Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 28-03-13, 14:07   #1
geales

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 2
Default PROBLEME LA RAR CU NORMA DE POLUARE

am cumparat un autoturism skoda octavia din germania an 2009 motor 1900 cm euro 5{cf brif mic }. am fost la r.a.r pentru ai face cartea de identitate, si surpriza constat ca pe carte este trecuta euro 4.in urma discutieai cu inginerul care sa ocupat de masina am mers la un alt birou...de la noxe...unde un alt inginer mi-a explicat ca nu -mi pot da numar de omologare pt euro 5 deoarece masina a fost fabricata cu euro4 si numai daca posed documente din care sa rezulte ca au fost facute iterventii asupra autoturismului,este posibil sa o scoata euro 5. din fericire aveam acest document ,se chima ,,kraftfahrt-bundesamt,, , i la-m dat inginerului in copii, urmand ca dansul sa ia legatura cu porshe romania si eventual cu serviceul autorizat unde sa facut modificarea din germania. mi sa anulat cartea si a ramas ca voi fi contactat...... atazi am fost sunat de r.a.r si mi sa spus ca autoturismul nu poate fi incadrat decat cu norma de poluare euro 4 deoarece interventia facu ta de serviceul din germania nu are corespondenta in romania ,cu alte cuvinte nu recunosc aceasta trecere de la euro 4 la euro 5.ce pot sa fac mai departe ? cum pot rezolva aceasta nedreptate ????

geales is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 15:20   #2
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: PROBLEME LA RAR CU NORMA DE POLUARE

Nu poti.
Daca nu ai temei de lege nu ai ce face.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 29-03-13, 07:58   #3
geales

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 2
Default Re: PROBLEME LA RAR CU NORMA DE POLUARE

Daca pe brif este trecut EURO 5, asta nu inseamna ca autoturismul a trecut pe la TUV in Germania? Dati-mi solutii ca nu am bani de timbru de poluare pt euro 4.A trecut cineva prin situatii asemanatoare ? Cum ati rezolvat?
geales is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -