Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-08-13, 16:57   #1
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default amenda pentru ca vorbeam la telefon

S-a intamplat acum 25 de minute.
Vorbeam la telefon si de dupa un camion (in spate la CFR,pentru cei din Timisoara care stiu ) sare politistu boschetar si o ia la fuga spre masina mea,sa fie sigur ca nu scap.
Buna ziua ,nume prenume,actele la control,80 de lei in 48 de ore ca ati vorbit la telefon.
S-a dus sa completeze datele si cand s a intors mi-a inmanat actele apoi am cerut sa vad procesul verbal si am scris la mentiuni :
Nu recunosc fapta,nu am folosit telefonul mobil si am semnat doar in locul in care scrie "Am luat la cunostinta"
Tot incerca sa ma faca sa mai dau o semnatura,ca trebuie sa semnez si unde am declarat mentiunea ca altfel nu se ia in considerare,etc.
I am zis ca semnez doar daca vreau si nu mai stau la discutii ca trebuie sa ajung urgent undeva,sa mi trimita prin posta amenda.
Tot incerca sa mi explice ca trebuie sa semnez de 3 ori ca de ce refuz.,
S a enervat rau de tot,mi-a luat procesul verbal si s-a tirat la masina.
Poate sa mi faca vreo fenta sa mi completeze el acolo si pentru centura sau ca n am dat prioritate la pietoni ,chestii de genu asta ?
Eram sigurul tras pe dreapta acolo,fara martori,strada goala,iar celalalt gabor statea la masina.

Inca o chestie : eu am domiciliu in Germania,resedinta valabila inca 5 luni pe Timisoara,iar masina e inmatriculata pe mine dar pe alta adresa,nu pe cea pe care am resedinta acum.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 11:04   #2
danielrx4

Stage 3
 
Join Date: May 2006
Posts: 163
Default Re: amenda pentru ca vorbeam la telefon

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
S-a intamplat acum 25 de minute.
Vorbeam la telefon si de dupa un camion (in spate la CFR,pentru cei din Timisoara care stiu ) sare politistu boschetar si o ia la fuga spre masina mea,sa fie sigur ca nu scap.
Buna ziua ,nume prenume,actele la control,80 de lei in 48 de ore ca ati vorbit la telefon.
S-a dus sa completeze datele si cand s a intors mi-a inmanat actele apoi am cerut sa vad procesul verbal si am scris la mentiuni :
Nu recunosc fapta,nu am folosit telefonul mobil si am semnat doar in locul in care scrie "Am luat la cunostinta"
Tot incerca sa ma faca sa mai dau o semnatura,ca trebuie sa semnez si unde am declarat mentiunea ca altfel nu se ia in considerare,etc.
I am zis ca semnez doar daca vreau si nu mai stau la discutii ca trebuie sa ajung urgent undeva,sa mi trimita prin posta amenda.
Tot incerca sa mi explice ca trebuie sa semnez de 3 ori ca de ce refuz.,
S a enervat rau de tot,mi-a luat procesul verbal si s-a tirat la masina.
Poate sa mi faca vreo fenta sa mi completeze el acolo si pentru centura sau ca n am dat prioritate la pietoni ,chestii de genu asta ?
Eram sigurul tras pe dreapta acolo,fara martori,strada goala,iar celalalt gabor statea la masina.

Inca o chestie : eu am domiciliu in Germania,resedinta valabila inca 5 luni pe Timisoara,iar masina e inmatriculata pe mine dar pe alta adresa,nu pe cea pe care am resedinta acum.
Dacă ai semnat de luare la cunoștință, trebuiau să īți lase un exemplar al Procesului-verbal.
Īn caz contrat, dacă ai refuzat să semnezi, sunt obligați să ți-l comunice īn termen de 30 de zile. Dacă nu ești găsit la adresa din Romānia, au posibilitatea să afișeze procesul verbal pe ușa locuinței.
danielrx4 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 12:16   #3
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: amenda pentru ca vorbeam la telefon

Nu mi-a dat nicio copie,mi a luat procesu verbal din mana si mi a zis : bine daca nu vrei sa semnezi,o sa primesti acasa...sau ceva de genu.
ideea e sa nu imi scrie el nimic in plus,poate sa mi trimita de 20 de ori ca nu ridic procesul verbal,iar pe usa cum dracu sa l lipeasca.
daca vine un vecin si mi l rupe...sa fim seriosi
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 12:22   #4
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: amenda pentru ca vorbeam la telefon

Daca nu ti a dat PV, o sa ti vina acasa.
Teoretic, poti sa te trezesti acasa cu orice alt proces verbal, pt orice abatere.

Nu conteaza ca nu ridici procesul verbal, sau ca nu ajunge la tine. Ei, legal, te au informat. Si daca in termenul legal nu depui contestatie, te vei trezi cu amenda.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 13:17   #5
eu_de_fapt

Stage 2
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 71
Default Re: amenda pentru ca vorbeam la telefon

salut; legat de amenda cred ca te pot ajuta; uite aci nr meu, vorbim mai multe la tel; numai bine: 0764 323 234
eu_de_fapt is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 19:38   #6
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: amenda pentru ca vorbeam la telefon

si cum pot ei sa demonstreze ce scrie acolo ?
adica la modu eu am scris clar ca nu am vorbit la telefon,se subintelege ca pentru asta am fost oprit,iar ei sa mi scrie ca nu purtam centura de siguranta si faceam drifturi,etc

chiar_eu
sorry dar sunt la munte si nu am semnal,da mi te rog un mesaj aici pe forum.
eram eu si gabouru atat,celalalt militian era in masina.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 20:33   #7
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: amenda pentru ca vorbeam la telefon

dar de ce atata caz pentru 80 lei???
vorbeai la telefon,da????
ce ti se pare atat de anormal ca ai luat o amenda????
ti se pare ca a fost un abuz din partea agentului????

ba frate jur ca nu va inteleg,la fel ca pe aia de sunt prinsi cu itp expirat de 4-6-9 luni de zile si spun ca au uitat......
si culmea majoritatea sunt cu masini noi,pe ceilalti care au masini vai mama lor sau cu ele modificate chiar ii inteleg.....

am fost oprit serile trecute la un filtru foarte mare al politiei rutiere,am prezentat documentele,mi s-a cerut sa cobor din masina sa ma intrebe ce e cu geamurile alea negre nesimtite,in timp ce vorbeam cu agentul de politie,in fata mea un cetatean cu un audi a6,model 2009,urla in gura mare ca nu are el de ce sa se justifice in fata agentului ca nu are la el nici un act,nici de la masina,nici personal....
agentul i-a spus foarte calm si simplu ca va primi o amenda pentru lipsa documente si a plecat sa intocmeasca procesul verbal,a coborat si cetateanul din audi si s-a dus nervos la mcv-ul de politie urland in gura mare si cu apelativele,BA NESIMTITULE,etc.....agentul nu l-a bagat in seama,cetateanul s-a intors la masina si a venit cu toate actele,sa ii arate ca avea acte,dar nu a vrut sa i le prezinte......facand in continuare acelasi tam-tam si urland ca face contestatie si ca il da si in judecata pe politist...
a coborat politistul din masina cu 2 procese verbale ,unul pentru lipsa documente si unul pentru pentru jigniri aduse agentului de politie in valoare de 600 lei,bineinteles ca cetateanul cu audi nu a vrut sa semneze nimic,agentul care ma oprise pe mine m-a intrebat daca vreau sa fiu martor ca respectivul refuza sa semneze,bineinteles ca i-am raspuns ca NU.....mi-a urat o seara buna si mi-a dat actele inapoi fara nici o amenda,am mai stat 2 minute sa vad ce se intampla....l-au mai intrebat o data daca vrea sa semneze,cetateanul a raspuns clar ca nu,agentii i-au urat o seara buna si ca va primi amenzile prin posta.....

cine a mai gresit aici?????
nu i-au partea politistilor sub nici o forma,dar pe mine unul atat timp cat am vorbit frumos,nu am fost tare in gura cu ei,mai ales cand am gresit,nu m-au ars niciodata,decat la radar unde nu prea se poate rezolva nimic.....mai ales la cele noi de pe MCV-URI...
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 20:46   #8
Gelu_GGG

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 565
Default Re: amenda pentru ca vorbeam la telefon

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
S-a intamplat acum 25 de minute.
Vorbeam la telefon si de dupa un camion (in spate la CFR,pentru cei din Timisoara care stiu ) sare politistu boschetar si o ia la fuga spre masina mea,sa fie sigur ca nu scap.
Buna ziua ,nume prenume,actele la control,80 de lei in 48 de ore ca ati vorbit la telefon.
S-a dus sa completeze datele si cand s a intors mi-a inmanat actele apoi am cerut sa vad procesul verbal si am scris la mentiuni :
Nu recunosc fapta,nu am folosit telefonul mobil si am semnat doar in locul in care scrie "Am luat la cunostinta"
Tot incerca sa ma faca sa mai dau o semnatura,ca trebuie sa semnez si unde am declarat mentiunea ca altfel nu se ia in considerare,etc.
I am zis ca semnez doar daca vreau si nu mai stau la discutii ca trebuie sa ajung urgent undeva,sa mi trimita prin posta amenda.
Tot incerca sa mi explice ca trebuie sa semnez de 3 ori ca de ce refuz.,
S a enervat rau de tot,mi-a luat procesul verbal si s-a tirat la masina.
Poate sa mi faca vreo fenta sa mi completeze el acolo si pentru centura sau ca n am dat prioritate la pietoni ,chestii de genu asta ?
Eram sigurul tras pe dreapta acolo,fara martori,strada goala,iar celalalt gabor statea la masina.

Inca o chestie : eu am domiciliu in Germania,resedinta valabila inca 5 luni pe Timisoara,iar masina e inmatriculata pe mine dar pe alta adresa,nu pe cea pe care am resedinta acum.
Tu oricum vorbesti mult pe toate topicurile, vorbesti mult, prost si esti si foarte insistent, iti meriti soarta.
Cat despre topic, nu am citit decat titlul (un topic foarte absurd si stupid de altfel) sa povestesti cum ai luat o amenda de 50lei. Esti in foame de posturi
Gelu_GGG is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 23:21   #9
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: amenda pentru ca vorbeam la telefon

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
dar de ce atata caz pentru 80 lei???
vorbeai la telefon,da????
ce ti se pare atat de anormal ca ai luat o amenda????
ti se pare ca a fost un abuz din partea agentului????

ba frate jur ca nu va inteleg,la fel ca pe aia de sunt prinsi cu itp expirat de 4-6-9 luni de zile si spun ca au uitat......
si culmea majoritatea sunt cu masini noi,pe ceilalti care au masini vai mama lor sau cu ele modificate chiar ii inteleg.....

am fost oprit serile trecute la un filtru foarte mare al politiei rutiere,am prezentat documentele,mi s-a cerut sa cobor din masina sa ma intrebe ce e cu geamurile alea negre nesimtite,in timp ce vorbeam cu agentul de politie,in fata mea un cetatean cu un audi a6,model 2009,urla in gura mare ca nu are el de ce sa se justifice in fata agentului ca nu are la el nici un act,nici de la masina,nici personal....
agentul i-a spus foarte calm si simplu ca va primi o amenda pentru lipsa documente si a plecat sa intocmeasca procesul verbal,a coborat si cetateanul din audi si s-a dus nervos la mcv-ul de politie urland in gura mare si cu apelativele,BA NESIMTITULE,etc.....agentul nu l-a bagat in seama,cetateanul s-a intors la masina si a venit cu toate actele,sa ii arate ca avea acte,dar nu a vrut sa i le prezinte......facand in continuare acelasi tam-tam si urland ca face contestatie si ca il da si in judecata pe politist...
a coborat politistul din masina cu 2 procese verbale ,unul pentru lipsa documente si unul pentru pentru jigniri aduse agentului de politie in valoare de 600 lei,bineinteles ca cetateanul cu audi nu a vrut sa semneze nimic,agentul care ma oprise pe mine m-a intrebat daca vreau sa fiu martor ca respectivul refuza sa semneze,bineinteles ca i-am raspuns ca NU.....mi-a urat o seara buna si mi-a dat actele inapoi fara nici o amenda,am mai stat 2 minute sa vad ce se intampla....l-au mai intrebat o data daca vrea sa semneze,cetateanul a raspuns clar ca nu,agentii i-au urat o seara buna si ca va primi amenzile prin posta.....

cine a mai gresit aici?????
nu i-au partea politistilor sub nici o forma,dar pe mine unul atat timp cat am vorbit frumos,nu am fost tare in gura cu ei,mai ales cand am gresit,nu m-au ars niciodata,decat la radar unde nu prea se poate rezolva nimic.....mai ales la cele noi de pe MCV-URI...
eu nu muncesc ca sa manance statul,daca tu vrei....fa-o.
nu vreau sa dau 2 bani in tara asta ca n am primit nimic niciodata.
Quote:
Originally Posted by Gelu_GGG View Post
Tu oricum vorbesti mult pe toate topicurile, vorbesti mult, prost si esti si foarte insistent, iti meriti soarta.
Cat despre topic, nu am citit decat titlul (un topic foarte absurd si stupid de altfel) sa povestesti cum ai luat o amenda de 50lei. Esti in foame de posturi
tu nu stiu cine esti,prostanacule,dar vezi ti de treaba ta.
nu era vorba de suma,era vorba despre intamplarea in sine.Daca esti prea cretin ca sa faci niste conexiuni logice,ia ti sapa si mergi inapoi pe tarla.
dupa ce o sa te loveasca masina
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 02:05   #10
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: amenda pentru ca vorbeam la telefon

stai linistit ca am 3000 ron la financiar si nu am de gand sa platesc,nu incercam sa te conving sa platesti
ma gandeam de ce iti faci probleme unde iti vine amenda,daca iti mai trece si centura in p.v

Last edited by alex.panciu; 22-08-13 at 02:10.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 02:07   #11
Gelu_GGG

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 565
Default Re: amenda pentru ca vorbeam la telefon

Mi se rupe ... de ce suma era vorba. Eu am zis doar ca vorbesti mult si prost pe forumul asta, si nu o sa ma pun la mintea ta sa iti dau replayuri la fiecare postare pe care o sa o faci de acum inainte, ca nu mi place sa fiu in discutii contradictorii , mai ales cu prosti, ca aveti mintea odihnita.
Cat despre blesteme sa se duca toate catre ma.ta.

Ti am raspuns decent,meriti altceva dar sunt pe forum si ma abtin.
Gelu_GGG is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 07:43   #12
danielrx4

Stage 3
 
Join Date: May 2006
Posts: 163
Default Re: amenda pentru ca vorbeam la telefon

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
Nu mi-a dat nicio copie,mi a luat procesu verbal din mana si mi a zis : bine daca nu vrei sa semnezi,o sa primesti acasa...sau ceva de genu.
ideea e sa nu imi scrie el nimic in plus,poate sa mi trimita de 20 de ori ca nu ridic procesul verbal,iar pe usa cum dracu sa l lipeasca.
daca vine un vecin si mi l rupe...sa fim seriosi
Ordonanța 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor :
[I][I]Art. 26
(1) Daca agentul constatator aplica si sanctiunea, iar contravenientul este prezent la incheierea procesului-verbal, copia de pe acesta si instiintarea de plata se inmaneaza contravenientului, facandu-se mentiune in acest sens in procesul-verbal. Contravenientul va semna de primire.
(2) Dispozitiile alin. (1) se aplica si fata de celelalte persoane carora trebuie sa li se comunice copia de pe procesul-verbal, daca sunt prezente la incheierea acestuia.
(3) In cazul in care contravenientul nu este prezent sau, desi prezent, refuza sa semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia, precum si a instiintarii de plata se face de catre agentul constatator in termen de cel mult o luna de la data incheierii.
Art. 27
Comunicarea procesului-verbal si a instiintarii de plata de face prin posta, cu aviz de primire, sau prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces-verbal semnat de cel putin un martor.
danielrx4 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -