Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 27-11-07, 11:44   #16
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: am voie sa conduc?:D

Deci, cu toate ca voi contrazice juma de thread, AI VOIE SA CONDUCI, deci AI VOIE!!!! si la data eliberarii iti va scrie data in care ai dat examen, iar eu nu iti vorbesc din vant, mie mi-a spus instructorul atunci ca pot sa plec cu masina acasa... oricum, eu permisul l-am primit in 20 de ore dupa examen, asa ca nu a fost mare asteptarea...
Overclocker: ti se va elibera permisul pt categoriile pt care ai luat permisul
Korne is offline   Reply With Quote
Old 27-11-07, 12:35   #17
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: am voie sa conduc?:D

Quote:
Originally Posted by Korne View Post
Deci, cu toate ca voi contrazice juma de thread, AI VOIE SA CONDUCI, deci AI VOIE!!!! si la data eliberarii iti va scrie data in care ai dat examen, iar eu nu iti vorbesc din vant, mie mi-a spus instructorul atunci ca pot sa plec cu masina acasa... oricum, eu permisul l-am primit in 20 de ore dupa examen, asa ca nu a fost mare asteptarea...
Overclocker: ti se va elibera permisul pt categoriile pt care ai luat permisul
nu te contrazic, dar eu vad altfel problema.
ai dat examenul, ai fost admis...bun
probabil k se transmite la politie, pt a putea ridica permisul.
pe permisul tau, e nevoie de semnatura, pe care nu o poti da decat in momentul in care l ai ridicat.
deci ..nu ai cum sa conduci, daca nu ai ridicat permisul.
pt k in baza de date, nu figurezi cu permis
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 27-11-07, 12:45   #18
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: am voie sa conduc?:D

ba figurezi, pt ca tu astepti doar dupa imprimarea permisului... iar daca ar fi asa cum spui tu cu semnatura, ar insemna ca astia in 2 minute sa iti updateze baza de date, pt ca ai semnat tu... iti spun eu ca ai voie, e legal...
daca primesti adeverinta spre exemplu nu semnezi la evidenta po****tiei...
Korne is offline   Reply With Quote
Old 27-11-07, 12:51   #19
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: am voie sa conduc?:D

Quote:
Originally Posted by Korne View Post
ba figurezi, pt ca tu astepti doar dupa imprimarea permisului... iar daca ar fi asa cum spui tu cu semnatura, ar insemna ca astia in 2 minute sa iti updateze baza de date, pt ca ai semnat tu... iti spun eu ca ai voie, e legal...
daca primesti adeverinta spre exemplu nu semnezi la evidenta po****tiei...

pai nu se updateaza in 2 minute.
la mine in oras, te duci dupa permis, semnezi, si te intorci in 2 ore sa ridici permisu.
nu are cum sa se elibereze ceva, pe numele tau, fara sa semnezi tu.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 27-11-07, 12:54   #20
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: am voie sa conduc?:D

frate, nu stiu unde stai tu, si care e procedura, eu am sa iti spun cum a fost la mine
am dat examenul, am fost la traseu, si m-am intalnit cu instructorul care fiindu-mi prieten bun a zis "du-te cu masina acasa daca vrei, poti conduce linistit"
am condus putin in ziua respectiva...iar a 2a zi la 10 dim(atunci mi-am gasit timp) m-am dus la evidenta popu.latiei am semnat, si mi-am primit permisul...si atat
Korne is offline   Reply With Quote
Old 27-11-07, 13:00   #21
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: am voie sa conduc?:D

Quote:
Originally Posted by Korne View Post
frate, nu stiu unde stai tu, si care e procedura, eu am sa iti spun cum a fost la mine
am dat examenul, am fost la traseu, si m-am intalnit cu instructorul care fiindu-mi prieten bun a zis "du-te cu masina acasa daca vrei, poti conduce linistit"
am condus putin in ziua respectiva...iar a 2a zi la 10 dim(atunci mi-am gasit timp) m-am dus la evidenta popu.latiei am semnat, si mi-am primit permisul...si atat
din vaslui sunt
tu spui ce ti a zis instructoru, eu spun ce a zis al meu.
ar trebui totusi consultata legislatia
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 28-11-07, 12:16   #22
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: am voie sa conduc?:D

@korne... nu ai frate cum pentru ca in primul rand nu facusei nici poze.. asta e la risc.. si nu vreau sa imi imaginez ce se intampla daca te prinde un nenea politai cand vii tu cu masina de la examen... deci nu figurezi in nimic, asa ca stai calm...
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-07, 12:27   #23
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: am voie sa conduc?:D

Quote:
Originally Posted by ENigmaBoy View Post
@korne... nu ai frate cum pentru ca in primul rand nu facusei nici poze.. asta e la risc.. si nu vreau sa imi imaginez ce se intampla daca te prinde un nenea politai cand vii tu cu masina de la examen... deci nu figurezi in nimic, asa ca stai calm...
poza o ai facuta inainte de examen
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 28-11-07, 12:31   #24
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: am voie sa conduc?:D

da? si poza care o faci inainte aia iti este pe permis? esti inregistrat undeva cu poza aia ? poza aia este pentru dosar. poza propriu zisa care este pe permis, se face dupa ce dai examenul, la udriste la ghiseu. deci nu esti inregistrat absolut nicaieri ca ai permis de conducere. mai ales in ziua cu examenul. va salut
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-07, 12:43   #25
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: am voie sa conduc?:D

Quote:
Originally Posted by ENigmaBoy View Post
da? si poza care o faci inainte aia iti este pe permis? esti inregistrat undeva cu poza aia ? poza aia este pentru dosar. poza propriu zisa care este pe permis, se face dupa ce dai examenul, la udriste la ghiseu. deci nu esti inregistrat absolut nicaieri ca ai permis de conducere. mai ales in ziua cu examenul. va salut

probabil ca ai dreptate.
oricum concluzia e ca nu poti conduce, decat dupa ce ai ridicat permisu
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 28-11-07, 14:16   #26
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: am voie sa conduc?:D

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
poza o ai facuta inainte de examen

da ma da poza pentru permis ti-o fac ei acolo...te pun sa semnezi si dupa ai permis...
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 28-11-07, 14:18   #27
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: am voie sa conduc?:D

am inteles.

acu vin eu cu alta intrebare :
exista vreo posibilitate sa ti depui dosaru inainte de 18 ani, cu vreo luna ?
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 28-11-07, 14:21   #28
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: am voie sa conduc?:D

oricum, semnatura aceea e dupa ce iti primesti permisul... nu e cea de pe permis
Korne is offline   Reply With Quote
Old 28-11-07, 15:22   #29
overclocker

Stage 3
 
overclocker's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 120
Default Re: am voie sa conduc?:D

faza e ca eu am dosarul pentru toate categoriile...respectiv A,B,C,C+E si cineva mi-a spus ca in acest caz nu se va elibera permisul pana nu imi termina tot dosarul.
overclocker is offline   Reply With Quote
Old 28-11-07, 16:32   #30
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: am voie sa conduc?:D

@phaeton - poti sa te apuci de scoala de soferi inainte cu 3 luni de a implini aceasta varsta. poti sa te programezi in ziua cand ai implinit 18 ani, mai devreme nu poti.
De ex. fratimiu a dat miercuri examenul, vineri a ajuns dosarul, a facut poze vineri si luni abia i l-a dat in mana. Oricum, am sunat la cineva la udriste, si vineri seara era bagat in calculator. Deci esti in baza lor de date, abia dupa ce faci poza acolo la ghiseu si semnezi (semnatura care apare pe permis) deci dupa cateva ore. Poti merge cu masina, bineinteles, daca te opreste vreun nenea militian, ii spui ca ti-ai uitat actele acasa.. amenda de bun venit in trafic si asta e.
@overclocker - totusi, daca ai promovat examenul pentru cat. B de ex, te poti duce la un politist de circulatie pe strada sa iti faca un control.. dai datele si ar trebuii sa-ti zica daca esti ok sau nu.. si la fel.. in caz ca te opreste.. ti-ai uitat actele acasa
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -