Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 05-09-12, 11:30   #1
Pitagora

Stage 1
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 17
Default Momente a la Caragiale.

Am cumparat acum nu mult timp un Mercedes vechi, dintr-o pasiune. Am facut contract de vanzare-cumparare, intre noi, fara martor, sau notar, am primit talonul, urma sa de-a de urma cartii de identitate.

Masina fiind din `93, inmatriculata in 2003 de actualul proprietar, iar eu devenind al treilea.

Firul comic sta in felul urmator.

Am inchis masina cu cheia inauntru, inclusiv talonul original. In schimb, am copie dupa talon si contractul vanzare-cumparare.

Copia dupa cheie ma costa putin, 150 RON la Mercedes, lucru care-mi convine, mai ales ca am una de rezerva.

Problema este, ca imi trebuie si CIV-ul.

Pot sa declar pierdut CIV-ul, sa ma duc la RAR in vederea obtinerii unui duplicat ?

Momentan nu vreau sa inmatriculez masina sa o trec pe numele meu, intrucat as plati degeaba impozit pana o aduc intr-o stare mai buna.

Ce as putea face, avand in vedere ca eu nu mai pot da de proprietar.
Pitagora is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 14:36   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,819
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Momente a la Caragiale.

Incearca sa deschizi masina prin alte metode... deschis usa prin diverse metode (la unele masini se rezolva cu o rigla sau un nr. de inmatriculare, nu dau detalii), fortat butucul, un gemulet spart (prin care sa ai acces la deschiderea unei usi), deschis portbagajul (daca poti intr in masina dand la o parte bancheta spate)...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 14:41   #3
Pitagora

Stage 1
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 17
Default Re: Momente a la Caragiale.

Cu accesul din portbagaj, mai greu spre imposibil, intrucat banchetele sunt fixe. Plus de asta, nu as vrea sa gauresc butucul de la portbagaj.

Geamurile sunt daca nu greu, imposibil de spart, duble si cu folie de protectie. Se sparg, dar raman la locul lor. Mai mult costa inlocuirea.

Ar exista o firma in Constanta, la recomandarea celor de la Autoklass, dar am impresia ca tariful ar fii mai mare de 150 RON.
Pitagora is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 14:56   #4
adrianpaul

Stage 4
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 243
Default Re: Momente a la Caragiale.

ce mercedes?

(la majoritatea masinilor, cu o rigla, sau o sarma in forma de U cu un capat lung, se poate deschide una din usile fata. Se baga intre cheder si geam...pana la parghia incuietorii. Depinde cum are incuietoarea (la unele trebuie apasat in jos, la altele tras in sus). Iti trebuie ceva rabdare....

Sau, daca are inchidere centralizata, si are buton din aia...atunci poti sa fortezi rama geamului, si sa bagi un carlig, o sarma, ceva, ca sa tragi de acel buton in sus. (stai linistit ca rama geamului revine la normal ulterior, cu putin ajutor din partea ta)
adrianpaul is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 15:07   #5
Andrei RS13

Stage 3
 
Andrei RS13's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 144
Default Re: Momente a la Caragiale.

ca sa faci copie dupa cheie nu iti trebuie cheia originala dupa care sa se ia forma?angajeaza zi tu un "african" ca iti deschide masina fara probleme
Andrei RS13 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 15:11   #6
Pitagora

Stage 1
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 17
Default Re: Momente a la Caragiale.

Nu.

Fac comanda la Autoklass de o cheie inlocuitoare. Am vorbit cu dansii, doar ca imi lipseste CIV-ul.

Partea interesanta este ca dureaza 3 saptamani.

Nu vreau sa fortez incuietori, usi prin metode neaprobate, ca apoi, tot eu am de munca. Mai ales ca zona este circulata de africani.
Pitagora is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 15:16   #7
Andrei RS13

Stage 3
 
Andrei RS13's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 144
Default Re: Momente a la Caragiale.

la dacii se potriveste o cheie la 10 masini(tinand cont ca pe alea le pornesti cu surubelnita ) ) banuiesc ca nu poti gasi o cheie identica...
Andrei RS13 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 15:22   #8
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,819
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Momente a la Caragiale.

Hai sa nu comparam Dacia cu Mercedesul... fie el vechi sau nu. Nu, nu se potrivesc cheile ca la Dacia.
@Pitagora: incearca sa dai de proprietar, sa iei CIV, vei avea nevoie de ea si pe viitor. Apropos, contractul ala nu are valoare juridica
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 15:24   #9
Pitagora

Stage 1
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 17
Default Re: Momente a la Caragiale.

Si cum pot face sa aiba vreo insemnatate ?

E prima oara cand cumpar o masina SH, stiu ca nu ma absolv de vina, dar macar sa aflu.
Pitagora is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 15:28   #10
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,819
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Momente a la Caragiale.

Din ce stiu eu, de acum cativa ani buni, daca se incheie un contract de mana, aveti nevoie de 2 martori, fiecare cu cartea de identitate (buletin), toate datele voastre trecute, la martori trecute numele complete, seria si nr CI. Contractul se incheie in 3 exemplare parca... unul pt cumparator, unul pt vanzator si unul pt Politie. Fiecare semnat, nu copii xerox.
Totusi, cel mai simplu e la un notar sau la un birou unde se pot incheia astfel de acte.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 15:35   #11
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Momente a la Caragiale.

La unele masini mai vechi in timp se slabesc diverse piese...incearca sa pui palmele pe geam si sa tragi in jos de el...incearca la toate geamurile..daca nu merge recomand metoda cu o sarmulita cu capat in u...cauta pe you tube modalitati de deschidere a usilor...o sa gasesti.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 17:05   #12
Pitagora

Stage 1
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 17
Default Re: Momente a la Caragiale.

Nu este nimic slabit, si nici nu vreau sa incerc astfel de lucruri.

Am fost la RAR, se pare ca in 2005 s-a cerut o inlocuire de CIV, intrucat s-a schimbat motorul, doar ca talonul nu a fost schimbat.

De la RAR am fost trimis la Inmatriculari Politie pentru a afla noua serie CIV, desi cea de la RAR o stia deja, probabil astepta ceva remuneratie.

A adaugat ca indiferent de serie, nu-mi poate elibera cartea, intrucat masina este blocata in sistemul RAR, la anexa E.

Cei de la Politie nu ma pot ajuta. Mi-au spus ca doar proprietarul poate cere asa ceva.
Pitagora is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 09:55   #13
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,176
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Momente a la Caragiale.

pai daca masina e blocata in rar nu ii mai poti face itp , implicit circula cu ea !!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 10:41   #14
Pitagora

Stage 1
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 17
Default Re: Momente a la Caragiale.

Cum verific daca are ITP-ul valabil ?

Ca cel de pe talon (ce a expirat in 13/10/2011) imi da eroare la data.

Mai fac un drum la RAR si sper ca decisiv. O sa ii cer si un formular scris de la RAR sa ma notifice ca am autovehiculul blocat in RAR.
Pitagora is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 10:43   #15
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,176
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Momente a la Caragiale.

pe site la rar , trebuie seria cartii de identitate , o poti gasi in talon, si nr de inmatriculare
GAby645 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -