Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-14, 17:04   #1
NRC7

Stock
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 1
Default Neacordare prioritate

In primul rand, vreau sa imi cer scuze daca nu postez unde trebuie, dar sunt nou pe aici.
In al doilea rand, am o nelamurire care pentru cei "cu experienta" poate parea penibila. Am permisul de o saptamana si astazi eram intr'o intersectie nesemaforizata, pe drumul cu prioritate. Neavand experienta si netrecand foarte des prin acea intersectie am luat'o mai mult pe contrasens, incomodandu'i pe ceilalti soferi. Undeva, pe dreapta, era oprita si o masina de politie cu un agent in fata ei, dar nu am idee daca m'au vazut sau nu. Nu s'au luat dupa mine, nu nimic. Acum intrebarea mea este: daca nu m'au oprit atunci pe loc mai pot pati ceva? Mai pot fi oprit de catre alti agenti? Multumesc anticipat.
NRC7 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-14, 20:16   #2
uragan

Stage 4
 
uragan's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 285
Default Re: Neacordare prioritate

Daca nu te-au oprit atunci nici nu or sa te mai caute , stai linistit .
uragan is offline   Reply With Quote
Old 18-06-14, 22:51   #3
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Neacordare prioritate

Legea zice clar: agentul care constata contraventia poate sa faca formalitatile....daca ala nu te opreste, n-ai treaba, alt echipaj daca te opreste n-are ce-ti face....doar cel care face constatarea are dreptul sa intocmeasca formalitatile aferente. De exemplu, acum vreo luna, m-a pus zbenga sa depasesc la limita dungii continue pe un bou care nu avea mai mult de 40 in bord dar nici nu vroia, nici nu tragea pe dreapta....si imediat dupa intersectie l-am depasit....din contrasens, mascat de un camionas, un echipaj de politie, logan.....cand am trecut pe langa ei, aveam de acum 80-90, probabil ca au zarit si manevra....am vazut eu o palma intinsa de pasagerul din dreapta deasupra volanului insa nefiind atentionat asa cum se face, mi-am continuat deplasarea...
In cazul depasirii limitei de viteza, daca agentul are proba si te poate identifica, asteapta-te la proces verbal acasa, altfel nu se ia in considerare nimic, trebuie martori, prostii... Apoi, stii vorba aia, vine vecinu si zice, domnu politist, stiti, X, ieri era beat la volan....ce sa-i faca militianu lu X daca nu l-a prins in fapt? Acolo ce-ai facut tu, daca veneau dupa tine sa te opreasca, poate, desi fara martori n-au ce-ti face, ei intre ei nu se pot pune martori.
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -