Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 16-04-14, 16:34   #1
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Talon luat pentru geamuri ionizate

Salut, am o intrebare si daca cineva ar fi in masura sa imi raspunda ar fi minunat.
Asta zi mi s a retinut talonul pentru lipsa de autorizatie pentru geamuri fumuri pe spate si luneta.
Problema este urmatoarea...masina este inmatriculata in Republica Moldova si a fost cumparata de la dealer in 2012, avand geamuri ionizate.
De la ei nu am primit nici un fel de act ce poate tine locul autorizatiei.
Agentul mi-a retinut talonul, mi-a dat frumos amenda, dovada de 15 zile, 9 puncte amenda si cam asta fost.
Am scris pe proces ca nu sunt de acord cu sanctiunea.
O sa urmez acum cursul legal...cu trecutul pe la rar...cu judecatorie si cu tot futu*tul in cu.r...
Ce parere aveti despre aceasta problema?
JDV is offline   Reply With Quote
Old 16-04-14, 17:13   #2
Dane'z

Stage 3
 
Dane'z's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 127
Default Re: Talon luat pentru geamuri ionizate

Aceeasi problema era sa o am si eu .
Masina asa a venit din germania nu am nici o autorizatile .
Am trecut pe la rar si mi-au spus ca este doar pe spate si nu-mi trebuie nimic .
Am intrebat cativa politisti la fel mi-au spus ca nu am nevoie de nimic ca este doar pe spate .
Pana intr-o seara cand ma oprit garda pentru folie dar le-am explicat frumos ca am intrebat si eu pe colo pe colo si raspunsul a fost bine bine dar masina asa a venit din germania acolo nu-ti trebuie autorizatie aici da , in fine si acum merg la fel .
Parerea mea e sa faci contestatie .
__________________
Dane'z is offline   Reply With Quote
Old 16-04-14, 17:47   #3
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Talon luat pentru geamuri ionizate

Clar fac contestatie...dar chiar acum cand trebuie sa ies din tara s au gasit...nu cred ca avea mai mult de 22 de ani domnu gabor. Ce dracu ii invata acolo la polite nu stiu.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 16-04-14, 20:13   #4
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Talon luat pentru geamuri ionizate

Inca o intrebare...pot sa ies cu masina din tara decat daca am dovada pt talon? este valabila 15 zile de azi
JDV is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 13:47   #5
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,064
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: Talon luat pentru geamuri ionizate

Multi zic ca pe spate nu este nevoie de certificat de omologare, si nu toti se leaga de tine daca ai doar pe spate, dar e nevoie si acolo.

Poti merge la o firma de infolieri si sa ceri un certificat de omologare pentru masina ca sa nu mai ai probleme in viitor.Unde am montat eu folia, acel certificat era 150lei.



Cat despre iesitul din tara doar cu dovada, nu stiu sa fie interzis asta undeva, dar nu te lua dupa mine.
__________________
alynex is offline   Reply With Quote
Old 18-04-14, 13:52   #6
Dane'z

Stage 3
 
Dane'z's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 127
Default Re: Talon luat pentru geamuri ionizate

Din cate am vazut pe internet au fost mai multi cu aceeasi problema si se pare ca nu ai voi sa iesi cu dovada din tara , unii explicau ca acea dovada este scrisa in romana fara alte traduceri suplimentare si este valabila doar pe teritoriul tarii , altii au spus ca au luat cartea masinii si au spus la vama ca au uitat talonul (sau ceva in genul) si cu ceva la buzunar au trecut
Dane'z is offline   Reply With Quote
Old 12-06-14, 23:04   #7
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Talon luat pentru geamuri ionizate

Aia e, nu-i voie cu dovada decat pe teritoriul Romaniei, asa e si cu permisul de conducere suspendat.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -