Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-01-07, 20:50   #1
cribmw

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 27
Thumbs down noua taxa de prima imatriculare

Eu sunt hotarat si nu glumesc, sa imi imatriculez BMW-ul meu din 90, 524td, pentru care trebuie sa platesc 7445 euro taxa de prima imatriculare. Apoi voi da in judecata statul roman la curtea de justitie de la HAGA, NU glumesc deloc, am gasit un avocat din Austria care ma va reprezenta si accepta sa fie platit dupa terminarea procesului.
Aceasta taxa este o aberatie mare de tot si va spun sincer voi cheltui niste bani care oricum o sa-i primesc inapoi, numai asa pot demonstra ca s-a terminat cu tampeniile statului roman(si anume cu unii importatori ..nu dam nume din guvern), ACUM SUNTEM COMUNITARI SI AVEM SI NOI DREPTURI.
cribmw is offline  
Old 05-01-07, 21:20   #2
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

asa frate!!..da-i tare!..daca iti permiti sa il inmatriculezi..si sa platesti avocatu..da-i in masa..la CEDO Nu pierzi in fatza la romania.. cere-le si un castel la faza asta:P
mai bine inmatriculai un 535..sa iei mai multi bani..dar merge si asa..
tine-ne la curent si multa bafta la proces!!!
sebaaa is offline  
Old 05-01-07, 21:22   #3
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Thumbs down Re: noua taxa de prima imatriculare

iti uram succes si sa ne tii la curent cu ce se intampla ca sa stim si noi ceilalti ce alternative avem.
singurul motiv pt. care nu am si eu un BMW e ca is dispus sa mai astept maxim pana in vara sa scoata porcaria asta de taxa pt. ca nu sunt dispus sa o platesc. taxa asta e un abuz si nu ar trebui sa existe atata vreme cat Romania e membra UE.
tocmai pentru ca e un abuz si eu as prefera sa dau banii unui avocat de afara sau pe altceva daca ar fi vorba, nu sa accept faptul ca statul roman imi ia cu nesimtire o gramada de bani din buzunar fara o justificare coerenta.
felicitari pt. coloana vertebrala si sa speram la cat mai multe initiative de genul ca doar traim in democratie si e timpul sa se termine odata cu grupurile de interese.

Last edited by iasi_drifter; 05-01-07 at 21:26.
iasi_drifter is offline  
Old 05-01-07, 21:54   #4
demian

Stage 4
 
demian's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 269
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

bravo pt initiativa, in Ungaria era la fel dar ue a dat guvernului o amenda si sa scos taxa, iar acum au de dat banii inapoi la pers. care au inmatriculat masinile in perioada respectiva
demian is offline  
Old 05-01-07, 22:27   #5
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

da, nici n-am stiut. apai atunci astept o amenda pt. guvernul roman de la UE
de fapt si pe asta ma bazez: pe avertismentul dat de Comisia Europeana tarilor care au luat masuri de limitare a importurilor de masini second hand incalcand astfel libera circulatie a marfurilor in cadrul UE (iminenta unor amenzi de milioane de euro, daca nu zeci sau mai mult, nu mai stiu cat)

Last edited by iasi_drifter; 05-01-07 at 22:31.
iasi_drifter is offline  
Old 05-01-07, 22:32   #6
vali-tgm

Stage 5
 
vali-tgm's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,113
Member of:
[Moderators]
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

eu zic ca puteti aduce ce vreti platiti taxa daca aveti bani ca 90% sanse sa o primiti la loc. in ungaria asa se da inapoi de numa. ii o prostie toata taxa asta
dupa mine ridicarea aceste taxe este singura sansa a romaniei sa scape de batranele dacii de pe strazi de conceptie 70 si de alte epave. ca asa mergi si iei de 1000 euro bijuterie de masina din germania. dar no eu zic ca e singura sansa
__________________
BMW E46 320i '99
vali-tgm is offline  
Old 05-01-07, 22:36   #7
ADY28

Stage 3
 
ADY28's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 156
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

oricum o sa scoata si la noi taxa asta dupa kteva luni!k nu m-ai au astya voie sa fak ce vor...doar am intrat in ue nu!?
ADY28 is offline  
Old 05-01-07, 22:44   #8
ADY28

Stage 3
 
ADY28's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 156
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

si bafta la proces!
ADY28 is offline  
Old 05-01-07, 23:06   #9
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

peste minim 6 luni pot sa o scoata.. depinde de avertismentele UE daca o scot sau nu.. pana la urma..o sa o scoata..dar pana atunci..6 luni o sa fie mai putine masini proaspat inmatriculate..
vom vedea.. ..ce as dori si eu o masina klumea la doar 1000-2000 euro..si tocmai acuma baga taranii asta ditai taxele.. sa speram k o sa le scoata repede.k nu se mai poate..doar o verificare gen ITP a masinii(la frane si serii sasiu) e de ajuns zic io..ca sa nu sara lumea pe mine k vor sa aduca ceva doar cu euro 2..
dar frane , directie si sa nu fie furata / manarita in ultimul hal masina zic k e de bun simt..
sebaaa is offline  
Old 05-01-07, 23:16   #10
demian

Stage 4
 
demian's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 269
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

amenda a fost de 300 de milioane de euro sper ca guvernul Roman sa fie mai intelept si sa scoata taxa inainte sa primeasca amenda,intradevar sunt masini in strainatate ieftine si klumea, am cautat pe sit-uri cred ca cele mai ieftine sunt in Brussel
demian is offline  
Old 05-01-07, 23:26   #11
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

Brussel e Bruxelles
citeam ceva totusi ca taxa aia ar fi redusa gradual in Ungaria. a fost scoasa complet?
daca din cauza tampeniilor guvernului Romania plateste o amenda de sute de milioane de euro cine crezi ca are de suferit: alesii nostri sau NOI...
iasi_drifter is offline  
Old 05-01-07, 23:29   #12
F430

Stage 3
 
F430's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 107
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

n-am inca 18 ani dar aveam degand sa-mi i-au un polo mai vechi printre primele modele si era mai ieftina acuma cu taxa asta tampita nu am bani destui. succes la proces
F430 is offline  
Old 05-01-07, 23:34   #13
demian

Stage 4
 
demian's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 269
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

Dá e Bruxelles doar ca ma-m grabit, eu acuma ma interesez cat costa o inmatriculare in HU, mai ales ca am rude acolo aproape de granita si locuiesc in sm ?
demian is offline  
Old 05-01-07, 23:40   #14
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

offtopic:
ne sapa alesii nostri intr-un stil de parca ar fi dusmanii nostri
ce o sa mai rad cand o sa imi iau masina de afara de toti banii si nu o sa ii dau pe ce au "hotarat" umflatii astia... o sa am o satisfactie deosebita sa stiu ca nu m-au facut cu taxa lor stupida si o sa sarbatoresc eu cumva asta in timp ce o sa le urez un calduros *UIE! pt. ca sunt sigur ca situatia nu va ramane asa... ai nostri or sa joace dupa cum canta UE, nu dupa cum vor ei. abia astept...

Last edited by iasi_drifter; 05-01-07 at 23:45.
iasi_drifter is offline  
Old 05-01-07, 23:42   #15
cribmw

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 27
Default Re: noua taxa de prima imatriculare

Problema La Noi Este Ca Aceasta Taxa A Fost Votata De Parlamentari Si Sincer Astia Sunt Numai Tarani Cu Idei Preconcepute, Oricum Nu Pot Sa Cer Despagubiri Mari Eu Vreau Doar Bani Care-i Dau La Inmatriculare Si Taxele Si Banii Ptr Avocat, Dar Tambalau Tot O Sa Fac Pe Cuvant
cribmw is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -