Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 29-11-11, 18:01   #256
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

avocatul coltuc v-a explicat foarte frumos exact ce v-am spus si eu. tu nu ai de unde sa stii ce fel de radiere la cerere a facut vechiul proprietar pentru ca tu esti cel care a cumparat masina si nu era asta treaba ta.

oricum titlul topicului era radierea unui vehicol la cerere si s-a supra raspuns la acest subiect.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 27-01-12, 12:24   #257
mihai8

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

fiti amabili daca ma puteti ajuta cu niste informati,am inscris masina in belgia si nu stiu cum trebuie sa procedez cu radierea in romania,ce acte am nevoie,poate sa o radieze o alta persoana in numele meu? va multumesc
mihai8 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-12, 19:07   #258
cumtecaut

Stage 5
 
cumtecaut's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 355
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Radierea din circulaţie a vehiculelor

(1) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate pot solicita radierea din circulaţie, dacă fac dovada depozitării acestora într-un spaţiu adecvat, deţinut în condiţiile legii.
(2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din circulaţie, în termen de 30 de zile de la data:
a) când vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unităţi specializate, în vederea dezmembrării;
b) scoaterii definitive din România a vehiculului;
c) declarării furtului vehiculului;
d) trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane.
(3) Vehiculul declarat prin dispoziţie a autorităţii administraţiei publice locale fără stăpân ori abandonat, se radiază din oficiu în termen de 30 de zile de la primirea dispoziţiei respective.
(4) Vehiculul pentru care poliţia rutieră a dispus radierea din circulaţie, potrivit legii, se radiază de la data comunicării măsurii.
(5) Radierea se comunică în termen de 30 de zile, de către autoritatea care a efectuat-o, organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale.



(1) Radierea se face pe baza depunerii certificatului de înmatriculare sau de înregistrare şi a plăcuţelor cu număr de înmatriculare sau de înregistrare, după caz, a cărţii de identitate a vehiculului (doar pentru vehiculele înmatriculate după 1 iulie 1993), a fişei de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, sau a certificatului de atestare fiscală, precum şi a documentelor care atestă faptul că a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (1) – (4).
(2) În cazul vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care deţin certificate de înmatriculare şi numere de înmatriculare modele vechi, sau care au o vechime de fabricaţie mai mare de 30 de ani, radierea se poate efectua în baza unei declaraţii pe proprie răspundere a titularului înmatriculării sau a moştenitorilor legali ai acestuia, care să ateste că vehiculul a fost dezmembrat sau retras definitiv din circulaţie şi nu mai circulă pe drumurile publice.


(1) Autorizaţia de circulaţie provizorie se eliberează în baza următoarelor documente:
a) cererea solicitantului;
b) dovada asigurării obligatorii de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule, în termenul de valabilitate al acesteia;
c) dovada de plată a taxei de autorizare provizorie a circulaţiei;
d) copii ale documentelor care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului;
e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie sau, în cazul persoanei juridice, documente care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie;
f) dovada de plată a contravalorii plăcuţelor cu număr provizoriu şi a garanţiei de returnare a acestora;
g) dovada de plată a contravalorii autorizaţiei de circulaţie provizorie;
h) copia declaraţiei vamale pentru vehiculele de provenienţă străină pentru care se solicită înmatricularea în România, cu excepţia primei autorizări.
(2) Documentul original prevăzut la alin. (1) lit. e) se restituie pe loc, după confruntarea copiei cu acesta.

CERERE DE RADIERE
PERSOANĂ FIZICĂ


Primit ghişeu ______________ Am primit certificatul de radiere, pe care Eliberat ghişeu _____________ mă oblig să-l înmânez fostului proprietar
al vehiculului, precum şi cartea de
identitate şi fişa de înmatriculare.

Semnătura __________________
Data _________________

Către,
Instituţia Prefectului Sălaj
Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi
Înmatriculare a Vehiculelor


Subsemnatul ______________________________________ cu domiciliul stabil în localitatea _______________________ strada _______________________ nr. ____, bloc ___________, scara ________, apt. ___________, judeţul __________________ deţinător al vehiculului:
- număr de înmatriculare: _____________
- marca: _________________________
- nr. de identificare _______________________
- culoare _________________________
- an de fabricaţie ___________________
Solicit radierea acestuia pentru următorul motiv:
a) Exportul vehiculului.
b) Dezmembrarea vehiculului.
c) La cererea proprietarului.

Anexez alăturat cartea de identitate a vehiculului, certificatul şi plăcile cu număr de înmatriculare împreună cu următoarele documente:
a) documentul din care să rezulte exportul autovehiculului;
b) documentul din care să rezulte dezmembrarea autovehiculului;
c) documentul care să ateste deţinerea spaţiului necesar pentru depozitarea vehiculului.


DATA _____________ SEMNĂTURA ___________________
__________________
cumtecaut is offline   Reply With Quote
Old 24-02-12, 12:53   #259
furiarosieturbo

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 1
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Salutare! Am o nelamurire si v-as ruga sa ma lamuriti si pe mine, daca aveti vreo informatie in acest sens. Urmeaza sa iau o masina adusa din Austria, si fiind din alt oras i-am cerut celui care a adus-o de-afara sa scoata numere rosii sa pot venii cu ea de-acolo. Din cat ma pricep eu stiu ca pe langa actele de Austria, actele pentru numerele rosii si contractul de vanzare cumparare ce urmeaza sa-l facem intre noi, trebuie sa-mi dea si cert. fiscal, insa el sustine ca a fost acolo sa-l ia si nu se poate elibera daca nu are copie dupa actele de Austria traduse, astea urmand ca eu sa le traduc si sa-i trimit copie dupa ele ca sa-mi poata trimite el fiscalul. E posibil ce imi spune el, sau ma minte pur si simplu? Multumesc antivipat!
furiarosieturbo is offline   Reply With Quote
Old 24-02-12, 20:38   #260
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

nu ii da nimeni fiscal din romania daca nu are masina luata in evidenta aici pe numele lui.
de ce nu o aduci cu numerele de austria?
ondin is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 14:09   #261
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

cred ca n-ai inteles, masina e in RO, deci numere de AU ori n-au fost cand a venit in tara cu ea, ori cele provizorii de AU au expirat(daca au existat)
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 15:06   #262
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

pai in ro iti da numere rosii in baza unui contract de v-c daca nu s-a depasit numarul de incercari.

daca nu alt contract si tot asa.
:P
ondin is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 15:10   #263
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by furiarosieturbo View Post
Salutare! Am o nelamurire si v-as ruga sa ma lamuriti si pe mine, daca aveti vreo informatie in acest sens. Urmeaza sa iau o masina adusa din Austria, si fiind din alt oras i-am cerut celui care a adus-o de-afara sa scoata numere rosii sa pot venii cu ea de-acolo. Din cat ma pricep eu stiu ca pe langa actele de Austria, actele pentru numerele rosii si contractul de vanzare cumparare ce urmeaza sa-l facem intre noi, trebuie sa-mi dea si cert. fiscal, insa el sustine ca a fost acolo sa-l ia si nu se poate elibera daca nu are copie dupa actele de Austria traduse, astea urmand ca eu sa le traduc si sa-i trimit copie dupa ele ca sa-mi poata trimite el fiscalul. E posibil ce imi spune el, sau ma minte pur si simplu? Multumesc antivipat!
certificat fiscal poate sa iti trimita si dupa asta , posibil sa ceara actele traduse - difera de la judet la judet desi nu ar trebui !! nu trebuie masina bagata pe rol la el pt eliberarea fiscalului, pur si simplu scoate un certificat fiscal care atesta ca nu are datorii
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 10:53   #264
moxu85

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

salut! am si eu o intrebare
am cumparat un motoscuter din romania de la un tip ce l-a radiat la cerere.
stie cineva care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru a-l pune in circulatie?
nu vreau numere de primarie!!! vreau numere normale. negre.
moxu85 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-12, 16:14   #265
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

posibil ca si la un autovehicul
1.nr rosii,
2. autentificare R.A.R
3. dosar pt inmatriculare
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-12, 17:27   #266
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by moxu85 View Post
salut! am si eu o intrebare
am cumparat un motoscuter din romania de la un tip ce l-a radiat la cerere.
stie cineva care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru a-l pune in circulatie?
nu vreau numere de primarie!!! vreau numere normale. negre.
trebuie sa il reinmatriculezi daca vrei sa mergi pe drumurile publice, altfel nu ai nevoie de nimic, decat bujie si benzina.

pericol public, nu tu respectare legislatie, numai risti sa bagi omul la belele pe strada.
sper sa nu fie si cazul tau.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 13:24   #267
i0nutz213

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 3
Exclamation Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by cumtecaut View Post
Radierea din circulaţie a vehiculelor

(1) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate pot solicita radierea din circulaţie, dacă fac dovada depozitării acestora într-un spaţiu adecvat, deţinut în condiţiile legii.
c) documentul care să ateste deţinerea spaţiului necesar [garaj, teren, curte, parcare] pentru depozitarea vehiculului.

Salut, am si eu o probleba cu masina, am predat-o la un centru de fier vechi, am de acolo o adeverinta predare fier, cu asta am reusit sa o radiez de la Administratia Financiara, dar de la politie nu pot, mi se cere documentul specificat mai sus.
Intrebarea ar fi cum trebuie sa arate acest document, adica ce sa scrie in el, si daca eu nu am spatiul acesta pot sa iau de la bunici o declaratie sau ceva de genul asta ?Si daca da ce trebuie sa scrie in ea?
Va multumesc !!!!!
i0nutz213 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 22:55   #268
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

pai tu nu ai depozitat-o ai casat-o. cu hartia primita de la centrul de fier vechi se radiaza si de la politie.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 17:09   #269
i0nutz213

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 3
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Pai de la politie au zis ca hartia aia nu e valabila,trebuie certificat de distrugere,si centrul unde am predat-o eu nu elibereaza asa ceva
i0nutz213 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 20:13   #270
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

trebuie sa iti dea obligatoriu formularul ala de casare.spune-le ca le faci plangere la politie daca refuza.
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -