meu, doar cel pe care este inmatriculata masina, poate s-o depoziteze pe un teren/garaj/curte tot proprietatea lui . Ar fi trebuit s-o transcriu pe mine, apoi s-o radiez, dar cum masina este stricata si va ajunge dezmembrata nici nu se punea problema unei transcrieri..oricum, de la fisc de pe asociatie e radiata deja, iar la politie..wtfunk, arunc numerele si ard actele si salutare cu legile astea tampite

Quote:
Originally Posted by siles View Post
florin cars pina la urma cum ti-a scazuto de la impozit functionarul acela cazut in cap?? si eu la mine in sat am unu la fel care vrea si certificatul de radiere stampilat si semnat de la cumparator.
Am cunoscut pe cineva care mi-a dictat la birou la serviciul inmatriculari o cerere, am semnat-o, si am depus-o, cu o copie CIV si de buletin, parca si de contracte, cel cu care am cumparat si cel cu care am vandut.
Am venit peste 3 zile lucratoare si am ridicat dovada, am dus-o la primarie, am aratat-o inginerului, a butonat si gata, am scapat

Uite, cu aceasta adeverinta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	img.JPG
Views:	146
Size:	116.0 KB
ID:	1578252  

Last edited by florin_cars; 22-07-10 at 18:03.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 10:15   #103
dan500se

Stage 3
 
dan500se's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 132
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Stiu ca sunt putin OFF TOPIC dar cred ca merge pusa si intrebarea inversa...Cum se poate reinmatricula un autoturism radiat la cerere?

Am auzit multe "povesti" si nu mai stiu ce sa cred...

Mentionez ca am contract de vanzare cumparare si CIV-ul masinii in original! Iar proprietarul initial al masinii e o cunostinta de a mea...
dan500se is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 20:45   #104
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

mai trebuie certificatul de radiere, apoi procedurile exacte pas cu pas nu le stiu, dar cred ca ITP la RAR trebuie facut, si cu restul de acte la Politie Biroul Inmatriculari.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 10:03   #105
SiLoTh

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 726
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

sal, am si eu un wartburg de radiat, ce e drept masina e pe la niste tigani, de mult timp si au dato la fier vechi, fara nici un act. eu am actele si numerele , actele fiind modelul ala vechi tare de culoare gri inchis.
deci am actele masinii numerele, dar nu am masina. as putea sa o radiez? merge smecheria de pe prima pagina?
SiLoTh is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -