Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 03-04-12, 13:52   #271
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

nu TREBUIE sa-ti dea asa ceva, daca e un simplu centru de colectare fier vechi
Nu toti, "distrug" masini, nu toti ofera certificate de distrugere.

Ce masina ai predat, de curiozitate? Nu se putea vinde pe niste bani mai multi cel putin?

Iti spun ce s-ar putea face, daca imi raspunzi sincer la intrebarea de mai sus.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 22:13   #272
i0nutz213

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 3
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

o dacie 1310 din 1995
i0nutz213 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 20:40   #273
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

iti dau un pont pe PM..si ai scapat
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 11:52   #274
sony_cristi
Peugeot Driver

Stage 5
 
sony_cristi's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 315
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Salutare, acum cateva luni am vandut masina si am dat si actele ( certificat + cartea masinii) acea persoana a facut schimb de masina cu alta persoana si i-a dat si actele masinii si noul proprietar refuza sa faca actele.
Eu am doar contract de vanzare-cumparare si copie dupa buletin al primului proprietar, cum pot sa o radiez de la politie si de la fiscal?
__________________
sony_cristi is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 16:02   #275
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

doar printr-o cerere la instanta de judecata.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 18-05-12, 07:44   #276
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

pai radiaz-o doar fiscal, de la politie nu e neaparat, ai contract, asta te ajuta in caz de orice, din data X, inscrisa pe el nu-ti mai apartine, nu mai raspunzi pt ea

e prea mare chinul cu legile astea proaste romanesti, mai ales in domeniul auto, inmatriculari/radieri...asa ca nu ne batem nici noi capul prea mult
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 03-12-12, 12:54   #277
ingerul_danutz

Stage 4
 
ingerul_danutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 292
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Am avut o dacie, care a fost data la centru de fier vechi, eliberandu-mi un certificat de distrugere. Dar am pastrat Carte+talon+numere!

Acum, merg la finante si cer scoaterea ei si apoi la politie pentru radiere.
Sau merg la politie, cer radierea si apoi la finainte sa mi-o scoata

Intreb aici, fiindca dedimineata sun la D.R.P.C.I.V. si adm.fin s3, iar telefonul doar suna!
ingerul_danutz is offline   Reply With Quote
Old 03-12-12, 13:25   #278
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

daca imi schimb domiciliu, inclusiv buletinul fiind alt judet, cum procedez ca actele masinii sa aibe aceleasi modificari si desigur si numere? Multumesc
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 14:58   #279
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
pai radiaz-o doar fiscal, de la politie nu e neaparat, ai contract, asta te ajuta in caz de orice, din data X, inscrisa pe el nu-ti mai apartine, nu mai raspunzi pt ea

e prea mare chinul cu legile astea proaste romanesti, mai ales in domeniul auto, inmatriculari/radieri...asa ca nu ne batem nici noi capul prea mult
oricum nu mai raspunzi pentru ea daca nu mai este in posesia ta. iti trebuie doar un martor care sa confirme ca ai vandut-o lui x in data de y si gata.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 14:59   #280
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by fistaccio View Post
daca imi schimb domiciliu, inclusiv buletinul fiind alt judet, cum procedez ca actele masinii sa aibe aceleasi modificari si desigur si numere? Multumesc
radiere de pe vechiul si inmatriculare in nou judet.totul din acte.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 19:07   #281
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Sa explic mai bine cum e situatia, masina a fost adusa de afara am facut rarul azi, dar urmeaza sa ii platesc taxa si sa ii scot numere, in acelasi timp eu vreau sa imi schimb domiciliul din buletin, vreau sa intreb daca ii scot numere acum pe judetul actual din buletin, peste usor si tine doar de niste simple acte sa o trec si sa ii scot numere pe alt judet tinand cont ca tot eu sunt proprietarul, fau trebuie sa rac ta identifiare. Si.. etc
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 22:46   #282
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by fistaccio View Post
Sa explic mai bine cum e situatia, masina a fost adusa de afara am facut rarul azi, dar urmeaza sa ii platesc taxa si sa ii scot numere, in acelasi timp eu vreau sa imi schimb domiciliul din buletin, vreau sa intreb daca ii scot numere acum pe judetul actual din buletin, peste usor si tine doar de niste simple acte sa o trec si sa ii scot numere pe alt judet tinand cont ca tot eu sunt proprietarul, fau trebuie sa rac ta identifiare. Si.. etc
iar identificare pentru numere definitive din alt judet. ca trebuie alt CIV.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 15:52   #283
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by ingerul_danutz View Post
Am avut o dacie, care a fost data la centru de fier vechi, eliberandu-mi un certificat de distrugere. Dar am pastrat Carte+talon+numere!

Acum, merg la finante si cer scoaterea ei si apoi la politie pentru radiere.
Sau merg la politie, cer radierea si apoi la finainte sa mi-o scoata

Intreb aici, fiindca dedimineata sun la D.R.P.C.I.V. si adm.fin s3, iar telefonul doar suna!
Intai la Politie o radiezi, pe urma cu Certif de Radiere mergi la Fisc sa o radiezi fiscal.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 16:19   #284
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Salut baieti,am si eu o problema.. Am vadut anul trecut o masina unor oameni din jud Arad si nu am stiut ca trebuie sa o radiez. Acum problema e ca mie imi vine in continuare impozitul. Am facut contract vanzare/cumparare la o firma de perfectuarea actelor in Timisoara, eu find de aici. I-am dat noului proprietar cheile , talonul masinii, contract de v/c si copie de pe buletinul meu. Eu am primit copie de pe buletinul cumparatorului si contract de v/c. Si intamplator in vara anului asta am vazut masina in Arad dar cu numere de inmatriculare de AR si nu de TM cum am vandut-o. Rugamintea mea este sa imi spuneti ce pasi trebuie sa urmez ca sa radiez masina ca habar nu am. Va multumesc mult!
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 21:26   #285
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by draganblue View Post
Salut baieti,am si eu o problema.. Am vadut anul trecut o masina unor oameni din jud Arad si nu am stiut ca trebuie sa o radiez. Acum problema e ca mie imi vine in continuare impozitul. Am facut contract vanzare/cumparare la o firma de perfectuarea actelor in Timisoara, eu find de aici. I-am dat noului proprietar cheile , talonul masinii, contract de v/c si copie de pe buletinul meu. Eu am primit copie de pe buletinul cumparatorului si contract de v/c. Si intamplator in vara anului asta am vazut masina in Arad dar cu numere de inmatriculare de AR si nu de TM cum am vandut-o. Rugamintea mea este sa imi spuneti ce pasi trebuie sa urmez ca sa radiez masina ca habar nu am. Va multumesc mult!
o hartie la instanta de judecata prin care ceri sa se constate radierea in baza actelor pe care le-ai enumerat aici si a faptului ca ai vandut masina. evident te judeci cu cel caruia ia-i vandut-o.
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -