Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 25-06-12, 10:24   #91
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Ca sa mai scoti nr rosii trebuie sa prezinti contractul de vanzare-cumparare dintre tine si cel de la care ai luat masina, pe langa celelalte documente necesare (brief mic-mare, factura cu care a fost cumparata masina de afara, RCA 30 zile, cerere pt nr rosii, taxa pt nr rosii, taxa pt avizul de circulatie si taxa pt placute, in total vreo 130-140 ron)
ms99ass is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 21:07   #92
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Multumesc mult pt. ajutor. maine ma duc la Pipera sa vad ce rezolv ca poimaine expira.
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 22-07-12, 16:12   #93
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Salut. Vreau sa cumpar zilele astea o masina inmatriculata in spania (numere permanente). Masina are in acte proprietar roman, iar persoana de la care o cumpar are procura intre el si proprietarul din acte.
Ce acte trebuie sa fac cu cel care imi vinde masina ca sa o pot inmatricula apoi pe Romania dupa ce expira asigurarea si itpul, adica peste aprox. 6 luni si de asemenea sa pot circula legal pana atunci.
Din cate stiu cele de spania au la fel ca la noi, carte, talon, asigurare insa nu stiu cum arata Itp-ul. Este inscris direct pe talon ca la noi sau trebuie sa fie ceva separat?
Si inca ceva. Unde ar trebui sa fie trecuta norma Euro ca sa ma asigur ca este euro 3?
Astept raspuns. Va multumesc,
__________________
Ex: Opel Astra GSi
Ex: BMW 325i M Pack
Ex: Alfa Romeo 156 Sportwagon
Ex: Bmw 323iA :X
Bmw 320i - Under construction


Last edited by R1s3; 22-07-12 at 16:19.
R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 07:31   #94
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

au doua acte, unul : perimiso de ciruculacion , iar al doilea e cu inspectiile tehnice !! alea doua acte iiti trebuie !! faci cu vanzatorul vanzare cumparare - trebuie sa iti dea alea doua acte asigurarea si procura aia !!
norma de poluare nu scrie in actele de spania - scrie in schimb codul motor cu care poti afla norma de poluare !!
despe ce masina e vorba?
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 10:38   #95
veyron28

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 2
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Salut

Am si eu niste nelamuriri si as vrea sa ma ajutati sa ma lamuresc: Am lucrat in Cehia 6 luni si cand am plecat mi-am cumparat o masina cu care am venit in tara. Cand am cumparat masina am luat-o pe numele unui coleg care avea certificat de rezidenta si au trecut numele lui in cartea masinii. Ulterior mi-a iesit si mie certificatul de rezidenta, am incheiat cu el un contract de vanzare-cumparare a masinii legalizat la notar. Am fost cu actele la politie am completat un formular ca sa ma treaca pe mine in cartea masinii dar trebuia sa platesc ECO taxa de 160 de euro si nu am mai platit-o stiind ca nu voi circula cu masina in Cehia ci in Romania. Am asigurare si ITP valabile pana in 2013.

Intrebarea mea ar fi, in cazul in care ma opreste politia si ii dau actele masinii unde nu
figureaza numele meu + contractul de vanzare cumparare legalizat la notar + certificatul de rezidenta are ce sa-mi faca ? Adica risc ceva daca circul asa? Si inca ceva... daca vreau sa vand masina si ii fac pe langa contractul de vanzare-cumparare o procura cumparatorului legalizata la notar este OK?

Multumesc anticipat
veyron28 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 13:08   #96
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

poti circula fara nici un fel de problema atat timp cat ai itp si asigurare valabile.
cand o vei vinde vei face numai contract de vanzare cumparare, nu poti face procura atat timp cat nu esti proprietar in acte !! stima
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 07:38   #97
Cristina1

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 1
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Buna ziua,
Timp de 6 luni de zile platesc pentru numere rosii , masina din bulgaria si documente declarate pierdute (furate). Ce pot sa fac?
Cristina1 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 13:22   #98
Syrusss

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 7
Default Contract vanzare-cumparare

Salut!
Vreau sa ii iau o masina tatalui meu. Pot face contract de vanzare cumparare direct pe numele lui? El nu poate merge sa caute, nu are timp. Eu am unele amenzi si ma gandesc ca la intocmirea actelor pt inmatriculare vor aparea probleme din cauza lor daca fac acel contract pe numele meu. Asa e sau ma insel?
Syrusss is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 14:26   #99
Syrusss

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 7
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Salutari!

Cum as putea, cel mai simplu sa ii cumpar o masina tatalui meu fara ca acesta sa fie prezent? Daca am amenzi si fac un contract de vanzare-cumparare, vor influenta acestea inmatricularea masinii pe numele lui?
Syrusss is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 14:35   #100
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

la transcrierea masinii pe numele lui va trebui sa fie prezent ori sa ai o prcura de imputernicire din partea lui !!
daca ai amenzi nu influenteaza in cazul in care vrei sa cumperi o masina , numai in cazul in care vrei sa vinzi trebuie platite amenzile si implicit impozitele !!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 15:13   #101
Syrusss

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 7
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

ca sa o achizitionez de la vanzator, trebuie sa fac un contract c-v. Presupun ca neaparat pe numele meu. Cand o va inmatricula tata pe numele lui, trebuie sa facem alt contract?
Syrusss is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 15:41   #102
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

faci direct pe numele tatalui tau daca o inamtriculez intr-o perioada de timp scurta !!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 16:03   #103
Syrusss

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 7
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

El nu are timp sa mearga. Ma duc eu si o cumpar.
Syrusss is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 18:03   #104
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

atunci sa iti faca o imputernicire la notar
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-12, 18:24   #105
oviac

Stage 1
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 15
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Din lipsa de timp am cautat putin pe forum despre intrebarea mea, rog scuzati daca s-a mai discutat.
Doresc sau as vrea sa mai pot inmatricula masina pe numele mamei mele.
Se poate ?
1. Am cumparat masina acum 2 saptamani
2. Pe contractul vanzare-cumparare sunt trecut eu
3. Pe talon sunt trecut eu ( cu pixul)
4. Urmeaza sa fac asigurare si sa merg cu masina la RAR,
Ce pot face sa inmatriculez pe numele mamei mele?
Va multumesc
oviac is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -