Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 03-04-07, 21:29   #61
vali1978

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 4
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

apropo, azi am luat testul.L-am dat pentru prima oara.Intrebarile sunt usoare, CU O SINGURA VARIANTA DE RASPUNS.
Sa nu pierdeti dovada data de politist, ca pe ia va pune stampila de admis la test si cu ia va ridicati permisul.
Pix de culoare albastra neaparat.Testul dureaza 20 de minute.
S-au scos intrebarile care nu ne privesc( mopede, etc ).Nu se intreaba cate puncte( numeric) se dau la o anumita contraventie.
Am observat ca pun accent pe prioritate,depasire,obligatii avute in timpul sofatului in conditii vitrege(polei,gheata,etc),semnificatia indicatoarelor.
Atentie doar la sensul intrebarilor, din 15 eu am avut 3 mai incuietoare ,restul fiind clare.
Bafta multa la toata lumea.
Daca mai pot ajuta cu ceva postati acum cat am proaspat in minte examenul.
vali1978 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-07, 23:50   #62
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Thumbs down Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by vali1978 View Post
apropo, azi am luat testul.L-am dat pentru prima oara.Intrebarile sunt usoare, CU O SINGURA VARIANTA DE RASPUNS.
Sa nu pierdeti dovada data de politist, ca pe ia va pune stampila de admis la test si cu ia va ridicati permisul.
Pix de culoare albastra neaparat.Testul dureaza 20 de minute.
S-au scos intrebarile care nu ne privesc( mopede, etc ).Nu se intreaba cate puncte( numeric) se dau la o anumita contraventie.
Am observat ca pun accent pe prioritate,depasire,obligatii avute in timpul sofatului in conditii vitrege(polei,gheata,etc),semnificatia indicatoarelor.
Atentie doar la sensul intrebarilor, din 15 eu am avut 3 mai incuietoare ,restul fiind clare.
Bafta multa la toata lumea.
Daca mai pot ajuta cu ceva postati acum cat am proaspat in minte examenul.


Vali, ms pentru raspuns si bravo pt examen.nu-mi fac probleme ca nu iau examenul insa ma doare chestia legata de dreptate, atat.

In legatura cu timpul suspendarii, azi am vb cu unu' de la rutiera care mi-a zis ca, suspendarea permisiului intra din momentul comunicarii (P.V) adica practic pe 2 mai inceteaza in cazul meu,implinindu-se cele 30 zile si in cazul in care promovez examenul dupa ce se termina dovada adica dupa 19 aprilie mai sunt 2 saptamani in sunt pieton si am dreptul sa dau in fiecare zi examenul.

Tot aceleasi tip, nu garcea d-asta fomist/vanator/normist, m-a sfatuit sa merg in audienta la comandantul de la Udristei si sa fac un memoriu si sa-i explic treaba , sa merg cu procesul verbal , unde am mentionat clar ca : nu sunt de accord cu cele mai sus mentionate de agent si eu eram deja pe trecerea de pietoni , ruland cu 40km/h , cand pe partea cealalta a drumului s-a angajat in trecere un pieton, nefiind nici un pericol sau neincalcand nici o lege din codul rutier, si ca el (comandantul) poate anula procesul verbal in cazul in care sunt "convingator".

As vrea foarte mult sa existe un departament paralel cu polita asta rutiera care sa invetigheze cazurile astea pentru ca zi de zi se comit abuzuri peste abuzuri, legea fiind foarte maleabila si permisiva mai ales pentru gabori...Lasandu-ma pe mine , sunt atatia care isi pierd carnetul in mod penibil si nedrept si care daca pierd plasticul ii costa slujba...Dupa ca ce platim atatea taxe si nu avem nici un fel de infrastructura mai trebuie sa inghitim si aberatii d-astea de la unii carora le platim salariile luna de luna...Si se mai intreaba : de ce pleaca oare toata lumea din tara asta ??? , ei bine domnilor "responsabili" , raspunsul e chiar sub nasul dumneavoastra.


Numai bine.
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 03-04-07, 23:52   #63
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by shadow View Post
Eu numai am permis din 11 ian.
Am facut contestatie, de atunci umblu cu dovezi si a 2-a aparitie la proces o sa fie pe 16 aprilie.
Mie mi l-a luat tot pentru cedare de trecere, ghinionul lor a fost ca eu am martori ca nu era nici un pieton.
O sa vedem rezultatul pe 16 sper sa aiba repercusiuni si asupra politistului daca castig.
Shadow....Numai bafta...As da orice sa fie acelasi militian...scuze, politist.
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 05-04-07, 09:13   #64
vali1978

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 4
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Car addict : sper sa fie corect ce a zis politistul despre perioada suspendarii, desi mie imi pare ilogica treaba,rezultand o perioada fizica de nesofat de 15 zile(dovada 15 zile).Si eu sunt in aceeasi situatie si permisul ar trebui sa-l iau pe 22 aprilie in conditiile in care mi l-au luat pe 8 martie,dovada expirand pe 22 martie.
Si ca sa iti dau si eu un ex de nedreptate,circulam pe DN1 legal cu 60km/ora.Din spate vine un politist pe motocicleta ,trece pe langa mine,vede ca nu am centura si ma opreste.Ii dau actele linistit,ma gandeam ca imi da amenda de centura.Asta si facut dar mi-a oprit si talonul deoarece masina nu era pe numele meu, cica pentru perfectare de acte!!!!!.Nu mi-a dat alte explicatiisi a plecat.Imediat am fost la IPJ Ilfov sa cer explicatii.Am ajuns pana la adjunctul comandantului care in final mi-a spus ca e un abuz(dar asta neoficial) si m-a sfatuit sa nu fac nimic, pt ca nu pot sa-l dau in judecata pe politistul in cauza ci Politia Ilfov(adica ma bat cu morile de vant).Rezultatul : am asteptat sa imi recuperez talonul cam 45 de zile perioada in care am mers cu dovada din 15 in 15 zile(timp pierdut nervi,etc).Asta e ,cum zice Mircea Badea: Traim in romania si asta ne ocupa tot timpul.
Bafta
vali1978 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-07, 10:24   #65
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by vali1978 View Post
Car addict : sper sa fie corect ce a zis politistul despre perioada suspendarii, desi mie imi pare ilogica treaba,rezultand o perioada fizica de nesofat de 15 zile(dovada 15 zile).Si eu sunt in aceeasi situatie si permisul ar trebui sa-l iau pe 22 aprilie in conditiile in care mi l-au luat pe 8 martie,dovada expirand pe 22 martie.
Si ca sa iti dau si eu un ex de nedreptate,circulam pe DN1 legal cu 60km/ora.Din spate vine un politist pe motocicleta ,trece pe langa mine,vede ca nu am centura si ma opreste.Ii dau actele linistit,ma gandeam ca imi da amenda de centura.Asta si facut dar mi-a oprit si talonul deoarece masina nu era pe numele meu, cica pentru perfectare de acte!!!!!.Nu mi-a dat alte explicatiisi a plecat.Imediat am fost la IPJ Ilfov sa cer explicatii.Am ajuns pana la adjunctul comandantului care in final mi-a spus ca e un abuz(dar asta neoficial) si m-a sfatuit sa nu fac nimic, pt ca nu pot sa-l dau in judecata pe politistul in cauza ci Politia Ilfov(adica ma bat cu morile de vant).Rezultatul : am asteptat sa imi recuperez talonul cam 45 de zile perioada in care am mers cu dovada din 15 in 15 zile(timp pierdut nervi,etc).Asta e ,cum zice Mircea Badea: Traim in romania si asta ne ocupa tot timpul.
Bafta
Ms Vali pentru raspuns.Am intrebat si azi pe cineva in legatura cu perioada...Se pare ca asa e cum am zis, rog pe cineva sa ma corecteze daca gresesc.Citez din gabor : "perioada de suspendare a permisului de conducere se realizeaza din mom cominicarii PV".

Ps. Ca se ne descretim fruntile un pic : "Si eu sunt in aceeasi situatie si permisul ar trebui sa-l iau pe 22 aprilie in conditiile in care mi l-au luat pe 8 martie,dovada expirand pe 22 martie" inca un motiv sa votezi ziua barbaturlui ) daca tie ti-au luat permisul pe 8 martie (ziua femei)
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 11-04-07, 18:38   #66
Mendex

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 415
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

am si eu o intrebare. pentru reexaminare trebuie sa te programezi sau te duci direct cand iti expira dovada?
Mendex is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 10:41   #67
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by Mendex View Post
am si eu o intrebare. pentru reexaminare trebuie sa te programezi sau te duci direct cand iti expira dovada?
Trebuie sa ai o foaie numita : "convocator" , care se emite odata cu dovada si PV.

Dupa ce ti-a expirat dovada de 15 zile, a doua zi, pana cand promovezi testul ai dreptul sa dai zi de zi . Locatia este scrisa pe convocator.

Convocator = Invitatie

Bafta la ex.
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 16:10   #68
Mendex

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 415
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

merci de raspuns. din fericire nu eu am ramas fara permis. din pacate a ramas mama . oricum bafta sa fie. si tuturor celor care mai dau
Mendex is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 21:05   #69
amaliutz

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1
Default intrebari TEST

Azi am luat si eu testul din prima.A fost usor, nu va ingrijorati, numai organizarea a lasat de dorit..care este..Eu am dat la Targoviste.

ca intrebari au fost :

1. Conduci pe un drum cu prioritate cand intalnesti indicatorul :
A."intersectie cu drum fara prioritate"
B."oprire"
C."inainte"
raspuns corect A

2. Daca dupa intalnirea unui indicator de restrictie nu intalnesti indicatorul de terminare restrictie, cand aceasta se anuleaza:
A. la 50 de m dupa indicator
B. la prima intersectie
C. legal nu este prevazut
raspuns corect B

3. Cand este obligat conducatorul auto in localitate sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km:nu mai stiu variantele
raspuns corect "in intersectiile nedirijate"

4. Care se considera infractiune :
raspuns corect "peste 0.08 alcool"

5.Se acorda prioritate la apropierea de o statie pt mijloacele de transport in comun, unui astfel de vehicul care semnalizeaza intentia de a iesi:
raspuns corect "da"

6. Ce intreprindeti la intalnirea cu un autovehicul cu regim de circulatie prioritara:
A.reduceti viteza si circulati pe langa axul drumului
B opriti..
C. reduceti viteza si eliberati banda pe care circula acest autovehicul

raspuns corect C

7. Acrodati prioritate atunci cand :
A patrundeti pe un drum national venind de pe un drum judetean
B.patrundeti pe un drum judetean venind de pe un drum national
C. legal nu este prevazut
raspuns corect A

nu m-am exprimat conform cursului, dar am zis ca e bine sa ne ajutam reciproc
TRAIASCA MILITIA ROMANA!
amaliutz is offline   Reply With Quote
Old 16-04-07, 14:58   #70
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Astazi am avut proscesul...rezultatul:

MI-AM LUAT PERMISUL INAPOI!!!

Nu ii mai ascultati pe toti care nu stiu ce vb...daca vi s-a facut o nedreptate faceti contestatie, da-tii in judecata si dupa asta luatii si pe proces civil si recuperati-va si cheltuielile.
Nu ii mai lasa-ti sa creada ca sunt "stat in stat" si sa faca ce li se scoala lor, dupa ce o sa aiba 1000 de procese pe luna poate o sa inceapa si alti sa isi puna anumite intrebari.

DEPUNETI CONTESTATII DACA STITI CA NU SUNTETI NEVINOVATI!!!
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline   Reply With Quote
Old 16-04-07, 23:05   #71
sticla_betiva

Stage 3
 
sticla_betiva's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 81
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

bhai frate ... am si eu o intrebare ... daca atunci cand mi-a fost suspendat permisul nu mi-a dat nici un convocator ... ce naiba fac ???
sticla_betiva is offline   Reply With Quote
Old 16-04-07, 23:31   #72
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Faci contestatie pentru nerespectare de procedura.
shadow is offline   Reply With Quote
Old 17-04-07, 11:44   #73
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Mie mi-a luat permisul in Voluntari, Buc., pe 15.04.2007 si nu mi-a dat convocator! eu sunt din bz....trebuie sa ma duc pana in voluntari ca sa imi dea convocator, sau cum?
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 13:30   #74
sticla_betiva

Stage 3
 
sticla_betiva's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 81
Exclamation Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

bhai tata ... am fost la Mogoshoaia ... ca sa imi dea convocator ... si au zis ca nu ei ... si ca trebuie sa ma duk la Udriste ... iar eu am citit pe site "-convocatorul inmanat de agentul constatator cu ocazia retinerii permisului de conducere. " ... asta nu inseamna ca trebuie sa imi dea chestia asta Agentul care mi-a suspendat permisul ? HELP ... PLS !!!
__________________
Wars come and go, but my warriors stay eternal !!!
sticla_betiva is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 14:30   #75
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by sticla_betiva View Post
bhai tata ... am fost la Mogoshoaia ... ca sa imi dea convocator ... si au zis ca nu ei ... si ca trebuie sa ma duk la Udriste ... iar eu am citit pe site "-convocatorul inmanat de agentul constatator cu ocazia retinerii permisului de conducere. " ... asta nu inseamna ca trebuie sa imi dea chestia asta Agentul care mi-a suspendat permisul ? HELP ... PLS !!!
Contestatie pentru nerespectare de procedura. Detaliaza mai mult...Permisul l-au luat sigur?
car_addict is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -