Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-13, 10:13   #1
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Intrebare culoare certificat RAR

Ok, intrebare despre RAR

Se da o masina care este trecuta in certificat culoarea ROSU - culoarea cu care a iesit din fabrica

In Cartea de identitate insa, este trecuta ROSU + NEGRU pentru ca fostul proprietar o colantase pe jumate neagra.

Acum eu, noul proprietar, vreau sa o recolantez complet si sa o trec pe numele meu.

Si intrebarea ar fi, cum as iesi mai ieftin la RAR, ar fi 2 variante:

1. O colantez Rosu si las capota si plafonul negru, ca sa fie ROSU + NEGRU cum e in carte - dar in cazul asta platesc taxa aia de 1 milion pentru schimbarea culorii din certificat din Rosu in Rosu + Negru ? sau nu o mai platesc daca deja e trecuta in cartea de identitate la Omologari ?

2. O colantez Rosu complet asa cum e in certificat, dar atunci ce se intampla cu cartea de identitate? ramane rosu + negru, sau trebuie modificat in Rosu ? se plateste si asta ?

Ma intereseaza cea mai ieftina varianta..
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 05-09-13, 12:56   #2
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Intrebare culoare certificat RAR

Nimeni ?
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 05-09-13, 18:00   #3
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Intrebare culoare certificat RAR

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
Ok, intrebare despre RAR

Se da o masina care este trecuta in certificat culoarea ROSU - culoarea cu care a iesit din fabrica

In Cartea de identitate insa, este trecuta ROSU + NEGRU pentru ca fostul proprietar o colantase pe jumate neagra.

Acum eu, noul proprietar, vreau sa o recolantez complet si sa o trec pe numele meu.

Si intrebarea ar fi, cum as iesi mai ieftin la RAR, ar fi 2 variante:

1. O colantez Rosu si las capota si plafonul negru, ca sa fie ROSU + NEGRU cum e in carte - dar in cazul asta platesc taxa aia de 1 milion pentru schimbarea culorii din certificat din Rosu in Rosu + Negru ? sau nu o mai platesc daca deja e trecuta in cartea de identitate la Omologari ?

2. O colantez Rosu complet asa cum e in certificat, dar atunci ce se intampla cu cartea de identitate? ramane rosu + negru, sau trebuie modificat in Rosu ? se plateste si asta ?

Ma intereseaza cea mai ieftina varianta..
Vrei sa o colantezi neaparat?
O faci rosie si faci plafonul NEGRU...ca sa fie bine si la acte...si asta e tot.
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 06-09-13, 08:38   #4
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Intrebare culoare certificat RAR

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
Vrei sa o colantezi neaparat?
O faci rosie si faci plafonul NEGRU...ca sa fie bine si la acte...si asta e tot.
Da..ca la cat am dat pe ea nu merita sa dau o gramada de bani sa o vopsesc..

Nu inteleg varianta ta, nu e niciuna din ce am zis eu acolo. Masina are deja capota neagra cu folie carbon, daca fac si plafonul negru atunci masina o sa intre la categoria ROSU + NEGRU asa cum e in Cartea de identitate, dar in certificat e doar ROSU trecuta. Si cand o sa ma duc la RAR sa o trec pe numele meu, in general pentru schimbarea culorii din certificat platesti 1 milion, dar nu sunt sigur daca e cazul aici, avand deja omologare in Cartea de Identitate, de-asta intreb..

Alta varianta, sa NU fac plafonul negru, sa ramana doar capota neagra. Atunci masina s-ar incadra la categoria ROSU (capota nu acopera peste 30%) asa cum e in certificat, dar ce se intampla cu cartea de identitate unde e ROSU + NEGRU?

Sper ca m-am facut inteles acum.

Last edited by Bryan; 06-09-13 at 08:41.
Bryan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -