Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-12, 17:31   #481
iulia iulia

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 7
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by GodHimself View Post
semnalele politistului sunt foarte simple. cand are mana ridicata pe verticala sau cand are mana intinsa orizontal, perpendicular pe directia ta de mers, opresti. indiferent daca el e cu fata sau cu spatele. noaptea opresti cand vezi bastonul rosu
Stiu, chiar sunt simple. Problema era ca am facut chestionare si la intrebarea de mai sus era gresit raspunsul lor....
iulia iulia is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 11:36   #482
dsdev

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 2
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by iulia iulia View Post
Atat timp cat am contrazis un raspuns dat de un site unde sunt teste auto, am descoperit o greseala, inseamna ca nu am notiunile elementare?
Pai nu ai descoperit nici o greseala. In acea intrebare se spune clar ca politistul e cu spatele si are bratele intinse VERTICAL. Deci raspunsul corect este b - nu opresti, cel afisat si de acel site.
dsdev is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 11:51   #483
dsdev

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 2
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by GodHimself View Post
semnalele politistului sunt foarte simple. cand are mana ridicata pe verticala sau cand are mana intinsa orizontal, perpendicular pe directia ta de mers, opresti. indiferent daca el e cu fata sau cu spatele. noaptea opresti cand vezi bastonul rosu
Intrebarea din acel chestionar e formulata intentionat gresit: nu exista semnalizare a politistului cu ambele maini intinse vertical (ci doar ambele maine intinse orizontal sau cu o singura mana orizontal/vertical). Deci nu opresti pentru ca nu iti semnalizeaza nimic.

Daca are ambele maini intinse vertical, probabil si-a vazut un prieten in trafic
dsdev is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 18:28   #484
iulia iulia

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 7
Smile Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Ieri am dat si eu examenul de redobandire al permisului.
Intrebarile au fost simple, de genul:
1.In ce situatie ai prioritate: prioritate fata de circulatia din sens invers;
2.la ce distanta sunt asezate panourile aditionale care anunta o trecere de cale ferata: 150-100-50m;
3.daca intr-o intersectie unul are stop iar celalalt cedeaza trecerea, cine trece primul? : prioritate de dreapta;
4. ce nu ai voie sa faci pe un drum european? : sa stationezi;
5. ce nu ai voie sa faci pe o strada cu sens unic: sa intorci;
6. ce respecti prioritar: semnalele politistului;
7. daca te afli intr-o intersectie in care ai prioritate si aceasta e blocata: legea nu iti permite sa intri, chiar daca ai prioritate;
8. daca intr-o intersectie e semnalul verde al semaforului si semnul stop, ce respecti? : culoarea semaforului;
9. ceva din obligatiile conducatorului de autovehicule: este obligat sa anunte in 30 zile, la unitatea emitenta pierderea sau furtul talonului;
10.se considera depasire, trecerea unui autovehicul pe langa altul pe acelasi sens de mers, cu o viteza mai mare? : nu;
11.daca esti in fata unei cai ferate la care semnalele luminoase rosii functioneaza intermitent: opresti pt ca bariera e fie inchisa, fie urmeaza sa se inchida petru ca se apropie trenul;
12. unde nu ai voie sa mergi cu spatele: pe drumurile care deservesc unitatile alaturate drumurilor publice.
Cam atatea imi amintesc; a mai fost ceva cu limita de viteza dar nu mai stiu exact pe ce categorii de drumuri.
Din pacate nu stiu toate variantele de raspuns care au fost date, doar cele corecte.
Oricum, sunt intrebari de aici: www.teste-carnet.ro , la unele schimbate raspunsurile intre ele sau putin intrebarea, dar ideea e aceeasi.
Multa bafta tuturor, eu am scapat, miercuri ma duc dupa permis .

Last edited by iulia iulia; 15-11-12 at 18:32.
iulia iulia is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 23:20   #485
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

@iulia_iulia, ai mai multă grijă de el.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 18:52   #486
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by iulia iulia View Post
Ieri am dat si eu examenul de redobandire al permisului.
Intrebarile au fost simple, de genul:
1.In ce situatie ai prioritate: prioritate fata de circulatia din sens invers;
2.la ce distanta sunt asezate panourile aditionale care anunta o trecere de cale ferata: 150-100-50m;
3.daca intr-o intersectie unul are stop iar celalalt cedeaza trecerea, cine trece primul? : prioritate de dreapta;
4. ce nu ai voie sa faci pe un drum european? : sa stationezi;
5. ce nu ai voie sa faci pe o strada cu sens unic: sa intorci;
6. ce respecti prioritar: semnalele politistului;
7. daca te afli intr-o intersectie in care ai prioritate si aceasta e blocata: legea nu iti permite sa intri, chiar daca ai prioritate;
8. daca intr-o intersectie e semnalul verde al semaforului si semnul stop, ce respecti? : culoarea semaforului;
9. ceva din obligatiile conducatorului de autovehicule: este obligat sa anunte in 30 zile, la unitatea emitenta pierderea sau furtul talonului;
10.se considera depasire, trecerea unui autovehicul pe langa altul pe acelasi sens de mers, cu o viteza mai mare? : nu;
11.daca esti in fata unei cai ferate la care semnalele luminoase rosii functioneaza intermitent: opresti pt ca bariera e fie inchisa, fie urmeaza sa se inchida petru ca se apropie trenul;
12. unde nu ai voie sa mergi cu spatele: pe drumurile care deservesc unitatile alaturate drumurilor publice.
Cam atatea imi amintesc; a mai fost ceva cu limita de viteza dar nu mai stiu exact pe ce categorii de drumuri.
Din pacate nu stiu toate variantele de raspuns care au fost date, doar cele corecte.
Oricum, sunt intrebari de aici: www.teste-carnet.ro , la unele schimbate raspunsurile intre ele sau putin intrebarea, dar ideea e aceeasi.
Multa bafta tuturor, eu am scapat, miercuri ma duc dupa permis .


eu zic ca la cea de pe punctul 3 trebuie sa injuri in gand si politia ca un tampit a facut risipa de indicatoare.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 18:50   #487
alex_ggk

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 399
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

salut ! si scuze ca ma bag asa , am cateva intrebari legate de reexaminare.

la ce interval ma pot programa intre reexaminari in cazul in care nu iau din prima.

si la cat timp dupa intocmirea PV am voie sa dau reexaminare.
adica pe data de 9 mi s-a intocmit PV si pana pe ce data pot da reexaminare?
nu imi pot lua liber cand vreau de la servici de aceea intreb,
__________________
id mess : alex.mic00
Nr tel cosmote 0767.794.238
alex_ggk is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 19:23   #488
valichelu

Stage 1
 
valichelu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 12
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by alex_ggk View Post
salut ! si scuze ca ma bag asa , am cateva intrebari legate de reexaminare.

la ce interval ma pot programa intre reexaminari in cazul in care nu iau din prima.

si la cat timp dupa intocmirea PV am voie sa dau reexaminare.
adica pe data de 9 mi s-a intocmit PV si pana pe ce data pot da reexaminare?
nu imi pot lua liber cand vreau de la servici de aceea intreb,
Te poti prezenta la examen doar dupa expirarea dovezii inlocuitoare a permisului. Reexaminarea o poti sustine in fiecare zi in care ea este organizata de catre politie, pana cand iei examenul, pe toata durata perioadei de suspendare,fara programare. Asa este in Bacau. Bata!
valichelu is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 00:35   #489
alex_ggk

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 399
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by valichelu View Post
Te poti prezenta la examen doar dupa expirarea dovezii inlocuitoare a permisului. Reexaminarea o poti sustine in fiecare zi in care ea este organizata de catre politie, pana cand iei examenul, pe toata durata perioadei de suspendare,fara programare. Asa este in Bacau. Bata!
la mine fiind mai grav si mai multe la un loc , nu am drept de circulatie pe dovada
daca eu am 90 de zile si vreau sa reduc la 30 de zile , logic ar fi pana in a29-a zi de la data in care s-a intocmit pv ?

cum ar fi ca eu ma duc peste 2 luni sa dau reexaminare sa reduc la 1 luna ,
e doar un exemplu
alex_ggk is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 11:08   #490
valichelu

Stage 1
 
valichelu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 12
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by alex_ggk View Post
la mine fiind mai grav si mai multe la un loc , nu am drept de circulatie pe dovada
daca eu am 90 de zile si vreau sa reduc la 30 de zile , logic ar fi pana in a29-a zi de la data in care s-a intocmit pv ?

cum ar fi ca eu ma duc peste 2 luni sa dau reexaminare sa reduc la 1 luna ,
e doar un exemplu
Tu dai examenul ca sa reduci cat se poate de mult din alea trei luni de suspendare, asta e interesul tau, nu? Asta e logica. De ex. sa treci examenul si dupa 65 de zile din alea 90 tot este ceva...iar daca nu te prezinti la examen sau nu-l treci in astea 3 luni, ti se mai adauga o luna din oficiu. Invata bine brosura ''13 din15'' si iei din prima, intrebarile sint simple
valichelu is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 20:59   #491
alex_ggk

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 399
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

cam asa mi-au spus si cei de la udriste ,
am sa merg zilele astea si va tin la curent.

salut si bafta !
alex_ggk is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 18:35   #492
kadacu

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 1
Cool Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Buna seara, as avea si eu o intrebare si sper ca este cineva care ma poate ajuta. posed permis de conducere cu categoriile B C , CE , D , DE si mi a fost suspendat in urma cu putin timp pentru calcarea liniei continue si intrare pe contrasens. Sentinta a fost suspendarea pe o durata de 60 de zile. voi merge miercuri, sa dau reexaminare pentru reducerea sentintei de la 60 la 30 de zile, dar nu stiu sigur daca simplu examen "13 din 15" este valabil pentru reducerea sentintei pentru toate categoriile. acest examen este universal pentru toate categoriile, sau separat va trebui sa dau alte teste si pentru celelalte categorii? va multumesc anticipat si va doresc o seara buna!
kadacu is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 19:36   #493
alex_ggk

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 399
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

am fost astazi la udriste am sustinut examenul " 13 din 15 " am dat de niste politisti foarte irascibil , oricum am luat 14 din 15 , mi-am redus perioada de suspendare si luni iau permisu, intrebarile sunt simple doar ca sunt forumlate in asa fel sa te induca in eroare .

insa am o intrebare la care cei de la udriste nu au vrut sa imi raspunda

- perioada mea de suspendare se termina pe data de 9 martie adica sambata zi in care nu se lucreaza la udriste, eu pot circula fara probleme in zilele 9 si 10 martie ? am procseul Vb , dovada pe care scrie ca am fost admis la reexaminare si punctaju.

va multumesc !
alex_ggk is offline   Reply With Quote
Old 02-04-13, 11:17   #494
nesta18

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by alex_ggk View Post
am fost astazi la udriste am sustinut examenul " 13 din 15 " am dat de niste politisti foarte irascibil , oricum am luat 14 din 15 , mi-am redus perioada de suspendare si luni iau permisu, intrebarile sunt simple doar ca sunt forumlate in asa fel sa te induca in eroare .

insa am o intrebare la care cei de la udriste nu au vrut sa imi raspunda

- perioada mea de suspendare se termina pe data de 9 martie adica sambata zi in care nu se lucreaza la udriste, eu pot circula fara probleme in zilele 9 si 10 martie ? am procseul Vb , dovada pe care scrie ca am fost admis la reexaminare si punctaju.

va multumesc !
Poti circula,dar vei primi amenda pt ca nu ai permisul la tine.
nesta18 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-13, 20:00   #495
TzuTzi_MiTzA

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 7
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Buna seara. Am tot citit pe aici dar nu prea am inteles prea multe. In data de 16 spre 17 martie, am fost filmat cu aparatul radar cu 104 km/h in localitate. Am luat amenda + permisul suspendat pe 90 zile. Dovada mi-a expirat. Amenda a fost platita. Daca vreau sa dau testul de reducere de suspendare, la programare, sau cand merg cu copiile la comisarul sef, trebuie sa am motiv intemeiat? Sau pot face programare fara sa am un motiv anume? Tin sa precizez ca am permisul de 1 an si vreo 5 luni. Iar acum dupa ce a expirat dovada, si dau testul, imi reduce de la 90 zile la 60? Sau cum? Ca nu am inteles nimic. Iar daca pic testul, se mai adauga ceva in plus? Sau ramane la fel? Deoarece la serviciu mai faceam si soferie, si permisul in buzunar nu ar scapa. Agentul care mi-a luat permisul mi`a spus ca pot da testul acela de cate ori vreau. Dar nu prea ma pot increde.

[Sunt din Suceava - Campulung Moldovenesc]
TzuTzi_MiTzA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -