Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 17-12-12, 08:57   #406
obywan

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 60
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Cred ca tu bati campii.
In acest topic ai si model de cum sa completezi cererea.
Ai si detalii despre toti pasii care trebuie sa-i urmezi.
Ai si detalii despre ce acte i-ti trebuiesc si de unde sa le obtii.
Ai si cazuri concrete care se pot verifica pe siturile Judecatoriilor.
Ce mai vrei?
Sa ma duc eu sa iau banii pentru tine si sa tii aduc acasa?
. frumos reply.
Astia nu merita sa isi recupereze nimic.

Last edited by obywan; 17-12-12 at 08:59.
obywan is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 09:00   #407
obywan

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 60
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by MarioCrT View Post
Cum pot afla daca o masina a fost inmatriculata platind taxa de inmatriculare sau daca a fost cumva inscrisa fara a fi platita taxa ( prin proces ) ?
La politie. Inmatriculari auto.
obywan is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 09:01   #408
obywan

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 60
Thumbs up Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by t1grul View Post
Se pare ca timpul meu de asteptare a luat sfarsit, mi-am recuperat taxa integral + dobanda aferenta timpului asteptat + onorariile avocatului.

I-am dat in judecata, a ajuns si la judecatorie, tribunal si curtea de apel...dupa care mi s-a dat castig de cauza.

Bafta tuturor. Daca aveti nelamuriri am explicat cu cateva pagini in urma ce acte am depus si cum am procedat.
Super !!!. Felicitari !!!
obywan is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 09:06   #409
obywan

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 60
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by eddy1973 View Post
prietene vb frumos ca eu nu am jignit pe nimeni pana una alta..poate retard esti tu si te uitai in oglinda ..deocamdata taxa nu sa recuperat asa mura in gura cum comentezi tu, nici un om in tara asta nu a reusit,decat ff putini si numai prin instanta cica..sunt 15 mii de idei si variante pe aici despre cum se recupereaza taxa inapoi platita,eu am zis clar daca cumva stie cineva cum si in ce fel se poate actiona sa si reusim(daca are cunostinte juridice) sa ne invete si pe noi cei care vrem sa ne recuperam taxa asta inapoi atata tot ce mare filozofie am zis?ca multi vad au pareri diverse pe aici si multe sfaturi dar nici unul care ar fi recuperat nu a aparut sa ne zica si noua clar cum!
p.s. doar daca cineva din Bucuresti a reusit sa obtina taxa inapoi astept si eu un mesaj prin pm sa vb,ca poate are mai multe detalii sa ma lamureasca si pe mine
baiete sunt foarte multi care si-au recuperat taxa. Esti prost informat.
Iti dau un sfat : Nu astepta ca forumul 4tuning sa iti angajeze tie personal un jurist sa iti dea mura-n gura cum sa iti recuperezi tu taxa platita pe masina ta . Pur si simplu consulta un avocat din orasul unde locuiesti si problema e rezolvata .Ce-i asa de greu? Si nici nu trebuie sa citesti douzeci si ceva de pagini de forum ca oricum nu ai inteles nimic.
obywan is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 10:44   #410
eddy1973

Stage 5
 
eddy1973's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,852
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

nu ma lua pe mine cu baiete sau alte din astea ca nu suntem de seama cu siguranta,sau poate ma confunzi..si cu afirmatii de genul"astia nu merita" sa vb cu copii tai daca ai..nu stiu de unde asa tupeu si agresivitate la tine..sau esti gen sofer golan tupeist cate la primul semafor se da jos sa se ia la bataie?...
eu mi am asumat ce am zis..dupa 30 de pagini de batut campii am tras si eu o concluzie!...a deranjat asa tare?era adresata cuiva anume sau cum...
fiecare a venit cu cate un citat din nu stiu ce lege,ba cu postari din presa..etc.nimic concret! nu vad nici unu sa fi luat taxa si sa fi scris aici pasii exacti.a mai aparut din cand in cand cate unu razlet sa zica ca a recuperat dar a cam "omis" sa zica si cum..pe deoparte e de inteles pe plan uman..cand te vezi cu sacii in caruta uiti de rele..
si sa iti raspund..cat despre a vb cu un avocat am vb cu 2 unul din buc care a zis ca personal el si alti colegi nu au luat asa cazuri si a spus ca nu crede ca se rezolva asa ceva in buc,ca ei nu au auzit macar..si am vb cu un av din galati cunoscut aici pe forum si care am inteles eu de la el ca este de asteptat si oricum tot la ghici,nu e nimic 100% clar..
si era sa uit -am un prieten care lucreaza la administratia fiscala sector3 unde apartin si am sunat sa il intreb daca se da inapoi sau sa dat asa ceva a zis ca se poate da inapoi ceva dupa ultima lege in vigoare,mi a calcul
at si mai eram inca de plata vreo 80 euro peste cei deja 880 platiti..deci daca se vb demagogie se poate vb inca 20 de pagini lejer!
p.s. imi sustin punctul de vedere ca se dezbate mult si degeaba..daca este vreun cetatean care a recuperat taxa sa spuna aici si nou pasii,etapele de urmat si legile pe care sa bazat,sa incercam si noi daca exista siguranta..eu personal decat sa investesc la risc din buzunar in avocati zic NU MERSI..dupa ce an dat 880 eu sa mai dau inca cateva sute cu speranta ca poate ii scot inapoi si recuperez si onotrariul lor..pe asa premisa nu risc..daca se poate sa depun acte ceva simplu concret dar singur, sunt deschis la idei opinii sfaturi.decat sa sariti repede la scandal si cearta mai bine ati fi un pic echilibrati,in plus uite cum ti ai dat cu presupusul fata de mine dara sa ma cunosti sau sa ai detalii ce am incercat sa fac si ce nu..era mai simplu sa ma fi inrebat omeneste ba eddy ai incercat sa vb cu un avocat sau jurist sau etc..nu?!eu zic ca decat sa faceti unii pe zmeii si pe marii aroganti si super docti,din spatele monitorului mai bine ati incerca sa fiti mai sociabili..lumea asta nu e destul de plina de rautati,de griji si suparari?tot sa ne dam in cap asa la nesfarsit?....la ora asta crezi ca ceva mai bun nu aveam de facut decat sa stau sa iti rasp tie la rautati?o zi buna si sarbatori fericite
p.s. 2 last edit am intrebat vreo 3 de pe forum care ziceau ca au luat taxa inapoi dar aici nu scriau cum decat ca si cel de mai sus din craiova aceeasi "tactica" ,daca vreti sa stiti cum cautati ma si va rasp..am dat mesaje si de fapt erau firme,avocati..nu erau fix oameni simpli ca mine..unul a fost doar si mi a zis ca imi da nr la avocat ca el nu stie nici un pas deci...am lamurit si asta...la primele 10 pagini am urmarit atent ce sa vb aici,apoi asa mai rar ultimele subiecte,nu cred ca mi a scapat ceva esential..dar tu probabil stai pe fotum sa faci posturi nu sa dai sfaturi utile daca le detii..ca dovada te ai bagat in seama absolut degeaba!sa spui ce?Sa consult avocat?am 39 ani stiu si singur ca asta era primul pas..ai recuperat tu taxa de te ai trezit postand aici?Sau vrei sa recuperezi si tu?ma indoiesc...

Last edited by eddy1973; 17-12-12 at 10:59.
eddy1973 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 11:07   #411
eddy1973

Stage 5
 
eddy1973's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,852
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

deci sa sintetizez,concretizez ce am trait personal... de la finante au o lege pe care se lucreaza si care returneaza bani inapoi ..dupa ultima lege in vigoare se face calculul..eu personal trebuia sa mai dau in plus vreo 80 eu peste taxa platita initial..asta testat verificat personal la sector3 dar si de un prieten la el la sector5 care la fel avea de dat vreo 200eu in plus!
de vb cu avocati am vb,este de stat si asteptat multe termene pt asa ceva si este la risc sanse de la 0-100% adica la ghici,solutia care are bani de dat la avocat si asteptat la risc cu banii de taxa blocati si onorariul la avocat le urez personal succes,eu unul nu mai dau bani pe avocati cu riscul pe langa cei 880 eu sa mai adun poate vreo 100-200 ca cine stie ii recuperez la sfantu asteapta..mai bine raman paguba numai cei 880 sau daca asa gasi avocat(ma indoiesc) sa accepte sa il platesc la final sau sa fac cu el jumate jumate din ce scoate,asa as fi dispus..
va urez la toti,sarbatori fericite si la multi ani..un 2013 mai plin de bucurii,taxe mai mici,benzina mai ieftina asigurari decente si drumuri mai bune...si cat mai putine evenimente in trafic

Last edited by eddy1973; 17-12-12 at 11:10.
eddy1973 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 12:22   #412
obywan

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 60
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by eddy1973 View Post
nu ma lua pe mine cu baiete sau alte din astea ca nu suntem de seama cu siguranta,sau poate ma confunzi..si cu afirmatii de genul"astia nu merita" sa vb cu copii tai daca ai..nu stiu de unde asa tupeu si agresivitate la tine..sau esti gen sofer golan tupeist cate la primul semafor se da jos sa se ia la bataie?...
eu mi am asumat ce am zis..dupa 30 de pagini de batut campii am tras si eu o concluzie!...a deranjat asa tare?era adresata cuiva anume sau cum...
fiecare a venit cu cate un citat din nu stiu ce lege,ba cu postari din presa..etc.nimic concret! nu vad nici unu sa fi luat taxa si sa fi scris aici pasii exacti.a mai aparut din cand in cand cate unu razlet sa zica ca a recuperat dar a cam "omis" sa zica si cum..pe deoparte e de inteles pe plan uman..cand te vezi cu sacii in caruta uiti de rele..
si sa iti raspund..cat despre a vb cu un avocat am vb cu 2 unul din buc care a zis ca personal el si alti colegi nu au luat asa cazuri si a spus ca nu crede ca se rezolva asa ceva in buc,ca ei nu au auzit macar..si am vb cu un av din galati cunoscut aici pe forum si care am inteles eu de la el ca este de asteptat si oricum tot la ghici,nu e nimic 100% clar..
si era sa uit -am un prieten care lucreaza la administratia fiscala sector3 unde apartin si am sunat sa il intreb daca se da inapoi sau sa dat asa ceva a zis ca se poate da inapoi ceva dupa ultima lege in vigoare,mi a calcul
at si mai eram inca de plata vreo 80 euro peste cei deja 880 platiti..deci daca se vb demagogie se poate vb inca 20 de pagini lejer!
p.s. imi sustin punctul de vedere ca se dezbate mult si degeaba..daca este vreun cetatean care a recuperat taxa sa spuna aici si nou pasii,etapele de urmat si legile pe care sa bazat,sa incercam si noi daca exista siguranta..eu personal decat sa investesc la risc din buzunar in avocati zic NU MERSI..dupa ce an dat 880 eu sa mai dau inca cateva sute cu speranta ca poate ii scot inapoi si recuperez si onotrariul lor..pe asa premisa nu risc..daca se poate sa depun acte ceva simplu concret dar singur, sunt deschis la idei opinii sfaturi.decat sa sariti repede la scandal si cearta mai bine ati fi un pic echilibrati,in plus uite cum ti ai dat cu presupusul fata de mine dara sa ma cunosti sau sa ai detalii ce am incercat sa fac si ce nu..era mai simplu sa ma fi inrebat omeneste ba eddy ai incercat sa vb cu un avocat sau jurist sau etc..nu?!eu zic ca decat sa faceti unii pe zmeii si pe marii aroganti si super docti,din spatele monitorului mai bine ati incerca sa fiti mai sociabili..lumea asta nu e destul de plina de rautati,de griji si suparari?tot sa ne dam in cap asa la nesfarsit?....la ora asta crezi ca ceva mai bun nu aveam de facut decat sa stau sa iti rasp tie la rautati?o zi buna si sarbatori fericite
p.s. 2 last edit am intrebat vreo 3 de pe forum care ziceau ca au luat taxa inapoi dar aici nu scriau cum decat ca si cel de mai sus din craiova aceeasi "tactica" ,daca vreti sa stiti cum cautati ma si va rasp..am dat mesaje si de fapt erau firme,avocati..nu erau fix oameni simpli ca mine..unul a fost doar si mi a zis ca imi da nr la avocat ca el nu stie nici un pas deci...am lamurit si asta...la primele 10 pagini am urmarit atent ce sa vb aici,apoi asa mai rar ultimele subiecte,nu cred ca mi a scapat ceva esential..dar tu probabil stai pe fotum sa faci posturi nu sa dai sfaturi utile daca le detii..ca dovada te ai bagat in seama absolut degeaba!sa spui ce?Sa consult avocat?am 39 ani stiu si singur ca asta era primul pas..ai recuperat tu taxa de te ai trezit postand aici?Sau vrei sa recuperezi si tu?ma indoiesc...
edy scuza-ma daca te-am ofensat. Lasa banii la stat.
Nu te lua dupa forumuri .Esti om matur ...
obywan is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 12:24   #413
eddy1973

Stage 5
 
eddy1973's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,852
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by obywan View Post
edy scuza-ma daca te-am ofensat. Lasa banii la stat.
Nu te lua dupa forumuri .Esti om matur ...
ok..se aproba.scuze acceptate
eddy1973 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 16:08   #414
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Comisia Europeană a anunţat o rezoluţie prin care invită statele membre ale Uniunii Europene să elimine piedicile financiare care obstrucţionează transferul de vehicule de la o ţară la alta. Primul pas în această direcţie ar fi o posibilă eliminare a taxelor de înmatriculare. Potrivit comisiei europene, sistemul actual duce la taxarea dublă a unor contribuabili, deoarece un automobil ajunge să fie taxat atât la prima înmatriculare în ţara în care este achiziţionat de nou, cât şi atunci când este înmatriculat ca un automobil rulat în alt stat UE. Cei de la Comisia Europeană s-au gândit la o soluţie care să nu mai îngrădească dreptul la circulaţie al mărfurilor, fără să aducă o gaură în bugetele statelor europene care aplicau o asemenea taxă.

Din fericire pentru toată lumea, Comisia Europeană va înfiinţa un grup care va examina toate propunerile pentru viitoarea taxă, fiind în plan un bir care să fie aplicat uniform. Obiectivul de a elimina aceste taxe de înmatriculare există încă din 2005, dar acesta nu a fost încă aplicat în niciun stat european. Mai mult decât atât, Uniunea Europeană pregătea oricum o taxă unificată care să fie aplicată în funcţie de emisiile de CO2 ale vehiculelor, iar cele două idei ar putea fi transformate într-o taxă nouă, care va fi aplicată în funcţie de emisiile de CO2 declarate ale unui vehicul.

Până la alegerea unei soluţii definitive, Comisia Europeană le recomandă statelor membre UE să ramburseze integral sau parţial taxa de înmatriculare aplicată unui vehicul la transferul său în alt stat, indiferent dacă acesta aplică sau nu o politică de exonerare de la plata acestui bir. Mai mult decât atât, Preşedintele Comisiei Europene solicită statelor membre să permită "utilizarea temporară a vehiculele înmatriculate în alte state pe teritoriul unui stat fără a aplica taxe de înmatriculare sau de circulaţie suplimentare, precum şi evitarea penalizării acestora".
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 19:16   #415
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by t1grul View Post
Se pare ca timpul meu de asteptare a luat sfarsit, mi-am recuperat taxa integral + dobanda aferenta timpului asteptat + onorariile avocatului.

I-am dat in judecata, a ajuns si la judecatorie, tribunal si curtea de apel...dupa care mi s-a dat castig de cauza.

Bafta tuturor. Daca aveti nelamuriri am explicat cu cateva pagini in urma ce acte am depus si cum am procedat.
Cat a durat tot acest proces de recuperare a taxei ?
peter is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 19:52   #416
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by peter View Post
Cat a durat tot acest proces de recuperare a taxei ?
pe 2.02.2012 am depus cererea la Finante pentru restituirea taxei, dupa care a urmat procesul...iar banii i-am recuperat pe 5.12.2012...deci 10 luni a durat.
__________________
my mk3 BASTurbo?
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 27-12-12, 16:37   #417
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Noul cabinet Ponta lucrează la o nouă formă de taxare la înmatricularea autovehiculelor, o decizie finală urmând a fi luată în prima parte a lunii ianuarie.

Potrivit vicepremierului Liviu Dragnea, în ședința de guvern de astăzi, primul ministru i-a cerut ministrului mediului Rovana Plumb să "vină cu o informare și cu o propunere de modificare a taxei auto". Întrebat dacă s-a luat astăzi o decizie în situația în care la sfârșitul acestui an expiră Ordonanța de suspendare a taxei auto, vicepremierul a spus că în ședința din 4 ianuarie speră că se va lua o decizie.

Primul ministru Victor Ponta a afirmat, de curând, că fosta taxă auto va fi înlocuită cu o taxă de mediu însă numai după ce vor fi avut loc în prealabil consultări şi cu Comisia Europeană, pentru a evita intrarea în infrigement.

Răspunzând unei întrebări privind momentul când va intra în vigoare taxa auto, premierul Victor Ponta a afirmat că 'taxa nouă va intra în vigoare când va fi gata', explicând că deocamdată un grup de lucru format din producători şi importatori din industria auto lucrează în vederea găsirii unei noi formule de taxe, o taxă de protecţie a mediului.

'Există un grup de lucru cu producătorii şi importatorii şi pe baza concluziilor vom avea o taxă de protecţie a mediului pe care trebuie să o avem în vedere. Deocamdată, taxa veche a fost declarată împotriva regulilor europene şi banii trebuie daţi înapoi. Taxa nouă va intra în vigoare când e gata. (...)Va fi înlocuită cu o taxă de mediu după ce avem toate consultările făcute şi cu Comisia Europeană ca să nu mai intrăm în infrigement', a explicat Victor Ponta.


Acesta a spus că în prezent Ministerul Finanţelor lucrează pentru o reformă fiscală în anul 2013 şi că mediul de afaceri din România solicită în primul rând stabilitate legislativă în plan fiscal.

'Patronatele se plâng nu de fiscalitate, ci în primul rând de instabilitate legislativă, nu trebuie să mai schimbăm Codul Fiscal de şase ori pe an cu ordonanţe de urgenţă şi în al doilea rând de multitudinea altor taxe. Or aici reforma fiscală la care Ministerul de Finanţe a lucrat şi lucrează în continuare cu sprijin de la Banca Mondială este unul din obiectivele importante din 2013. N-a spus nimeni că 16% e prea mult. Toată lumea a spus să spunem clar cât este impozitul, cât este TVA-ul, să nu schimbăm TVA-ul în cinci zile de la 19 la 24% şi mai ales să oprim pe cât posibil proliferarea taxelor. Pentru că avem cotă unică, după care mai avem vreo 199 de alte cote. 16 % în viziunea multor state europene e chiar o fiscalitate de dumping, pentru că cei care plătesc 50%, majoritatea statelor occidentale, când văd că România, Bulgaria, Ungaria au o fiscalitate redusă, nu văd asta cu ochi buni', a adăugat primul ministru.

CAPITAL
cangri is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 13:59   #418
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Timbrul de mediu va înlocui taxa de primă înmatriculare, formula de calcula acestuia urmând să ţină de emisiile de noxe şi de capacitatea cilindrică, a spus astăzi premierul Victor Ponta la îmnceputul şedinţei de Guvern.

Ministrul Mediului, Rovana Plumb, va prezenta în şedinţa de Guvern de astăzi proiectul timbrului de mediu, a mai declarat Ponta.

"Nu se mai numeşte taxă de primă înmatriculare, se numeşte timbru de mediu. În primul rând să ţinem cont de emisiile de noxe şi de capacitatea cilindrică, sigur consumă mai mult o maşină de 5000 (centimetri cubi - n.a.) decât una de 1500. Eu ştiu acest lucru din experienţe extraguvernamentale", a spus premierul, citat de Agerpres.


Acesta a completat că maşinile noi, nepoluante, vor beneficia de o taxă mai mică, în timp ce maşinile vechi, mai poluante vor fi taxate mai mult.

Pentru maşinile electrice şi hibride nu se va plăti timbru de mediu.


EVZ.ro
cangri is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 12:39   #419
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Timbru de mediu se numeste acum...si cum protejeaza mediul?ca daca vinzi masina si nu o transcrii si in acte,masina tot polueaza
Cum pot ei concepe ca facand asta n-o sa mai polueze masinile?pai cineva cu o masina cu motor mic care merge 100 de mii de km pe an o sa polueze mai mult decat unul cu masina mare care merge 2-3000 de km intr-un concediu ceva...
Alta marie cu alta palarie,ei tot vor sa stoarca bani de la fraieri,romanii i-au ales,acum ne spalam cu ei pe cap,probabil ca vor trebui iar niste demonstratii asa de inceput de an,poate poate ii mai calmeaza cineva.
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 08-01-13, 21:59   #420
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Forma iniţială a taxei auto, suspendată până la 31 decembrie 2012, a reintrat în vigoare de la 1 ianuarie, însă Guvernul avea în vedere modificarea acesteia în prima şedinţă din 2013, pe 4 ianuarie.

Astfel, actul normativ prevede o reducere a taxei de poluare cu până la 25%, dând posibilitatea ca, în cazul în care taxa de poluare plătită de la 1 iulie 2008 este mai mare decât cea rezultată din aplicarea legii, contribuabilii să poată solicita restituirea sumelor reprezentând diferenţa de taxă plătită.

În acest sens, persoanele care au plătit pentru taxa de poluare sume mai mari decât cele rezultate din aplicarea acestei legi se pot prezenta la ghişeele organelor fiscale competente pentru a solicita restituirea sumelor reprezentând diferenţa de taxa, în condiţiile legii.


Conform legii, care are la bază principiul 'poluatorul plăteşte', taxa de poluare va fi plătită o singură dată atât pentru autovehiculele noi, cât şi second-hand care sunt înmatriculate pentru prima dată în România.

Pentru autovehiculele înmatriculate înainte de anul 2007, taxa de poluare va fi achitată de către cumpărător la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor, după ce intră în vigoare actul normativ.

Modalitatea de calcul a taxei este unitară pentru toate situaţiile în care aceasta se achită şi se calculează pe baza unor criterii precum tipul motorizării, capacitatea cilindrică, emisia de CO2 şi norma de poluare, dar se va ţine cont şi de uzura autoturismului.

Pe site-ul oficial al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF), şoferii au posibilitatea de a-şi calcula singuri taxa auto pe care o au de plătit, în versiunea ei din 2012.

Proprietarii de automobile care completează câmpurile cu informaţii precum capacitatea cilidrică a motorului, norma de poluare a maşinii, vechimea şi emisia de dioxid de carbon, pot afla cât vor avea de plătit pentru maşina pe care o deţin, conform legi privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, intrată în vigoare de la 1 ianuarie 2013.

Taxa auto va fi plătită o singură dată, atât pentru autovehiculele noi sau second-hand care se înmatriculează pentru prima dată în România, cât şi pentru autovehiculele înmatriculate înainte de 1 ianuarie 2007 pentru care nu a fost plătită o astfel de taxă.

Noua taxă de mediu nu este în acest moment definitivată, urmând ca decizia de adoptare a ei să fie luată în urma unei dezbateri, a declarat luni ministrul Mediului, Rovana Plumb.

'Noua taxă, în momentul în care va fi definitivată, va fi făcută publică. Vreau să asigurăm că nu se va lua nici o decizie decât după o dezbatere publică', a precizat Rovana Plumb la sediul central al PSD. Potrivit ministrului, taxa de mediu este un instrument care contribuie la implementarea şi dezvoltarea proiectelor de mediu. Ministrul Mediului a adăugat că acest concept al timbrului de mediu se are în vedere a fi finalizat la adoptarea bugetului pe acest an.

CAPITAL

CALCULEAZA TAXA DE POLUARE AICI.
cangri is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -