Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 07-10-11, 07:05   #16
UNHleaSHD
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 256
Default Re: FRAUDA !

Ce masina era?
UNHleaSHD is offline  
Old 07-10-11, 08:19   #17
Velse112

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 42
Default Re: FRAUDA !

Era vorba despre o TOYOTA .
Deci sa inteleg ca politia nu are ce face ? off ce lume .
Velse112 is offline  
Old 07-10-11, 10:56   #18
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: FRAUDA !

Quote:
Originally Posted by Velse112 View Post
Era vorba despre o TOYOTA .
Deci sa inteleg ca politia nu are ce face ? off ce lume .
Colegii au dreptate sa fie suspiciosi in legatura cu veridicitatea acestui anunt pentru ca nu dai detalii esentiale pentru a putea primi un sfat cat mai aproape de adevar.Detalii precum unde si cum ai gasit masina,cum ai comunicat cu vanzatorul,ce pret avea masina,mai exact cum ti-a solicitat cei 2000E etc...

Nu ar fi vreo surpriza ca o parte din banii tai sa fie pe la vreun coleg de facultate,schema asta este preferata de multi studenti care incearca sa faca bani de buzunar.
__________________
GTA is offline  
Old 07-10-11, 11:24   #19
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: FRAUDA !

Quote:
Originally Posted by Velse112 View Post
Era vorba despre o TOYOTA .
Deci sa inteleg ca politia nu are ce face ? off ce lume .
Dpdv juridic nu e nicio frauda. Prin Western Union NU SE ACHITA PRODUSE/SERVICII, si asta scrie destul de clar si vizibil la orice agentie.
Ai pierdut banii, mergi mai departe.
Nimeni nu are ce sa-i faca omului care a ridicat banii.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline  
Old 07-10-11, 12:21   #20
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: FRAUDA !

Pe scurt. Daca faceai cu omul un act numit: "Promisiune sinalagmatica de vanzare-cumparare" aveai sanse sa rezolvi problema dar in acest caz, cum zicea si Ionut, la Western se transfera bani nu se efectueaza plati asa ca, chiar daca s-au scos banii cu un buletin perfect valabil, de catre proprietarul de drept, tu efectiv i-ai trimis de buna voie acea suma de bani asa ca, pa si pusi.

E o vorba: domnia si (in acest caz mai ales) prostia se plateste. Sorry.
Laptiucu is offline  
Old 07-10-11, 23:09   #21
Velse112

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 42
Default Re: FRAUDA !

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Colegii au dreptate sa fie suspiciosi in legatura cu veridicitatea acestui anunt pentru ca nu dai detalii esentiale pentru a putea primi un sfat cat mai aproape de adevar.Detalii precum unde si cum ai gasit masina,cum ai comunicat cu vanzatorul,ce pret avea masina,mai exact cum ti-a solicitat cei 2000E etc...

Nu ar fi vreo surpriza ca o parte din banii tai sa fie pe la vreun coleg de facultate,schema asta este preferata de multi studenti care incearca sa faca bani de buzunar.
L-am gasit pe google la anunturi , pe masina cerea 15.000 . Dar chiar este de acolo , m-a sunat dupa 2 numere de acolo si vorbea stalcit si engleza si franceza . Stati sa vedeti ce e-mail am primit , in folderul spam , chiar 2 mesaje ( era facut misto cu bolduri si toate cele dar aici se vede doar textul din pacate ) :

Atenţie: Este posibil ca acest mesaj să nu provină de la expeditorul pretins. Atenţie la vizitarea oricăror linkuri din acest mesaj sau la furnizarea oricăror informaţii personale către acest expeditor. Aflaţi mai multe
STEPS FORWARD FOR SETTLEMENT RECOVERY SERVICE CHARGES



And therefore for the resolution of these charges please have the cash of € * and go to a post office nearest Western Union to you once the premises of the post, you ask a Western Agency you enter the union office and ask an operator to give you a form for sending money abroad, the agent will give you, you fill in the sender of the card, your details and in the recipient's



ONCE IN THE AGENCY FILL THE FORM SENT AS FOLLOWS:

_Sender's name: *

-Recipient Name: SOUMAHORO VASSOROMANA
-Address: GBEULIVILLE
-Postal code: 225
City: DALOA
-Country: COTE D'IVOIRE
-AMOUNT: € * (excluding shipping)

After payment, send the receipt for the payment of pass this address: western_union_transfert_international@post.com to allow the validation code in the shortest possible time.

We insist that you must do as we tell you otherwise and we had many problems with payment via the net that disappeared when they were made by customers like you, so thank you not to use any the Internet service of Western Union for a shipment.

Thank you to go to the post office to make arrangements and send us the code and received.

And so, after the Western Union transfer of € * is, thank you to contact us to inform us so that we take all measures to ensure that the transfer is effective

Thank you again for your understanding, and remain available for any additional information ..

Please kindly get in touch with Mr Perfect SOUMAHORO VASSOROMANA as soon as possible in order to regularize this situation as soon as possible.


Done at Daloa, the *

Head of Control Office:
Mr. SOUMAHORO VASSOROMANA
Tel: 00225 449 282 69
Fax: 00225 449 282 69


************************************************** ***********************
Ce message et toutes les pièces jointes (ci-après le "message")
sont établis a l'intention exclusive de ses destinataires.
Si vous recevez ce message par erreur, merci de le détruire et d'en avertir immédiatement l'expéditeur par email.
Toute utilisation de ce message non conforme a sa destination, toute diffusion ou toute publication, totale ou partielle, est interdite, sauf autorisation expresse.

This mail message and attachments (the "message") are solely intented for the addressees. It is confidential in nature..
If you receive this message in error, please delete it and immediately notify sender by e-mail.
Any use other than its intended purpose, dissemination or disclosure, either whole or partial, is prohibited exept if fomal improval is granted.
************************************************** ********** ************


CELALALT MESAJ :

hello sir

the code is actually the but until you do not pay the cost of € ***** we can not communicate to you the code
is the rule we can not otherwise so we are
waiting for your payment for the transfer is enabled at your address if payment is not made by you today
transfer will be canceled......
Velse112 is offline  
Old 07-10-11, 23:23   #22
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: FRAUDA !

Sending money to someone you don't know? You could be at risk for consumer fraud. The Western Union® Money Transfer service is a great way to send money to people you know and trust. If you need to send money to someone you don’t know well, you may be putting yourself at risk for fraud.

Because we care about consumers, Western Union urges you to protect yourself from fraud by considering the following:

  • Never send money to a stranger using a money transfer service.
  • Beware of deals or opportunities that seem too good to be true.
  • Don’t use money transfer services to pay for things like online auction purchases.
  • Never send money to pay for taxes or fees on foreign lottery winnings.
If you think you have been a victim of fraud, please contact your local Western Union Agent.
__________________

dolb is offline  
Old 08-10-11, 00:17   #23
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: FRAUDA !

City: DALOA
-Country: COTE D'IVOIRE


Deci tu cumperi masina din Africa de Sud si trimiti banii in Coasta de Fildes.
No offence, dar esti un mare fraier si-ai meritat sa ramai fara banii aia.
ionut_cluj is offline  
Old 08-10-11, 02:01   #24
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: FRAUDA !

Doamneeeeeeeee,citesc mailul de la ala si cad de pe scaun la fiecare 10 secunde...de ras.

Adica...in afara faptului ca probabil sunt cei mai usor castigati 2000E de vreun "tepar" de acest tip,omul chiar ofera indicatii cum sa ajungi la un centru WU,dupa care explicatiile se dezvolta pana la fiecare 30cm parcursi pentru a intra in acel centru,urmand apoi sa-ti spuna si ce trebuie sa-i spui si sa-i ceri celui de la ghiseu,chiar iti spune ca ala o sa-ti dea ce ai cerut,iti da mura`n gura ce si cum sa scrii dupa care ATENTIE ,te atentioneaza ca daca nu faci exact cum a spus afacerea cade,insa nu inainte de a specifica sa nu folosesti un alt serviciu furnizat de WU decat cel prestabilit.Aaaaa da,si te roaga frumos sa-l anunti dupa ce ai pus banii ca sa-i ridice cat mai rapid.....

De apreciat teparul totusi ca s-a straduit foarte tare sa incropeasca o engleza de balta...

Serios,daca tu chiar ai luat teapa 2000E in urma acestui mail esti de-a dreptul ....peste stangu`.

Revenind la problema ta in acest moment eu unul sunt 101% convins ca banii nu-i mai recuperezi...si pun pariu ca ala cu care ai vb la telefon in 2 limbi straine stalcite vorbeste cel putin la fel de bine ca si tine romaneste.Sunt astfel de persoane imprastiate prin toata europa care fac zilnic mii de E dupa urma celor ca tine.
GTA is offline  
Old 08-10-11, 02:42   #25
G.M.C.

Stage 2
 
G.M.C.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 29
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: FRAUDA !

OMG !chiar se mai practica din astea?cum pana mea sa dai 2000 coco din mana ,fara sa vezi macar masina?pfff ..eu n-as fi dat un leu chior fara sa pun mana pe rabla sa o vad ce poate,sa verific actele si abia apoi sa sar cu malaiu....daca imi comvine ...
din punct de vedere legal ,politia nu poate face nika ,singurul vinovat e cel ce a dat banii...sigur n-ai muncit tu pt banii aia asa-i?nu te supara dar ai luat teapa....get over it !
G.M.C. is offline  
Old 08-10-11, 11:17   #26
Velse112

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 42
Default Re: FRAUDA !

Quote:
Originally Posted by G.M.C. View Post
OMG !chiar se mai practica din astea?cum pana mea sa dai 2000 coco din mana ,fara sa vezi macar masina?pfff ..eu n-as fi dat un leu chior fara sa pun mana pe rabla sa o vad ce poate,sa verific actele si abia apoi sa sar cu malaiu....daca imi comvine ...
din punct de vedere legal ,politia nu poate face nika ,singurul vinovat e cel ce a dat banii...sigur n-ai muncit tu pt banii aia asa-i?nu te supara dar ai luat teapa....get over it !
O sa ma duc saptamana viitoare la Criminalistica sa depun o plangere , asa mi-au zis la telefon .
Ca i-am castigat sau ca i-am muncit nu conteaza .
Velse112 is offline  
Old 08-10-11, 11:35   #27
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: FRAUDA !

Asa ceva trebuie predat la scoala )
ionut_cluj is offline  
Old 08-10-11, 12:23   #28
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: FRAUDA !

Si ce fel de toyota visai sa achizitionezi? Baga si tu pozele ce te-au facut sa dai acest avans
Bigu is offline  
Old 08-10-11, 13:56   #29
Velse112

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 42
Default Re: FRAUDA !

Mi-a zis ca are acest concept de Toyota Supra care nici nu a fost inca lansat ( am atasat la acest mesaj ) :

Acum nici nu stiu ce sa mai cred , doar ce ma duc la Politie saptamana asta care vine sa vad cum ii prinde pe fraierii aia .

Multumesc pentru ajutor , sper ca pe viitor sa nu se mai intample asa ceva nici cu mine si nici cu voi .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2007ToyotaSupra2-3.jpg
Views:	113
Size:	31.3 KB
ID:	2178750  
Velse112 is offline  
Old 08-10-11, 14:10   #30
AlexandruHD

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 21
Default Re: FRAUDA !

E o gluma nu?...
AlexandruHD is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -