Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 09-08-12, 16:49   #391
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Guvernul va trebui să adopte un act normativ prin care să fie restituită taxa auto încasată ilegal, eliberând astfel instanţele de procesele intentate statului pentru rambursarea banilor, a declarat premierul Victor Ponta.

El a discutat, joi, în calitate de ministru interimar al Justiţiei, cu secretarii de stat din minister inclusiv despre o soluţie cu privire la procesele de restituire a taxei auto.

"Am discutat să identificăm împreună o procedură administrativă prin care zecile de mii de procese aflate pe rol ale cetăţenilor români care îşi cernapoi banii încasaţi ilegal să fie soluţionate fără a se mai apela la instanţă. Suntem într-o situaţie identică din punct de vedere funcţional cu ceea ce se întâmplase cu acei bani încasaţi ilegal pensionarilor. Guvernul Ungureanu le spunea pensionarilor: «mergeţi şi daţi-ne în judecată, ştim că o să câştigaţi, dar mai câştigăm nişte timp». Instanţele se aglomerau, banii pe care Guvernul, indiferent cum se numeşte, trebuie să îi dea înapoi cresc, evident, cu rata inflaţiei. Atunci am luat o decizie administrativă şi practic am oprit toate procesele, instanţele sunt şi aşa superîncărcate, nici nu am mai ţinut zeci, sute de mii, în cazul pensionarilor, milioane de oameni prin tribunale, ani în şir. La fel trebuie să facem şi cu rambursarea taxei auto. E clar că legea adoptată anterior care nu corespundea normelor europene şi nici celor constituţionale şi că Guvernul va trebui să dea banii înapoi. Trebuie să facem această procedură, ca măcar să nu mai punem judecători şi grefieri să dea termene şi să scrie sentinţe care sunt toate într-un singur sens, în care Guvernul trebuie să dea bani înapoi", a spus Ponta.

În opinia sa, decizia guvernelor anterioare de a îndemna proprietarii de vehicule să dea statul în judecată pentru a-şi recupera taxa auto încasată ilegal a fost incorectă şi imorală.

"Aici, Guvernul Boc a fost la nivelul faimosului consul roman Fabius Cunctator, cel care tot timpul amâna bătăliile, şi aici tot ştiau că pierd procesele, dar ziceau la fel că primesc termen în 2012, în 2013 şi or veni alţii după noi care să plătească oalele sparte", a spus Ponta.

El a concluzionat că singura soluţie de rezolvare a situaţiei este adoptarea unui act normativ care să recunoască datoriile Guvernului.

Legea privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, promulgată la începutul anului, prevede o reducere a taxei de poluare cu până la 25%, dând posibilitatea ca, în cazul în care taxa de poluare plătită de la 1 iulie 2008 este mai mare decât cea rezultată din aplicarea acestei legi, proprietarii de maşini să poată solicita restituirea sumelor reprezentând diferenţa de taxă plătită.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 16:26   #392
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Ministrul Mediului, Rovana Plumb, a declarat ca, gratie suspendarii unui articol din Legea 9/2012, cei care cumpara sau vand masini pe teritoriul Romaniei sunt scutiti de taxa auto.

"A fost vorba despre o evaluare a taxei, ca sa evitam infringementul. Taxa auto se plateste si in acest moment si a fost suspendat doar un articol din Legea 9/2012, adica nu se percepe taxa auto pe piata interna", a declarat Plumb, potrivit provincianews.ro.

"Nu platesc taxa auto cei care intra sub incidenta articolului 4.2 din Lege, articol suspendat, adica cei care vand sau cumpara masini pe teritoriul Romaniei. Toti cei care cumpara sau vand masini din strainatate vor plati taxa auto in continuare", a mai adaugat ministrul Mediului.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 14:33   #393
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Pe langa promovarea unei actiuni de recuperea a taxei auto în instanță, există și altă variantă prin care se poate evita plata acestei taxe.

Inițial se depune o cerere la Direcția de Înmatriculări, prin care se solicită înmatricularea mașinii fără plătirea taxei auto.

Legea dă dreptul direcției să răspundă la această solicitare, în termen de 30 de zile. Indiferent dacă direcția răspunde la această cerere în termenul legal, se promovează o acțiune în judecată prin care instanța să oblige serviciul de înmatriculări să înmatriculeze mașina fără achitarea taxei. Instanța admite acțiunea și dă o hotărâre prin care obligă Direcția să înmatriculeze mașina fără achitarea taxei. Hotărârea Instanței este adusă la cunoștința direcției, care este nevoită să se supună deciziei judecătorești.

Ceea ce este important de știut este că dacă solicitați și despăgubiri pentru cheltuielile de judecată, veți obține și bani de la stat.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 15:12   #394
blu3s0ul

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 22
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

foarte bine.
dar cat dureaza pana da instanta hotararea. pt ca nu iti convine sa astepti 1 an sau sa platesti numerele rosii pt durata procesului (costa emorm) ca sa iti folosesti proprietatea ta cumparata din banii tai.
blu3s0ul is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 12:20   #395
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Se poate circula cu nr rosii pana la definitivarea procesului iar banii pot fi ceruti ca despagubire in instanta.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 18:42   #396
blu3s0ul

Stage 2
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 22
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

nu este adevarat. banii dati pe nr rosii nu se pot cere ca despagubire. da un link ca sa iti sustii afirmatia!
blu3s0ul is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 18:52   #397
eddy1973

Stage 5
 
eddy1973's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,852
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

fara suparare dar se bate campii pe aici la greu de luni de zile acest topic se vb mult si nimic! clar si concret daca careva care are cunostinte juridice sa ne rasp si noua odata si pt totdeauna se poate sau nu recupera taxa care unii am platit o?da sau nu si cum. ce atatea postari de prin tot felul de ziare si interviuri si atata oftopic?!
eddy1973 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 19:30   #398
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Cine doreste recuperarea taxei platita incepand cu anul 2007 ptr auto SH provenienta UE sau doreste inmatricularea fara plata taxei tot ptr auto sh aduse din UE in Romania ,sa-mi dea un PM sau sa intebe in topicul meu deschis pe acest sait.
Discutam la concret ptr fiecare coleg de pe forum.


https://forum.4tuning.ro/671-firme-se...taxa-auto.html
ANDU41 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-12, 14:06   #399
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by eddy1973 View Post
fara suparare dar se bate campii pe aici la greu de luni de zile acest topic se vb mult si nimic! clar si concret daca careva care are cunostinte juridice sa ne rasp si noua odata si pt totdeauna se poate sau nu recupera taxa care unii am platit o?da sau nu si cum. ce atatea postari de prin tot felul de ziare si interviuri si atata oftopic?!
Cred ca tu bati campii.
In acest topic ai si model de cum sa completezi cererea.
Ai si detalii despre toti pasii care trebuie sa-i urmezi.
Ai si detalii despre ce acte i-ti trebuiesc si de unde sa le obtii.
Ai si cazuri concrete care se pot verifica pe siturile Judecatoriilor.
Ce mai vrei?
Sa ma duc eu sa iau banii pentru tine si sa tii aduc acasa?
cangri is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 18:38   #400
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

E romanul tipic, vrea mura-n gura, ii e lene sa citeasca/gandeasca si e suparat, plm. Eu ignor retarzii de multa vreme.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 31-10-12, 01:24   #401
Bogday

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 68
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Va salut.Ce se aude cu taxa de prima inmatriculare?Se inmatriculeaza pe RO fara a mai plati taxa de poluare si fara instante?Stie cineva?
Ms anticipat
Bogday is offline   Reply With Quote
Old 31-10-12, 03:55   #402
eddy1973

Stage 5
 
eddy1973's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,852
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
E romanul tipic, vrea mura-n gura, ii e lene sa citeasca/gandeasca si e suparat, plm. Eu ignor retarzii de multa vreme.
prietene vb frumos ca eu nu am jignit pe nimeni pana una alta..poate retard esti tu si te uitai in oglinda ..deocamdata taxa nu sa recuperat asa mura in gura cum comentezi tu, nici un om in tara asta nu a reusit,decat ff putini si numai prin instanta cica..sunt 15 mii de idei si variante pe aici despre cum se recupereaza taxa inapoi platita,eu am zis clar daca cumva stie cineva cum si in ce fel se poate actiona sa si reusim(daca are cunostinte juridice) sa ne invete si pe noi cei care vrem sa ne recuperam taxa asta inapoi atata tot ce mare filozofie am zis?ca multi vad au pareri diverse pe aici si multe sfaturi dar nici unul care ar fi recuperat nu a aparut sa ne zica si noua clar cum!
p.s. doar daca cineva din Bucuresti a reusit sa obtina taxa inapoi astept si eu un mesaj prin pm sa vb,ca poate are mai multe detalii sa ma lamureasca si pe mine

Last edited by eddy1973; 31-10-12 at 04:07.
eddy1973 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-12, 04:27   #403
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Poti sa astepti mult si bine.
Atata timp cat nu ai interesul sa citesti acest topic de la cap la coada nu vei realiza nimic.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 31-10-12, 11:48   #404
MarioCrT

Stage 5
 
MarioCrT's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1,234
Member of:
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Cum pot afla daca o masina a fost inmatriculata platind taxa de inmatriculare sau daca a fost cumva inscrisa fara a fi platita taxa ( prin proces ) ?
MarioCrT is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 19:04   #405
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Se pare ca timpul meu de asteptare a luat sfarsit, mi-am recuperat taxa integral + dobanda aferenta timpului asteptat + onorariile avocatului.

I-am dat in judecata, a ajuns si la judecatorie, tribunal si curtea de apel...dupa care mi s-a dat castig de cauza.

Bafta tuturor. Daca aveti nelamuriri am explicat cu cateva pagini in urma ce acte am depus si cum am procedat.
__________________
my mk3 BASTurbo?
t1grul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -