Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 11-04-13, 15:54   #1
madalinc

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2
Angry Adeverinta taxa de poluare fara copie dupa chitanta?

Buna ziua,

Am intalnit o problema la inmatricularea unui VW Polo 2007 datorita acelei adeverinte de plata a taxei de poluare.
Masina a fost cumparata la finalul lunii Februarie.

Am fost la ANAF Sector 2 (pe Rosetti), unde am depus o cerere pentru eliberarea adeverintei pe baza legii vechi,
in data de 20.03.2013. La cerere au fost atasate copie dupa actul de vanzare a masini, a talonului si a cartii
de identitate a vehicolului. Data de eliberare a cereri de pe biletelul de la ANAF a fost de 28.03.2013.

In acea data, adeverinta nu a fost eliberata, fara un motiv clar in prima instanta (dupa ce am insistat mai multe
zile mi s-a spus ca legea noua a intrat in viguare insa nu exista norme de aplicare).

Intr-un final, dupa aparitia normelor de aplicare, am fost la ANAF din nou, unde mi s-a spus ca daca nu am o
copie dupa chitanta pe care s-a platit prima data taxa de poluare, este posibil ca adeverinta sa fie emisa
mai greu. Termenul legal, din ce mi s-a spus la ANAF, este de 40 de zile (in ciuda faptului ca perioad in care
trebuie sa depun dosarul de transfer de proprietate la DRPCIV este de 30 de zile).
Astazi, 11.04.2013, la ANAF mi s-a spus ca fara acea copie ei nu pot elibera adeverinta.
Am fost la biroul de consultanta a contribuabililor, unde mi s-a spus sec ca "asta e legea, nu au ce sa-ti faca".

S-a mai intalnit cineva cu problema asta? Exista vre-o alta alternativa pentru a obtine aceasta adeverinta?
In cate zile sunt obligati prin lege sa elibere actul? Dupa termenul legal ce cai pot urma (reclamatii, etc)?

Multumesc
madalinc is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 16:27   #2
madalinc

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2
Default Re: Adeverinta taxa de poluare fara copie dupa chitanta?

Pentru a fi clar, masina a fost inmatriculata in Romania cand a fost cumparata de proprietarul anterior, persoana juridica.
madalinc is offline   Reply With Quote
Old 22-04-13, 21:12   #3
smokerikkk

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 10
Default Re: Adeverinta taxa de poluare fara copie dupa chitanta?

Aceeasi problema o am si eu, nu vor sa elibereze adeverinta fara chitanta care atesta ca a fost platita taxa...
smokerikkk is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 07:09   #4
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Adeverinta taxa de poluare fara copie dupa chitanta?

Pai si atunci care mai este rolul lor acolo daca noi ne prezentam cu chitanta? Mie mi se pare ca ei ar trebui sa ajute nu sa incurce mai rau. Cum dracu sa mai am eu chitanta sau sa fac rost de ea daca sunt la al 3-lea proprietar.
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 00:53   #5
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Adeverinta taxa de poluare fara copie dupa chitanta?

Quote:
Originally Posted by coco_stancu View Post
Pai si atunci care mai este rolul lor acolo daca noi ne prezentam cu chitanta? Mie mi se pare ca ei ar trebui sa ajute nu sa incurce mai rau. Cum dracu sa mai am eu chitanta sau sa fac rost de ea daca sunt la al 3-lea proprietar.
eu am depus doar cerere,copie carte,copie talon,copie buletin,copie contract vanzare-cumparare si atat....mi-au eliberat-o in 7 zile calendaristice(la sectorul 2) si sunt al 3-lea propietar pe carte......
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 15:46   #6
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Adeverinta taxa de poluare fara copie dupa chitanta?

Wow, nu-mi vine sa cred, deci exista speranta, multumesc ca ne-ai mai ridicat moralul.
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 16:29   #7
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Adeverinta taxa de poluare fara copie dupa chitanta?

Quote:
Originally Posted by coco_stancu View Post
Wow, nu-mi vine sa cred, deci exista speranta, multumesc ca ne-ai mai ridicat moralul.
cu placere...eu nu am mai scos adeverinta pana acum,dar ma gandeam sa vand masina....
si clar nu o cumpara nimeni fara dovada ca s-a platit taxa....mai mult decat atat masina a fost cumparata din romania in 2007,noua de la reprezentanta,iar primul propietar a fost o societate de avocati
iti dai seama ca toata lumea se gandea ca taxa a fost recuperata

am fost la anaf si doamna de la registratura mi-a spus ca mie ca propietar nu imi foloseste la nimic....i-am spus ca imi este de mare folos avand in vedere ca masina are motor de 3000 cmc,primul propietar a fost o societate de avocati si eu o sa vreau sa vand masina,clar nu o sa o cumpere nimeni mai ales ca masina este euro 4,din 05.2007,motor 2959 diesel,norme co2 186 g/km....deci taxa 3388 euro....
a inceput sa rada si mi-a zis sa ii las actele mi-a dat numar de inregistrare si mi-a spus sa revin intr-o saptamana.....
fix intr-o saptamana am fost si mi-au dat adeverinta.....taxa este platita si nerecuperata.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -