Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-12, 11:43   #301
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
La TM nu e nevoie de atatea, adica nu dat in judecata cum ai zis mai sus si nici de la primaria AR nu are ce sa-i dea, si nici nu-i va da ceva hartie pt ca nu are ce anume.
Copie CIV(dar cred ca fara datele noi inscrise, adica ale d-nei cumparatoare, sau poate merge si asa), contractul v-c, copie C.I> vanzator si cumparator(mai nou, inainte nu era necesar) si cerere radiere. Ah, si o copie dupa Fiscalul ce i l-ai oferit d-nei la vanzare. Zilele trecute astea au fost actele duse la FISC TM(de fostul proprietar) pt scoaterea din evidenta a unei masini achizitionate de mine
daca ai toate actele astea normal ca nu mai ai nevoie de instanta, dar daca ai doar un amarat de contract si vanzatorul inca circula cu numarul si actele tale atunci ai nevoie daca vrei sa radiezi si tu ceva.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 19:23   #302
fox_runner

Stock
 
fox_runner's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

salut.sunt nou pe forum si nu stiu daca postez unde trebuie.am si eu o mica problema:
pe la sfarsitul anului 2009 am vandut o dacie 1410 unui prieten.si peste o saptamana trebuia sa vina sa facem actele de vanzare-cumparare. in urmatoarea saptamana l-am sunat sa ne intelnim sa facem actele si mia spus ca nu mai este in tara si ca masina a vandut-o la niste oameni de prin prahova parca.eu ii dadusem doar talonul de inmatriculare,carte a ramas la mine.si nu mai am de unde sa iau numerele si talonul.am fost la primarie si am radiat-o cu fiscal cu ce trebuie.intrebarea mea este daca pot sa ma duc la politie sa o scot de tot de pe numele meu, fara talon si numereler de inmatriculare?la primarie le-am spus k o dezmembrez

Last edited by fox_runner; 18-02-13 at 19:27.
fox_runner is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 00:52   #303
gogoasa_87

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 2
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

salut,am mare problema si sper sa ma poata ajuta cineva cu un sfat bun,am fost plecat in germania pentru cateva luni la munca,acolo am cumparat o masina veche care am inmatriculato pe numele meu sa putem merge la munca,fiind singurul cu permis,am facut cateva amenzi de parcare,precizez ca nu am platit nimic l masina doar inmatricularea, nu a mai mers cu serviciul s am venit acasa iar masina am lasat.o acolo la restul "colegilor" cu toate actele, nu mai stiu nimic de masina si nici de ei,problema e ca am primit o scrisoare adusa de politie la usa ,in germana ..cam 3 pag, la cata germana stiu am vazut doar cat am de plata,cam 500 de E. intrebarea e ,mai pot face ceva sa o radiez si cum ?dak eu nu am nici un act nimic si nu am platit nimic la statul german? ce se intampla dak nu platesc ?

va multumesc
gogoasa_87 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 21:20   #304
gogoasa_87

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 2
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by gogoasa_87 View Post
salut,am mare problema si sper sa ma poata ajuta cineva cu un sfat bun,am fost plecat in germania pentru cateva luni la munca,acolo am cumparat o masina veche care am inmatriculato pe numele meu sa putem merge la munca,fiind singurul cu permis,am facut cateva amenzi de parcare,precizez ca nu am platit nimic l masina doar inmatricularea, nu a mai mers cu serviciul s am venit acasa iar masina am lasat.o acolo la restul "colegilor" cu toate actele, nu mai stiu nimic de masina si nici de ei,problema e ca am primit o scrisoare adusa de politie la usa ,in germana ..cam 3 pag, la cata germana stiu am vazut doar cat am de plata,cam 500 de E. intrebarea e ,mai pot face ceva sa o radiez si cum ?dak eu nu am nici un act nimic si nu am platit nimic la statul german? ce se intampla dak nu platesc ?

va multumesc
ma ajuta si pe mine cineva
gogoasa_87 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 11:27   #305
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

din pacate nu e o situatie romaneasca, la care mai stim unii, altii cate ceva
eventual vorbeste cu cei care aduc masini de dincolo, in numar mare(adica sigur au si o locuinta acolo) si ei ar stii mai multe sa-ti spuna..mergi prin piete, vezi prin ziare cine se ocupa cu zeci de masini din DE si sunt sigur ca vei primi un raspuns.

succes !
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 12:24   #306
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Daca am o masina, fara motor, inmatriculata pe numele meu, si vreau sa o duc la remat(fier vechi, nu programul rabla), ce trebuie sa fac?
Vreau sa o radiez etc.
__________________
________________
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 22:22   #307
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

sunt cateva variante, dar parca mai bine ar fi la rabla, daca tot a ajuns daciana cheala si e si model nou, nu se pierde nimic de valoare. arunca un motor desfacut de orice masina sub capaota, pur si simplu arunca-l acolo si da-i bice cu dosarul pt rabla.
cel putin in TM de anul trecut nu i-a mai interesat de seria motor, doar sa fie un motor pe acolo, chiar si in portbagaj , ideea sa se scape de rable, asta doreste statul..

Daca vrei la fier vechi, acolo ti se va da un bon de distrugere dar plata tablei va fi cam de 10 ori mai ieftina, daca nu mai mult. Asa ca poti face si alta treaba PM
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 13:59   #308
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Salutare, astazi 23-03-2013 am vandut o masina propietate personala. problema este ca nu am facut decat act de vanzare cumparare care nu are nici o stampila pe el , decat datele mele, ale clientului, seriile de buletin si datele masinii. Cu 2 zile in urma am scos de la taxe si impozite certificatul fiscal iar la rubrica " se serveste la " s-a completat INMATRICULARE.
Asta inseamna ca m-am scazut cu masina de la fisc ?
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 17:05   #309
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

totul e OK pana la partea cu "INMATRICULARE", acolo trebuia scris VANZARE, dar daca masina nu era inm in RO, si ai trecut-o la fiscal pt a-i putea scoate nr rosii, iar clientul a cumparat-o pt inmatriculare banuiesc, poate ca e corect. Dar daca era inm in RO, eu zic ca nu e corect, cel putn pana acum la cate masini am vandut, n-am primit aceasta mentiune pe fiscal.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 17:12   #310
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Era inmatriculata, s-a rezolvat, am facut actele din nou.Am fisa de radiere, contract de vanzare cumparare...Ce acte imi trebuie sa o scot de la taxe si impozite ?
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-13, 21:36   #311
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

fisa, copie dupa contract vanzare cumparare, copie dupa buletin vanzator - cumparator, copie dupa cartea de identitate a vehiculului
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-13, 07:54   #312
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

am o copie dupa carte dar e mai veche...inca nu eram trecut eu propietar, e buna si aia ?
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 16:51   #313
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

nu prea cred...trebuie cea in care apari tu.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 16:58   #314
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Am rezolvat, multumesc
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-14, 20:05   #315
sOund
VW Driver

Stage 4
 
sOund's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 282
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Salut, pentru a scoate masina din evidenta fiscala am nevoie de copie dupa carte?
sOund is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -