Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 11-05-13, 20:16   #1
florinalexandru

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 4
Exclamation Inmatriculare masina, acte anglia

Salut.am un Vauxhall/Opel vectra c 1.8 16v 2004 si as vrea sa-l inmatriculez in tara.imi poate spune si mie cineva pasii care trebuiesc urmati si preturile va rog ?timbrul de mediu e 685 de euro.trebuie sa traduc vreo ceva?am factura de la dealer, certificat de inmatriculare englezesc si itp valabil pana in feb 2014 (MOT).trebuiesc traduse ?multumesc.
florinalexandru is offline   Reply With Quote
Old 11-05-13, 21:45   #2
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: Inmatriculare masina, acte anglia

Cam la noi in romania orice trebuie tradus si legalizat dar poti intreba la RAR chestia asta ca sa nu dai un ban in plus. Fiind masina din Anglia din cate stiu trebuie sa iei in considerare ca va trebui sa schimbi obligat fortat farurile ca sa nu ii orbesti pe ceilalti participanti la trafic(din cate stiu o norma obligatorie RAR) ..... Taxa nu o considera 680 euro pana nu te duci la rar sa iti ia astia norma de poluare.
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 11-05-13, 23:16   #3
florinalexandru

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 4
Question Re: Inmatriculare masina, acte anglia

Quote:
Originally Posted by Lucian MC View Post
Cam la noi in romania orice trebuie tradus si legalizat dar poti intreba la RAR chestia asta ca sa nu dai un ban in plus. Fiind masina din Anglia din cate stiu trebuie sa iei in considerare ca va trebui sa schimbi obligat fortat farurile ca sa nu ii orbesti pe ceilalti participanti la trafic(din cate stiu o norma obligatorie RAR) ..... Taxa nu o considera 680 euro pana nu te duci la rar sa iti ia astia norma de poluare.
stiu ca trebuie sa schimb farurile.ceva preturi in afara de taxa?multumesc.
florinalexandru is offline   Reply With Quote
Old 12-05-13, 16:52   #4
florinalexandru

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 4
Question Re: Inmatriculare masina, acte anglia

unii zic ca e 300 de euro rar-ul adica vreo 1200 ron.asa scump sa fie? stiam ca e mai ieftin...
florinalexandru is offline   Reply With Quote
Old 12-05-13, 17:00   #5
aldo ufc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 152
Default Re: Inmatriculare masina, acte anglia

nu este asa de scump, undeva la 700/800 lei cu tot cu ITP(la noi nu prea se tine cont ca ai itp ul valabil efectuat in altă tara si te pune sa il faci asta chiar daca noi putem sa facem spre exemplu itp ul unei masini inmatriculate in altă tara la noi la rar). trebuie sa traduci toate actele, si sa schimbi farurile, ajungi cam pe la 1200 cu asigurare pe un an intreg. plusa 150/200 lei cand inmatriculezi masina daca vrei numere preferentiale.
aldo ufc is offline   Reply With Quote
Old 12-05-13, 22:32   #6
florinalexandru

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 4
Wink Re: Inmatriculare masina, acte anglia

Quote:
Originally Posted by aldo ufc View Post
nu este asa de scump, undeva la 700/800 lei cu tot cu ITP(la noi nu prea se tine cont ca ai itp ul valabil efectuat in altă tara si te pune sa il faci asta chiar daca noi putem sa facem spre exemplu itp ul unei masini inmatriculate in altă tara la noi la rar). trebuie sa traduci toate actele, si sa schimbi farurile, ajungi cam pe la 1200 cu asigurare pe un an intreg. plusa 150/200 lei cand inmatriculezi masina daca vrei numere preferentiale.
multumesc de raspuns aldo, am reusit sa ma lamuresc si eu.e prima oara cand inmatriculez o masina in tara si nu prea stiu...si cu legea vietii care se tot schima te baga in ceata de tot.multumesc inca o data.daca mai aveti pareri si vreti sa le impartasiti, chiar va rog.va multumesc.
florinalexandru is offline   Reply With Quote
Old 18-07-13, 00:55   #7
AlexKinder

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 3
Default Re: Inmatriculare masina, acte anglia

Imi puteti spune va rog frumos ce acte imi trebuie neaparat pentru inmatriculare, de la vanzator ?
Daca se poate, mura in gura ca la prosti, pentru ca nu vreau sa imi iau teapa cum a patit o cunostinta care dupa ce a depus dosarul la inmatriculari, cand sa isi scoata numerele, i-au spus ca ii lipseste un act din tara in care era inmatriculata masina, el nemaiputand face rost de el.

Vanzatorul mi-a aratat formularul acela V5C, pe care scrie la inceput " This document is not proof of ownership. It shows who is responsible for registering and taxing the vehicle". Pe langa acestea mi-a mai aratat si M.O.T care e valabil pana in 2014 si "tot" istoricul ei.

Imi puteti spune va rog frumos, cap-coada, actele necesare pentru inmatricularea ei ?

Multumesc mult de ajutor!
AlexKinder is offline   Reply With Quote
Old 14-03-14, 13:51   #8
GeorgeMureseanu

Stock
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 5
Default Re: Inmatriculare masina, acte anglia

Quote:
Originally Posted by florinalexandru View Post
Salut.am un Vauxhall/Opel vectra c 1.8 16v 2004 si as vrea sa-l inmatriculez in tara.imi poate spune si mie cineva pasii care trebuiesc urmati si preturile va rog ?timbrul de mediu e 685 de euro.trebuie sa traduc vreo ceva?am factura de la dealer, certificat de inmatriculare englezesc si itp valabil pana in feb 2014 (MOT).trebuiesc traduse ?multumesc.
Daca aveti nevoie de traducere va pot recomanda http://www.traduceriacteauto.ro/ Traduceri pe loc la preturi avantajoase din toate limbile in toate limbile. Se pot face si comenzi Online.
GeorgeMureseanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -