Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 28-10-13, 08:38   #16
Julian2

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 2
Default Re: Contestare proces verbal radar

Salutare
Chair daca a trecu mai bine de un an imi poti trimite te rog si mie o copie dupa hotararea judecatoreasca prin care ai castigat - sunt si eu intr-o situatie similara 140 pe drum cu 90 si am ramas pieton

Cum ati procedat cu amenda? Ati platit inainte si ati recuperat banii dupa castigarea procesului sau nu ati platit deloc?
Ms.
Julian2 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-13, 09:15   #17
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Contestare proces verbal radar

Salutare si scuze pentru intarziere, n-am mai primit notificari de pe acest thread.
Atasez hotararea judecatoreasca, legalizata si necenzurata, format PDF:
Attached Files
File Type: pdf img-11191824.pdf (1.98 MB, 275 views)
File Type: pdf img-11192003.pdf (904.2 KB, 243 views)
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-10-13, 12:37   #18
Julian2

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 2
Default Re: Contestare proces verbal radar

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Salutare si scuze pentru intarziere, n-am mai primit notificari de pe acest thread.
Atasez hotararea judecatoreasca, legalizata si necenzurata, format PDF:
mersi mult pentru tot!
voi formula si eu o contestatie si apoi ma pun sa citesc legislatia si sa mai apelez la ceva cunostinte din domeniu si cu putin noroc reduc 4% din viteza
Julian2 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-13, 19:27   #19
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Contestare proces verbal radar

Cu placere si imi cer scuze pentru intarziere!
Cred ca mi-ai mai dat si un mesaj privat, dar nu am avut acces la un scanner pana de curand.
Maine voi atasa si Ordinul sau actul normativ care reglementeaza aceasta marja de eroare, act normativ care inca este in vigoare, indiferent de ceea ce vor sustine politistii in cadrul procesului. Parerea mea este sa NU formulati contestatia in functie de acest act normativ, ci doar sa cereri pe scurt, cat mai evaziv, sa se constate ca viteza a fost avuta in vedere fara a se calcula marja de eroare legala. Asta ca sa nu-i puneti in garda pe cei de la politie, sa vina cu cine stie ce atestate (cum am patit eu) in care sa se afirme chestii de genul "acest aparat are deja inclusa marja de eroare" etc.
Eventual, in cuprinsul contestatiei mai adaugati, la rubrica "motivare in drept", numele si numarul actului normativ pe care il voi atasa, fara sa indicati articolul care reglementeaza aceasta marja de eroare.
In legatura cu hotararea, pe care - bineinteles - mi-o asum in intregime ca fiind corespunzatoare originalului, sunt de parere ca trebuie depusa la dosar, dar la sfarsitul procesului, dupa ce vi se acorda cuvantul pe fond. In niciun caz sa nu o depuneti pana la sfarsit!
Atentie si la cuantumul acestei marje, care difera dupa cum urmeaza:

1)-cand radarul este in deplasare:
a) eroarea este de 4 km/h atunci cand viteza este sub 100 km/h;
b) eroarea este de 4% atunci cand viteza este peste 100 km/h;

2)-cand radarul este stationat:
a) eroarea este de 3 km/h atunci cand viteza este sub 100 km/h;
b) eroarea este de 3% atunci cand viteza este peste 100 km/h.

Hotararea mai este destul de utila si atunci cand este vorba despre amenda aplicata pentru lipsa unui document, cum ar fi cartea de identitate, permisul de conducere sau talonul masinii, motivarea din hotarare fiind foarte buna in sprijinul aplicarii sanctiunii avertismentului.

Mai am si alte hotarari favorabile pentru alte contraventii reglementate de Codul rutier, cum ar fi imposibilitatea sanctionarii unui motociclist pentru viteza, pe motiv ca.... nu are numar pe fata si are si casca, iar fotografiile politiei sunt alb-negru, deci nu poate fi identificat cu precizie si o sa mai rascolesc arhiva dupa alte cateva hotarari pe care nu mi le amintesc acum.

O deosebita importanta o are si o hotarare data pentru amenda rovinieta, in care se specifica faptul ca toate procesele verbale intocmite de CNADNR sunt NULE datorita aplicarii unei sanctiuni TRIPLE (exista si o decizie in interesul legii, din 2012, in acest sens). Pacat ca nu stie lumea despre ea, ca astfel toti ar castiga procesele pe rovinieta...
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 05-12-13, 16:11   #20
vasilevasile1000

Stock
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2
Default Re: Contestare proces verbal radar

buna... ma numesc vasile vlad, si va salut pe toti cei care ve-ti citi cele postate. nu am citit tot topicul, dar vreau sa va spun ca am trecut printr-o experienta cu o contestatie la un pv de radar. astazi am primit intampinarea de la politie cu dovezile lor depuse la dosar, respectiv pozele de pe aparatul radar, omologare, imputernicire politist etc... dar acum urmeaza surpriza.... sa va descriu intai cum arata o poza luata de radar... pe fundalul pozei exista mai multe date cu privire la ora, min, secunda, numarul cadrului, etc... si apoi foarte important vitezele... de ce vitezele? pentru ca sunt mai multe, adica.... P ### insemnand viteza in timp real a masinii pe care este instalat aparatul radar, L### indica viteza maxima din momentul in care aparatul inregistreaza, si T### viteza in timp real a masinii filmate. pe toate cele 3 poze viteza L### se pastreaza. aici intervine magia (magarie, inselatorie) numiti-o cum doriti din partea politistului. in cazul meu, in primele 2 poze, respectiv prima poza cu viteza maxima L 95kmh din plansa in care masina este la o distanta indescifrabila, NU ESTE MASINA MEA.... NICI IN A2A POZA... doar in poza 3 apare masina mea cu numar si viteza T### mult mai mica respectiv 45kmh. am contestat PV fara sa stiu ce dovezi au politistii, acum vazandu-le. frumusel am mers la un avocat urmand sa fac o intampinare la dovezile MASLUITE ale politiei si sa cer vizionarea filmului de catre judecator... voi reveni cu amanunte ...
vasilevasile1000 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-13, 09:15   #21
MateiT

Stage 3
 
MateiT's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 155
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Contestare proces verbal radar

Quote:
Originally Posted by Renzor View Post
Salut,

Azi m-a oprit pe langa Braila un "MCV",ei fiind in mers pe sensul opus.A venit un nene transpirat si mi-a spus ca "am circulat cu 121km/h pe un troson cu viteza de 90km/h".M-am mirat putin,nu cred ca aveam viteza asta dar nu stiu sigur chiar nu ma uitam la ceasuri.S-a dus la masina si a stat cam 15 minute cu actele mele dupa care vine si ii arde de glume,banuiesc ca astepta ceva $,da ce-i cu antena asta pe masina,zici ca sunteti de la romtelecom(statia) banuiesc ca era foarte fericit ca a oprit pe cineva cu statie,eu o aveam oprita,aveam o discutie mai aprinsa in masina...si atunci m-am enervat,si cand mi-a spus sa semnez,am zis ca am o obiectie,ca nu recunosc viteza,si nu am semnat pv.

Ce vreau sa va intreb.Cand vine acasa,merita sa ii fac contestatie?Ce sa scriu in contestatie?
Masina cu care circul e pe firma.Merita sa nu o platesc?Eu oricum nu am absolut nimic pe numele meu si nici nu o sa am in scurt timp.


Ce ma sfatuiti sa fac?
Mare greseala ca nu ai semnat procesul verbal. Ca sa poti contesta procesul verbat trebuie sa fie semnat. Scriai la obiectii ce era in neregula si il semnai, dupa care mergeai sa-l contesti.
MateiT is offline   Reply With Quote
Old 25-12-13, 11:23   #22
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Contestare proces verbal radar

Quote:
Originally Posted by MateiT View Post
Mare greseala ca nu ai semnat procesul verbal. Ca sa poti contesta procesul verbat trebuie sa fie semnat. Scriai la obiectii ce era in neregula si il semnai, dupa care mergeai sa-l contesti.
Poate fi semnat sau nu, n-are nicio legatura cu contestatia. Daca il semnezi (cu sau fara obiectiuni), il primesti pe loc. Daca nu-l semnezi (cu sau fara obiectiuni), il vei primi prin posta sau prin afisare la domiciliu (asta inseamna chiar si la scara blocului). De contestat, il poti contesta in 15 zile de cand il primesti.
In legatura cu cazul lui Renzor, am atasat o hotarare care poate fi utila.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 18-01-18, 20:31   #23
raul2oo5

Stock
 
Join Date: Jan 2018
Posts: 1
Default Re: Contestare proces verbal radar

Salut ai putea te rog sa imi trimiți si mie hotărârea? Ma luat radarul in localitate cu 103 si as avea nevoie de permis deoarece sunt sofer profesionist. Multumesc anticipat... raulkotva@gmail.com
raul2oo5 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -