Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-13, 20:17   #1
kim99ab

Stage 4
 
kim99ab's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 268
Default Amenda rovinieta

Salut baietii,

Astazi, mi-a venit acasa o amenda de rovinieta din data de 20.08.2011(dupa aproape 11 luni).
Poate stie cineva,se mai poate contesta ceva?
Aaa,si am mai primit una,dupa vre-o 3 luni de zile,tot la aceiasi data,pe acelasi drum.
Poate a mai trecut cineva prin asa ceva,si ma ajuta cu un sfat..

Multumesc!
__________________
e46
kim99ab is offline   Reply With Quote
Old 18-07-13, 20:50   #2
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Amenda rovinieta

salut, un simplu search pe google si o jumate de ora de studiu m-a lamurit si pe mine. teoretic e nulă, de ce spun asta, conform ordonantei nr. 2 , art. 13, alin. (1) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei. Acest articol lucrează impreuna cu ART. 14 alin(1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o luna de la data aplicării sancţiunii.
Conteaza foarte mult datele exacte : data cand ai savarsit acea contraventie, data de completare a sanctiunii si data instiintarii. Din ce ai scris tu ai primit acasa o amenda de rovinieta din data de 20.08.2011( ori ai gresit tu si ai trecut 2011 in loc de 2012, pentru ca ulterior tu ai scris aproape 11 luni) deci ai 1 an si 11 luni daca nu ai gresit, oricum si 11 luni sunt arhi suficiente. Depune o contestatie conf. art.32 alin. (1)
Plângerea însoţită de copia de pe procesul-verbal de constatare a contravenţiei se depune la organul din care face parte agentul constatator, acesta fiind obligat sa o primească şi sa înmâneze depunătorului o dovada în acest sens).

si

2) Plângerea împreună cu dosarul cauzei se trimit de îndată judecătoriei în a carei circumscripţie a fost săvârşită contravenţia.

Deci ai 15 zile sa trimiti plangerea. si cam după o lună ar trebui sa primesti raspuns(unul pozitiv) La o a doua nu cred ca mai ai ce face daca ai fost instiintat in 3 luni. Bafta.

Last edited by p_vio46; 18-07-13 at 20:52.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-13, 22:48   #3
kim99ab

Stage 4
 
kim99ab's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 268
Default Re: Amenda rovinieta

Salut,in primul rand multumesc frumos pentru timpul acordat.
Da,am gresit,data este 20.08.2012,iar amenda am primit-o astazi 18.07.2013.
Oricum ma voi consulta cu un avocat,iar saptamana viitoare voi depune contestatia.
Totusi,sa iti vina acasa amenda dupa 11 luni....incredibil
kim99ab is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -