Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-13, 21:24   #421
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Hoti si noi prosti...altfel nu cred ca poate cineva concepe ca din banii rezultati din taxa pe prima transcriere vor merge la mediu ...
Sa vad cine mai transcrie masini vechi in conditiile astea...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 17-01-13, 13:39   #422
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Noua taxa de poluare numita si Timbru e poluare este ilegala si discriminatorie.
Traiasca guvernul Roman care nu e in stare sa dea o lege.
Cine i-a ales pe astia merita sa se spanzure singur,dar sa aive grija sa aleaga o creanga mai groasa si un pom sanatos.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 10:08   #423
kabral2011

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9
Exclamation Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

CUMPAR DREPTURI LITIGIOASE ASUPRA TAXEI DE POLUARE. SE OFERA JUMATATE DIN SUMA ACHITATA IN 48 DE ORE.
PENTRU DETALII NE PUTETI CONTACTA LA ADRESA DE E-MAIL: gomalo_management@yahoo.com. Tel: 0726552680 SAU 0751979060
kabral2011 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 10:08   #424
kabral2011

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9
Exclamation Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Oferim serv. de consultanta jurid, asistenta si reprezentare la Admin. Finantelor si a instantelor judecat. in vederea RECUPERARII/SCUTIRII de la plata TAXI DE POLUARE percepute la prima inmatriculare in RO.Onorariul este unul SOC doar 200 RON! Contact e-mail:gomalo_management@yahoo.com. Tel: 0726552680
kabral2011 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 16:21   #425
eddy1973

Stage 5
 
eddy1973's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,852
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

http://www.gandul.info/auto/taxa-aut...mediu-10518240
eddy1973 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 16:28   #426
akaware

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 480
Member of:
[4Rally]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

La mine in carte nu scrie ce euro este(numarul de omologare se termina in 01 )...banuiesc ca aia de la ANAF nu ma cred pe cuvant cand le zic ce euro are masina, ca sa platesc taxa..ce e de facut? trebuie sa fac testul ala dinamic care costa 3000 de lei, ca sa imi scrie in carte ce euro are masina?
__________________
LUCRARI ALPINISM UTILITAR

PLACARI POLISTIREN,TOALETARI ARBORI,CURATAT ZAPADA DE PE ACOPERISURI,SPALARE GEAMURI,CURATARI FATADE,VOPSIRI FATADE SI MULTE ALTELE

DETALII LA NR DE TELEFON 0762125625
akaware is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 21:26   #427
antonio_ultras

Stage 5
 
antonio_ultras's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 819
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Buna seara.

Am inaintat acum 2 luni o cerere de chemare in judecata a statului, prin administratia finantelor publice si administratia fondului pentru mediu. Am avut o infatisare astazi unde s-a dat si solutia:

"Solutie: Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a AFP sector 4 . Admite acţiunea īn parte. Obligă pārāta Administraţia Finanţelor Publice Sector 4 la restituirea către reclamant a sumei de ... lei reprezentānd taxă de poluare. Respinge obligarea la dobānda legala. Obliga parata AFP sector 4 la plata către reclamant a sumei de 4,3 lei reprezentant chel-tuieli de judecata. Admite cererea pārātei de chemare īn garanţie a Administraţiei Fondului pentru Mediu. Obligă Administraţia Fondului Pentru Mediu la restituirea către Administraţia Finanţelor Publice Sector 4 a sumei de ... lei reprezentānd taxă de poluare. Cu recurs, īn 15 zile de la comunicare. "

Din ce am vazut cam la toate procesele de acest tip, instanta a dat castig de cauza si a obligat paratele sa achite si dobanda legala aferenta periodei in care banii au fost in contul statului. Mie vad ca mi-a respins aceasta cerere. Exista vreo posibilitate sa pot sa fac recurs si eu? Nu m-am prezentat la aceasta infatisare si nu stiu care a fost motivarea. Exista vreo posibilitate sa obtin motivarea sentintei daca ma duc la tribunal la registratura?

Va intreb pentru ca nu sunt in domeniu, am intemeiat actiunea cu ajutorul diy-ului postat tot aici pe forum.

Va multumesc anticipat.
__________________
Vand cateva piese FORD https://forum.4tuning.ro/502-anunturi...l#post5703010l


antonio_ultras is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 22:02   #428
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

salut ,eu am inmatriculat masina in 20-10-2011 mai pot recupera taxa auto ? stiam demult de chestia asta dar nu am dat importanta stiind ca e pe numele tatalui care nu locuieste in tara,dar eu uitasem ca am procura cum ,ca pot face orice cu masina ,si am inteles ca se poate sa recuperez banii de taxa chiar daca nu e persoana din certificat prezenta, cu acea procura
asa este ? salut
__________________

Passat 3BG

Last edited by Liviu_DLA; 27-01-13 at 22:06.
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 05-02-13, 20:17   #429
Em31

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 1
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Salut ! ..Intentionez sa achizitionez o masina din Italia pana la sfarsitul lunii februarie.Acum eu doresc sa va intreb cand anume va intra in vigoare aceasta taxa de mediu pentru ca nu am gasit vreo informatie certa pe net.. Daca va intra in vigoare pana ce voi inmatricula eu masina ,voi putea recupera acea suma cum s-a obisnuit si pana acum ?
Si daca nu va intra in vigoare pana la sfarsitul lunii februarie voi inmatricula masina cu vechea taxa ,dar avand in vedere ca se schimba legea voi mai putea ataca in instanta pentru recuperarea sumei ? Va multumesc . O seara buna !
Em31 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-13, 17:55   #430
Catalin_29

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 1
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Buna seara! Am si eu o intrebare. Doresc sa achizitionez o masina din 2001 adusa in Romania in 2012. Vanzatorul m-a informat ca a reusit sa inmatriculeze masina in 2012 fara sa plateasca taxa de prima inmatriculare pe baza unei sentinte judecatoresti. Dupa aducerea masinii in RO, a dat statul in judecata pe motivul de "taxa abuziva" si a castigat si pe baza acestei sentinte a inmatriculat-o. Ideea este ca la cumpararea masinii respective eu va trebui sa platesc aceasta taxa avand in vedere ca ea practic nu a fost platita?
Va multumesc
Catalin_29 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-13, 19:35   #431
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Daca sentinta este definitiva si irevocabila i-ti va trebui o copie dupa ea si nu mai trebuie sa platesti nici-o taxa.
Momentan toata treaba e neclara.
Ei cer o taxa care daja au admis ca e ilegala si se creaza alta in locul ei.
Dar si asta noua se modifica de pe o saptamana pe alta.
Astazi in Sedinta de Guvern au vorbit cum ca la diezel ar trebui sa fie mai mare taxa iar la E3 si E4 sa fie mai mare decat precalculau.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 17-02-13, 00:13   #432
eddy1973

Stage 5
 
eddy1973's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,852
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

sa nu mai ma agit degeaba,ca luni vroiam sa ma duc sa vad ce acte sa scot la finante la pipera etc..se prescrie dupa 3 ani sau dupa 5? ca daca e cu 3 sa dus la revedere..am 4 ani..
daca a recuperat careva rog mult sa ma indrume si pe mine..un mesaj privat ar fi suficient mersi frumos anticipat
eddy1973 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -