Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-07, 17:05   #1
ZoliaT
Administrator

Stage 5
 
ZoliaT's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 3,316
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
Post Codul rutier incalca drepturile omului

Una dintre prevederile Codului rutier se bate cap in cap cu o lege organica aflata in vigoare din 2003, care la råndul ei deriva din declaratia drepturilor omului.
Folosind aceasta chichita legislativa, soferii prinsi bauti la volan vor putea refuza prelevarea probelor de sånge, desi Codul spune ca acest gest intra sub incidenta legii penale.
Ca sa previna o situatie penibila, cei care au redactat Codul rutier au precizat ca, o data cu aparitia lui, se abroga orice alta lege care il contrazice Legea privind drepturile pacientului a ramas insa in vigoare si stipuleaza expres ca orice pacient are dreptul sa refuze sau sa opreasca o interventie medicala asupra sa. Recoltarea de probe biologice se incadreaza perfect in aceasta categorie

Comisarul-sef Dumitru Jianu, de la Politia Rutiera, sustine insa ca soferul prins baut la volan nu poate fi pacient, atåta vreme cåt este contravenient
In cazul in care cele doua legi nu se vor armoniza in vreun fel, Curtea Constitutionala va trebui sa decida anularea uneia dintre ele, pentru a se evita un scandal intre soferi si politie.
Recoltarea probelor de sange de la un sofer baut la volan pe care politia l-a surprins in trafic este posibila doar cu acordul primului. In schimb, daca soferul refuza i se va intocmi dosar penal. Aceasta prevedere din Codul rutier incalca insa o lege organica aflata in vigoare, care la randul ei a fost inspirata din normele internationale privind drepturile omului. Pentru ca nu toti conducatorii auto au auzit de legea privind drepturile pacientului (Legea 46/2003), zeci de dosare ale soferilor „penali“ ajung anual in instanta.

Legea drepturilor pacientului spune ca orice persoana sanatoasa sau bolnava care utilizeaza serviciile de sanatate are dreptul sa refuze sau sa opreasca o interventie medicala asupra sa. Chiar si in cazul recoltarii, pastrarii sau folosirii produselor biologice prelevate din corpul sau, pacientul este singurul care poate lua o decizie. Prevederile actualului Cod rutier, la fel cum erau si cele ale vechiului Cod, obliga practic soferul surprins la volan sub influenta bauturilor alcoolice sa accepte recoltarea de probe de sange. Refuzul echivaleaza in Legea rutiera cu intocmirea unui dosar penal. Prelevarea probelor biologice se face numai pe baza documentelor de identitate: Carte de Identitate, Pasaport sau Permis de Conducere, in conformitate cu drepturile pacientului.

De partea cealalta, reprezentantii Politiei Rutiere nu sunt deloc de acord cu cele sti****te de Legea drepturilor pacientului. „nu poate fi vorba de a-l considera pe soferul depistat ca a consumat bauturi alcoolice inainte de a se urca la volan si care refuza recoltarea de probe biologice in vederea stabilirii exacte a alcoolemiei drept un pacient. Acesta a savarsit o contraventie, iar testarea care i se face la IML va demonstra doar daca fapta sa nu este cumva si o infractiune. Uneori, prelevarea de probe biologice poate fi si in avantajul celui testat“.
Medicii sustin teza avocatilor
Controversa provocata de cele doua legi aflate in vigoare care se bat cap in cap a fost discutata si de cei de la Ministerul Sanatatii. Doctorul Vasile Astarastoaie, presedinte al Comisiei de Bioetica din cadrul ministerului, este de parere ca orice individ care urmeaza sa beneficieze de servicii medicale intra in categoria pacientilor. „Prin pacient se intelege persoana sanatoasa sau bolnava care utilizeaza serviciile de sanatate. Or, prelevarea de probe de sange este clar pentru toata lumea ca nu poate fi incadrata decat in categoria de mai sus. Atunci cand soferii sunt adusi la IML pentru testare, principala noastra grija este sa smulgem de la ei o semnatura prin care sa accepte analiza. Sau macar sa semneze ca refuza acest lucru“, ne-a spus profesorul Astarastoaie.
__________________
| www.4tuning.ro | Masini de vanzare | Bazar Auto | Piese Auto ||
ZoliaT is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 18:44   #2
DeeJey KooL

Stage 2
 
DeeJey KooL's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 31
Default Re: Codul rutier incalca drepturile omului

din moment ce traim in romania nimk nu mai mi se pare ciudat
DeeJey KooL is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 19:31   #3
solo24

Stage 5
 
solo24's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default Re: Codul rutier incalca drepturile omului

a da si daca e sa iti faca dosar penal dai romania in judecata
"traim in romania si asta ne ocupa tot timpu",bn a mai zis
alta e faza,daca e sa iti intocmeasca dosar penal,se poate sa ti-l sterga/arda/rupa/etc?
ca daca nu ii mai dai odata in judecata
solo24 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 19:43   #4
Tzus

Stage 5
 
Tzus's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 426
Default Re: Codul rutier incalca drepturile omului

Doar suntem romani si traim in romania...sunt multe aberatii in codul rutier...eu cand am invatat pt. permis faceam si scoala in acelasi timp si am mers si ceva cu tata in masina...si cel putin in Bucuresti se circula total diferit fata de ce scrie in carte...nu ar trebui sa ne mai mire nimic...
__________________
In frane si in femei sa nu ai niciodata incredere!
Tzus is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 21:08   #5
Bobby boss
VW Driver

Stage 5
 
Bobby boss's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Member of:
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Echipa de sprijin]
[VW]
Default Re: Codul rutier incalca drepturile omului

baa tule codu rutier sant numai camicaze astia ei nu respecta legea dar vor sa o respecte altii
Bobby boss is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 22:36   #6
turbogrizzly

Stage 2
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 30
Default Re: Codul rutier incalca drepturile omului

parerea mea ca ar trebui sa ii pedepseasca pe cei care conduc bautzi (sa se preleveze probele din aer expirat dar nu cu aparate neatestate metrologic cum sunt cele folosite acum), dar sa ii ierte pe cei care au baut la 12 noaptea o bere si a doua zi cand pleaca la muca la 7, ii iese o alcolemie de 0.000000000000001/1000 si ti-a zburat permisul.
turbogrizzly is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 22:47   #7
WarB

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 29
Default Re: Codul rutier incalca drepturile omului

la noi in tzara totul e posibil....dar eu unu nu sunt de acord cu chestia asta...adica nu cred ca trebuia spusa aceasta gresala...pt ca asa se afla si toti alcolici se bazeaza pt chestia asta si se urca bauti la volan....si nu cred ca trebuie sa va spun eu cate accidente s-au intamplat din cauza alcoolului....si inca accidente destul de grave.....
WarB is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 23:13   #8
joker4dna

Stage 3
 
joker4dna's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 81
Default Re: Codul rutier incalca drepturile omului

teai urcat la volan baut dac esti prins iti zboara permisu!!!parerea mea
sunt shi alte alternative: lasi masina acolo iei un taxi, vrei sa bei duci masina acasa daca nu vrei sa o lasi acolo!!tre sa se ia masuri ca doar nui vb numa de viataza celui de la volan ci si de viatza altora asa ca nam nimic impotriva zburari permisul celui care este prins baut la volan(exceptzie cu acolemia aia de a doua zi 0,00000001)
__________________
blabla
joker4dna is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 23:15   #9
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: Codul rutier incalca drepturile omului

In primul rand sunt impotriva politiei rutiere romane pentru ca in 99% din cazuri lucreaza impotriva soferilor prin tot ce le sta in putinta sa ne faca noua tuturor viata mai grea . Gen radare ascunse , masini neinscriptionate , luat taloane sau amenzi imense pentru folie , jante netrecute in talon etc. si asta n-ar fi nimic daca i-ar lua si pe adevaratii cu a seis care taie fata , iti baga stroboscoape de noaptea in spate sa te dai , nu cedeaza prioritate si multe , multe altele .
Pe de alta parte chestia asta cu testarea alcolemiei e oarecum pentru noi . Cati cretini nu se urca beti la volan si omoara ? Daca intr-o zi un bou beat o loveste pe maica-ta , sora-ta , gagica-ta , sau te ia chiar pe tine in plin si...nu mai esti . Poate ca respectivul tocmai a scapat de un echipaj care nu a putut sal convinga sa mearga la IML . Cum te-ai simti !?
Eu zic ca ai de ales : bei sau conduci ! Una peste alta este o incalcare a drepturilor omului dar fara ea ne-ar fi cred eu mai rau . Betivanu stie ca nu mai are cum sa-l atinga si atunci de ce sa nu mai dea un pahar ...asa de drum ?
Ganditiva bine la asta inainte de a mai scrie ceva !
__________________
Turn off the light and I'll glow
around za world is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 09:44   #10
BaBaOs

Stage 2
 
BaBaOs's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 29
Default Re: Codul rutier incalca drepturile omului

cunosc cativa soferi care beau zdavran inainte sa se urce la volan.iar 2 dintre ei au faqt accidente urate dar din fericire fara victime omenesti.
din partea mea.. mi se pare de cacat sa te imbeti si sa mergi cu masina. daca esti beat si esti prost de ce sa nu-ti ia probe de sange? daca Doamne fereste un sofer beat va accidenteaza sau alta nenorocire , nu ati mai gandi asa. so nu va mai bateti cu pumnul in piept. e clar ca nu trebuie sa bei la volan. legea pacientului pica aici
BaBaOs is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 13:24   #11
crdi

Stage 3
 
crdi's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 75
Default Re: Codul rutier incalca drepturile omului

si eu sunt de acord sa se ridice poermisu la un shofer beat , nu se shtie unde adoarme si in cine intra dar sa ati ia permisu pt ca ai baut o bere si nu ai nici pe dracu eshti perfect asta nu mie se pare corect .
de legi ... pana mea traim in ro. nimic nu se poate , sunt altele si mai tampite . in orice tara mergi ai voie sa bei o bere sau un pahar de vin , nu se ia nima de tine , daca ai supt mai mult problem tata nu gluma , amenzi de nu mai shtii de cap + faptu ca adio shofat 6 luni
__________________
diesel pover
life is like dice, bitches and money .. keeps turning around

Many hearts but one soul - ACS Ghost Racing Team
crdi is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 15:01   #12
alex-mishu

Stage 4
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 189
Default Re: Codul rutier incalca drepturile omului

Cred k suntem pusi in fata unei alegeri, care pt multi pare dificila...CONDUSUL sau BAUTUL...
Nu cred k e bine sa le amesteci, pt k nu ajungi decat la chestii nashpa, Chiar death...tu sau altul pe care chiar tu il lovesti, sau cineva drag, lovit de altul

Last edited by alex-mishu; 21-02-07 at 15:02. Reason: Completare
alex-mishu is offline   Reply With Quote
Old 22-02-07, 08:46   #13
bizkuite

Stage 4
 
bizkuite's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 203
Default Re: Codul rutier incalca drepturile omului

aici is de acord cu multi dintre voi, la volan nu trebe sa bei,pt ca se intampla destule accidente din cauza alcoolului si a vitezei excesive, dar si cei de la politie cand se vede cu niste grade pe umar(sau mai nou pe piept) se cred zei... si daca vrea sa te amendeze tot gaseshte ei ceva.
__________________
life it's simple, make a choice & d'ont look back...
bizkuite is offline   Reply With Quote
Old 22-02-07, 14:18   #14
claudiu lucian
Ford Driver

Stage 5
 
claudiu lucian's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,523
Member of:
[FORD]
[VW]
[Street Zone]
Default Re: Codul rutier incalca drepturile omului

corect, iti gaseste nod in papura, ca si cei d la rar, ca si la udristei! am trecut zilele asta prin toate procedurile si m-am convins, te freak la melodie...de iti vine sa lasi balta totul si sa iei ratb-ul.
In cazul unui accident, oricum nu scapi, baut sau ne', au altele unde sa te bage, doar poate o pedeapsa mai mik.
Sunt si eu de acord k LA VOLAN NU TE URCI BAUT!
claudiu lucian is offline   Reply With Quote
Old 22-02-07, 15:57   #15
Tyrone

Stage 2
 
Tyrone's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 25
Default Re: Codul rutier incalca drepturile omului

DA, noul cod rutier, este NECONSTITUTIONAL, dupa cum spunea Lazarus, in seriile de emisiuni de la OTV..despre codul rutier, daca ai urmarit...
Tyrone is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -