Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 03-04-13, 20:15   #16
CristiBu

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 19
Default Re: Problema CERTIFICAT FISCAL

Se pare ca trebuie cert fiscal si de la primul proprietar. In situatia asta sunt si eu acum.:S

Dintre primul proprietar si al doilea am contract v-c, si fisa inmatriculare stampilata si semnata care zice asa: "vehiculul al carui detinator este mentionat la pctul 11 si avand caracteristicile tehnice de la punctul F POATE fi instrainat."

Deci...mama lor, acum probabil trebuie sa-l caut pe cel din Iasi?! Mie citatul de mai sus imi spune ca tipul nu are datorii si e ok sa-si vanda masina. Dar ma rog, eu nu sunt "contopist". Cred ca fac ulcer in curand.
CristiBu is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 17:12   #17
CristiBu

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 19
Default Re: Problema CERTIFICAT FISCAL

Dupa ce mi s-a marit gaura in stomac putin, aflu ca se poate inmatricula si fara fiscalul de la primul proprietar daca ai fisa de inmatriculare vizata si semnata la ambele primarii.. In fine, am incetat sa-mi mai bat capul cu actele.
CristiBu is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 17:25   #18
bb_adrian

Stage 4
 
bb_adrian's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 290
Default Re: Problema CERTIFICAT FISCAL

se poate face si cu intermediarul
daca el are contract cu ala de pe talonu masinii de V-C la firme de acte auto si o are la el la fisc, iti trebuie doar fiscalul de la el
nu mai ai treaba cu cel din acte
bafta
bb_adrian is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 18:03   #19
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: Problema CERTIFICAT FISCAL

fara suparare... nu vreau sa te jignesc, dar esti pe dinafara.
fara fiscalul celui din acte nu ai ce face.
am inmatriculat multe masini... stiu despre ce vorbesc.

gandeste asa:
tu imi vinzi mie masina si facem contract, dar tu ai de plata 10 mil pe amenzi si 3 pe impozit, iar cei de la primarie nu iti dau fiscal.
eu nu pot sa o inscriu pe numele meu, dar daca o iau la fisc, platesc impozitul pe o saptamana, scot fiscal pe numele meu de la mine de la primarie si vand masina unui amic, el o poate inscrie pentru ca are fiscal de la mine, dar eu nu?

daca asta ar fi posibil, atunci eu as cumparao inpoi de la el (bine inteles ca actele ar fi doar ca sa pot inscrie) si as inmatricula pe numele meu.
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 18:12   #20
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: Problema CERTIFICAT FISCAL

daca ai o masina si nu ai fiscal sunt mai multe variante...
1- te interesezi daca masina mai e inregistrata la fisc pe numele fostului proprietar, si daca nu e, solici tu un fiscal, facand dovada ca deja ai luato tu pe nume la impozit...
2- circuli pe numele fostului proprietar.
3- daca ai cumparato de la cel care e proprietar in acte, si acesta nu vrea sau nu poate sa iti mai dea fiscal, il dai in judecata (din momentul in care ai semnat contractul din punct de vedere legal ai XY de zile pentru a inmatricula masina, iar pe contract se mentioneaza ca vanzatorul este obligat ca in termen de 30 de zile sa iti puna la dispozitie actele necesare inmatricularii, iar certificatul fiscal este un act necesar inmatricularii)
4- recurgi la metode mai neortodoxe.
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 18:18   #21
CristiBu

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 19
Default Re: Problema CERTIFICAT FISCAL

Pai pe fisa de inmatriculare iti este vizata la primarie daca ai datorii? Adica dupa mintea mea (si s-ar putea sa gresesc amarnic), n-ar trebui sa fie posibil. Dupa mine vizele si semnaturile pe fisa de inmatriculare ar trebui sa tina loc si de fiscalul asta.

Daca sunt pe miriste cu postul meu, va rog ignorati.
CristiBu is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 18:21   #22
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: Problema CERTIFICAT FISCAL

ai fisa semna si stampilata de la proprietarul din acte?
pentru ca daca e semnata si stampilata intre tine si un intermediar asta nu atesta faptul ca proprietarul din acte are impozutul platit, si ca masina se poate inscrie in alta parte
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 18:49   #23
CristiBu

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 19
Default Re: Problema CERTIFICAT FISCAL

Deci, situatia mea e diferita fata de cea din postul original. Eu am tot ce trebuie, mai putin fiscalul de la tipul care a inmatriculat ultima oara masina. Fostul proprietar n-a mai inmatriculat-o. Dar am dintre ei fisa de inmatriculare semnata si vizata la primariile lor, si contractul de v-c. Imi lipseste fiscalul de la primul (cel care a inmatriculat-o), dar de la cel dinaintea mea am tot ce-mi trebuie.

Ei, problema a fost la prima firma de acte auto, mi-au cerut fiscalul de la primul proprietar. A doua firma la care am apelat a spus ca e ok, si ca pot inmatricula masina pe numele meu, chiar si fara fiscalul ala nenorocit.

Acum..sincer, nu stiu cum sta treaba, poate baietii de aici trag niste sfori, poate cei de la prima firma erau chitibusari..dar mi-au tras o sperietura zdravana oricum.

edit: eu nu am experienta cu actele astea, e prima oara cand incerc sa ma documentez. Si sincer, tot mi se pare o mare harababura.
CristiBu is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 21:29   #24
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: Problema CERTIFICAT FISCAL

cel mai sigur mergi cu actele pe care le ai la politie la inmatriculari si intrebi. nu dureaza mult si e cel mai sigur raspuns pe care il poti primi.
in tot cazul... situatia ta se poate rezolva relativ usor.
Bafta cu inmatricularea!
marcelush2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -