Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-07-14, 12:15   #1
radu_moto

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 114
Default Impozit auto in curs de inlocuire motor

Salut,

Am o intrebare la care sper sa gasesc un raspuns pe acest forum dedicat autoturismelor.
Am o masina cu motor de 3198cmc, inmatriculata, caut sa pun pe ea un motor de 2,3 cu turbo, masina sta pe dreapta de vre-un an, e drept ca nu am platit impozitul pe ultimul an (4600 ron), in max 1 luna imi vine si motorul (Germania), intrebarea mea este cum voi plati impozitul? de la data in care imi face modificarea in CIV sau exista posibilitatea sa imi calculeze restanta pe anul trecut cu noul motor de 2,3?

Multumesc.
radu_moto is offline   Reply With Quote
Old 24-07-14, 14:54   #2
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Impozit auto in curs de inlocuire motor

Platesti impozitul pe 2013 cum era trecut motorul in carte 3.2, si pe 2014 primele 2 trimestre .... tot cum este trecut in carte 3.2. Abia dupa ce pui motorul de 2.3 si il trece in carte, te duci la primarie cu actele masinii si spui ca ai omologat motor mai mic si sa iti modifice pentru viitor birul pe care trb sa il platesti. --Nu stiu daca de la RAR te duci direct la primarie, sau intai la PolRutiera pt cerftificat si abia la urma la primarie--

Nu am facut operatiunea, dar e logic ( statul iti poate oferi surprize "ilogice" oricum ) ) sa il omologhezi prima data si apoi sa ceri la primarie modificarea.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -