Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 04-10-11, 00:59   #226
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

legea exista sub o forma anume, si nici inainte nu se platea impozit..dar mai mult la sate avea EFECT, la oras cica nu se prea aplica, cel putin in TM, n-am avut nici un noroc in a putea radia masina la CERERE, fara sa platesc impozit in continuare, si atunci am preferat sa fac o magarie, care sper sa nu ma incurce la reinmatriculare...

Iti dai seama ce tampenie, la Politie se poate radia la cerere daca faci doavda unui spatiu, curte, casa, ceea ce am si facut, dar la Primaria Timisoara, se poate radia la cerere, insa tot platesti impozit..si atunci intreb eu(retoric): Ce castig am facand acest lucru?
- Oare nu sunt capabil sa tin un talon si 2 placute cu numerele de inmatriculare pe terenul meu, in casa mea, trebuie sa le predau la Politie ?

IDIOTS !!!!!!!!!!!!!1
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 25-11-11, 15:21   #227
BlastWood

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 33
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Salutare
Vreau si eu sa imi vand masina si vreau sa imi opresc numerele (masina e pe numele meu ).Se poate?
Daca da le pot lua de pe masina in momentul vanzari sau trebuie sa astept ca propietarul sa o inscrie (daca o inscrie) etc.....
BlastWood is offline   Reply With Quote
Old 25-11-11, 15:49   #228
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

La baza contractului de V/C exista optiunea sa bifezi daca doresti pastrarea placutelor de inmatriculare. Bifezi si le-ai luat de pe masina, omul si-o duce acasa cum doreste.
Daca e din localitate cu tine, poti sa-l insotesti pana si-o duce acasa masina, apoi iei placutele, fii si tu om cu el , dar daca e din alta localitate si ti-e peste mana sa faci acelasi lucru, e problema lui cum o transporta
Asa se procedeaza legal.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 25-11-11, 19:48   #229
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

poate in germania. la noi nu ai cum sa pastrezi placutele, le ia omul, le lasa la politia lui cand isi ia el numerele lui si tu le primesti apoi tot prin police, cea de la tine de acasa.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 25-11-11, 23:14   #230
BlastWood

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 33
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

PAi asta inseamna ca trebuie sa radiez masina de la politie definitiv inainte ca el sa o imatriculeze si nu crd ca mai cumpara nimeni auto daca mai e si conditia asta sa i-o pun
BlastWood is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 09:46   #231
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

bifezi, nu bifezi la baza contractului , procedura e alta !!!!!
in momentul in care ai facut actele cu omu ( act v/c si fisa inmatriculare) , mentionezi ca vrei sa pastrezi numerele si sa iti faca o fisa pentru numere ,
iti mai face separat o fisa asemanatoare cu cea de inmatriculare , si cu fisa aia copia dupa buletin si certificat de inmatriculare mi se pare te duci la ghiseu la inmatriculari auto , spui ca vrei sa pastrezi numerele , achiti o taxa de 30 de ron cat e rezervarea pe 1 an de zile si iti da o chitanta !! tu la cumparator ii dai copie dupa acea chitanta ca sa o dea in loc de numere cand inmatriculeaza masina !!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 14:36   #232
BlastWood

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 33
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Dap dar nu pot sa rezolv alfel ca sa nu mai stau dupa el pana o inatriculeaza.....poate chestia asta nu osa se intample prea curand si e de asteptat dupa noul propietar pana o inmatriculeaza
BlastWood is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 14:42   #233
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

il lasi sa se duca la rar pt autentificare si dupa asta ii iei numerele, dar procedura de mai sus tot trebuie sa o urmezi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 15:24   #234
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
radiere inseamna ca nu mai ai voie sa circuli cu acea masina pe drumul public- idem peste tot in tara asta. se poate circula pe camp si prin padure fara probleme.


numere rosii inseamna ca masina este inmatriculata, repusa in circulatie temporar, din data de ... pana in data de ..., de regula cam 14 zile, insa pot sa fie si 5/30 de zile in germania, etc.

numere negre inseamna ca masina este inmatriculata definitiv pe o durata nedeterminata, pana intervine o noua radiere, apoi iar repunere in circulatie, etc, in caz ca nu intervine si o casare.

de asemenea mai exista radierea din circulatie cu posibilitatea de depozitare, la cerere, din partea proprietarului, si cea ocazionata de vanzarea acesteia catre o alta persoana, cand practic se schimba proprietarul in acte.
ultima este cea mai des intalnita radiere, cand se face, de multe ori poate sa ramana masina pe numele fostului si actualul se plimba cu ea.
Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
Daca radierea temporara a fost introdusa in 2011 ar fi foarte bine sa fie asa, dar nu prea cred(pana la proba contrarie), eu am radiat la "CERERE" un autovehicul la politie, dar la primarie nu m-au lasat decat daca plateam impozit in continuare, caz in care am preferat sa fac contract V/C si iata ca masina e radiata fiscal prin V/C, iar la circulatie, la "CERERE"...
astea toate le-am facut cu gandul ca poate peste ceva timp, voi dori s-o reinscriu, ca vehicul istoric, asta daca procedurile ce le-am facut, mai sunt reversibile intr-un fel sau altul..

Pt ca asa e tara asta idioata, o lege nu e val;abila peste tot in tara, e doar INTERPRETABILA de la judet/localitatea la alta

Deci, cand radiezi la CERERE, ramai doar cu CIV si certificat radiere..daca omul tau a ramas si cu talonul, e ori vorba de legea de care spui tu, de care mie nu mi-a spus nimeni(nici o firma de intermedieri) nimic, cand am dorit s-o radiez de tot, dar cu posibilitatea de a o tine pe terenul meu, la casa, pana la urmatoarea inmatriculaea, cand voi dori eu,
ORI, e o minciuna, si omul a radiat-o fiscal(printr-un contract V/C) si te-a prostit cu duma asta, motiv pt care el are si CIV-ul, si talonul si numerele

afla, si spune-ne detaliat, ce si cum, in cazul in care e cum spune proprietarul.
Si pana atunci, ce motor are masina?








Numere rosii stiu ca nu se dau in Tm cel putin, dar NU ma mir ca prin alte parti se dau..
Inainte se dadeau la orice masina radiata din Ro..dar de cativa ani stiu ca nu se mai dau...o lege ceva, pe undeva, sa vedem si noi, se poate? multumim!
Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Ar fi mult mai bine decāt să ne dam noi cu părerea...


Am uitat sa mai spun ce sa intamplat, asa ca am zis sa clarific.
Masina intradevar a fost radiata temporar , proprietarul avea deja pregatite toate actele pentru a o vinde, fiscal si alte cele. Inainte sa ajung in BN el a facut programare la RAR pentru a face identificare(autenticitatea), ajuns acolo am mers impreuna la RAR s-a rezolvat totul.
Apoi ceea ce multi nu au fost deacord aici, AM SCOS NUMERE ROSII, foarte usor, cred ca a durat 5 minute, bineinteles avand toate actele si taxele platite, si am venit cu ea pe roti acasa.
Asa ca cei care ati vorbit nu ati fost deloc in cunostiinta de cauza, faceti afirmatii doar asa din auzite, iar eu am primit warn din partea moderatorului aleks pentru ca am zis lui ondin "esti prost informat". Mai mult esti bagat in ceata decat sa clarifici ceva.
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 15:38   #235
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

pai de aia ai primit numere rosii pentru ca el, vanzatorul a radiat masina. e ca si cum ai aduce masina din alta tara, atat ca nu mai platesti taxa de poluare, in schimb restul taxelor sunt aceleasi. numerele rosii sunt cele provizorii pana le iei pe cele negre, definitive,
eu doar atat am spus, ca nu se poate radia temporar, se radiaza si atat, ca apoi se reinmatriculeaza a 2 zi sau peste 1 an nu inseamna ca s-a radiat temporar o zi sau 1 an, s-a radiat si atat.

daca iti dadea masina cu numere de BN pe ea atunci nu era radiata deloc si se radia la o data ulterioara, daca doreati amandoi asta, sau ramanea cu numere de Bistrita fara probleme ani de zile, ca se practica si asa ceva.

nu te-a dezinformat nimeni, doar ca tu ai inteles doar ce ai vrut tu, indiferent de ce spuneam noi aici, tu stiai deja, si ne amuzam ca de ce nu mai intrebi daca deja cunosti problema.


bine ca s-a rezolvat.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 15:43   #236
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
pai de aia ai primit numere rosii pentru ca el, vanzatorul a radiat masina. e ca si cum ai aduce masina din alta tara, atat ca nu mai platesti taxa de poluare, in schimb restul taxelor sunt aceleasi. numerele rosii sunt cele provizorii pana le iei pe cele negre, definitive,
eu doar atat am spus, ca nu se poate radia temporar, se radiaza si atat, ca apoi se reinmatriculeaza a 2 zi sau peste 1 an nu inseamna ca s-a radiat temporar o zi sau 1 an, s-a radiat si atat.

daca iti dadea masina cu numere de BN pe ea atunci nu era radiata deloc si se radia la o data ulterioara, daca doreati amandoi asta, sau ramanea cu numere de Bistrita fara probleme ani de zile, ca se practica si asa ceva.

nu te-a dezinformat nimeni, doar ca tu ai inteles doar ce ai vrut tu, indiferent de ce spuneam noi aici, tu stiai deja, si ne amuzam ca de ce nu mai intrebi daca deja cunosti problema.


bine ca s-a rezolvat.
am spus mai sus la data respectiva ca omu a pastrat numerele lui de BN negre, eu putea sa fac si asa si plec cu ele, dar apoi trebuia sa stea dupa mine, si s-a preferat sa scot numere rosii si sa plec sa nu mai am vreo treaba cu el. Masina era radiata temporar.
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 22:52   #237
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by fistaccio View Post
iar eu am primit warn din partea moderatorului aleks pentru ca am zis lui ondin "esti prost informat". Mai mult esti bagat in ceata decat sa clarifici ceva.
Ai primit warn pentru ca esti radical si pentru ca jignesti gratuit, doar ca sa arati lumii cu litere mari ca TUUU AI DREPTATE. Ce sa zic... la mai mare. Dar nu pe 4tuning. Se pare ca ai uitat subit ce ii scrisesei omului in partea editata si stearsa de mine, e mai simplu sa te victimizezi.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 23:03   #238
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Ai primit warn pentru ca esti radical si pentru ca jignesti gratuit, doar ca sa arati lumii cu litere mari ca TUUU AI DREPTATE. Ce sa zic... la mai mare. Dar nu pe 4tuning. Se pare ca ai uitat subit ce ii scrisesei omului in partea editata si stearsa de mine, e mai simplu sa te victimizezi.
chiar vreau si o alta parere, din ce am zis nu cred ca am jignit, dar daca sunt radical nu inseamna ca e un lucru rau, poate ca sunt patit si satul de un anume fel de persoane, acum ca sunt bine dispus sa va zic una: pe un anunt de al meu in care vindeam si eu ca omu ceva, intra unu si ce zice pe langa comentariile despre pret, "fratica fistaccio nu se scrie asa, se scrie ori phistacio ori pistachio" scuze de offtopic.
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 23:08   #239
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by fistaccio View Post
chiar vreau si o alta parere, din ce am zis nu cred ca am jignit, dar daca sunt radical nu inseamna ca e un lucru rau, poate ca sunt patit si satul de un anume fel de persoane, acum ca sunt bine dispus sa va zic una: pe un anunt de al meu in care vindeam si eu ca omu ceva, intra unu si ce zice pe langa comentariile despre pret, "fratica fistaccio nu se scrie asa, se scrie ori phistacio ori pistachio" scuze de offtopic.
Tata, e plina lumea de idioti, de destepti peste masura, de oameni care-ti corecteaza numele doar pentru ca ei au o viata trista si trebuie sa se lege de altii ca sa simta ca au facut si ei ceva pe ziua aia, dar asta nu ii pune pe toti in aceeasi oala. Noi ti-am dat sfaturi din ce stiam, eu unul am avut fix problema ta si nu mi-au dat numere rosii pe motiv ca nu se da decat masinilor neinmatriculate anterior in Ro. Asta am patit, asta ti-am spus, la ce bun sa te superi tu pe mine pentru ca nenea ala functionar de la ghiseu n-a vrut sa-mi dea cum ti-a dat tie la Nasaud?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 23:23   #240
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

eu nu m-am suparat pe nimeni, am apreciat parerea celor care se vedea ca sunt trecuti prin asa ceva, ms pentru intelegere si pentru faptul ca m-ai suportat.
fistaccio is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -