Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-11, 21:31   #1
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Inmatriculare/Inregistrare tractor...

Salut. Nu prea e un forum de tractoare dar nu stiam unde sa intreb. Vreau sa-mi cumpar un tractor din strainatate, sunt nevoit sa platesc taxa de inmatriculare ca la automobile ? sau doar il inregistrez la primarie ?
Cine stie, rog sa ma ajute...
johhny is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 09:36   #2
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Inmatriculare/Inregistrare tractor...

din ce stiu si am auzit , nu se plateste taxa , se inregistreaza pur si simplu la primarie , dar oricum taxa de prima inmatriculare nu cred ca se aplica si la tractoare, cu toate ca ar trebui !!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 09:47   #3
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Inmatriculare/Inregistrare tractor...

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
din ce stiu si am auzit , nu se plateste taxa , se inregistreaza pur si simplu la primarie , dar oricum taxa de prima inmatriculare nu cred ca se aplica si la tractoare, cu toate ca ar trebui !!
si ce te face sa crezi ca " ar trebui"?
ON: La primarie trebuiesc incrise si utilajele agricole
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 11:48   #4
alexutzzzu1

Stage 5
 
alexutzzzu1's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 989
Default Re: Inmatriculare/Inregistrare tractor...

Quote:
Originally Posted by G0rdy View Post
si ce te face sa crezi ca " ar trebui"?
pt ca taxa asta este de fapt ''taxa de poluare'' si un tractor polueaza mult mai mult decat masinile noastre mici pt care taxa e de mii de euro si in multe cazuri depaseste pretul de achizitie al masinii in germania de exemplu. lamurit?
__________________
VW Corrado 1.8 20VT
alexutzzzu1 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 13:50   #5
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Inmatriculare/Inregistrare tractor...

Quote:
Originally Posted by alexutzzzu1 View Post
pt ca taxa asta este de fapt ''taxa de poluare'' si un tractor polueaza mult mai mult decat masinile noastre mici pt care taxa e de mii de euro si in multe cazuri depaseste pretul de achizitie al masinii in germania de exemplu. lamurit?
ia uitete sa vezi ce motoare au tractoarele astea mai noi(acum depinde si ce vrea omu sa isi ia),sunt motoare euro 4-5
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 23:37   #6
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Inmatriculare/Inregistrare tractor...

Quote:
Originally Posted by alexutzzzu1 View Post
pt ca taxa asta este de fapt ''taxa de poluare'' si un tractor polueaza mult mai mult decat masinile noastre mici pt care taxa e de mii de euro si in multe cazuri depaseste pretul de achizitie al masinii in germania de exemplu. lamurit?
Si asa micii agricultori sunt vai de capul lor, daca mai platesc taxa de inmatriculare si la tractoare inseamna ca se duce totul de rapa.. Din cauza asta importam ceia ce avem chiar sub nasul nostru...

Mersi pentru raspunsuri, si eu am inteles de la un prieten ca daca-l inregistrez la primarie nu platesc taxa, dar circul doar in comuna/zona respectiva. Dar mai pot alege sa-l inmatriculez si am dreptul sa circul oriunde..

Oricum nici nu pot sa-mi imaginez cat ar fi taxa pentru un tractor vechi, non-euro, motor de ~4L ..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 31-12-15, 13:00   #7
olixandru

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 25
Default Re: Inmatriculare/Inregistrare tractor...

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
Salut. Nu prea e un forum de tractoare dar nu stiam unde sa intreb. Vreau sa-mi cumpar un tractor din strainatate, sunt nevoit sa platesc taxa de inmatriculare ca la automobile ? sau doar il inregistrez la primarie ?
Cine stie, rog sa ma ajute...
Salut, cum a ramas ai reusit sa-ti cumperi tractorul? De unde l-ai adus?
Ce model si cati bani ai dat pe el?

Eu caut un tractor prin Italia (pot sa-l aduc gratis de acolo) insa nu stiu ce pot gasii in jur de 5000 euro, imi poti recomanda cateva model, bugetul poate sa depaseasca aceasta suma daca gasesc ceva ce se merita.

Am uitat sa specific caut ceva peste 90 cai putere.
olixandru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -