Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 25-01-06, 05:57   #1
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default Noi reguli la inspectia tehnica a masinilor

De la sfarsitul anului trecut, exista noi reglementari privind efectuarea inspectiei tehnice periodice (ITP). De asemenea, au fost introduse reverificarile care se pot realiza la Registrul Auto Roman (RAR) atunci cand se face identificarea in vederea reinmatricularii. Iar inspectorii RAR vor putea anula dovada efectuarii ITP daca vor constata nereguli.

Conform noilor reglementari, statiile care efectueaza inspectii tehnice periodice trebuie sa aiba in dotare un aparat foto digital care va fi folosit pentru a putea inregistra prezenta vehiculelor in statia de ITP. Prin aceasta masura se urmareste eliminarea inspectiilor tehnice periodice efectuate fara prezentarea vehiculelor in statiile ITP. Asadar, singurele inspectii tehnice corect executate presupun inclusiv fotografierea masinii atunci cand se afla pe standul de franare.

De asemenea, toate vehiculele care se vor prezenta la Registrul Auto Roman pentru diverse activitati specifice (identificare in vederea reinmatricularii, modificari in cartea de identitate a vehiculului) vor putea fi reverificate de personalul RAR, daca se constata vizual, auditiv sau in timpul conducerii ca masina prezinta diferite neconformitati. Decizia de reverificare a unui vehicul se poate lua in cazul constatarii urmatoarelor:

- lipsa unor elemente de caroserie prin care este afectata siguranta rutiera;

- coroziuni strapunse sau deformatii semnificative ale caroseriei;

- lipsa elementelor principale de iluminare/ semnalizare, folosirea unor elemente de iluminare/semnalizare neomologate sau aplicarea pe elementele de iluminare/ semnalizare luminoasa a unor folii sau altor tratamente;

- aplicarea pe parbriz sau pe geamurile laterale fata a unor folii sau tratamente care reduc semnificativ vizibilitatea soferului;

- lipsa unor elemente ale sistemului de evacuare;

- emisii poluante excesive;

- joc excesiv in sistemul de directie;

- anvelope cu deteriorari vizibile;

- eficacitatea redusa a sistemului de franare.

Reverificarea vehiculelor se va efectua numai de personalul RAR atestat pentru activitatea de inspectie tehnica periodica si special abilitat in acest sens. Inspectorii RAR vor anula dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice (ITP) daca in urma reverificarii vor constata cel putin una din defectiunile mai sus enumerate ori daca vor exista neconcordante privind numarul de identificare a vehiculului. In cazul anularii ITP-ului, dupa remedierea defectiunilor, vehiculul va fi supus din nou unei inspectii tehnice in statiile ITP autorizate sau in statiile reprezentantelor RAR.

Noua legislatie va permite, de asemenea, retinerea vehiculelor in statia de ITP pentru 45 de minute, in vederea reverificarii acestora de catre inspectorii RAR. Astfel, inspectorii tehnici din statiile ITP autorizate vor comunica Registrului inceperea fiecarei inspectii tehnice periodice, iar finalizarea procedurii si eliberarea documentelor specifice se va face doar dupa acceptul RAR.
__________________

CDTI
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 15-10-06, 00:09   #2
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Talking Re: Noi reguli la inspectia tehnica a masinilor

Faza cu poza e degeaba Eu acum ma chinui sa gasesc o poza cu motor identic cu ce ar trebui sa fie pe masina ca trebuie sa fac ITP peste o saptamana. Traim in Romania, legea (care de multe ori e idioata) se poate ocoli in multe feluri
__________________

2001 Nocturnoblau Astra G Coupe Z20LET
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-06, 01:06   #3
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: Noi reguli la inspectia tehnica a masinilor

am si io o intrebare despre rar
daq am pe dacie si pe talon rotzi de 13
si imi cumpar acum de 15 acelasi numar de prezoane si ma duc la rar...pot sa le inscriu pe talon
banuiesc k in mod normal nu pot
dar cu nitzica "spaga" merge?
__________________

TUNIN' FANATIC
Suburbia Racing Club Member
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 15-10-06, 01:29   #4
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Noi reguli la inspectia tehnica a masinilor

Nu, nu cred ca e posibil, si prezoanele n-au nici o legatura. Ma rog, nu zic ca e imposibil, dar nu stiu cat de usor si de legal e. Pacat ca nu e si la noi ca in state sa-ti pui jante de 22 si sa nu se ia nimeni de tine. De fapt la noi nu poti sa pui mai nimic pe masina care sa fie si 100% legal daca nu era asa din fabrica. Pacat, trebuie sa fim noi mai catolicic decat Papa, cand de fapt cel putin un sfert din masinile care circula la noi n-ar lua ITP pe bune.
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 19:07   #5
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default Re: Noi reguli la inspectia tehnica a masinilor

stiu k exista un site parca..pe care poti vedea daca masina ta a fost sau nu radiata
bunicameo are o dacie si de doi ani nu a facut nici un fel de acte..si as vrea sa-i fac itp-ul(nush cand dreq a expirat dar 100% e expirat)..dar cred k a radiat-o politia deja...care e site-ul pe care pot vedea daca e radiata sau nu?
__________________
Ex opel calibra& borbet A 16" 9j 215/40r16
EX vauxhall vectra& irmscher star sport 17" 225/45 zr17
ford mondeo 2006& OEM alloy 17'' 205/50r17
dacia 1300'71 ...&tablE
Ex e39 528i ..&style 42
latest...E38 728iA oxford green... running on...coming soon AEZ MITA 20 inchx9j ET10 +245/35ZR goodyear F1 asymmetric
hellker is offline   Reply With Quote
Old 26-10-06, 14:42   #6
pdw

Stage 3
 
Join Date: May 2005
Posts: 125
Default Re: Noi reguli la inspectia tehnica a masinilor

@ hellker
Poti verifica daca are ITP la http://www.rarom.ro/verifitp.html si daca are RCA la http://cedam.csa-isc.ro/ . Daca nu are ori una din astea, ori amandoua, inseamna ca ar trebui sa fie radiata.
pdw is offline   Reply With Quote
Old 26-10-06, 15:22   #7
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Noi reguli la inspectia tehnica a masinilor

AAAuuu mama! Am pus-o! Pe 1 nov. expira itp-ul, pe 12 nov. asigurarea. PROBLEMA: io am alt motor pe ea (l-am schimbat, acelasi tip de motor) si etrecut in carte (am scapat de RAR) si la Fisc, dar n-am mai schimbat certificatul de inmatriculare. Ca sa trec motoru in certificat, trebuie sa bag dosaru` la militie, dar TREBUIE sa am ITP-ul valabil. INTREBARE: Pot sa-i fac ITP la masina, daca in certificat e trecut un motor, iar pe masina si in cartea de identitate e alt motor? Daca stie careva...
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 26-10-06, 15:29   #8
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Noi reguli la inspectia tehnica a masinilor

Eu am schimbat motorul cu altu diferit (pe care nu-l pot nici omologa), si tocmai i-am facut itp-u (ma rog, cu pile). Vad k si tu esti tot din BZ. Pe aia ii intereseaza mai mult sa fie seria de la sasiu buna, si mai ales daca e acelasi tip de motor cred k rezolvi. Sau, bagi actele la politie pana p 1
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-06, 08:54   #9
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Noi reguli la inspectia tehnica a masinilor

Mersi. Oricum tot e bine, ca eu am reusit sa scap de rar, am omologat motorul si l-am trecut in carte.
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 23-02-07, 01:23   #10
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Noi reguli la inspectia tehnica a masinilor

eu nu inteleg cum unii trec de ITP cu alt motor decat cel din acte...pt k nici cu "dreptul" nu accepta nimeni asa ceva..din cati m-au ajutat pana acuma, toti ma intrebau dk seriile caroserie/motor corespund, dk nu..drum bun ...

se mai fac si poze....culmea si unii trec ka-n branza

eu vreau sa-mi schimb motorul cu unul mai slab(si mai mic.....pt impozit) cu peste 40% din puterea celui actual si am inteles k nu e voie o diferentza mai mare de +/-40% din puterea trecuta in acte, plus k nu stiu ce taxe se percep..oricum...stie careva cum si ce pot face?
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 23-02-07, 07:35   #11
JUST-DO-IT

Stage 5
 
JUST-DO-IT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 657
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Noi reguli la inspectia tehnica a masinilor

cine ma poate ajuta si pe mine un pik?am cautat pe situ de la rar si nu apare masina mea nicaieri.....ce tre sa fac?inseamna ca e radiata?eu intentionez sa fac itp-ul si un rca in viitoru apropiat.....poate sa o stearga asa din oficiu?eu platesc la ea impozit si toate taxele doar ca de un an nu am mai circulat cu ea......are nevoie de ceva reparatii si intentionez sa-i schimb motoru....
__________________

-----Cumpar Gotti R17------
Cumpar 2 gume 195 50 15--Urgent !!!
Bmw 318 i---------Own
Dacia 1310---------Own
_________________________
-Driving sideways ,is a way of life !
JUST-DO-IT is offline   Reply With Quote
Old 23-02-07, 10:58   #12
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Noi reguli la inspectia tehnica a masinilor

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
eu nu inteleg cum unii trec de ITP cu alt motor decat cel din acte...pt k nici cu "dreptul" nu accepta nimeni asa ceva..din cati m-au ajutat pana acuma, toti ma intrebau dk seriile caroserie/motor corespund, dk nu..drum bun ...

se mai fac si poze....culmea si unii trec ka-n branza

eu vreau sa-mi schimb motorul cu unul mai slab(si mai mic.....pt impozit) cu peste 40% din puterea celui actual si am inteles k nu e voie o diferentza mai mare de +/-40% din puterea trecuta in acte, plus k nu stiu ce taxe se percep..oricum...stie careva cum si ce pot face?
eu am trecut de la 110 cai la 60, deci peste 40%,de la benzina la diesel, si de omologat inca n-am avut nici nevoie, nici timp, nici bani. din cate stiu, trebuia sa ma duc la renault (in cazul meu) sa-mi dea aia o hartie ca e montat bine motorul si ca rezista masina, si apoi rarul...unde nu stiu exact ce se face, dar ramane problema cu sub 40%....asta chiar nu stiu, si nici nu ma mai agit deocamdata, doar daca e s-o vand, ca altfel merge si asa.
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-07, 22:37   #13
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Noi reguli la inspectia tehnica a masinilor

pai si urmatorul ITP..cum il faci? k poza tot trebuie
asta k sa nu mai zic de RAR-ul mobil caz in care iti ridica talonul..si te trimit la RAR sa intri in legalitate cu motorul...sau sa-l schimbi inapoi
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 23-02-07, 22:43   #14
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Noi reguli la inspectia tehnica a masinilor

Pai itp-ul l-am facut in noiembrie, a facut nenea si poza, normal, dintr-un unghi din care nu se intelege nimic. La urmatorul itp...la fel, asta daca il mai prinde masina Anul asta sper sa ma pricopsesc si eu cu o masina noua, si daca nu scap de ea sau nu ajunge la "rabla" pana la urmatorul itp, ii pun motorul vechi inapoi, si o tin de liniute, ca la 400m n-o sa ma mai deranjeze ca mananca 25%
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-07, 13:03   #15
canny

Stage 5
 
canny's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,160
Default Re: Noi reguli la inspectia tehnica a masinilor

sa va intreb si pe voi,
imi expira acuma verificarea si masina o voi baga in lucru peste vreo o luna jumate. Vreau sa o trec de pe tatameo pe mine si sai schimb culoarea,
Daca imi fac acum verificarea va ramane valabila pe cand ma voi duce sa schimb talonu ? Ca mie imi este frica ca se vor lua aia de viata mea daca ma voi duce pt verificare dupa ce imi este vopsita masina pt ca e mai joasa decat in mod normal si nu voi mai avea clante la usa.
Masina dpdv tehnic e buna(mai putin faza cu poluarea probabil) si voi avea la rar gumele din talon, nam folii + toate elementele de iluminat originale,
deci pe cat posibil incerc sa ma conformez pe cand voi merge la rar
Si mai e chestia ca am schimbat motoru cu unul tot de dacie, ar trebui sa ma astept la probleme si din partea asta ?
Multumiri anticipate
canny is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -