Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 10-02-10, 22:27   #16
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

deci nu am nici o sansa sa scap de taxa la un 635csi,ele avand ultima data de fabricatie '88.

ce pacat ca oldtimerele la noi sunt mereu pe ultimul loc,se umple tara de pisici rupte in 4,si o adevarata comoara pe 4 roti nu are drept de circulatie la noi...pacat...mare pacat
__________________
Acvarii si acesorii din stoc sau pe comanda
Next step:coming sone
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 23:02   #17
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

Quote:
Originally Posted by roby wws View Post
deci nu am nici o sansa sa scap de taxa la un 635csi,ele avand ultima data de fabricatie '88.

ce pacat ca oldtimerele la noi sunt mereu pe ultimul loc,se umple tara de pisici rupte in 4,si o adevarata comoara pe 4 roti nu are drept de circulatie la noi...pacat...mare pacat

Ai dreptate, e plin de ruginituri de matze 316 si 318, Goalfe3 si Vectre, si frantuzisme cu motor pana in 1500cc pe cand o masina cum e Mercedes W123 sau 124 nu poti inscrie ca are motorul prea mare, si numai daca platesti o taxa de mediu enorma o poti inscrie....pe parca capacitatea lui polueaza si nu starea in primul rand. :
Si mai nou idiotenia cea mai mare.....daca la RAR iti gasesc multi km la masina, inca iti si reduce taxa, pe cand km multi inseamna tocmai poluare mai multa!!!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 14:27   #18
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Exista 3 categorii de clase de automobil de epoca:
-100% original: se accepta unele consumabile sa nu fie originale precum rotile, garnituri, furtune, filtre
-peste 85% original: aici se mai permit si lucrari de tinichigerie, dar sa fie efectuate in asa fel incat sa fie cat mai asemanatoare cu originalul la aspect si calitate, si schimburi de piese principale, dar numai originale
-artizanat: in sensul ca sa mai pastreze aspectul original, blocul motor si sasiul cu seria.
Toate aceste categorii intra sub incidenta legii automobilelor de epoca, exceptia fiind doar diferenta de valoare morala si materiala intre aceste 3 tipuri.
Tu aici vorbesti la modul strict general(pt SUA in mare parte), EXCLUZAND total Romania(adica legile prin care Retromobil iti acorda acel "atestat de vehicul istoric")

La noi oricum legea cu cei 30 de ani n-a instituit-o RCR, ci RAR-ul, pe el putem da vina pt apoximativ tot ce se intampla cu domeniul auto la noi
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 19:22   #19
andreyy00

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

si in al doilea rand daca ai de gand sa aduci o masina de epoca din afara...exista riscul extraordinar de mare,ca cei de la retromobil sa te refuze(mari sanse,pentru a te accepta masina trebuie sa fie de la un cap la altul originala)
andreyy00 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 21:10   #20
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

..si perfecta
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 22:08   #21
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

Quote:
Originally Posted by Lukkkkkas View Post
..sa aduci in Ro ...sa restaurezi si sa vinzi din nou in Germania de pilda...
Daca tu crezi ca neamtul cu pretentiile pe care le are, la care se mai adauga si image-ul stirbit al romānilor, tu reusesti sa vinzi o masina restauratea īn romānia, īn germania, sa mai fie si masina nemteasca de care e plin aici, unde neamtu sa plateasca si ZOLL DE IMPORT 21,5% din pretul de achizitionare īn EURO + 250 EURO TÜV special de omologare unica de import unde trebuie facut BRIEF + SCHLÜSSELNUMMER NOU + numere cu "H" de oldtimer, sa sti ca esti cel mai grozav afacerist ce am vazut vreodata

PS:

Eu am de un an de zile īn Resita īntr-un garaj o Dacia 1410 Sport īn perfecta stare ORIGINALA.
Ca s-o īnmatriculez īn DUISBURG cu numere "H" de oldtimer + toate actele si vama mentionate mai sus, ma costa aprox. 2480 EURO CASH bani ce trebuie sa-i pun pe masa. Tine cont ca pe Dacie am dat numai 520 EURO.

Sa vedem care neamt īti plateste tie suma asta pt. un mertan vechi restaurat īn Romānia cīnd īn germania e plin de vechituri de mertane ce ruginesc prin te miri ce garaje si sure de paie la tara, uitate de timp pe care dorm gainile si le iei la un pret de nimic restaurīndu-le fara probleme cu piese luate de prin talciocurile auto, tot la preturi de nimic?

Last edited by CyberCSX; 25-10-10 at 22:16.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 20:24   #22
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

e bine ca am aflat aceste date, chiar eram curios.
Totusi, Lukkas n-a inteles mecanismul actelor, eu as face altfel, as cumpara o masina din Germania pe numele unui neamt(cunostinta), as aduce-o in Ro la restaurat, apoi o duc inapoi si o vand..sau incerc cel putin, scap de problemele cu importul, sunt unele ocazii care merita luate, insa de ce m-am lovit pana acum in Ro, sunt mesterii de orice fel in domeniul auto, care NU mai sunt, sau dispar pe zi ce trece
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 20:47   #23
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

Sīnt problemele:

1 - Nu poti acoperi costurile
2 - Nu ai piesele necesare
3 - Nu ai personal calificat cu know- how'ul necesar
4 - Nu ai persoana tampon de īnmatriculare (nimeni nu face asa ceva gratis)


De exemplu, un Volvo Amazon din 1964 restaurat top original cu piese 100% originale din stocuri existente cu numere de serie de fabricatie originale, īl cumperi cu 7000 EURO CASH de la restaurator cu toate taxele de īnmatriculare (numere "H" de oldtimer inclusiv).

Acum ramīne deschisa īntrebarea daca poti oferi aceasta calitate cu muncitori romāni īn Romānia (cu aceleasi piese TOP ORIGINALE din stoc cu serie) la un pret mai mic, de asa natura īncīt sa atragi (convingi) clientul sa cumpere de la tine si bineīnteles sa-ti si acoperi costurile cu trambalatul prin europa DE ---> RO si retur cu tot.

Parerea mea, nu cred ca este realizabil īncīt sa scoti rentabilitatea dorita.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 10:54   #24
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

clar, pe criza asta, si preturile din DE au coborat, aud tot mai multe oferte criminale pot spune, dar sunt persoane care inclusiv din SUA au adus masini, le-au facut in Ro, le-au vandut in DE, dar asta pana acum 2-3ani am auzit.

Am inchiriat platforma acum o luna unui vecin ce a fost in IT, a adus o coada de randunica 200D, sa-i faca coaja, s-o vopseasca si s-o retrimita la broscar, acesta urmand sa restaureze restul pieselor de pe masina.
Deci mai sunt si unele cazuri fericite.

Un Eldorado '59 restaurat, e posibil sa se vanda acum in DE cu 5.000euro, de la firma ? Un mare pasionat, om in varsta din Tm zice ca a gasit in DE, are o sora acolo si-l cam bate gandul sa ii faca o vizita si sa cumpere si masina din zona..mie mi-a picat fata cand am auzit, si nu cred in ruptul capului...
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 18:14   #25
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

Din pacate īn Germania īntr-e timp se practica mentalitatea:

"Vreau cīt mai mult, calitate cīt mai buna dar daca se poate pe un pret de nimic sau si mai bine, pe gratis".

Preturile la SH si oldies n-au scazut din cauza recesiunii ci din cauza programului rabla (ABWRACK) si masina aproape gratuita numita DACIA.
Daca ai fi vazut ce bijuterii au aterizat aici īn presa de la shrot, cred ca ai plīnge īn hohote vreo 6 luni non stop si numai un psihiatru te-ar mai putea ajuta sa-ti revi
Nu stiu ce ai zice sa vezi cu ochii tai bijuterie de Cadillac Eldorado din 1965 īntr-o stare ireprosabila, predat la shrott, demontat si bagat la presa pt. 2500 euro dupa care fostul posesor īsi cumpara LOGAN MCV.

A-si mai putea sa dau suficiente exemple din astea dar am devia extrem īn off topic si m-as indispune la limita.

Acum dupa ce s-a terminat tīmpenia asta nu mai merge nimic.
Vīnzatorii pica pe capete īn faliment ca nu-si mai pot acoperi costurile.

Povestea cu Eldorado '59 la 5000 EURO poti s-o crezi linistit.
Viitorul cumparator sa fie fericit ca masina nu a pupat schrott-ul. totusi o mai poate negocia.
Daca se abitioneaza asa cum trebuie, īi cauta nod īn papura, o scoate la 3500 EURO fara probleme.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 11-09-13, 23:55   #26
Ionut Voicu

Stock
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 2
Default Salut,imi puteti spune

Salut,imi puteti spune si mie daca dupa ce masina a fost inregistrata ca masina de epoca si faci madificari la ea ar fi in regula? Tot taxa 0 ramane?
Ionut Voicu is offline   Reply With Quote
Old 12-09-13, 00:44   #27
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Salut,imi puteti spune

Quote:
Originally Posted by Ionut Voicu View Post
Salut,imi puteti spune si mie daca dupa ce masina a fost inregistrata ca masina de epoca si faci madificari la ea ar fi in regula? Tot taxa 0 ramane?
1 la mana nu orice masina care se incadreaza la vehicul istoric inseamna ca va si fii masina de epoca la care nu platesti impozit. Trebuie sa fie totul perfect si neaparat original. Trebuie bagati foarte multi bani sa te bage cei de la retromobil in seama. Daca tu vrei sa scapi de impozit iti recomand sa iti iei bicicleta sau sa te angajezi sa ai bani de el.
2 la mana nu poti face modificari ca ti se va anula atestatul.

P.S. De curiozitate despre ce masina e vorba ?
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-13, 00:49   #28
Ionut Voicu

Stock
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 2
Default

E vorba de dacia 1300 ,eu nu am masina dar am cautat din pura curiozitate ,adica ma gandeam ca ar fi o afacere buna daca ai cumpara o dacie cu piesele originale sa o omologhezi ca masina de epoca si dupa sa ii faci modificari ..Dar daca zici ca nu se poate ,atat vroiam sa stiu , multumesc
Ionut Voicu is offline   Reply With Quote
Old 14-09-13, 01:41   #29
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Salut,imi puteti spune

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
1 la mana nu orice masina care se incadreaza la vehicul istoric inseamna ca va si fii masina de epoca la care nu platesti impozit. Trebuie sa fie totul perfect si neaparat original. Trebuie bagati foarte multi bani sa te bage cei de la retromobil in seama. Daca tu vrei sa scapi de impozit iti recomand sa iti iei bicicleta sau sa te angajezi sa ai bani de el.
2 la mana nu poti face modificari ca ti se va anula atestatul.

P.S. De curiozitate despre ce masina e vorba ?
maniakule, punctul 1 nu se incadreaza la ce a intrebat baiatul A zis clar, "daca dupa ce masina a fost inregistrata ca masina de epoca", deci presupunea ca era deja inm ca vehicul istoric(corect vorbind)..
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 15-09-13, 17:55   #30
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Salut,imi puteti spune

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
maniakule, punctul 1 nu se incadreaza la ce a intrebat baiatul A zis clar, "daca dupa ce masina a fost inregistrata ca masina de epoca", deci presupunea ca era deja inm ca vehicul istoric(corect vorbind)..
Corect necorect eu l-am simtit de la un 1 km ce intentii are dar in orice caz citez:

Modificarea unui vehicul dupa atestare se face pe propria raspundere a posesorului si se poate considera ca fals in declaratii si uz de fals . Orice modificare descoperita duce automat la anularea Atestatului de Vehicul Istoric , la sesizarea Registrului Auto Roman si a organelor de abilitate.

Cu gluma sau fara te paste puscaria daca te da in gat RAR-ul. Cu totul ca sunt foarte curios ce cunostiinte istorice a unei masini straine de epoca aar avea RAR-ul daca tu iti pui de exemplu scaune de pe alta masina sau alte jante in locul celor originale cu care ai atestat-o. Iar organele abilitate cine sunt ?? Militia ?
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -