Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-14, 19:30   #1
Dr.Cross

Stage 1
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 7
Default Întrebare timbru de mediu.

Salutare tuturor! Am și eu o nedumerire și mă întrebam dacă mă puteți ajuta. Eu sunt elev, am 18 ani și am carnet de conducere din decembrie 2013. Dețin o Dacia Solenza 1.4 mPi din anul 2005. Mașina a fost trecută pe numele meu în urma unei moșteniri, nu am avut de ales altceva, eu am fost unicul moștenitor. Mă rog, asta e mai puțin important. Ideea e că mi-a expirat asigurarea pe 20 iunie și, ca să o reînnoiesc, costă enorm! ( ~ 1000 de lei cea mai ieftină și în decembrie am plătit 714 lei, WTF) și, sincer, chiar n-am chef să mai f*t atâția bani degeaba. Mă gândeam să o trec pe numele tatălui meu, printr-un contract de vânzare/cumpărare pentru că, evident, costă mai puțin. Ce vreau eu să știu este dacă trebuie să plătesc rahatul ăla de timbru de mediu (a.k.a. timbru de 'hai să fu*em banii poporului'). Aștept un răspuns! Mulțumesc și o zi bună!

În eventualitatea în care trebuie plătită acea taxă...să zicem că aș fi dispus să o plătesc...se poate recupera ca și taxa de dinainte? (am uitat cum se numea..) .
Dr.Cross is offline   Reply With Quote
Old 23-06-14, 20:12   #2
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Întrebare timbru de mediu.

Quote:
Originally Posted by Dr.Cross View Post
Salutare tuturor! Am și eu o nedumerire și mă întrebam dacă mă puteți ajuta. Eu sunt elev, am 18 ani și am carnet de conducere din decembrie 2013. Dețin o Dacia Solenza 1.4 mPi din anul 2005. Mașina a fost trecută pe numele meu în urma unei moșteniri, nu am avut de ales altceva, eu am fost unicul moștenitor. Mă rog, asta e mai puțin important. Ideea e că mi-a expirat asigurarea pe 20 iunie și, ca să o reînnoiesc, costă enorm! ( ~ 1000 de lei cea mai ieftină și în decembrie am plătit 714 lei, WTF) și, sincer, chiar n-am chef să mai f*t atâția bani degeaba. Mă gândeam să o trec pe numele tatălui meu, printr-un contract de vânzare/cumpărare pentru că, evident, costă mai puțin. Ce vreau eu să știu este dacă trebuie să plătesc rahatul ăla de timbru de mediu (a.k.a. timbru de 'hai să fu*em banii poporului'). Aștept un răspuns! Mulțumesc și o zi bună!

În eventualitatea în care trebuie plătită acea taxă...să zicem că aș fi dispus să o plătesc...se poate recupera ca și taxa de dinainte? (am uitat cum se numea..) .
Da,platesti taxa daca vrei sa o treci pe numele altcuiva.
Taxa se restituie daca castigi procesul cate 20 % pe an..timp de 5 ani.
Deci cam in 7 ani o sa ai banii.
Mai bine faci asigurarea decat sa te plimbi prin judecata.
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 23-06-14, 20:13   #3
uragan

Stage 4
 
uragan's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 285
Default Re: Întrebare timbru de mediu.

Daca masina ai dobandit-o prin mostenire nu stiu daca poti sa o vinzi prin contract de vanzare-cumparare , referitor la taxa de inmatriculare sa stii ca trebuie platita cu siguranta si este destul de mare din cate cunosc eu .
__________________
Be The One , Not Anyone !

My Car : BMW 320D 150HP
uragan is offline   Reply With Quote
Old 23-06-14, 20:18   #4
Dr.Cross

Stage 1
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 7
Default Re: Întrebare timbru de mediu.

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
Da,platesti taxa daca vrei sa o treci pe numele altcuiva.
Taxa se restituie daca castigi procesul cate 20 % pe an..timp de 5 ani.
Deci cam in 7 ani o sa ai banii.
Mai bine faci asigurarea decat sa te plimbi prin judecata.
20% pe an? Mno..statul român e bun la luat bani dar la dat înapoi..canci.

Quote:
Originally Posted by uragan View Post
Daca masina ai dobandit-o prin mostenire nu stiu daca poti sa o vinzi prin contract de vanzare-cumparare , referitor la taxa de inmatriculare sa stii ca trebuie platita cu siguranta si este destul de mare din cate cunosc eu .
Conform calculatorului ANAF e 444 euro...
Dr.Cross is offline   Reply With Quote
Old 29-06-14, 20:52   #5
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Întrebare timbru de mediu.

Nu poate sa treaca un al doilea proprietar astfel nefiind obligatorie vanzarea automobilului pe alt nume?
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-14, 10:29   #6
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Întrebare timbru de mediu.

Quote:
Originally Posted by Dr.Cross View Post


Conform calculatorului ANAF e 444 euro...
Nu cred ca are cum sa fie asa de mica taxa, e Euro3 iar masina nu e asa de veche. Dupa mostenire ai un termen de 2 ani pana la care poti inmatricula o masina pe numele tau ca mostenitor fara sa platesti taxa de timbru. Daca au trecut 2 ani si nu ai facut succesiunea ca sa o treci pe numele tau platesti taxa. Apoi la fel odata trecuta pe numele tau ca sa o vinzi 100% legal(alt proprietar in acte) se plateste taxa indiferent cui o vinzi. La contract de vanzare cumparare nu stiu ce se intampla din moment ce tot tu ramai trecut in acte.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 30-06-14, 11:42   #7
Dr.Cross

Stage 1
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 7
Default Re: Întrebare timbru de mediu.

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Nu cred ca are cum sa fie asa de mica taxa, e Euro3 iar masina nu e asa de veche. Dupa mostenire ai un termen de 2 ani pana la care poti inmatricula o masina pe numele tau ca mostenitor fara sa platesti taxa de timbru. Daca au trecut 2 ani si nu ai facut succesiunea ca sa o treci pe numele tau platesti taxa. Apoi la fel odata trecuta pe numele tau ca sa o vinzi 100% legal(alt proprietar in acte) se plateste taxa indiferent cui o vinzi. La contract de vanzare cumparare nu stiu ce se intampla din moment ce tot tu ramai trecut in acte.
Solenza mea e model din 2005 şi are motor Euro 4 nu Euro 3. Am făcut înmnatricularea la cam o lună după ce am făcut actul succesoral.
Dr.Cross is offline   Reply With Quote
Old 30-06-14, 12:02   #8
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Întrebare timbru de mediu.

Eu as spune sa il treci pe tatal tau coproprietar al masinii, il trece la mentiuni ca coproprietar, din ce-am citit, insa intereseaza-te daca la o masina cu 2 proprietari, adica proprietar si coproprietar, poti face asigurarea pe numele oricaruia dintre acestia....ca asa ar fi simplu, il treci pe tatal tau coproprietar si faci asigurarea pe numele lui.
Citeste aici http://www.avocatnet.ro/content/foru...-se-poate.html mesajul de pe 9 august 2010 de la ora 11:38 .

Mi se pare o aberatie treaba asta cu asigurarea diferentiata, asa e si in alte tari, dar frate, cand imi dai mie ca incepator asigurare cu 400% mai mare decat ar fi normal, asta inseamna jecmaneala....pai eu la 1.4 benzina unde as plati 160-180 ron/an.....platesc 1000 ron +.....de 5 ori mai mult?
As accepta acolo, 10% in plus, hai, 25%.....dar 400%?
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html

Last edited by don_eduardo37; 30-06-14 at 12:04.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-14, 15:53   #9
Dr.Cross

Stage 1
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 7
Default Re: Întrebare timbru de mediu.

Quote:
Originally Posted by don_eduardo37 View Post
Eu as spune sa il treci pe tatal tau coproprietar al masinii, il trece la mentiuni ca coproprietar, din ce-am citit, insa intereseaza-te daca la o masina cu 2 proprietari, adica proprietar si coproprietar, poti face asigurarea pe numele oricaruia dintre acestia....ca asa ar fi simplu, il treci pe tatal tau coproprietar si faci asigurarea pe numele lui.
Citeste aici http://www.avocatnet.ro/content/foru...-se-poate.html mesajul de pe 9 august 2010 de la ora 11:38 .

Mi se pare o aberatie treaba asta cu asigurarea diferentiata, asa e si in alte tari, dar frate, cand imi dai mie ca incepator asigurare cu 400% mai mare decat ar fi normal, asta inseamna jecmaneala....pai eu la 1.4 benzina unde as plati 160-180 ron/an.....platesc 1000 ron +.....de 5 ori mai mult?
As accepta acolo, 10% in plus, hai, 25%.....dar 400%?
O să mă interesez . Mersi de sfat! Ai dreptate în a doua parte a postului... Doar la asta e bun statul român. Furt... Chestia e că mașina despre care vorbesc este într-o stare excelentă. Are doar 65.000 de km în bord și funcționează ceas..și mi-ar părea rău să nu mai poată fi folosită..și bani de alta.. ) mă rog..văd eu ce fac. Mulțam' fain!
Dr.Cross is offline   Reply With Quote
Old 01-07-14, 09:45   #10
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Întrebare timbru de mediu.

Daca nu, ia-ti statie, lasa masina pe numele tau, si fa 3.14 3.14 pe ea asigurare, dar treaba e ca tre' in cazul asta sa-ti muti domiciliu intr-o tara in care sa nu faci accidente doamne feri. )
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-14, 17:11   #11
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Întrebare timbru de mediu.

Quote:
Originally Posted by Dr.Cross View Post
Solenza mea e model din 2005 şi are motor Euro 4 nu Euro 3. Am făcut înmnatricularea la cam o lună după ce am făcut actul succesoral.
Stiu de solenze care in acte erau euro4 dar la RAR s-ar putea sa ai surprize(nu tu ci un eventual cumparator).
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 06-07-14, 18:09   #12
Dr.Cross

Stage 1
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 7
Default Re: Întrebare timbru de mediu.

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Stiu de solenze care in acte erau euro4 dar la RAR s-ar putea sa ai surprize(nu tu ci un eventual cumparator).
N-am ce surpriză să am...mașina a fost cumpărată de mama mea de nouă și nu are absolut nicio modificare..
Dr.Cross is offline   Reply With Quote
Old 06-07-14, 21:15   #13
uragan

Stage 4
 
uragan's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 285
Default Re: Întrebare timbru de mediu.

Quote:
Originally Posted by Dr.Cross View Post
20% pe an? Mno..statul român e bun la luat bani dar la dat înapoi..canci.



Conform calculatorului ANAF e 444 euro...
Taxa poluare in Euro : 790.34
Taxa poluare in Lei : 3399
Curs de schimb valutar : 4.3001

Dupa cursul stabilit pentru anul 2014 cam atat ar fi taxa de inmatriculare , in niciun caz 444 euro .
uragan is offline   Reply With Quote
Old 07-07-14, 20:59   #14
Dr.Cross

Stage 1
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 7
Default Re: Întrebare timbru de mediu.

Quote:
Originally Posted by uragan View Post
Taxa poluare in Euro : 790.34
Taxa poluare in Lei : 3399
Curs de schimb valutar : 4.3001

Dupa cursul stabilit pentru anul 2014 cam atat ar fi taxa de inmatriculare , in niciun caz 444 euro .
https://i.imgur.com/DkmNWTv.png
https://i.imgur.com/2ujCMcO.png
Dr.Cross is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -