Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 08-07-07, 15:42   #1
Pilif

Stage 4
 
Pilif's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 275
Member of:
[2 Roti]
Default "depasire" prin dreapta - putin ajutor!!!!!!!

Salutare.
Am si eu o nelamurire.Se poate depasi o masina pe partea dreapta a drumului daca soseaua este cu doua benzi de mers pe sens?Aseara am depasit un taximetrist pe partea dreapta si nu s-a uitat in oglinda cand a schimbat banda de mers si ne-am dat oglinda in oglinda prin urmare amadoi am ramas fara oglinzi.La politie m-a pus pe mine vinovat si vroia sa-mi i-a permisul.Pana la urma nu mi-a luat permis da nici asigurarea lu ala nu mi-a dato.
M-am uitat in legislatie si scrie urmatoarele :
Nu constituie depăşire, īn sensul alin. (1), situaţia īn care un vehicul circulă mai repede pe una dintre benzi decāt vehiculele care circulă pe altă bandă īn acelaşi sens de circulaţie.

Depăşirea se efectuează numai pe partea stāngă a vehiculului depăşit. Tramvaiul sau vehiculul al cărui conducător a semnalizat intenţia şi s-a īncadrat corespunzător părăsirii sensului de mers spre stānga se depăşeşte prin partea dreaptă.
Si inca o intrebare mai am. Imi zice politistul ca a sunat un pieton la 112 si a zis ca nu i-am dat prioritate pe trecerea de pieton si cica daca vine ala la politie pe baza declaratie pe care o sa o dea imi suspenda permisul.Se poate asa ceva??
daca se poate sa imi raspunde-ti mai repede ca in seara asta sunt chemat la politie si sa stiu daca ma tiganesc rau cu iei sau.....
__________________
Pilif is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 19:13   #2
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Putin ajutor!!!!!!!

daca erau benzi delimitate clar (prin banda discontinua), faptul ca ala de pe banda din dreapta trece pe langa cel de pe banda din stanga nu se cheama "depasire" conform codului rutier. (ceea ce exprima si primul rand ingrosat pus de tine).
deci daca mergeai linistit pe banda din dreapta, si a trecut si el pe dreapta ("ti-a taiat calea", s-au a schimbat banda cand erai in dreptul lui) e vinovat clar.

daca nu erau benzile delimitate... ai depasit prin dreapta, deci esti de vina.

deasemenea, in cazul in care erau delimitate clar, tot tu esti vinovat si daca tu erai in spatele lui pe aceeasi banda, si el a semnalizat ca se muta pe banda din dreapta, si a inceput manevra, iar tu te-ai bagat in acelasi timp pe dreapta si ai accelerat...

Last edited by RoSonic; 08-07-07 at 21:37. Reason: scrisesem intr-un loc stanga in loc de dreapta
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 19:43   #3
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: "depasire" prin dreapta - putin ajutor!!!!!!!

nu neaparat rosonic
in momentul cand "depasesti" un vehicul parcat sau alt vehicul in mers in dreptul liniei continue insa aceasta nu este incalcata...nu este considerata contraventie nu?
nu vad de ce daca benzile nu erau delimitate de ce sa aive vina
stiu ca in legislatie scrie clar: pentru a schimba directia de mers sau banda pe care te afli, semnalizezi, te asiguri in prealabil si apoi incepi manevra
deci in cazul de fata taximetristul este total de vina
pilif nu te lasa intimidat de chestia cu 112 pentru ca este balarie
nu suna lumea cand se omoara doi pe strada dapai sa zica ca nu ai dat u prioritate...sa fim seriosi
poate il cunostea taximetristul pe politist si o fi incercat sa il scoata si sa zici u ca ai fost de vina
in primul rand ... acel individ care da telefon si zice ca nu ai dat prioritate...de unde cunoaste el legislatia?
de obicei se opreste persoana din spatele vehiculelor care au produs incidentul si poate apoi pe baza declaratiei acestuia sa te scoata vinovat...numai in cazul expus si de rosonic...el s-a asigurat a semnalizat si u ai venit in viteza din spatele lui si l-ai lovit...
bafta...parerea mea este k "u are clean" sa nu iti faci probleme...
__________________

TUNIN' FANATIC
Suburbia Racing Club Member
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 20:10   #4
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: "depasire" prin dreapta - putin ajutor!!!!!!!

la al 2-lea citat al tau, acea depasire prin dreapta se refera la cazul cand vehiculul care este depasit face virajul la stanga, si in dreapta lui mai exista destul loc , ca sa poti trece cu masina ta..
depasirea prin dreapta este interzisa de codul rutier, si este interzisa si in alte tari , deci nu sunt ai nostri "cu capul " in privinta asta..
motivul pentru care aceasta manevra este interzisa este urmatorul: circulatia se recomanda a fi efectuata pe banda 1, iar abia cand NU MAI ESTE LOC pe banda 1 ei spun ca este ok sa treci pe banda 2 ..dar asta nu prea merge in realitate 100% ,dar nu este sanctionata(bineinteles)
acuma depinde si de declaratia lui ft mult..dar daca tu erai pe banda lui si ai trecut pe banda din dreapta, si apoi ai accelerat , e vina ta - si asta am inteles eu din ce ai scris tu mai sus
dar daca voi mergeati cu viteze apropiate , pe 2 benzi alaturate si tu ai mers un pic mai rpd si vi s-au lovit oglinzile ...atunci cred k vina este impartita , pe motivul incadrarii nejudicioase pe o banda(daca era demarcata clar si el o "calca" cu rotile)..dar nu prea ai cum sa mai dovedesti cva..imp e k nu a fost ranit nimeni si k nu ti-au luat carnetul.. VEZI SA RAMANA ASA TREABA
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 20:32   #5
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: "depasire" prin dreapta - putin ajutor!!!!!!!

"Aseara am depasit un taximetrist pe partea dreapta si nu s-a uitat in oglinda cand a schimbat banda de mers si ne-am dat oglinda in oglinda"

mai clar de atat ce vrei?

depasirea cum ziceti voi in cazul de fata nu implica calcarea liniei continue sau discontinue de pe carosabil, deci ...
pilif isi urma banda linistit insa cu o viteza superioara...
daca cel care a venit din banda cealalta si nu s-a asigrat...eu tot sustin ca este vina lui...
doar daca nu l-ai depasit tu din spate...el mergea constant, nu ai avut spatiu si i-ai luat oglinda....lucru putin probabil la taximetristi
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 20:36   #6
Pilif

Stage 4
 
Pilif's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 275
Member of:
[2 Roti]
Default Re: "depasire" prin dreapta - putin ajutor!!!!!!!

este delimitata soseauna unde s-a intamplat smekeria.eu mergeam pe banda din dreapta nu am schimbat directia din mers si el era pe banda din stanga si in momentul cand am incercat sa trec de el pe partea dreapta nu a semnalizat si nici nu s-a asigurat(presupun ca ma vedea daca se asigura) si hopa trage de volan chiar cand eu eram in drept cu el.oricum peste o ora ma duc la politie sa lamuresc treaba mai bine.
ms pt ajutor
Pilif is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 20:39   #7
Pilif

Stage 4
 
Pilif's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 275
Member of:
[2 Roti]
Default Re: "depasire" prin dreapta - putin ajutor!!!!!!!

a si inca ceva politaiul ala era cam kitit pe mine ma stia ca nu prea sunt cuminte si ca nu merg incet , ca atunci cand a venit nici nu a stiut ce s-a intamplat ce masini sau lovit si mi-a zis direct : -pe tine te las fara permis.
Pilif is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 20:55   #8
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: "depasire" prin dreapta - putin ajutor!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by Pilif View Post
a si inca ceva politaiul ala era cam kitit pe mine ma stia ca nu prea sunt cuminte si ca nu merg incet , ca atunci cand a venit nici nu a stiut ce s-a intamplat ce masini sau lovit si mi-a zis direct : -pe tine te las fara permis.
pai si dc nu faci un raport la adresa lui? dar nu te ajuta cu nimic.. la faza asta a avut ala ceva cu tine..nu inteleg dc a fost partinitor fata de un taximetrist..
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 21:33   #9
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: "depasire" prin dreapta - putin ajutor!!!!!!!

Quote:
Originally Posted by Gabriel_xenon View Post
nu neaparat rosonic
in momentul cand "depasesti" un vehicul parcat sau alt vehicul in mers in dreptul liniei continue insa aceasta nu este incalcata...nu este considerata contraventie nu?
nu vad ce legatura are asta cu discutia de aici... aici e vorba despre depasirea prin dreapta, care nu este permisa prin lege.... sau poate n-am inteles eu ce-ai vrut sa zici prin fraza de mai sus.


Quote:
Originally Posted by Gabriel_xenon View Post
nu vad de ce daca benzile nu erau delimitate de ce sa aive vina
Pentru ca daca masinile nu se aflau pe benzi delimitate (adica era o banda lata).... se cheama DEPASIRE PRIN DREAPTA! care conform legii este interzisa. Daca erau delimitate, nu se mai cheama "depasire" conform codului rutier (chiar daca in fapt tot o depasire e) ci deplasare cu viteze diferite pe benzi diferite.



dar revenind,
Quote:
este delimitata soseauna unde s-a intamplat smekeria.eu mergeam pe banda din dreapta nu am schimbat directia din mers si el era pe banda din stanga si in momentul cand am incercat sa trec de el pe partea dreapta nu a semnalizat si nici nu s-a asigurat(presupun ca ma vedea daca se asigura) si hopa trage de volan chiar cand eu eram in drept cu el.oricum peste o ora ma duc la politie sa lamuresc treaba mai bine.
ms pt ajutor
in cazul asta, insistand pe faptul ca deplasarea pe benzi diferite nu se cheama "depasire", declari ca nu esti deacord cu decizia politistului si depui contestatie...
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 00:17   #10
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: "depasire" prin dreapta - putin ajutor!!!!!!!

rosonic eu ma refeream ca nu este depasire daca nu treci de linia marcata...da acum mi-am dat seama ca este vorba de depasire prin dreapta...asa este...daca depasea prin stanga se punea cum ziceam io...
scz...
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 02:02   #11
Pilif

Stage 4
 
Pilif's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 275
Member of:
[2 Roti]
Default Re: "depasire" prin dreapta - putin ajutor!!!!!!!

Am fost la politie la 20:30 si imi venea sa il bat pe politistul ala, este de-a dreptul incredibil ce se intampla in romania.Era in fata politiei si ma duc la el si ii zic:haide-ti ca am venit sa clarificam situatia de aseara
el: pai ce sa clarificam ca am clarificat aseara
euai ce am clarificat aseara ca eu nu am semnat nici un proces verbar nu am dat nici o declaratie
elrocesul verbar o sa iti vina prin posta il astepti acasa
eu:asa si la ce m-ati bagat pe mine la ce articol din legislatie
el: art 54 alin 1.
eu:si ce scrie in articol ca nu am legislatia la mine sa citesc
el:dute si citeste in legislatie
l-am mai intrebat de vreo 3 ori in ce consta si nu a vrut sa zica
pun mana pe telefon si il sun pe un prieten sa se uite in legislatie si sa-mi zica in ce consta articolul.(intre timp el a intrat in cladirea politiei)

Art.54. - (1) Conducătorul de vehicul care execută o manevră de schimbare a direcţiei de mers, de ieşire dintr-un rând de vehicule staţionate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulaţie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp şi să se asigure că o poate face fără să perturbe circulaţia sau să pună în pericol siguranţa celorlalţi participanţi la trafic.
cand am vazut ca in loc sa il bage pe taximetris la asta si ca m-a bagat pe mine nu-mi venea sa cred.ma duc la poarta si ii zic lu ala de la poarta sa il cheme sa vb cu el , ala il suna si imi zice mie dupa aia ca nu are timp ca e ocupat si sa las nr de telefon ca ma suna el.
deci de-a dreptul incredibil in loc sa il bage pe taximetrist la articolul ala m-a bagat pe mine.
ce ma sfatuiti sa fac???
aaa si sa nu uit mai mi-a zis ca daca nu-mi convine ceva sa fac contestatie dupa ce imi vine procesul verbal acasa prin posta.
Pilif is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 03:05   #12
TIME2JET

Stage 3
 
TIME2JET's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 118
Default Re: "depasire" prin dreapta - putin ajutor!!!!!!!

Daca sensul de mers este delimitat(doua benzi pe sens) iar tu mergeai linistit pe prima banda(nu conteaza ca mergeai mai repede ca taximetristu) si el a intrat pe banda ta (1) CLAR taximetristul este vinovat(neasigurare la schimbarea benzi de mers).
TIME2JET is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 03:39   #13
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: "depasire" prin dreapta - putin ajutor!!!!!!!

iti zic eu ce faci...te duci frumusel maine de dimineata si il cauti pe nenea ala mai mare in grad la circulatie(tre sa fie unul...mereu sunt)
il iei frumos deoparte si ii explici ce si cum
cand termini de explicat ce ai avut de explicat...ii spui ca daca in momentul acela nu iti clarifica situatia ii spui ca urmeaza sa formezi frumos numarul:
Telefon 1:
021 250 50 63
Telefon 2:
021 250 50 64
si vorbesti cu cei din presa(protv) sa aive si ei un cuvant de spus in situatia asta
apoi daca nu tine faza asta...te duci frumos la ghiseu si adresezi o plangere impotriva agentului care ti-a semnat acel proces verbal
vei iesi in castig de cauza in primul rand pentru nerespecatarea procedurii legale si dezinformare...
acel proces verbal cand iti va veni prin posta il vei lua si il vei prezenta ca proba...un proces verbal se semneaza de catre ambele persoane(politist si sofer) + martor... tocmai pentru a nu il putea contesta...dar ma rog...
desi stiu foarte bine ca asa se intampla mi se pare inadmisibil
sper sa o rezolvi...bafta
p.s daca nu faci valva din asta ramai cu buza umflata...apropo...ti-au luat permisu?
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 05:12   #14
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: "depasire" prin dreapta - putin ajutor!!!!!!!

de obicei din procese garda iese castigatoare, nu de alta, dar e mai usor , rar se intampla ca un cetatean sa aiba dreptate, fatza de cacatii astia care se presupune ca stiu legislatia ..
bani stres si timp pierdute degeaba ...
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 12:48   #15
Pilif

Stage 4
 
Pilif's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 275
Member of:
[2 Roti]
Default Re: "depasire" prin dreapta - putin ajutor!!!!!!!

nu a mai zis nimic de permis ca vrea sa mi-l ia.
o sa ma duc sa fac o reclamatie cat mai curand.da mie imi e de alta ca daca fac reclematie la cat de mic e orasul(slobozia) poate sa de-a de mine prin oras cand sunt cu masina super usor si sa nu ma "arda" de fiecare daca ca daca vor iti gasesc iei ceva sa iti de-a amenda.da nu ma las o sa ma duc sa ii fac o reclamatie
Pilif is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -