Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 03-04-12, 11:22   #1
whitesnake11

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1
Default Mica nelamurire

Buna ziua!

Am o mica nelamurire. Sunt in fata unei intersectii nesemaforizata. Eu am stop in fata. De pe drumul perpendicular cu mine nu mai circula nicio masina. De partea cealalta este o masina care vrea sa faca stanga (adica sa treaca prin fata mea), iar eu vreau sa merg inainte. Normal, trebuie sa-mi dea prioritate de dreapta, nu? Sau daca amandoi vrem sa facem stanga, ocolim centrul imaginar sau trecem unul pe langa altul?

Multumesc!
whitesnake11 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-12, 11:35   #2
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Mica nelamurire

Daca tu ai stop, in aceeasi intersectie cineva sigur are semn de cedeaza si prioritate. Oricum ar fi ele asezate tu treci ultimul prin intersectie. Citeste cartea de legislatie o sa gasesti tot felul de situatii acolo explicate concret.
__________________

RoByNeT is offline   Reply With Quote
Old 03-04-12, 23:54   #3
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Mica nelamurire

Quote:
Originally Posted by whitesnake11 View Post
Buna ziua!

Am o mica nelamurire. Sunt in fata unei intersectii nesemaforizata. Eu am stop in fata. De pe drumul perpendicular cu mine nu mai circula nicio masina. De partea cealalta este o masina care vrea sa faca stanga (adica sa treaca prin fata mea), iar eu vreau sa merg inainte. Normal, trebuie sa-mi dea prioritate de dreapta, nu? Sau daca amandoi vrem sa facem stanga, ocolim centrul imaginar sau trecem unul pe langa altul?

Multumesc!
Respectii asa : semnalele politistului > semnalele luminoase > semnele de circulatie > regula prioritatii de dreapta.
El trebuie sa iti acorde tie prioritate daca amandoi aveti stop/cedeaza , caz in care se aplica regula prioritatii de dreapta.
Daca el vine de pe drum cu prioritate , logic ca ii cedezi lui trecerea.
Seara buna
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 04-04-12, 07:17   #4
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Mica nelamurire

intre stop si cedeaza propritate are cel care vine din dreapta ta.(cel care il ai in dreapta ta)
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 04-04-12, 08:40   #5
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Mica nelamurire

Quote:
Originally Posted by RoByNeT View Post
Daca tu ai stop, in aceeasi intersectie cineva sigur are semn de cedeaza si prioritate. Oricum ar fi ele asezate tu treci ultimul prin intersectie. Citeste cartea de legislatie o sa gasesti tot felul de situatii acolo explicate concret.
unde ati facut frate scoala de soferi? si cursurile de legislatie
intre cedeaza trecerea si stop singura diferenta este ca la stop trebuie musai sa opresti, la cedeaza poti sa fii si in miscare si sa te asiguri din mers. Tocmai de asta se pune cedeaza trecerea in unele locuri pt, ca ai vizibilitate mai mare. Urmatoarea regula care se aplica este prioritatea de dreapta in cazul colegului nostru, deci el trece, ala cu cedeaza sta.
Ca fapt divers sunt si intersectii in care si tu si ala din fata aveti stop sau cedeaza amandoi.

Daca el ar vrea sa faca stanga si nu inainte atunci iar ar fi o situatie delicata, atunci ce regula s-ar aplica?

PS: nu detin adevarul absolut, asteptam si alte pareri.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 04-04-12, 10:50   #6
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Mica nelamurire

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Urmatoarea regula care se aplica este prioritatea de dreapta in cazul colegului nostru, deci el trece, ala cu cedeaza sta.
Cand vreodata corect legislativ trece primul ala cu stop si al 2-lea ala cu cedeaza ?


Dupa cum am zis, ala poate fi un caz "frate care ai facut tu scoala de soferi". De aia am specificat ca sunt "fel de fel de situatii". Nu mai cititi si intelegeti ce vreti voi. Zi tu mie treci primul prin intersectie sau dai prioritate de dreapta celui cu cedeaza ? Ce nu va suport cand faceti pe desteptii ...



Si cand se aplica regula prioritatii de dreapta in intersectii :

(3) In intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai In cazul In care doua vehicule urmeaza sa se Intalneasca, fiecare intrand In intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator avand aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.

Last edited by RoByNeT; 04-04-12 at 11:17.
RoByNeT is offline   Reply With Quote
Old 04-04-12, 11:54   #7
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Mica nelamurire

Quote:
Originally Posted by RoByNeT View Post
Cand vreodata corect legislativ trece primul ala cu stop si al 2-lea ala cu cedeaza ?


Dupa cum am zis, ala poate fi un caz "frate care ai facut tu scoala de soferi". De aia am specificat ca sunt "fel de fel de situatii". Nu mai cititi si intelegeti ce vreti voi. Zi tu mie treci primul prin intersectie sau dai prioritate de dreapta celui cu cedeaza ? Ce nu va suport cand faceti pe desteptii ...



Si cand se aplica regula prioritatii de dreapta in intersectii :

(3) In intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai In cazul In care doua vehicule urmeaza sa se Intalneasca, fiecare intrand In intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator avand aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.
Bun si in imaginea care tu ai postato care intra ultimul.Albastru sau galben?Daca zici galben
Quote:
Robynet said:
Oricum ar fi ele asezate tu treci ultimul prin intersectie
Daca zici albastru
Quote:
Robynet said :
Oricum ar fi ele asezate tu treci ultimul prin intersectie
Deci?
Daca inversezi semnele de circulatie si are cel cu masina galben stop si cel cu cea albastra cedeaza , care trece primul?
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 04-04-12, 16:03   #8
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Mica nelamurire

Eu nu inteleg ce nu intelegi tu din ce am scris mai sus ? Vrei sa te lamuresc pe tine sau facem chestionare ? E ultimul meu post aici. Spor la postat.
RoByNeT is offline   Reply With Quote
Old 04-04-12, 16:22   #9
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Mica nelamurire

Quote:
Originally Posted by RoByNeT View Post
Eu nu inteleg ce nu intelegi tu din ce am scris mai sus ? Vrei sa te lamuresc pe tine sau facem chestionare ? E ultimul meu post aici. Spor la postat.
Pai tu zici ca cel care are stop intra ultimul in intersectie ceea ce nu e adevarat.Ca si cum cel care are cedeaza trecerea are prioritate fata de cel care intalneste semnul stop.Indicatorul stop si cedeaza trecerea fac acelasi lucru.Nu exista prioritate a semnul cedeaza trecerea fata de semnul stop.Sper ca ai inteles acum.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 04-04-12, 17:01   #10
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Mica nelamurire

Quote:
Originally Posted by RoByNeT View Post
Eu nu inteleg ce nu intelegi tu din ce am scris mai sus ? Vrei sa te lamuresc pe tine sau facem chestionare ? E ultimul meu post aici. Spor la postat.
Nu parasi acest subiect, nu de alta dar ar fi pacat sa ramai cu vaga impresie ca ai drepate, ca nu ai!

Cedeaza trecerea este pe aceeasi treapta ierarhica (ca sa zic asa) cu stopul, doar ca cedeaza trecerea se pune in intersectii cu vizibilitate si nu mai ai obligatia sa mai opresti sa te asiguri. Dar asta nu iti da dreptul in fractiunea de secunda cat ala cu stop opreste, sa ii tai calea. Ca daca tu pleci in acelasi timp cu el sau daca tu vii putin mai tarziu cu 2s ajungi in situatia de a-i acorda prioritate, ceea ce si trebuie sa faci. Daca tu ai un avans in fata lui si intri primul poti sa treci, dar numai pt. ca esti primul si fortezi intersectia. Nu exista nici un articol explicit care sa spuna ca cedeza, este mai "tare" decat stop. Cel cu stop se opreste ca sa se asigure, nu ca sa iti dea tie prioritate. Cand opreste nu pierde prioritate, el se afla pe drumul in cauza pe care circuli si tu. La fel si tu daca te asiguri din mers nu inseamna ca ai prioritate.

Am spus, nu am pretentia ca detin adevarul, dar si tu pari genul care nu accepta alte pareri si cand se supara isi ia jucariile si pleaca acasa. Daca vrei facem si chestionare, sunt curios care este raspunsul uni profesor de legislatie atat in primul caz cat si in figura postata de tine.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 11-04-12, 09:16   #11
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Mica nelamurire

Cred ca va contraziceti degeaba si pe langa subiect. Cei doi soferi care isi "disputa" prioritatea au (probabil) acelasi indicator in fata lor, si anume STOP. In cazul asta, cei doi fiind fata in fata si cu acelasi grad de prioritate, va avea prioritate cel care merge inainte, NU cel care face stanga. Asta datorita regulii prioritatii de dreapta, care se aplica atat in cazul cand nu exista un politist, un semafor sau semne de prioritate, cat si in cazul in care doua drumuri au acelasi grad de prioritate.
Personal nu am intalnit vreo intersectie in care sa existe un drum fara prioritate care sa aiba semne diferite pe fiecare sens (unul stop si altul cedeaza trecerea). Nu zic ca nu exista, dar eu unul nu am vazut asa ceva.
Poate va lamureste o schita facuta dupa indicatiile autorului topicului:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SCHITA PRIORITATE.jpg
Views:	99
Size:	51.9 KB
ID:	2396673  
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 19:14   #12
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Mica nelamurire

Exista asa ceva, in general in orasele mai mari unde sunt strazi inguste cu intersectii avand mai multe directii iar vizibilitatea nu este peste tot la fel din cauza unor cladiri de ex.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 04-05-12, 22:43   #13
bullet-esr

Stage 1
 
bullet-esr's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 15
Default Re: Mica nelamurire

frate... cand esti "ghem" si stii foarte bine ca ai dat ceva bani ca sa iei traseul, si acum cand te trezesti ca esti singur in intersectie si nu stii care tre sa plece si care tre sa stea , iti dau un sfat: bga-ti picioarele in frana, vezi ce face celalalt din intersectie, daca pleaca, lasa-l sa plece daca nu pleaca si vezi ca a oprit atunci "pisco" tu. daca ai totusi dubii si tie frica sa treci ca poate dupa colt e "nenea politistu" da-i colegului un claxon si fai semn sa treaca; astfel chiar daca tu aveai prioritate o faci pe bunul samaritean si ii cedezi lui prioritatea. si cu asta basta toata afacerea.
bullet-esr is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 12:00   #14
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Mica nelamurire

oricum in marile orase cam asta e stilul de mers, nu mai zic ca se formeaza in intersectii cate 4 randuri de masini cand strada permite desi normal nu e
lord_wader is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -