Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-05-11, 07:21   #1
DecaDurabolin

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 117
Default Nu am contract vz cump si nici fisa de inmatriculare.

Am cumparat o masina recent. De la ultimul proprietar pe carte, masina a trecut pe la 2 intermediari. Unul din Buc si altul din Calarasi.

Eu am vz-cump dintre cei 2 intermediari precum si fisa de inmatriculare dintre acestia, am vz-cump cu ultimul intermediar si fisa de inm ( cu cel de la care am luat eu masina, cel din Calarasi ) si am si radierea de la ultimul intermediar. Pana aici totul bine, dar am observat abia acasa ca imi lipseste vz cump dintre ultimul proprietar din carte si primul intermediar, precum si fisa de inmatriculare dintre ei. Astfel nu pot arata tot sirul persoanelor care au detinut masina la caschetari. Astfel nu o pot inmatricula pe mine.

Deja au trecut aproape 3 saptamani de cand am masina, expira si fiscalul cu ultimul intermediar, eu tot nu stiu cum sa fac. Daca cineva are vreo idee sau ma poate ajuta in vreun fel, platesc sau raman dator, in functie de cum ne intelegem. Puteti da si PM, raspund imediat.

Multumesc anticipat.
DecaDurabolin is offline   Reply With Quote
Old 24-05-11, 08:17   #2
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Nu am contract vz cump si nici fisa de inmatriculare.

masina e scoasa de la impozit de la proprietarul din acte?
daca nu, atunci faci un contract cu el, si faci tot cu el fisa de inmatriculare, si gata, ii sari din schema pe intermediari.
valib is offline   Reply With Quote
Old 24-05-11, 08:21   #3
DecaDurabolin

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 117
Default Re: Nu am contract vz cump si nici fisa de inmatriculare.

Pai eu cred ca e scoasa de la financiar de ultimul proprietar, daca cei 2 intermediari au decizii de radiere a masinii. Ei nu au mai trecut-o la Politie pe ei, dar la financiar au facut intrare iesire ambii intermediari. AM fisele lor de inmatriculare si ultima decizie de radiere.

M-am gandit sa ii sar pe cei 2, dar proprietarul masinii e in Constanta, eu in Bucuresti, incerc sa tot dau de el si nimic.
DecaDurabolin is offline   Reply With Quote
Old 24-05-11, 09:56   #4
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Nu am contract vz cump si nici fisa de inmatriculare.

In cazul tau nu prea sunt multe de facut! trebuie sa iei legatura cu cel din acte.

Sau daca cunosti pe cineva la acte auto sa iti faca un contract intre tine si proprietarul din acte(nashpa bineinteles) dupa care sa colinzi la financiar in constanta in numele lui sa radiezi masina... sa platatesti eventualele datorii, etc!
e foarte greu sa gasesti pecineva sa iti faca contractul asta nashpa!

Incearca totusi sa iei legatura cu proprietarul, si stai linistit ca fiscalele nu expira.... doar daca trece anul! Adica daca este scos in 2011, in 2012 nu mai e valabil! bafata!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 24-05-11, 13:08   #5
DecaDurabolin

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 117
Default Re: Nu am contract vz cump si nici fisa de inmatriculare.

Mie mi-au trecut-o azi la financiar pe mine fara sa ma intrebe nimic de fostii proprietari ai masinii. Daca am fiscalul pe mine o pot trece la politie fara probleme pe mine?
DecaDurabolin is offline   Reply With Quote
Old 24-05-11, 13:43   #6
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Nu am contract vz cump si nici fisa de inmatriculare.

pe fisa de inmatriculare, trebuie sa ai asa:
- stampila de la financiar, de la fostul proprietar, cum ca masina a fost scoasa de la financiar, si e buna de instrainat
- stampila de la financiar, de la tine, cum ca masina a fost luata in evidenta fiscala pe numele tau
- stampila de la firma de asigurare obligatorie (RCA)

(fara una din astea, fisa de inmatriculare nu e completa)
valib is offline   Reply With Quote
Old 24-05-11, 15:26   #7
DecaDurabolin

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 117
Default Re: Nu am contract vz cump si nici fisa de inmatriculare.

Am stampila de la ambele Administratii Financiare ( a mea si a intermediarului de la care am cumparat-o ), maine imi fac rca la masina, dar nu cred ca imi va pune vreo stampila pe fisa de inmatriculare.

Intrebarea ramane valabila : daca masina e deja pe mine la financiar, Politia Rutiera va trece automobilul pe mine fara tot sirul de fise de inmatriculare de la ultimul proprietar pe carte si cei 2 intermediari ?

Multumesc.
DecaDurabolin is offline   Reply With Quote
Old 24-05-11, 22:42   #8
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Nu am contract vz cump si nici fisa de inmatriculare.

Nu te trece in acte.... asa la masina poti sa ii faci identificare si restul! dar fara fisa si fiscal de la proprietar nu poti sa devii tu proprietar!

Despre ce masina e vorba?
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 05:58   #9
DecaDurabolin

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 117
Default Re: Nu am contract vz cump si nici fisa de inmatriculare.

Un Fiat Abarth.
DecaDurabolin is offline   Reply With Quote
Old 26-05-11, 21:45   #10
DecaDurabolin

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 117
Default Re: Nu am contract vz cump si nici fisa de inmatriculare.

Daca exista aici o persoana din Constanta care doreste sa ma ajute, sa ma anunte. Contra cost normal. Vreau sa fac rost cumva de atestatul fiscal al fostului proprietar din carte, sau a fisei de inmatriculare.

Multumesc anticipat !
DecaDurabolin is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 15:56   #11
ziemenz

Stage 5
 
ziemenz's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 701
Member of:
[BMW]
Default Re: Nu am contract vz cump si nici fisa de inmatriculare.

trebuie sa mai faci doar act Vanz cumparare intre primul intermediar si ultimul propietar din carte, asta se poate face fara ei de fata, ca sa dovedesti cum a ajuns masina la tine, adica din mana in mana.

Cand inscrii masina la finaciar, te duci cu ultima decizie de radiere de la ultimul intermediar, de la ceilalti nu te mai intereseaza, odata ce masina a fost radiata de pe numele ultimului intermediar inseamna ca a fost radiata si de la ceilalti. de ceilalti nu te mai doarea capul si nici n-o sa-ti ceara 3 fisclae de la 3 intermediari, ci doar de la ultimul.

Cel putin asa stiam eu.
ziemenz is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 21:46   #12
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Nu am contract vz cump si nici fisa de inmatriculare.

stii gresit! daca nu stii sigur nu mai vb ca poate se mai uita si altii!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 03-06-11, 16:38   #13
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Nu am contract vz cump si nici fisa de inmatriculare.

se cere fiscal de la fiecare vanzator !! din 02.08.2010 , inclusiv la cele neinmatriculate
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-11, 17:54   #14
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Nu am contract vz cump si nici fisa de inmatriculare.

exact... si o ora da tii masina trebuie dupaia sa eliberezi fiscal!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 20-09-12, 18:20   #15
marculescu

Stage 4
 
marculescu's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 268
Default Re: Nu am contract vz cump si nici fisa de inmatriculare.

Poti sa dai o declaratie pe propria raspundere in fata notarului precum ca ai avut acea fisa sau CF (depinde ce nu ai) si este totul OK.
Daca ii prezinti ultima fisa de inmatriculare si ultimul fiscal (fisa ca ai luat-o deja in evidenta) e logic faptul ca la fiecare instriere la financiar a existat si precedenta, altfel nu se putea declara la fisc. La fisc nu se poate declara o masina fara CF si fisa, logic, deci daca se pierde un astfel de act nu e asa o mare problema.
Uneori cei de la inmatriculari auto incearca sa faca si sa adapteze legi dupa propriile idei si suspiciuni.
Pai e la mintea gainii ca o masina cu ultimul fiscal valabil a fost inscrisa la alte administratii financiare, deci s-a platit taxe la ea.
marculescu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -