Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-11, 19:42   #166
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

eu iti spun din propria experienta, am vandut o masina , am facut actele urma sa ii trimt actele prin posta fiscalul cu fisa si omul avandut-o mai departe , la politie inca e pe numele meu dar de la finante e radiata de cand am vandut-o !!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 19:32   #167
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Eu asa stiu ca intai radiaza cei la politie si apoi la fiscul, dar acum la ce haos este in tara asta orice e posibil, ca in caz de ceva oricum nu mai recunoaste nimeni nimic si dau vina toti unii pe altii.

important ca avem drumuri bune si carburanti ieftini.
:P
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 23:38   #168
cosminscrie

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 18
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

bun.
deci proprietarul trebuie sa-mi trimita certificatul fiscal si fisa de radiere sau care?
cosminscrie is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 02:03   #169
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

pai fara fiscal si fisa de inmatriculare, cum ai reusit performanta aceasta uluitoare de a o declara la fisc?
fara ele nu se poate impune, iar fara Fisa de Inmatriculare nu se poate inmatricula masina...


Quote:
Originally Posted by ondin View Post
Eu asa stiu ca intai radiaza cei la politie si apoi la fiscul, dar acum la ce haos este in tara asta orice e posibil, ca in caz de ceva oricum nu mai recunoaste nimeni nimic si dau vina toti unii pe altii.

important ca avem drumuri bune si carburanti ieftini.
:P
Nu are treaba cu haosul de acum, asa cum a spus Gaby a fost in ultimii 6-7ani cel putin, dar numai in mediul URBAN, in mediul RURAL, este povestea scrisa de mine pe pagina anterioara si mai inainte.









INTREBARE de 10 PUNCTE
Sunt cam disperat si strans cu usa de timp
S-a mai discutat pe tema aceasta, dar nimeni n-a avut un caz concret rezolvat...
CUM radiez la cerere o masina cumparata, fara s-o transcriu mai intai pe mine?
Proprietarul locuieste la bloc, eu in mediul rural la casa, deci eu mizez pe radierea la domiciliul meu, pe baza contractului de V/C.
Cine solicita radierea, eu sau fostul proprietar?
Daca fostul proprietar, atunci cand solicita radierea, dupa incheierea contractului de V/C cu mine si scoaterea de la fisc a masinii, sau inainte?
E o nebunie mare, am fost la SRPCIV si am vorbit cu o doamna, care contrazice ce mi-au spus 2 persoane ce lucreaza la firme de intermedieri auto, cei de la firme o contrazic pe ea si mie imi vine greu sa cred o femeie..pusa pe vorbit la mobil in momentul discutiei cu mine. Ea mi-a spus ca trebuie sa merg cu proprietarul masinii la SRPCIV si eu sa aduc act de la primaria mea ca sunt inscris si am taxele la zi, proprietarul preda actele si placutele cu numerele masinii si depune cererea de radiere, banuiesc ca in baza contractului de V/C se accepta spatiul meu pt indeplinirea radierii la cerere.
Cine stie, care cunoaste un caz concret??
Cum radiez masina cuiva, la adresa mea, si eu s-o pot reinmatricula masina peste vre-un an????????????????????

Last edited by florin_cars; 14-03-11 at 02:06.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 15:06   #170
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Pai in mediul rural daca nu iesi cu ea la oras nu iti trebuie nici macar numere de inmatriculare, rca, rovignieta, sau alte prostii, numai titei sa fie si da-i sa sara.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 24-05-11, 15:45   #171
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Situatia mea:
Urmeaza sa cumpar o masina si proprietara vrea ca masina sa fie scoasa de la impozit.
Eu vreau masina sa o vand cuiva (sunt intermediarul)
Daca o radiez de pe numele persoanei din acte o pot trece la viitoare proprietara la Primarie fara a fi inmatriculata acum?
__________________
Oltcit 1.3 air-cooled boxer engine https://forum.4tuning.ro/647-masina-m...lub-12trs.html
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 24-05-11, 21:28   #172
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Da. Nu o poti declara la fisc pana nu o radiaza fosta proprietara, apoi se poate inregistra la fisc orice alt cumparator al acelei masini, fie succesiv, fie dupa o pauza in timp, nefiind nici un impediment ca sa o declari doar peste 1 luna sau 6 luni, cu conditia sa platesti impozit retroactiv de cand esti proprietar.

si in plus, nu o radiaza de pe cel vechi pana nu se inregistreaza pe cel nou, deci pica chestia cu amanatul pe 6 luni, statul nu pierde impozitul.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 00:41   #173
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Nu e chiar asa
Dar nici nu pot detalia prea mult, chestia e ca sunt destule cazuri in care si fostul si actualul proprietar, platesc impozit pentru aceeasi masina..ca asa sunt legile noastre, PROST facute de PROSTI , dar si reciproca e valabila..in mult mai mult cazuri

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
Pai in mediul rural daca nu iesi cu ea la oras nu iti trebuie nici macar numere de inmatriculare, rca, rovignieta, sau alte prostii, numai titei sa fie si da-i sa sara.
Astea sunt prostii
Politia e cu ochii pe toti

Eu am rezolvat-o, cel putin de la Politie e radiata "la cerere", scrie pe Certif de radiere, dar la Fisc, e radiata prin vanzare, ca altfel nu acceptau s-o radieze ...acu', nu stiu, asta e...
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 00:47   #174
Blitz-Krieg

Stage 5
 
Blitz-Krieg's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 784
Member of:
[BMW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

tipic si traditional pentru Romanica,totul merge stilul gica INVERS..........
Blitz-Krieg is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 01:16   #175
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

exact
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 16:05   #176
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Am si eu o problema. Tatal meu si-a vandut Dacia unui individ care l-a rugat sa-l mai astepte 6 luni pentru a face actele in ideea de a folosi asigurarea initiala. Probabil ca vazandu-l amarat a zis sa-l ajute. I-am spus insa ca nu-i dam CI decat dupa ce rezolvam totul. Intre timp s-au intamplat urmatoarele:
- individul a vandut masina altuia iar acesta a dus-o la REMAT pur si simplu, ba mai mult a dat-o cu certificatul de inmatriculare fara sa ia nimic la schimb.
- tatal meu a decedat
Toate chestiile astea s-au petrecut pe parcursul a 2 ani si ceva (de-abia am mai dat de individ ca sa aflu toata povestea).

Are cineva vreo idee, cum as putea rezolva legat toata povestea asta sa scap odata?
__________________
F..k NATO! f..k USA! f..k Bill Clinton! Asta-i gara mea!
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 16:56   #177
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Declaratie la notar pe proprie raspundere cum ca masina nu exista si asa o poti radia din circulatie.
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 19:46   #178
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by flaviuf View Post
Am si eu o problema. Tatal meu si-a vandut Dacia unui individ care l-a rugat sa-l mai astepte 6 luni pentru a face actele in ideea de a folosi asigurarea initiala. Probabil ca vazandu-l amarat a zis sa-l ajute. I-am spus insa ca nu-i dam CI decat dupa ce rezolvam totul. Intre timp s-au intamplat urmatoarele:
- individul a vandut masina altuia iar acesta a dus-o la REMAT pur si simplu, ba mai mult a dat-o cu certificatul de inmatriculare fara sa ia nimic la schimb.
- tatal meu a decedat
Toate chestiile astea s-au petrecut pe parcursul a 2 ani si ceva (de-abia am mai dat de individ ca sa aflu toata povestea).

Are cineva vreo idee, cum as putea rezolva legat toata povestea asta sa scap odata?

doar prin instanta de judecata, o simpla cerere dupa care se obtine o hotarare judecatoaresca prin care sa se dispuna radierea de la fisc a acelei masini, in baza faptului ca a fost vanduta de mai bine de 2 ani, apoi revanduta si in prezent radiata din circulatie.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 19:47   #179
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by Alex_19Mig View Post
Declaratie la notar pe proprie raspundere cum ca masina nu exista si asa o poti radia din circulatie.
doar cu declaratia aceasta notariala nu cred ca ii radiaza nimeni masina.
asa oricine poate declara orice, notarul doar certifica faptul ca in data de .. persoana ..a declarat faptul ca ..., deci este cam egala cu 0.
nu?
ondin is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 11:11   #180
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

aceeasi chestie mi s-a sugerat si mie de cateva firma de intermeideri auto, deci cred ca se accepta

oricum, faci un contract cu cineva din alta localitate(cunoscut, prieten, familie) si o radiezi fiscal, de la politie, nu vad ce are rost sa-ti mai bati capul, daca masina a fost dusa la fier vechi, nu cred ca mai reapare pe undeva.
Ar fi bine de stiut ca numerele masinii nu se afla pe mainile altora...
florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -