Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-07, 12:51   #1
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default intalnire cu probleme

Intr-o vineri seara ne-am intalnit si noi cei din Onesti intr-o parcare sa mai stam la o barfa.Eu plec sa alimentez si cand vin, la ambele cai de acces ale parcarii cate 2 loganuri de politie, in parcare vre-o 8-9 politai facand poze masinilor si luand pe baieti la intrebari. Au cerut si acte, cineva a fost pus sa ridice capota motorului... Cand am intreba t care este motivul am primit un raspuns sec: in caz ca faceti raliuri sa stim cine a participat.Ne-au spus sa parasim parcarea si sa mergem acasa,dar asta nu au reusit.
Intrebarea mea este: daca noi refuzam sa dam actele si cei care au fost pusi sa ridice capotele de asemenea refuzau, se incalca vreo lege? eram totusi intr-o parcare,motoarele oprite si nici muzica nu se auzea macar ca alta data ne-au alungat pe motiv s-au plans unii locatari de muzica data tare. Chestia asta cu "raziile" politailor in locul unde ne adunam noi stiu ca nu se va opri aici si vreau sa fiu pregatit data viitoare cand vor veni.
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 22:45   #2
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: intalnire cu probleme

chiar numeni nu a mai patit pana acum chestia asta?
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-07, 23:27   #3
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: intalnire cu probleme

In mod justificat ai fost legitimat de catre lucratori de la politie (mama ce tare e asta) . Cursele ilegale sunt interzise prin lege. Bine ca nu au fost capcauni sa va dea amenda la fiecare (cum au mai fost cazuri). Esti obligat sa te legitimezi daca esti oprit si ca pieton nu numai ca sofer. Daca nu erai in masina nu erai obligat sa ridici capota ( sau nu erai in apropierea ei), pentru ca se presupunea ca esti pieton si nu sofer. Au dreptul sa verifice masinile ( sa nu fie cu seria schimbata sau mai stiu eu ce).Toate modificarile aduse unei masini trebuie ( in mod obligatoriu ) sa fie omologate de RAR (inclusiv roti mai mari , tobe, etc.) de unde rezulta ca puteau sa suspende talonul autoturismului care nu avea modicarile omologate.
Dar cu vb buna le treci pe toate, bafta.
__________________
NU TE LAUDA CU CE NU-TI APARTINE !! CINE ARE STIE .
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 06-10-07, 23:43   #4
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: intalnire cu probleme

Quote:
Originally Posted by manumeciu View Post
In mod justificat ai fost legitimat de catre lucratori de la politie (mama ce tare e asta) . Cursele ilegale sunt interzise prin lege. Bine ca nu au fost capcauni sa va dea amenda la fiecare (cum au mai fost cazuri). Esti obligat sa te legitimezi daca esti oprit si ca pieton nu numai ca sofer. Daca nu erai in masina nu erai obligat sa ridici capota ( sau nu erai in apropierea ei), pentru ca se presupunea ca esti pieton si nu sofer. Au dreptul sa verifice masinile ( sa nu fie cu seria schimbata sau mai stiu eu ce).Toate modificarile aduse unei masini trebuie ( in mod obligatoriu ) sa fie omologate de RAR (inclusiv roti mai mari , tobe, etc.) de unde rezulta ca puteau sa suspende talonul autoturismului care nu avea modicarile omologate.
Dar cu vb buna le treci pe toate, bafta.
Legea 61/1991 stabileste ca si contaventie refuzul de legitimare.
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 07-10-07, 22:51   #5
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: intalnire cu probleme

Quote:
Originally Posted by manumeciu View Post
Legea 61/1991 stabileste ca si contaventie refuzul de legitimare.
ms mult de ajutor! deci capul plecat, sabia nu-l taie
dexter_20 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -