Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-14, 21:58   #1
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Exclamation Declaratie Germania ! Ajutor

Buna seara , in luna decembrie 2013 , tatal meu a adus o masina din Germania , am fost la un birou de acte pentru a trece masina pe numele meu unde ni s-a spus ca pentru evitarea certificatului fiscal , sa facem un contract de vanzare-cumparare intre mine si neamt , zis si facut. Luna aceasta am vandut masina , am luat numere rosii pe numele meu ca oamenii sa poata pleca acasa cu aceasta deoarece erau din alt judet. Dupa ce au facut RAR-ul mi-au trimis copie dupa cartea de indentitate , dupa care eu am luat masina in evidenta , am depus cerere pentru certificat fiscal , dupa care urmeaza sa o scot din evidenta. Deci problema e urmatoarea , pe brief apare numele tatalui meu , iar pe kaufvertrag numele meu. Trebuie sa le dau si o declaratie pe propria raspundere ca tatal meu a fost sofer ?
Multumesc !
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-14, 08:34   #2
ralu_

Stage 4
 
ralu_'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 281
Default Re: Declaratie Germania ! Ajutor

Cam asa ceva ....
ralu_ is offline   Reply With Quote
Old 06-03-14, 13:47   #3
djmix7388

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 9
Default Re: Declaratie Germania ! Ajutor

Salut,

Cu o problema similara ma confrunt si eu.
Am o masina adusa din Germania pe platforma A fost cumparata dintr-un parc auto de o firma clujeana. Stiu ca este adusa din Olanda in parcul auto. Am doar factura dintre parcul auto si aceasta firma, fara contract vanzare-cumparare. Factura poate tine locul contractului?

Masina a trecut prin mai multe maini:
- parc auto A
- firma din cluj B
- o persoana C din alt judet
- alta persoana D din acelasi judet

Acte am asa:
- brief mare/mic (pe numele unei firme cu Gmbh la sfarsit) (luna decembrie)
- factura dintre A si B (luna decembrie)
- contract v-c dintre C si D
- fiscal de la C
- fiscal de la D

Am la ea numere rosii de Romania.

Am facut rar-ul masinii, taxa platita, tot, si acum nu pot sa o inmatriculez. Cei de la politie mi-au spus ca lipseste contractul si trebuie sa legalizez factura. Factura se legalizeaza, dar ce fac de contract. Mi-a scapat acest detaliu cand cumparat-o.
Ce solutii sunt? Cum pot proceda?
Multumesc!

Last edited by djmix7388; 06-03-14 at 13:52.
djmix7388 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-14, 15:15   #4
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Declaratie Germania ! Ajutor

Daca ai datele celor de la A si B intre care s-a facut factura , faci un contract de V-C intre ei il semnezi si gata !
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-14, 15:19   #5
djmix7388

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 9
Default Re: Declaratie Germania ! Ajutor

Asa stiam si eu. Daca erau persoane fizice puteam sa fac un contract. Dar imi trebuiesc stampilele de la firmele fiecaruia din ce stiu.
djmix7388 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-14, 15:36   #6
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Declaratie Germania ! Ajutor

Vad ca esti din Brasov , mergi la biroul de acte care este fata in fata cu politia de pe turnului si acolo o sa te lamureasca ! Daca nu se luau numere rosii era foarte simplu , un cotnract direct intre tine si neamt sau olandez ce o fi acolo !
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-14, 16:13   #7
djmix7388

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 9
Default Re: Declaratie Germania ! Ajutor

Sunt din jud. Buzau. Am contul facut de cand eram in brasov.
djmix7388 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-14, 16:21   #8
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Declaratie Germania ! Ajutor

Am inteles acum de ce iti cer toate prostiile astea , cei de la politie din Buzau si Prahova sunt niste nebuni , cer toate prostiile posibile ! La Brasov fac pariu ca nu iti cereau asa ceva !
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-14, 16:26   #9
djmix7388

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 9
Default Re: Declaratie Germania ! Ajutor

Mi s-a mai spus ca Buzaul e nasol in privinta asta.
Merci!
Poate mai vede cineva care s-a confruntat cu politia Buzoiana si imi spune vreo varianta. Deocamdata tot caut, intreb...
djmix7388 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-14, 17:18   #10
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Declaratie Germania ! Ajutor

Eu zic sa mergi la un birou de acte auto , unde impreuna cu cei de acolo o sa gasesti o solutie ! Bafta !
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-14, 15:33   #11
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Declaratie Germania ! Ajutor

contract de vanzare-cumparare dintre firma din Olanda/Germania nu o sa vezi.Ei nu au asa ceva.Ai iti ofera doar chitanta pe masina sau factura pe masina.Tu toata trebea trebuie sa o rezolvi cu factura sau daca ai fi avut hartie de la Gmbh (firma) din Germania cum ca masina pleaca ca si export.
In Germania masinile se inmatriculeaza/vand/radiaza cu ajutorul actelor masini.Ei nu au contracte de v/c sau procuri notariale pentru uz a diferitelor persoane din alte tari.
__________________
Oltcit 1.3 air-cooled boxer engine https://forum.4tuning.ro/647-masina-m...lub-12trs.html
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -