Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-12, 12:49   #1
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default NOUA LEGISLATIE PRIVIND FOLIA AUTO 01-01-2012

-Ar trebui sa stiti cu totii ca de la 1 Ian 2012 , RAR ul a schimbat cate ceva in normative.
-Pt cei impatimiti cu FOLIA pe geamurile masinilor , trebuie sa stiti ce aveti si ce nu aveti voie !
-Aveti derptul de a folosi folie pe geamurile din spate inclusiv luneta cu conditia ca autoturismul dumneavoastra sa aibe montate oglinzi retrovizoare.
-Nu aveti dreptul sa montati nici un fel de folie pe geamurile din fata si parbriz.
-Noua lege nu mentioneaza nimic despre "folie autorizata RAR " NU EXISTA ASA CEVA IN NORMATIVELE LOR !
-Aceasta informatie o am de la RAR dupa ce m am interesat ce fel de folie sa folosesc pt autoturism ul meu.
-Am insistat sa folosesc o folie autorizata RAR.....mi sa raspuns .....NU EXISTA.
-Am intrebat despre nivelul de transparenta .....NU MAI CONTEAZA !
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 13:00   #2
Xel'Naga

Presedinte STREET ZONE

Stage 5
 
Xel'Naga's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 3,650
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SEAT]
[Street Zone]
[Toyota]
[4Rally]
Lightbulb Re: NOUA LEGISLATIE PRIVIND FOLIA AUTO 01-01-2012

multumim Florica , e bine de stiut ...
Xel'Naga is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 13:10   #3
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: NOUA LEGISLATIE PRIVIND FOLIA AUTO 01-01-2012

Dar tot trebuie trecuta in talon la mentiuni?
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 13:16   #4
ionutdrg

Purtator de cuvant RACING TEAM

Stage 4
 
ionutdrg's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 264
Member of:
[Moderators]
[RACING TEAM BUCURESTI]
[PARTICIPANT CURSE]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: NOUA LEGISLATIE PRIVIND FOLIA AUTO 01-01-2012

nu trebuie trecuta in talon
ionutdrg is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 14:00   #5
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: NOUA LEGISLATIE PRIVIND FOLIA AUTO 01-01-2012

Pai si unde gasim asta scris si din partea RAR?
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 11:12   #6
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: NOUA LEGISLATIE PRIVIND FOLIA AUTO 01-01-2012

@angel uite aici http://www.rarom.ro/RO/article--Foli...muri--203.html
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 19:49   #7
By Afs-Cot

Stage 5
 
By Afs-Cot's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 764
Member of:
[VW]
Default Re: NOUA LEGISLATIE PRIVIND FOLIA AUTO 01-01-2012

geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni;

- modificarea transparentei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Roman, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.
__________________
By Afs-Cot is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 10:18   #8
d.a.n.n.y

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 2
Default Re: NOUA LEGISLATIE PRIVIND FOLIA AUTO 01-01-2012

Pot monta eu folia acasa?sau trebui intrun service.
http://www.motorvip.ro/produs/folie-...e-profesionala
aici asa spune. e legal?
d.a.n.n.y is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 13:52   #9
rorschach

Stage 5
 
rorschach's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 691
Default Re: NOUA LEGISLATIE PRIVIND FOLIA AUTO 01-01-2012

Trebuie montata in service si nu orice service ci unul autorizat RAR (in documentele pe care le vei primi o sa fie si aceasta autorizatie de service de la rar)
__________________
,,Reality is wrong. Dreams are for real''
rorschach is offline   Reply With Quote
Old 11-02-13, 22:18   #10
alexandder_Crb

Stock
 
alexandder_Crb's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 2
Default Re: NOUA LEGISLATIE PRIVIND FOLIA AUTO 01-01-2012

Quote:
Originally Posted by rorschach View Post
Trebuie montata in service si nu orice service ci unul autorizat RAR (in documentele pe care le vei primi o sa fie si aceasta autorizatie de service de la rar)
Pai si autorizatia asta de service de la rar in ce consta? E o foaie in care scrie ca montarea foliei s-a facut in service-ul X? Sa inteleg ca toate certificatele de conformitate care se vand pe internet sunt nule.

Si-a pus cineva folie de curand intr-un service autorizat? Sunt interesat cam ce preturi sunt pentru a-mi acoperi geamurile spate + luneta.
alexandder_Crb is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 09:32   #11
rorschach

Stage 5
 
rorschach's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 691
Default Re: NOUA LEGISLATIE PRIVIND FOLIA AUTO 01-01-2012

http://www.rarom.ro/cs-uploads/modif...ive_ilfov.html


Ai aici o lista cu service-uri autorizate rar din Bucuresti(poti selecta alt judet acolo)
Certificatul de conformitate vine cu folia omologata rar si este valabil insa trebuie sa ai si aceasta autorizatie.
Este o copie dupa autorizatia primita de la rar a service-ului in care faci montajul.
rorschach is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 14:55   #12
alexandder_Crb

Stock
 
alexandder_Crb's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 2
Default Re: NOUA LEGISLATIE PRIVIND FOLIA AUTO 01-01-2012

Quote:
Originally Posted by rorschach View Post
http://www.rarom.ro/cs-uploads/modif...ive_ilfov.html


Ai aici o lista cu service-uri autorizate rar din Bucuresti(poti selecta alt judet acolo)
Certificatul de conformitate vine cu folia omologata rar si este valabil insa trebuie sa ai si aceasta autorizatie.
Este o copie dupa autorizatia primita de la rar a service-ului in care faci montajul.
Esti sigur ca este o copie dupa autorizatie? Am vazut ca pe certificatul de conformitate/calitate este o rubrica "montatorul foliei" unde se pune o stampila de la service.
alexandder_Crb is offline   Reply With Quote
Old 04-04-13, 06:57   #13
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: NOUA LEGISLATIE PRIVIND FOLIA AUTO 01-01-2012

adica nu s-a schimbat mai nimic doar s-au lamurit niste aspecte care se stiau de catre service-urile autorizate in privinta montarii ... desi legislatia prevede in continuare posibilitatea montarii foliei pe parbriz si astfel de folii exista in comert cu tot cu timbru de conformitate al transparentei ..nu ai unde sa o montezi pentru ca r.a.r-ul nu da autorizatie service-urilor pentru astfel de montaje ...in plus aveti grija unde montati folia ...majoritatea sunt autorizate doar pentru montaje pe geamurile laterale spate si luneta

in plus desi se spune ca lateralele spate si luneta nu conteaza ...totusi citez din lege .. se impune o tranparenta de 70% desi in comert exista folii cu transparenta de 5%

" marca de omologare conform acestor reglementări, marca care trebuie să existe pe geamuri, atestă faptul că iniţial acestea au avut transparenţă de min. 75% pentru parbriz şi min. 70% pentru luneta şi geamurile laterale.

- foliile de protecţie aplicate pe geamuri trebuie să fie certificate şi marcate corespunzător, iar aplicarea acestora este permisă numai în atelierele autorizate;"

concluzia ... cititi legea bine si toata nu doar ce va convine ... lege care oricum e aberanta ...pentru ca nimic nu ma opreste sa il bag in galeata pe ala de la servicele autorizat ca si pana acum de altfel ... chiar daca ma costa mai mult ... in principiu dupa vizita la el si dupa montatul foliei asa cum scrie la carte si dupa ce mi-am luat actele ... o dau jos in fata blocului ... avand grija sa pastrez marcile si montez folie mult mai inchisa la culoare ... omologata sau neomologata nu mai conteaza deja fiecare dupa ceea ce doreste de la folia respectiva si dupa buget
__________________
DJ-01-KNK

Last edited by lancer; 04-04-13 at 07:06.
lancer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -