Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 02-07-12, 20:01   #1
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Contestare proces verbal radar

Salut,

Azi m-a oprit pe langa Braila un "MCV",ei fiind in mers pe sensul opus.A venit un nene transpirat si mi-a spus ca "am circulat cu 121km/h pe un troson cu viteza de 90km/h".M-am mirat putin,nu cred ca aveam viteza asta dar nu stiu sigur chiar nu ma uitam la ceasuri.S-a dus la masina si a stat cam 15 minute cu actele mele dupa care vine si ii arde de glume,banuiesc ca astepta ceva $,da ce-i cu antena asta pe masina,zici ca sunteti de la romtelecom(statia) banuiesc ca era foarte fericit ca a oprit pe cineva cu statie,eu o aveam oprita,aveam o discutie mai aprinsa in masina...si atunci m-am enervat,si cand mi-a spus sa semnez,am zis ca am o obiectie,ca nu recunosc viteza,si nu am semnat pv.

Ce vreau sa va intreb.Cand vine acasa,merita sa ii fac contestatie?Ce sa scriu in contestatie?
Masina cu care circul e pe firma.Merita sa nu o platesc?Eu oricum nu am absolut nimic pe numele meu si nici nu o sa am in scurt timp.

Ce ma sfatuiti sa fac?
__________________
33 tks
Renzor is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 21:04   #2
maff_77
Audi Driver

Stage 5
 
maff_77's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,021
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[MERCEDES]
Default Re: Contestare proces verbal radar

ideea e alta, ca nu cred ca te opreau aiurea si ti scriau P.V.-ul.
adica cu siguranta exista o inregistrare video.
in locul tau nu as mai face contestatie, dar nici n-as platii amenda militienilor astia parati
__________________
desi nu pare s-ar putea sa te fac
Presedinte T power team


раскрутка сайтов
maff_77 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 21:30   #3
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Re: Contestare proces verbal radar

Quote:
Originally Posted by maff_77 View Post
ideea e alta, ca nu cred ca te opreau aiurea si ti scriau P.V.-ul.
adica cu siguranta exista o inregistrare video.
in locul tau nu as mai face contestatie, dar nici n-as platii amenda militienilor astia parati
Asta e clar,sigur aveam mai mult de 90,dar se purta cam ciudat,de aia ma intrebam daca chiar exista inregistrarea sau nu.
Renzor is offline   Reply With Quote
Old 07-07-12, 12:33   #4
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Contestare proces verbal radar

Salut!

1)Inregistrarile se cam sterg o data la 6 luni, ca sa refoloseasca spatiile de stocare. Daca faci contestatie acum (in cazul in care ai primit deja procesul verbal acasa), probabil vei primi termen in octombrie-noiembrie, deci castigi cateva luni din start. Mai poti castiga cateva luni depunand contestatia la o alta instanta decat cea competenta d.p.d.v. teritorial, iar pana cand dosarul ajunge la instanta "potrivita", mai trec 2-3 luni. Daca dispare inregistrarea video, e aproape imposibil sa pierzi procesul cu ei...

2)Motivul de nulitate pe care poti merge este de natura tehnica. Exista un act normativ care prevede ca agentul constatator este obligat sa aplice o toleranta de 4% fata de viteza cu care te-a depistat, iar tu esti la limita si ai sanse sa scazi sub 120 km/h, deci te incadrezi in alta clasa de sanctiuni (amenda si puncte penalizare). Solutia posibila este anularea procesului verbal, NU micsorarea amenzii si a numarului de puncte. Nu e garantat ca ajungi la o astfel de solutie, dar sunt sanse.
Iti pot trimite o hotarare judecatoreasca prin care am castigat eu, anuland un proces verbal prin care fusesem sanctionat cu amenda consistenta si suspendare permis pe 3 luni (152 km/h unde limita de viteza era 100 km/h). Instanta a aplicat marja de 4% si a ajuns la o viteza "minima garantata" de 146 km/h, deci.... alta clasa de sanctiuni iar in acea hotarare gasesti inclusiv actul normativ care prevede acei 4%.

Toate cele bune!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 12:40   #5
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Contestare proces verbal radar

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Salut!

1)Inregistrarile se cam sterg o data la 6 luni, ca sa refoloseasca spatiile de stocare. Daca faci contestatie acum (in cazul in care ai primit deja procesul verbal acasa), probabil vei primi termen in octombrie-noiembrie, deci castigi cateva luni din start. Mai poti castiga cateva luni depunand contestatia la o alta instanta decat cea competenta d.p.d.v. teritorial, iar pana cand dosarul ajunge la instanta "potrivita", mai trec 2-3 luni. Daca dispare inregistrarea video, e aproape imposibil sa pierzi procesul cu ei...

2)Motivul de nulitate pe care poti merge este de natura tehnica. Exista un act normativ care prevede ca agentul constatator este obligat sa aplice o toleranta de 4% fata de viteza cu care te-a depistat, iar tu esti la limita si ai sanse sa scazi sub 120 km/h, deci te incadrezi in alta clasa de sanctiuni (amenda si puncte penalizare). Solutia posibila este anularea procesului verbal, NU micsorarea amenzii si a numarului de puncte. Nu e garantat ca ajungi la o astfel de solutie, dar sunt sanse.
Iti pot trimite o hotarare judecatoreasca prin care am castigat eu, anuland un proces verbal prin care fusesem sanctionat cu amenda consistenta si suspendare permis pe 3 luni (152 km/h unde limita de viteza era 100 km/h). Instanta a aplicat marja de 4% si a ajuns la o viteza "minima garantata" de 146 km/h, deci.... alta clasa de sanctiuni iar in acea hotarare gasesti inclusiv actul normativ care prevede acei 4%.

Toate cele bune!
Salut, ti sa anulat de tot PV sau ti sa schimbat incadrarea sanctiunii ?
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 15-07-12, 12:33   #6
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Contestare proces verbal radar

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Salut, ti sa anulat de tot PV sau ti sa schimbat incadrarea sanctiunii ?
S-a stabilit ca incadrarea faptei era alta, motiv pentru care s-a anulat procesul verbal - partial. Procesul verbal nu s-a anulat integral, pentru ca era intocmit pe doua fapte, iar pentru cea de-a doua fapta s-a dispus inlocuirea amenzii cu avertismentul (era vorba de lipsa unui document de identitate - c.i.).

Incadrarea incorecta a faptei este un motiv de nulitate absoluta, prevazut la art. 16 din OG 2/2001 privind contraventiile. Astfel, mentionarea unei incadrari gresite echivaleaza cu nementionarea incadrarii juridice, caz in care procesul verbal devine nul. Desigur, nu vorbim aici despre redactarea gresita a numarului unui articol, din eroarea agentului constatator. Aici vorbim si despre o vatamare in drepturile contravenientului, caruia i s-au aplicat sanctiuni diferite de cele aplicabile pentru fapta lui (amenda mai mare, perioada de suspendare permis de 3 luni in loc de 1 luna etc.).
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 16:31   #7
deleagigi

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 1
Default Re: Contestare proces verbal radar

Am facut o contestatie pentru suspendare carnetului pentru depasirea vitezei (suspentat pentru o perioada de 3 luni) .Asta, doar a-mi recupera carnetul temporar sa pot pleca in concediu .Mi sa dat termenul de judecata pe 4 Septembrie.As vrea sa renunt acum la contestatie, pentru a beneficia de reducerea la o luna de zile .Politia nu imi primeste carnetul decat cu hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, cu toate ca am dus un certificat de grefa de renuntare la contestatie.Cum ma puteti sfatui sa fac in afara optiunii de a astepta pana la termenul de judecata? AStept un raspuns urgent, pe fourum sau pe adresa de mail deleagigi@yahoo.com


Va multumesc !
deleagigi is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 01:27   #8
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Contestare proces verbal radar

Salut,
Poti face o cerere de preschimbare termen, in cuprinsul careia sa mentionezi ca intentionezi sa renunti la judecata, precum si motivele pentru care te grabesti sa iti incepi perioada de suspendare a dreptului de a conduce.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 20:44   #9
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Contestare proces verbal radar

daca si tu si el erati in miscare poti scrie ce vrei tu ca oricum castigi, sigur nu are poze decente si daca le are sigur nu are omologare pentru inregistrare din miscare, doar stationare.
contestatia e sfanta daca nu vrei sa dai, sau nu ai bani de dat, la stat aiurea.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 22:21   #10
florinn_alin

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1
Default Re: Contestare proces verbal radar

[QUOTE=quick_5hifter;5093718]Salut!

1.te rog trimite-mi si mie hotararea aceea judecatoreasca cu care ai castigat QUOTE.m-au luat cu 103 in localitate.Ms
florinn_alin is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 01:26   #11
paun_adrian

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 3
Default Re: Contestare proces verbal radar

As vrea si eu hotararea judecatoreasca..poti sa mi-o trimiti si mie??..multumesc mult
paun_adrian is offline   Reply With Quote
Old 15-02-13, 21:14   #12
Florrean

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 1
Default Re: Contestare proces verbal radar

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Salut!

1)Inregistrarile se cam sterg o data la 6 luni, ca sa refoloseasca spatiile de stocare. Daca faci contestatie acum (in cazul in care ai primit deja procesul verbal acasa), probabil vei primi termen in octombrie-noiembrie, deci castigi cateva luni din start. Mai poti castiga cateva luni depunand contestatia la o alta instanta decat cea competenta d.p.d.v. teritorial, iar pana cand dosarul ajunge la instanta "potrivita", mai trec 2-3 luni. Daca dispare inregistrarea video, e aproape imposibil sa pierzi procesul cu ei...

2)Motivul de nulitate pe care poti merge este de natura tehnica. Exista un act normativ care prevede ca agentul constatator este obligat sa aplice o toleranta de 4% fata de viteza cu care te-a depistat, iar tu esti la limita si ai sanse sa scazi sub 120 km/h, deci te incadrezi in alta clasa de sanctiuni (amenda si puncte penalizare). Solutia posibila este anularea procesului verbal, NU micsorarea amenzii si a numarului de puncte. Nu e garantat ca ajungi la o astfel de solutie, dar sunt sanse.
Iti pot trimite o hotarare judecatoreasca prin care am castigat eu, anuland un proces verbal prin care fusesem sanctionat cu amenda consistenta si suspendare permis pe 3 luni (152 km/h unde limita de viteza era 100 km/h). Instanta a aplicat marja de 4% si a ajuns la o viteza "minima garantata" de 146 km/h, deci.... alta clasa de sanctiuni iar in acea hotarare gasesti inclusiv actul normativ care prevede acei 4%.

Toate cele bune!
Salutare, cam in aceeasi situatie sunt si eu..am fost depistat cu 142 pe drum cu limita de 90..intentionez sa fac contestatie ..si sa ma leg de acest act normativ, imi poti transmite te rog hotararea judecatoreasca si implicit actul normativ, lucrez in vanzari si daca voi fi nevoit sa stau fara permis perioada asa lunga cu siguranta imi voi pune in pericol job'ul. Multumesc anticipat, adresa mea de email anghel.florian1@gmail.com; toate cele bune!
Florrean is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 15:49   #13
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Contestare proces verbal radar

intrebare:daca nu ai semnat pv il mai poti contesta in instanta?
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 16:07   #14
paun_adrian

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 3
Default Re: Contestare proces verbal radar

Quote:
Originally Posted by FLAME View Post
intrebare:daca nu ai semnat pv il mai poti contesta in instanta?
Salut.Da, al poti contesta,dar nu stiu cat sunt sansele de mari sa castigi in privinta asta.
paun_adrian is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 20:12   #15
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: Contestare proces verbal radar

Quote:
Originally Posted by FLAME View Post
intrebare:daca nu ai semnat pv il mai poti contesta in instanta?
Semnarea procesului verbal de constatare a contravenției nu înseamnă că recunoști fapta ! Ai dreptul să faci mențiuni în care enumeri motivele pentru care nu ești de acord cu sancțiunea. Semnătura este pentru luare la cunoștință și primirea copiei. Cu aceasta poți să faci contestație. La organul emitent sau mai bine la judecătoria în raza căreia ai fost sancționat. În cazul în care totuși nu semnezi, acesta va fi comunicat prin poștă, cu confirmare de primire sau prin afișare, cu fotografie și martor. Din momentul semnării, a primirii prin poștă sau afișării la domiciliu ai termen de 15 zile pentru contestație. Nu se percepe taxă de timbru. Amenzile de circulație aplicate la RAOUG 195/2002 R pot fi plătite în 48 de ore cu jumătate din minimul prevăzut de actul normativ (atenție! nu din suma aplicată de organul constatator - exemplu : pentru oprirea în zona de acțiune a indicatorului ”Oprirea Interzisă” 142/a, din 195/2002 R, se sancționează cu 2 puncte penalizare și 2 sau 3 puncte de amendă - 1 punct de amendă = 75 lei ceea ce înseamnă între 150 și 225 lei. În acest caz, minimul prevăzut de lege este de 2 puncte, deci în 48 de ore ai de plătit 1 punct adică 75 lei). În intervalul de 45 - 90 de zile, P.V.-urile sunt trimise spre executare la D.I.T.L.-ul unde are domiciliul contravenientul. Citiți O.G./2/2001 R și nu mai mergeți pe folclor deoarece vă refuzați dreptul la apărare. Studiați copia pe care o primiți, căutați viciile și marșați pe ele. Dovezile foto și video se păstrează până la încasarea amenzii. Nu vă bazați pe expirarea termenului de stocare.
__________________
Da-mi DOAMNE sa nu-mi mai doresc nimic ! Dar sa fie din aur !!!!!!!!!!!!!!
alexalfa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -