Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 04-04-15, 18:43   #1
Mike220w

Stage 2
 
Mike220w's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 63
Default De la euro 2 la euro 3/4?

Salut,
Am o intrebare, circula pe internet in ultima vreme un zvon cum ca o noua lege este posibil sa se aplice, masinile euro 2 si sub nu vor mai avea voie sa circule in orase? Si din cate se zice, deja s-ar fi aplicat in germania?

Ideea e ca planuiesc sa achizitionez un e36 1.8is, nu pt ca sunt fan BMW, ci pentru ca imi plac mai mult masinile vechi iar pt acest model se gasesc foarte multe piese in dezmmembrari => ieftin de intretinut.

Planuiesc sa investesc in el bani periodic pentru a face diferite upgrade-uri la motor, frane, etc etc si nu vreau sa ma trezesc ca dupa ce am am muncti ani de zile si am investit mi de euro bune in ea, sa nu mai pot circula prin oras.

Ideea e in felul urmator, daca inlocuiesc evacuarea cap coada cu una de la e46, se trece la euro 4? Sau vor fi probleme la rar si pot ajunge chiar euro non-euro?

Am detinut un ford euro 2 care in germania a fost modificat pt euro 3 si in ro era sa il bage non-euro.

Voi ce parere aveti? Si daca va intrebati de ce nu trec mai bine la e46, mai bine aleg e30. Imi plac masinile vechi, am vazut de ceva vreme aceasta poza si mi-a ramas in minte.
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...8_BMW_328i.JPG
__________________
Virtual tuning si desene cu masini, click aici
Produse naturiste, click aici
Mike220w is offline   Reply With Quote
Old 05-04-15, 07:34   #2
Deiel

Stage 4
 
Deiel's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 181
Member of:
[FORD]
Default Re: De la euro 2 la euro 3/4?

Daca ar aplica asa lege in Romania undeva la 70% din masini nu ar mai avea voie sa circule -> revolutie (sper si eu). In Germania ma indoiesc ca e chiar asa. Oricum, la ei sunt mult mai multe masini noi decat la noi iar legea de care zici tu cred ca ar fi doar in centrele oraselor (*daca e*)
__________________

Ford Fiesta MK6 1.4 TDCi
Deiel is offline   Reply With Quote
Old 05-04-15, 12:02   #3
Mike220w

Stage 2
 
Mike220w's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 63
Default Re: De la euro 2 la euro 3/4?

Quote:
Originally Posted by Deiel View Post
Daca ar aplica asa lege in Romania undeva la 70% din masini nu ar mai avea voie sa circule -> revolutie (sper si eu). In Germania ma indoiesc ca e chiar asa. Oricum, la ei sunt mult mai multe masini noi decat la noi iar legea de care zici tu cred ca ar fi doar in centrele oraselor (*daca e*)
Am mai citit pe net si am vazut ca in Germania au acum un sistem cu buline, in unele orase poti circula doar daca ai bulina verde pe masina sau portocalie.
La ce stat avem noi in romania, nu ma mir sa platesc 800e taxa si dupa sa mai spuna ca nu am voie nici sa intru cu masina in oras. De 800e plantez copaci cat sa circul si cu tiru.. da asta e tara in care traim, nu ma mai mira nimic.
Mike220w is offline   Reply With Quote
Old 05-04-15, 16:39   #4
adrianpaul

Stage 4
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 243
Default Re: De la euro 2 la euro 3/4?

Fie ca te iei dupa parerile unor utilizatori de forum, fie ca te increzi in statul roman, e same shit. Nimic nu e sigur....

De ani de zile vor sa scoata din circulatie masinile non-euro, de ani de zile sunt fel si fel de discutii pe tema poluarii.

Cert e ca:
- in alte tari, deja, e in functiune un sistem de 'buline' in functie de norma de poluare, care iti da voie, sau iti interzice, sa circuli cu masina ta (non-euro, euro 1, euro 2, bla bla), in anumite zone din oras, in principiu in orasele mari super mega aglomerate si poluate.
- in romania nu exista inca un asemenea sistem, dar probabil ne vom alinia la acest sistem. Daca te uiti pe net, marile metropole sunt foarte poluate. Saptamanile trecute pana si in Paris, Franta, smogul era atat de gros incat de abia se vedea turnul Eiffel.
- in romania nu se poate face o trecere de la euro 2 la euro 3, sau 4-5-6, indiferent ce ii faci masinii tale. In principiu masina are norma de poluare impusa de producator, si cu asta basta. Degeaba o faci avion...nu o sa iti multumeasca nimeni, si nu o sa iti treaca o alta norma de poluare in acte.
adrianpaul is offline   Reply With Quote
Old 05-04-15, 16:41   #5
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: De la euro 2 la euro 3/4?

Quote:
Originally Posted by Mike220w View Post
Am mai citit pe net si am vazut ca in Germania au acum un sistem cu buline, in unele orase poti circula doar daca ai bulina verde pe masina sau portocalie.
La ce stat avem noi in romania, nu ma mir sa platesc 800e taxa si dupa sa mai spuna ca nu am voie nici sa intru cu masina in oras. De 800e plantez copaci cat sa circul si cu tiru.. da asta e tara in care traim, nu ma mai mira nimic.
Logica ta ce iti spune? Cum sa nu mai poti sa intri cu masina in oras?
Regula e valabila pentru centrul oraselor, o zona limitata eventual .
Probabil va trebui sa platesti o taxa sa umbli cu masina in centru ( cum e in londra de exemplu )insa nu o sa iti interzica nimeni sa circuli cu ea .
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-15, 17:20   #6
Mike220w

Stage 2
 
Mike220w's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 63
Default Re: De la euro 2 la euro 3/4?

Mi se pare aiurea ca te forteaza intr-un fel sa renunti la masinile vechi. Daca aveam un motor de 3-4000 mai ziceam, da ei se iau pana si de amaratele de 1.0

Deci in pricipiu, nu pot modifica euro.
Mike220w is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -