Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 06-12-13, 09:19   #1
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Ajutor obtinere dovada ANAF

Salut.
Am cumparat o masina de la un prieten, facand doar contract de vanzare cumparate. Masina este inmatriculata in romania in 2008, cu taxa platita de primul proprietar roman, care nu este prietenul meu, ci cel care a avut-o inaintea lui.

Cum pot sa obtin adeverinta ANAF ca masina are taxa platita? Pentru ca vreau sa o vand si cumparatoriul o sa vrea sa vada acest act (eu stiu sigur ca e platita, vreau doar act doveditor)

Problema este, pot sa scot eu acea adeverinta daca masina nu este pe numele meu? pentru ca certificatul de inmatriculare este pe numele proprietarului nr1, iar cartea de identitate pe numele proprietarului nr2 (probabil nu si-a mai scos alt certificat..).. eu am doar act de vanzare cumparare

Cum procedez ?
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 22-12-14, 13:34   #2
Andrei M

Stage 5
 
Andrei M's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,419
Default Re: Ajutor obtinere dovada ANAF

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
Salut.
Am cumparat o masina de la un prieten, facand doar contract de vanzare cumparate. Masina este inmatriculata in romania in 2008, cu taxa platita de primul proprietar roman, care nu este prietenul meu, ci cel care a avut-o inaintea lui.

Cum pot sa obtin adeverinta ANAF ca masina are taxa platita? Pentru ca vreau sa o vand si cumparatoriul o sa vrea sa vada acest act (eu stiu sigur ca e platita, vreau doar act doveditor)

Problema este, pot sa scot eu acea adeverinta daca masina nu este pe numele meu? pentru ca certificatul de inmatriculare este pe numele proprietarului nr1, iar cartea de identitate pe numele proprietarului nr2 (probabil nu si-a mai scos alt certificat..).. eu am doar act de vanzare cumparare

Cum procedez ?
Daca ai act de vanzare cumparare normal e sa poti scoate tu acea adeverinta!
Andrei M is offline   Reply With Quote
Old 22-12-14, 13:36   #3
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Ajutor obtinere dovada ANAF

Am scos adeverinta de mult.. cam de 1 an ) si nu iti trebuie act de vanzare cumparare.. doar actele masinii.
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 22-12-14, 13:37   #4
Andrei M

Stage 5
 
Andrei M's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,419
Default Re: Ajutor obtinere dovada ANAF

Eu am fost acum 3 zile si mi-a cerut actul de vanzare cumparare!

Nu m-am uitat cand ai postat!
Andrei M is offline   Reply With Quote
Old 22-12-14, 14:12   #5
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Ajutor obtinere dovada ANAF

S-ar putea sa difere de la un oras la altul..am mai citit cazuri pe net de proceduri diferite.

Mie mi-au cerut copii dupa certificat, carte si buletin si un formular de cerere care se gaseste pe internet.. in vreo 7 zile mi-au dat adeverinta.
Bryan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -