Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-12, 11:55   #1
claudiu19898

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 137
Default recuperare talon bulgaria

cum procedez cand imi este luat talonul masinii inmatriculate in bulgaria ? de unde il ridic ? unde merg la R.A.R in romania sau bulgaria ? care sunt costurile pt recuperare ? cei care se ocupa cu inmatriculari ma poate ajuta ?
claudiu19898 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 21:55   #2
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: recuperare talon bulgaria

salut , in primele 2 saptamani trebuie sa te prezinti la RAR cu masina pentru evaluare si reparatiile aduse acesteia ADICA MASINA TIPLA IMPECABILA ..daca nu esti mancat ...

daca in 2 saptamani nu teai prezentat sa iti recuperezi talonul , acesta se inainteaza catre AMBASADA Bulgariei din ROMANIA ...

Normal cei de la noi trebuie sa il retina 2 luni apoi sa il trimita il Bulgaria si de acolo la rutiera !!!

DACA in decursul acestei 2 luni treci RAR la noi poti solicita in regim urgenta ambasadei ELIBERAREA TALONULUI ...si til putea da pe LOC sau in decursul zilei urmatoare !

daca ai trecut acest termen , Normal ar trebuie sa mergi cu masina in BULGARIA pentru recuperarea acestuia (pana la 1 ianuarie 2012 se putea fara masina DAR au bagat CAMERE)

o sa incerc sa te ajut sa vad daca til pot recupera toata JOACA te costa 150 euro FARA masina ...daca e nevoie sa ducem masina in BG te va costa 130 euro !!! cu transport pe platforma al acesteia din Giurgiu

PROBLEMA MARE !! te pot ajuta numai daca masina este inmatriculata in RUSSE !!!
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322

Last edited by rover_cabrio; 04-02-12 at 21:58.
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 11:33   #3
claudiu19898

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 137
Default Re: recuperare talon bulgaria

multumesc mult ! deci pot merge in primele 2 sapt la noi la rar . daca nu rezolv te anunt
claudiu19898 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 14:08   #4
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: recuperare talon bulgaria

Quote:
Originally Posted by claudiu19898 View Post
multumesc mult ! deci pot merge in primele 2 sapt la noi la rar . daca nu rezolv te anunt
pai dovada aia de retinere la talon este pe 15 zile da ??? ca asa ii da oricui dovada de retinere ....dute repede la RAR ..puneti masian pe picioare AI PROCURA pe NUMELE TAU si iti recuperezi talonul !
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 14:13   #5
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: recuperare talon bulgaria

pentru ce ti-a fost retinut? i.t.p,asigurare?sau pt.alte probleme?
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 14:17   #6
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: recuperare talon bulgaria

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
pentru ce ti-a fost retinut? i.t.p,asigurare?sau pt.alte probleme?
toba , folie , parbriz fisurat , nui mergea un semnal stop pe frana ..motive sunt multe :P
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 14:39   #7
claudiu19898

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 137
Default Re: recuperare talon bulgaria

un bec ars pe spate la pozitie . nu te intelegi cu capcaunii cand sunt pusi sa dea amenzi . la orele 23 la -10 grade schimba dracu bec . am masina in regula , in bulgaria doar fisura pe parbriz si folia te impiedica la inspectia periodica sau cum se numeste la ei
claudiu19898 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 15:25   #8
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: recuperare talon bulgaria

Quote:
Originally Posted by claudiu19898 View Post
un bec ars pe spate la pozitie . nu te intelegi cu capcaunii cand sunt pusi sa dea amenzi . la orele 23 la -10 grade schimba dracu bec . am masina in regula , in bulgaria doar fisura pe parbriz si folia te impiedica la inspectia periodica sau cum se numeste la ei
da nasol , folia jos , parbrizul skimbat , pozitia facuta si poti sa te duci la rar
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 16:30   #9
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: recuperare talon bulgaria

Quote:
Originally Posted by claudiu19898 View Post
un bec ars pe spate la pozitie . nu te intelegi cu capcaunii cand sunt pusi sa dea amenzi . la orele 23 la -10 grade schimba dracu bec . am masina in regula , in bulgaria doar fisura pe parbriz si folia te impiedica la inspectia periodica sau cum se numeste la ei
da inteleg se mai intampla depinde de cine dai si cum te comporti cu el...in acest caz iti trebuie procura pe numele tau ca sa il ridici tu de la udriste si daca iti scrie pe dovada ca iti este retinut doar pt.bec nu mai este obligatoriu sa te duci la rar...te duci direct la udriste cu masina,cu problema rezolvata respectiv becuri schimbate si iti da talonul.....

crede-ma ca in cazul in care erai politist si doar in saptamana asta la schimbul de noapte aveai 4-5 urmariri la activ cu masini de germania,spania,italia,franta,bulgaria care au comis infractiuni(talharii,furturi,etc)care esti obligat sa le prinzi pt.ca nu ai de unde sa dai de propietar.....iti garantez ca primul pe care il opreai cu nr.de orice alta tara iti varsai nervii pe el.....si stati linistiti ca exista ofiterii de la rutiera care au masini inm.in bulgaria asta ca sa nu credeti ca au ceva cu bulgaria....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 16:36   #10
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: recuperare talon bulgaria

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
da inteleg se mai intampla depinde de cine dai si cum te comporti cu el...in acest caz iti trebuie procura pe numele tau ca sa il ridici tu de la udriste si daca iti scrie pe dovada ca iti este retinut doar pt.bec nu mai este obligatoriu sa te duci la rar...te duci direct la udriste cu masina,cu problema rezolvata respectiv becuri schimbate si iti da talonul.....

crede-ma ca in cazul in care erai politist si doar in saptamana asta la schimbul de noapte aveai 4-5 urmariri la activ cu masini de germania,spania,italia,franta,bulgaria care au comis infractiuni(talharii,furturi,etc)care esti obligat sa le prinzi pt.ca nu ai de unde sa dai de propietar.....iti garantez ca primul pe care il opreai cu nr.de orice alta tara iti varsai nervii pe el.....si stati linistiti ca exista ofiterii de la rutiera care au masini inm.in bulgaria asta ca sa nu credeti ca au ceva cu bulgaria....
)) asta ati aflat voi acuma , in GR de 5 ani are lumea masini pe BG ..si sa mai zic ceva ..uni din sefi p.....transporturilor feriviare pe Giurgiu are masina de spania :P
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 16:43   #11
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: recuperare talon bulgaria

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
)) asta ati aflat voi acuma , in GR de 5 ani are lumea masini pe BG ..si sa mai zic ceva ..uni din sefi p.....transporturilor feriviare pe Giurgiu are masina de spania :P
nu am aflat acum pt.ca sunt de ceva timp,stiu si cand le-au inmatriculat.....spuneam ca poate nu stie lumea....si majoritatea masinilor care le-am avut si eu au fost pe bg....

DECI CLAUDIU daca ai avut doar problema cu becul sau cu altceva la fel de minor...in afara de itp,asigurare,masina lovita,etc...daca ai procura,schimba becurile sa nu fie vreo problema si te duci linistit la udriste,va venii cineva de la departamentul tehnic sa verifice ca s-a remediat problema si iti va da talonul inapoi....asta ca sa nu mai pierzi timpul sau sa dai bani aiurea....

Last edited by alex.panciu; 05-02-12 at 17:12.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 17:21   #12
claudiu19898

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 137
Default Re: recuperare talon bulgaria

am inteles , ma speriasem ca trimit talonul direct in bulgaria .agentul a zis ca nu stie sigur , el il preda la sectie , sa ma interesez . eu am actele masinii direct pe numele meu . Multumesc tuturor pentru ajutor !
claudiu19898 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 17:27   #13
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: recuperare talon bulgaria

Quote:
Originally Posted by claudiu19898 View Post
am inteles , ma speriasem ca trimit talonul direct in bulgaria .agentul a zis ca nu stie sigur , el il preda la sectie , sa ma interesez . eu am actele masinii direct pe numele meu . Multumesc tuturor pentru ajutor !
pai cine l-a retinut...politia rutiera sau politia de sectie?vezi ca toata lumea confunda,nu au legatura una cu alta.....si da talonul se trimite in bulgaria aproximativ la 30 zile dupa ce a fost retinut.
vezi ce scrie pe dovada sus in stanga,normal ar trebui sa scrie D.G.P.M.B,, B.P.R asta inseamna ca e la rutiera la udriste si doar ei normal au dreptul sa il retina nu politia de sectie....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 17:36   #14
claudiu19898

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 137
Default Re: recuperare talon bulgaria

politia rutiera l-a retinut ,
claudiu19898 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 17:40   #15
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: recuperare talon bulgaria

Quote:
Originally Posted by claudiu19898 View Post
politia rutiera l-a retinut ,
ok,atunci in cel mai bun caz sa scapi si mai ieftin si repede schimba becul si la udriste cu procura si dovada la ghiseu spui ca ai venit sa ridici talonul,ii dai procura ii face o copie,cheama pe cineva de la tehnic sa vada daca s-a remediat si iti da talonul inapoi.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -