Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 28-05-14, 00:29   #16
pisiku90s

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 60
Default Re: Cine are prioritate?

Nu inteleg de ce trebuie sa se mai discute dupa primul post pe acest topic ...sa avem mereu in cap urmatoarele politistul > semaforul > semnele > prioritatea de dreapta mai sus avem semaforul care este pentru amandoi verde si prin urmare luam prioritate de dreapta care decide....

By the way off topic : acum 2 zile era sa ma surprinda tramvaiul 14 cand a facut dreapta spre pantelimon iar eu vroiam sa merg drept spre gara...se pare ca am mai uitat ca sarpele metalic iti taie calea cand nu esti cuminte)
pisiku90s is offline   Reply With Quote
Old 28-05-14, 00:43   #17
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: Cine are prioritate?

Quote:
Originally Posted by drix View Post
@dany2good4u Eh asa se explica in cartile alea gen "noul cod rutier pe intelesul tuturor", ca prioritatea pe care o dai celor de pe sens opus cand faci stanga ar fi un fel de prioritate de dreapta, fiindca la un moment dat dupa ce te-ai angajat in viraj ei s-ar considera ca venind acum din dreapta ta si au prioritate. E mai usor de inteles asa regula probabil, desi in cod nu scrie ca ar fi chestii echivalente, doar ca trebuie sa dai prioritate celor cu care te intersectezi si celor care vin din dreapta
mda...eu o stiam asa,fiind regula separata, cum am spus,dai prioritate celor care iti vin din fata,bineinteles,daca semafoare nu te pun sa faci altceva,cum am spus mai sus...

PS:nu vreau sa fiu nepoliticos dar nu vad rostul intrebarii,orice om cu permis ar trebui sa stie raspunsul...daca nu ai permis dc te intereseaza,iar daca dai de permis,invata regulile si raspunzi singur....
__________________


O masina te duce dintr-un loc in altul,o masina buna te duce dintr-una intr-alta

Last edited by dany2good4u; 28-05-14 at 00:49.
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 28-05-14, 03:38   #18
bWa

Stage 3
 
bWa's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 139
Default Re: Cine are prioritate?

Si ca o gluma...ala cu Bmw-ul trece primu =))
bWa is offline   Reply With Quote
Old 28-05-14, 14:14   #19
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Cine are prioritate?

Quote:
Originally Posted by drix View Post
Se da o intersectie in T, masina rosie vrea sa faca stanga pe culoarea verde a semaforului (implicit si cei de pe contrasens au verde pentru inainte), si masina verde de pe contrasens vrea sa faca dreapta pe verde intermitent. Cine are prioritate si de ce? Am atasat si o poza.

Eu nu am vazut semafor sa aibe si culoare verde si intermitent in acelasi timp ,ori una ori alta .Pt ca asta se intelege si din cauza asta atatea discutii inutile .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 28-05-14, 14:41   #20
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Cine are prioritate?

La 1 km de mine este aceasta situatie pe un bulevard - 2 benzi stau la rosu, si inca una (1, langa bordura) are intermitent permanent pt dreapta.

Masina rosie cedeaza celor care merg inainte, NU si masinii verzi. Daca nu vine nimeni incadrat pt "inainte" - Traverseaza intersectia inaintea masinii verzi.

Masina Verde are indicator "Cedeaza" si placuta suplimentara cu scris pe romaneste , in cuvinte "Atentie cedeaza trecerea!"


Cum adica nu ai mai vazut semafor cu intermitent si cu verde in acelasi timp???? 60% din ele au verde/rosu pt inainte/stanga pe benzile 2-3-x si verde intermitent permanent pt dreapta pe banda 1.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-14, 16:49   #21
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Cine are prioritate?

Care e logica sa ai verde inainte si intermitent la dreapta in acelasi timp ? Ai mai multa prioritate cand ai verde+intermitent daca vrei sa faci la dreapta ? In fine ,poate asa o fi la voi in oras, in Bucuresti ai rosu inainte si se aprinde intermitent dreapta , se da verde se stinge intermitent dreapta (pt ca e normal ca ai voie sa faci si la dreapta) . Un film pe youtube cred ca din TM .

https://www.youtube.com/watch?v=hOqC6xhtQoM
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 28-05-14, 18:15   #22
drix

Stock
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 4
Default Re: Cine are prioritate?

Nu stiu daca am vazut prin Iasi vreun intermitent care sa se opreasca atunci cand semaforul mare se face verde, poate n-am fost eu atent, sau poate uita ai nostri sa le cableze cum trebuie
drix is offline   Reply With Quote
Old 28-05-14, 18:35   #23
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Cine are prioritate?

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Care e logica sa ai verde inainte si intermitent la dreapta in acelasi timp ? Ai mai multa prioritate cand ai verde+intermitent daca vrei sa faci la dreapta ? In fine ,poate asa o fi la voi in oras, in Bucuresti ai rosu inainte si se aprinde intermitent dreapta , se da verde se stinge intermitent dreapta (pt ca e normal ca ai voie sa faci si la dreapta)[/url]
Asa e si prin tari mai de la Vest, nu se stinge verdele intermitent decat cand se ia curentul.Eu asa am vazut in italia si ungaria. Nu am inventat noi nimic nou la Iasi
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-14, 20:24   #24
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: Cine are prioritate?

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Asa e si prin tari mai de la Vest, nu se stinge verdele intermitent decat cand se ia curentul.Eu asa am vazut in italia si ungaria. Nu am inventat noi nimic nou la Iasi
ca se stinge sau nu intermitentul atunci cand ai verde inainte, ai prioritate si cand faci dreapta(in cazul pozei)
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 28-05-14, 20:31   #25
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: Cine are prioritate?

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
La 1 km de mine este aceasta situatie pe un bulevard - 2 benzi stau la rosu, si inca una (1, langa bordura) are intermitent permanent pt dreapta.

Masina rosie cedeaza celor care merg inainte, NU si masinii verzi. Daca nu vine nimeni incadrat pt "inainte" - Traverseaza intersectia inaintea masinii verzi.

Masina Verde are indicator "Cedeaza" si placuta suplimentara cu scris pe romaneste , in cuvinte "Atentie cedeaza trecerea!"


Cum adica nu ai mai vazut semafor cu intermitent si cu verde in acelasi timp???? 60% din ele au verde/rosu pt inainte/stanga pe benzile 2-3-x si verde intermitent permanent pt dreapta pe banda 1.
ce spui tu acolo e alta situatie.in imaginea pusa de drix ai verde si inainte si intermitent,ceea ce inseamna ca masina verde are prioritare,daca masina verde avea verde intermitent si rosu la semaforul mare,atunci era obligat sa acorde prioritate.si ami exista o a 3-a situatie,dar e mai simpla,ai 2 semafoare pe sens,unu pt inainte si la dreapta,si unu pt la stanga,iar acolo doar tii cont de culoarea semaforului pt ca nu se vor intersecta niciodata 2 masini...

ce vrea omul sa spuna e ca nu o sa vezi semaforul principal pe verde si cel intermitent in functiune(ambele in acelasi timp)adica atunci cand cel mare se face verde,cel intermitent se stinge.

PS:sc pt dublu post

Last edited by dany2good4u; 28-05-14 at 20:34.
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 29-05-14, 06:08   #26
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Cine are prioritate?

Daca ai un singur verde continuu (pentru toate directiile), nu mai conteaza cel intermitent pentru la dreapta, ai verde si atat deci ai prioritate fata de cel care face stanga prin fata ta.
Verdele (sau galbenul) intermitent la dreapta este doar pentru a nu sta aiurea la semafor cand e liber si nu ai incurca pe nimeni daca ai vira dreapta.

Pe vreamea lu bunicu (nu exagerez) asta era in legislatie: chiar daca aveai rosu, puteai sa faci dreapta daca era liber, acum au pus astea aditionale sa fie mai clar.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-14, 06:40   #27
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cine are prioritate?

daca va ia 2 pagini sa intelegeti cine are prioritate mai bine nu iesiti din casa sau va luati biciclete
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 29-05-14, 07:27   #28
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Cine are prioritate?

Daca nu stii cum e cu priritatea normal ar fi nici cu bicileta sa nu ai ce cauta
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-14, 00:09   #29
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Cine are prioritate?

Treaba e simpla, cine o zis ca nu exista si verde si verde clipitor, are dreptate, rare sunt intersectiile cu verde si verde intermitent....alea sunt intersectii Y, unde cei de pe pratul stang al lui Y, nu vireaza stanga, atunci cei care vin de la baza Y-ului si fac la dreapta pe bratul drept, au verde clipitor, iar semaforul va fi rosu-verde pentru cei care vor face la stanga in intersectie in directia bratului stang, sper ca am inteles toti, exemplu in bacau, pe centru de la intersectie de la tic-tac spre piata, primul semafor inainte de cascada.....cei care merg pe centru spre piata, traseul TP Bacau, au verde clipitor, ceilalti care vor de exemplu sa mearga la Luceafarul/primarie, catedrala ortodoxa, bla bla, vor sta la semafor. cei care vin din acea directie spre spital, nu pot efectua virajul la stanga....de asta exista verde clipitor, intersectiile T SAU +, pentru virajul la dreapta sunt prevazute cu rosu-verde sau galben clipitor, depinde de arhitectura fiecarei intersectii, astfel, cei ce vireaza dreapta, nu vor avea Never, adica niciodata, prioritate de trecere, vor ceda Tot Timpul trecerea masinilor care vin din stanga lor, pe sensul lor de mers....in cazul de fata, cel care vireaza dreapta pe galben intermitent, nu verde cum e in poza (caz mai rar) va ceda trecerea, adica cel rosu va avea prioritate... . Pentru bacauani, un alt caz similar de verde intermitent e la semaforul din Serbanesti, cel pe colt cu Petrom, acolo avem verde intermitent cand venim dinspre Roman si vrem sa intram in oras....cazuri oricum izolate de intersectie cu verde intermitent, corect se pune galben.
Oricum, nu trebuie sa ne speriem de prostiile intalnite in trafic, sunt fel de fel de tampenii, marcaje trase prost, semafoare montate prost, traim in romania, nu uitati.
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -