Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 12-01-07, 20:01   #121
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

astazi au dat la tele ca "taxa nu se va scoate dar se va mai discuta asupra costurilor,adica sa fie mai putin"......cu 1-200 euro zic io....pffff



ramane de vazut ce o sa faca
mihai88 is offline  
Old 12-01-07, 20:16   #122
BoLo_

Stage 3
 
BoLo_'s Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 135
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

Salut...Nu stiu ce sa fac...as vrea sa`mi iau un bmw 320 ci 2000,2001 sau un hyundai coupe 2,0i din 2002 din Italia sau Germania...Cam cat platesc in momentul de fata pt inmatriculare?am urmarit toata faza cu datu in judecata...si tot...ce sa fac...sa tin masina cu nr de italia pana se reduc taxele...sau ce`mi sugerati?de asteptat nu pot sa astept 4 5 luni fara masina...si inca o intrebare....la hyundai daca e fabricat in afara UE sunt taxe mai mari?sau accelasi taxe dat find faptul ca masina e in italia...deci au fost platite odata taxele astea...ast raspuns...va multumesc...



Imi Raspunde Si MIe Cineva?
BoLo_ is offline  
Old 12-01-07, 23:27   #123
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

Quote:
Originally Posted by M Y U View Post
Sunt si eu curios la ce se refera cand spun "rabla" ....noneuro...euro1-2-3..sau una care chiar este rabla.
PS:ati vazut la bazar si pe alte siteuri...cum sa umplut la sectiunea vanzari , poate fi propice sa vinzi masina acuma.
Cred ca sebaa vorbea de faptul ca daca iti expira ITP de 3 luni ti se suspenda inmatricularea, si daca continui sa conduci pot sa te amendeze cu 3000-5000 RON (la fel si la 3 luni dupa expirarea RCA, daca nu-l reinnoiesti). Regula asta exista dinainte de adoptarea codului rutier, de prin primavara 2006. De asta l-am intrebat, sa stiu exact ce a vazut, unde si cum

~Nautilus
Nautilus is offline  
Old 13-01-07, 00:49   #124
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Thumbs down Re: noua taxa de prima imatriculare

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Elaboreaza ce fel de rable, unde, cand, cum, iei amenda daca n-ai ITP, daca ai talonul ridicat, cum e?

~Nautilus
Pentru chestii de genul asta intreaba-l pe nenea Vidrean.........
Ceea ce afirma respectivu' pe diverse posturi TV mi se pare o stupiditate.NO OFFENCE.
Se pare ca un primar are nas mai fin decit senzorii de la ITP.
__________________
turbojack is offline  
Old 13-01-07, 00:53   #125
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

Quote:
Originally Posted by BoLo_ View Post
...sa tin masina cu nr de italia pana se reduc taxele...sau ce`mi sugerati?de asteptat nu pot sa astept 4 5 luni fara masina...si inca o intrebare....la hyundai daca e fabricat in afara UE sunt taxe mai mari?sau accelasi taxe dat find faptul ca masina e in italia...deci au fost platite odata taxele astea...ast raspuns...va multumesc...

Deocamdata ramii in stand-by.
Si daca vrei ceva sa nu iei tzeapa
cu shmenarii de guvernanti ia-ti una cu euro 3.
turbojack is offline  
Old 13-01-07, 02:55   #126
Adyp

Stock
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 5
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

E gandita treaba destul de bine,la ce sa se duca banii peste granite cand trebuie sa faca contul gros guvernantii nostrii? ma refer ca au pus aceasta taxa sa fim nevoiti sa le cumparam Logan-ul,sau masini noi de la retelele de distributie in RO,oare ce "cadouri" primesc marii luminati ai aceste taxe de la RENAULT,AUDI,.......doar ca au bagat aceasta taxa?
Adyp is offline  
Old 15-01-07, 23:24   #127
higheaven

Stage 3
 
higheaven's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 111
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

http://www.evz.ro/article.php?artid=287948

Se pare ca Emil Boc a data azi o declaratie cum ca prima taxa de inmatriculareastazi ca PD solicita suspendarea aplicarii taxei pentru prima inmatriculare a autovehiculelor, despre care a spus ca a fost "deformata" in urma dezbaterilor din Parlament si care nu este obligatorie in statele UE.

Apoi la nici 2 ore Tariceanu a reamintit povestea cu "sa nu facem din Romani

http://www.protv.ro/stiri/politic/ta...-coalitie.html

Nivelul taxei de primă înmatriculare, stabilit iniţial la un maxim de circa 3.500 de euro, a ajuns, după ce a trecut prin Parlament, la un cuantum de 7.500 de euro, a declarat, joi, agenţiei Mediafax, ministrul mediului şi gospodăririi apelor, Sulfina Barbu, subliniind că aceasta este problema la care Comisia Europeană a făcut referire.

Liderii PNL, PD şi UDMR s-au întâlnit, luni seara, la Palatul Victoria, stabilind să modifice, în şedinţa de Guvern de miercuri, taxa pentru prima înmatriculare a autovehiculelor.
http://www.protv.ro/stiri/politic/li...triculare.html
higheaven is offline  
Old 15-01-07, 23:55   #128
heavystorm2005

Stage 5
 
heavystorm2005's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 595
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

https://forum.4tuning.ro/showthread.p...097#post700097
heavystorm2005 is offline  
Old 16-01-07, 00:22   #129
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

Quote:
Originally Posted by higheaven View Post

Nivelul taxei de primă înmatriculare, stabilit iniţial la un maxim de circa 3.500 de euro, a ajuns, după ce a trecut prin Parlament, la un cuantum de 7.500 de euro, a declarat, joi, agenţiei Mediafax, ministrul mediului şi gospodăririi apelor, Sulfina Barbu.

Inseamna ca aceasta madam si restul care sustin asa ceva ,habar nu au ce vorbesc;cel putin calculatorul arata altceva,adica taxa nu se plafoneaza.
De ex. pentru noncatalitica 3000 cmc = 8586.000000000001 euro ,iar pentru 4200 cmc =12020.4 euro;mai sus nu am curajul sa merg la calcule.
Observ totusi o anomalie de calcul pentru perioada de 2-4 ani unde creste in comparatie cu perioadele vecine de calcul.
turbojack is offline  
Old 16-01-07, 00:25   #130
higheaven

Stage 3
 
higheaven's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 111
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

eu foloseam calculatorul asta http://www.***********/taxainm.php

si in parelal comparam si cu cel de aici http://www.autosos.ro/taxe-inmatriculare.html

nu intotdeauna dau aceleasi volori
higheaven is offline  
Old 16-01-07, 00:42   #131
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

asta ce mai e?
http://www.automobiletv.ro/event.php?id=74

Un calculator al taxei speciale va fi activ peste cateva zile pe site-ul nostru. Pana atunci va comunicam ca, la insistenta Directorilor R.A.R., s-au obtinut pentru aceste autovehicule coeficienti "zero" daca motoarele sunt EURO 3 si EURO 4, iar cum rezultatul inmultirii cu zero este tot zero, taxa speciala pentru acestea este NULA.

adica cum, acum e taxa speciala 0 pt. masini cu motoare Euro 3 si Euro 4 sau cum?
iasi_drifter is offline  
Old 16-01-07, 00:46   #132
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

hahahhahahaaha s-a dat tanti Sulfina pe brazda

"Interesant este ca taxa in cauza a fost sustinuta cu tarie de ministrul liberal al Finantelor, Sebastian Vladescu, dar si de ministrul democrat al Mediului Sulfina Barbu. "Din punctul de vedere al protectiei mediului, taxa este perfect justificata si nu avem de gand sa renuntam la ea", a declarat in urma cu o saptamana, Sulfina Barbu. Chestionat cu privire la acest subiect, Boc a sustinut ca Barbu este de acord cu cerinta de ultima ora a democratilor."
http://www.ziua.ro/display.php?data=...37eb4e84fc041e

Taxa asta e tot mai subreda
iasi_drifter is offline  
Old 16-01-07, 10:17   #133
Andrei7

Stage 2
 
Andrei7's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 36
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

taxa NU o sa se scoata. poate o sa scada cate putin de-a lungul anilor. oricum nu inteleg ce faceti toti crize pe acia. pentru masinile euro 3 si euro 4 taxa este pana in 1 mie de E la motoare normale(1.6, 1.9). Astia incearca sa impiedice invadarea pietei cu toate masinile E1 sau E2 de la nemti. Ganditi-va ca daca s-ar scoate taxa toate masinile noastre si-ar pierde din valoare 1-2 mii de E. Daciile nu ar mai valora NIMIC iar un Cielo s-ar face 1 mie de E. Io nu cred ca toti in romania asta vor sa cumpere masina. Ce faci daca ai o masina de vanzare? Un cielo de ex? Ma rog sper ca ati inteles. Oricum sper sa mai scada cu 20-30% pt ca atunci ar fi o taxa ok care nu s-a aplicat doar la noi cum credeti voi.
PS: nu am nici o masina de vanzare.
Andrei7 is offline  
Old 16-01-07, 10:53   #134
Bogdan'
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

trebuie privit din perspectiva.....adica poate o sa puna romanii o taxa mai mica pt inceput pana incepe procesul cu u.e. iar dupaia vor trebui sa o scoata pt ca incalca libera circulatie a marfurilor in u.e.legile sunt legi nu mai faceti cazuri logice' ca nu merge totdeauna asa.
 
Old 16-01-07, 10:59   #135
Andrei7

Stage 2
 
Andrei7's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 36
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

Quote:
Originally Posted by Bogdan' View Post
trebuie privit din perspectiva.....adica poate o sa puna romanii o taxa mai mica pt inceput pana incepe procesul cu u.e. iar dupaia vor trebui sa o scoata pt ca incalca libera circulatie a marfurilor in u.e.legile sunt legi nu mai faceti cazuri logice' ca nu merge totdeauna asa.
stai tu calm ca nu o scot nici dupa procesul cu aia de la ue. o sa plateasca o amenda si gata. asa s-a intamplat si in cazul ungariei. voi chiar nu realizati ca toate astea sunt spre binele nostru. ar fi fost haos total daca dintr-o data puteai sa aduci masini de afara asa aiurea fara nici o taxa, fara nimic care sa te potoleasca. or sa o scoata dar progresiv. nu asa dintr-o data. si oricum nu va mai uitati atata pe mobile.de ca mai mult de jumate de acolo sunt tzepi. preturile nu sunt chiar asa. si acolo daca vrei o masina ingrijita(nu cu 1 mil de km) tre sa platesti. ca e mai ieftin cu o mie - o mie jumate ca aici asta e altceva. dar ce vedeti voi pe acolo cu ursuleti, astre si vectre la 1500, alea sunt tzepi sau sunt super cazute masinile.
Andrei7 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -