Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-12, 10:19   #376
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Persoanele care au cumpărat maşini vechi începând cu 13 ianuarie 2012 şi au plătit taxa de primă vânzare vor primi banii înapoi, Guvernul urmând să suspende taxa pentru a "reevalua" impactul social al acesteia şi generând astfel o pierdere de peste 570 milioane lei care va afecta proiectele de mediu.

Conform legii, începând cu acest an, pentru autovehiculele înmatriculate înainte de anul 2007 taxa de poluare trebuie achitată de către cumpărător la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor. Noul sistem este aplicat începând cu 13 ianuarie.

Pentru persoanele care au achitat deja această taxă, contravaloarea va fi restituită doar pe baza unei cereri adresate administraţiei fiscale, conform proiectului de ordonanţă de urgenţă pregătit de Guvern pentru suspendarea taxei de primă vânzare.

Suspendarea este argumentată în document atât prin dificultăţile de ordin tehnic legate de documentele care trebuie obţinute la prima transcriere a dreptului de proprietate asupra maşinii vechi, cât şi prin necesitatea "reevaluării" impactului pe care taxa le are în plan economic şi social.

Prin suspendarea taxei auto de primă vânzare, bugetul Fondului pentru mediu va fi privat de veniturile care ar fi fost obţinute prin impunerea la plată a tuturor autovehiculelor înmatriculate rulate, pentru care este transcris dreptul de proprietate.

"Suma estimată a fi pierdută pe perioada amânării este de 336 milioane lei, impactul fiind cu atât mai mare cu cât, prin reducerea valorii taxei cu până la 25%, se înregistrează o diminuare suplimentară a veniturilor la bugetul Fondului pentru mediu cu o sumă estimată de 240 milioane lei. Aplicarea ordonanţei va spori diminuarea bugetului Fondului pentru Mediu, fapt ce va avea repercusiuni asupra proiectelor prioritare de mediu în derulare sau ce ar fi putut fi finanţate de către Administraţia Fondului pentru Mediu", se atenţionează în actul normativ.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 18:34   #377
ady-bute

Stage 3
 
ady-bute's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 113
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

vreau sa recuperez si eu banii de pe o masina inscrisa in septembrie 2007 un audi a4, 1.9 tdi pentru care am platit 1600 euro,se mai pot recupera banii?? daca da, ce acte trebuiesc facute si unde sa fie depuse,multumesc frumos.
__________________
adi.autocontrast@yahoo.com / 0764 510 321
E39
ady-bute is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 16:43   #378
AdamRs50

Stage 5
 
AdamRs50's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 344
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Sal...as dori si eu cateva informatii asa sa nu ma pun sa citesc tot thread-ul...deci am cumparat un opel corsa b de 1.2, 05.2011 l-am inmatriculat si am platit undeva la 360 euro...ce ziceti? se merita sa recuperez si daca da cum? mercy anticipat...
AdamRs50 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 12:40   #379
ionutz_njd

Stage 5
 
ionutz_njd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 552
Member of:
[VW]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by AdamRs50 View Post
Sal...as dori si eu cateva informatii asa sa nu ma pun sa citesc tot thread-ul...deci am cumparat un opel corsa b de 1.2, 05.2011 l-am inmatriculat si am platit undeva la 360 euro...ce ziceti? se merita sa recuperez si daca da cum? mercy anticipat...
eu zi ca da atat timp cat sunt bani tai.....si acum pe bune iti sta rau 360 e in buzunar?
ionutz_njd is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 12:43   #380
AdamRs50

Stage 5
 
AdamRs50's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 344
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

nu mi-ar sta rau dar ideea e ca nush cum se procedeaza si inca mi se pare complicat...si de aceea am cerut sfat...dar oricum zici bine!
AdamRs50 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 18:19   #381
ionutz_njd

Stage 5
 
ionutz_njd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 552
Member of:
[VW]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by AdamRs50 View Post
nu mi-ar sta rau dar ideea e ca nush cum se procedeaza si inca mi se pare complicat...si de aceea am cerut sfat...dar oricum zici bine!
deci un ex ar fi asa..daca sa inmatriculat in 2009 masina si avea 1789 cmc iar taxa era de 1000 euro avand in vedere ca avea atunci 13 ani la calculatorul din 2012 se socoteste tot cu vechimea de 13 ani daca taxa de acum e mai mare ca atunci .... nu iti va da nici un bani mie mia zis cineva care lucra la un cabinet de avocatura asta e valabil pt cei care vor 25%
pt cei ce vro sa recupereze integral ... contactati un cabinet de avocatura care se ocupa cu as ceva
__________________
BMW E 46
ionutz_njd is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 18:23   #382
AdamRs50

Stage 5
 
AdamRs50's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 344
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

ok...si as mai fi curios trebuie si eu sa ma prezint in instanta sau cum e nu stiti? ca park am citit aici poveste unuia care a rezolvat prin ceva scrisori trimise la instanta prin posat!
AdamRs50 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 18:30   #383
ionutz_njd

Stage 5
 
ionutz_njd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 552
Member of:
[VW]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by AdamRs50 View Post
ok...si as mai fi curios trebuie si eu sa ma prezint in instanta sau cum e nu stiti? ca park am citit aici poveste unuia care a rezolvat prin ceva scrisori trimise la instanta prin posat!
Ptr RECUPERARE TAXA 4200 ron

Actele necesare sunt:
1. Copie dupa cartea de identitate a proprietarului.
2. Copie cartea de identitate a masinii emisa de Registrul Auto Roman.
3. Copie certificatul de inmatriculare emis de Statul Roman
4. Copie dupa factura sau contract de vanzare/cumparare prin care se demonstreaza provenienta masinii din UE(daca masina a fost prin intermediari toate cele 2-3 acte de V-C) si traducerea legalizata a acestor acte
5. Copie dupa actele masinii din strainatate (Exemplu: Germania - Brief mare si Brief mic; Italia - Cartea masinii-telaio si certificatul de proprietate etc.)si traducerea legalizata a acestor acte
6. Copie dupa decizia de calcul emisa de Administratiei Finantelor Publice.
7. Copie dupa chitanta cu care a fost achitata taxa de prima inmatriculare/poluare.
Ce acte nu aveti cu o cerere de 4 ron va adresati la politie sa va elibereze copii din dosarul masinii.
Nu oprim nici un act original
Noi lucram in felul urmator:un avans(negociabil) ptr avocat si restul cand avocatul castiga actiunea si dvs va duceti la finante sa va luati banii.Ptr acesti bani avocatul va taie chitanta si constituie cheltuieli de judecata.Avans .... ron
Mai sunt necesari ptr inceput 70 ron taxe de timbru +posta.(ptr fiecare masina).Din cei 70 ron te rugam sa platesti la "oras" – 39 ron taxa judiciara de timbru ,la CEC sau posta sau ADF sau primarie sau Tribunal.
Intre dvs si avocat se incheie un contract pe care il semnati si in baza caruia avocatul va reprezinta.
Taxa pe care a-ti platit-o o recuperati integral +banii pe care ii dati avocatului +dobanda legala la acesti bani+taxele de timbru
Adica la final costurile dvs sunt 0 (zero)
nu trebuie sa te prezinti tu .. se prezinta avocati.. sau cei cu care faci contractul.. chestia e ca termenele de judecata sunt cam mari ne plm traim in tara lui papura voda)
sper ca ti-a fost de folos ...eu am primit mail de la cei ce se ocupa cu recuperarea taxei si o sa incep sa adun actele
ionutz_njd is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 19:04   #384
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Am depus si eu actele pt recuperarea taxei auto pe data de 2.02.2012 pentru un Golf 3, din 93, motor de 1,9, catalogata bineinteles la E1 (asa se primise ordinul de sus, cand era nebunia aia cu inmatricularile), masina am inmatriculat-o in 03.2009, platind o taxa de 2479 lei.

Am depus urmatoarele acte la Finante:

1. Cerere catre "Ministerul economiei si finantelor, agentia nationala de administrare fiscala" - trebuie depusa in 2 exemplare, ca sa primeste nr de inregistrare, si sa ai si tu un exemplar
2. Copie dupa "Decizia de calcul al taxei de poluare pentru autovehicule"
3. Copie dupa "Certificatul de inmatriculare" + originalul (pt verificare)
4. Copie dupa "Cartea de identitate a masinii" + originalul (pt verificare)
5. Copie dupa buletin + originalul
6. Copie dupa chitanta de achitare a taxei
7. Copie dupa actele/certificatul masinii traduse in limba romana

Eu nu am avut depuse toate copiile si mi-a venit un plic acasa de la ei, pt depunerea celorlalte copii + originalele, iar pe 13.02.2012 am fost si am completat o "Cerere de restituire" le-am depus.

Cam astea sunt actele depuse din cate imi aduc aminte, si mi s-a spus sa revin dupa 45 de zile pentru returnarea banilor, am inteles ca nu se mai ajunge in judecata pentru ca nu le convine sa returneze Taxa + Dobanda + Onorariile avocatului.

Mai jos aveti scanate "Cererea catre finante" si "Cererea de restituire" (care am depus-o pe 13.02.2012) deci normal pe la inceputul lunii Aprilie ar trebui sa primesc banii de la ei...ramane sa vedem daca ii vor da. Va tin la curent.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	82
Size:	224.4 KB
ID:	2340789   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	64
Size:	195.2 KB
ID:	2340790   Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	67
Size:	286.8 KB
ID:	2340791  

Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	53
Size:	128.7 KB
ID:	2340792  
__________________
my mk3 BASTurbo?
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 23:14   #385
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Imi pare rau ca trebuie sa te 'trezesc' ,dar nu are rost sa-ti faci sperante .Statul va returna pana in 25% de bunavoie fara proces ,fara avocat ,fara onorarii .Ceea ce nu ai inteles este PANA in 25% .Ca sa fiu clar inseamna ca poate sa-ti returneze si 1% ,si 2% si 5%.Sunt foarte multi care nu au de luat nici un ban.(eu spre exemplu am platit 2000 ron iar acum ar trebui sa platesc 4500 ron) .In nici o situatie nu ti se vor returna banii tai integral de taxa fara proces ,avocat ,onorariu.
Eu zic ca am fost explicit dar ce ma surprinde este ca la ghiseu nimeni nu ti-a zis tot ce am scris eu mai sus si te-a lasat sa crezi ca iti vor returna toata suma.
O seara buna
ANDU41 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 06:42   #386
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by ANDU41 View Post
Imi pare rau ca trebuie sa te 'trezesc' ,dar nu are rost sa-ti faci sperante .Statul va returna pana in 25% de bunavoie fara proces ,fara avocat ,fara onorarii .Ceea ce nu ai inteles este PANA in 25% .Ca sa fiu clar inseamna ca poate sa-ti returneze si 1% ,si 2% si 5%.Sunt foarte multi care nu au de luat nici un ban.(eu spre exemplu am platit 2000 ron iar acum ar trebui sa platesc 4500 ron) .In nici o situatie nu ti se vor returna banii tai integral de taxa fara proces ,avocat ,onorariu.
Eu zic ca am fost explicit dar ce ma surprinde este ca la ghiseu nimeni nu ti-a zis tot ce am scris eu mai sus si te-a lasat sa crezi ca iti vor returna toata suma.
O seara buna
Asa mi s-a spus la ghiseu ca se va recupera taxa, daca nu...ii dau in judecata.

Oricum am citit in tr-un ziar local ca nu se v-a mai ajunge in instanta, pentru ca trebuie sa plateasca Taxa (integral) + Dobanda aferenta + Onorariile avocatului.
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 16:01   #387
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Ministrul Mediului, Rovana Plumb, a declarat, luni, că taxa de primă înmatriculare este în analiză, dar mesajul său către grupul tehnic a fost că trebuie să se ţină cont de faptul că în România sunt şase milioane de oameni în pragul sărăciei şi trebuie să fie sprijiniţi.

Rovana Plumb a precizat că a avut trei întâlniri de lucru privind taxa de primă înmatriculare. Ministrul a precizat că din grupul de lucru fac parte reprezentanţi din Ministerul Economiei, Ministerul de Finanţe, Ministerul Transporturilor, Registrul Auto Român şi Agenţia de Plăţi ţi Intervenţie pentru Agricultură.

"Deocamdată doar analizăm, dar mesajul dat colegilor din grupul tehnic este că trebuie să ţină cont că în România sunt şase milioane de oameni care sunt în pragul sărăciei şi trebuie să venim în sprijinul lor", a spus ministrul Mediului.

Rovana Plumb a explicat că în cazul taxei auto se va ţine cont de normele europene.

"Vom merge pe o variantă care este în acord cu normele europene. Nu trebuie să inventăm noi apa caldă. Vom ţine cont de normele europene şi le vom adapta specificului nostru", a precizat ministrul Mediului.

Începând din acest an, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule este redusă cu până la 25%.

În acelaşi timp, în luna ianuarie, Guvernul a decis ca taxa de primă vânzare a maşinilor înmatriculate înainte de 2007 să fie suspendată până la începutul anului viitor, urmând ca persoanele care au plătit deja această taxă să primească banii înapoi.

În ordonanţa de suspendare a taxei auto de primă vânzare se arăta că, prin această măsură, bugetul Fondului pentru mediu a fost privat de 336 milioane lei, reprezentând veniturile care ar fi fost obţinute prin impunerea la plată a tuturor autovehiculelor înmatriculate rulate, pentru care este transcris dreptul de proprietate. O altă pierdere de venituri, estimată la 240 milioane lei, era indicată din reducerea valorii taxei auto cu până la 25%.

Taxa auto a fost introdusă de Guvern în luna aprilie 2008, fiind calculată în funcţie de datele tehnice ale fiecărei maşini în parte, pe baza capacităţii cilindrice şi emisiilor de dioxid de carbon.

Citeşte şi TAXA AUTO 2012. Normele pentru NOUA TAXĂ au fost aprobate de Guvern, deşi figurează încă în dezbatere publică

În 2009, pe fondul scăderii drastice a numărului de înmatriculări auto, încasările statului din taxa de poluare pentru autovehicule au fost de aproximativ 630 milioane lei, cu peste un miliard de lei mai puţin decât indicau estimările iniţiale.

Pentru anul trecut, pe fondul majorării taxei, Guvernul a estimat încasări din taxa auto de aproximativ două miliarde lei, cu 437,5 milioane lei peste prognoza veniturilor atrase din această sursă în 2010 şi de trei ori mai mult decât încasările înregistrate în 2009.

Pentru anul trecut, Guvernul a majorat cuantumul taxei auto în medie cu 45-50%, dar cu o creştere dublă sau aproape triplă pentru vehicule poluante.

Reprezentanţi ai unor companii din piaţa de profil au apreciat atunci că o creştere a nivelului taxei de poluare va duce la diminuarea drastică a importului de maşini second hand, intensificându-se astfel comerţul prin dealeri, cu vehicule rulate deja înmatriculate în ţară.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 01-08-12, 07:54   #388
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

“Prin raportare la dispoziţiile comunităţii europene taxa auto este considerată nelegală în ceea ce priveşte autoturismele second – hand. În ceea ce priveşte aplicarea acestei taxe la autoturismele noi, nelegalitatea acesteia rezultă din încălcarea dispoziţiilor legale din dreptul intern. În primul rand, taxa de poluare, astfel cum este reglementată prin Legea nr.9/2012 nu respectă principiul <>, deoarece nu toţi cei care poluează plătesc această taxă. Apoi, nu trebuie să uităm care este rolul şi menirea unei taxe, în sensul că taxa este datorată de un contribuabil pentru serviciul prestat în folosul lui de instituţiile statului. Ori, în acest caz, instituţiile statului, fără a îndeplini un act sau serviciu în folosul cetăţenilor, percep o sumă de bani cu titlu de taxă. Nu în ultimul rând, discriminarea care se crează ca urmare a hotărârilor judecătoreşti pronunţate de instanţele de judecată prin care se admit cererile de restituire a taxei de primă înmatriculare achitată pentru autoturismele provenite din spaţiul comunitar,faţă de persoanele care au înmatriculat autovehicule noi pe acelaşi teritoriu al României.”,

Schimbări doar de formă. Taxă nelegală în esenţă

Taxa auto, denumită iniţial “taxă de primă înmatriculare” a fost introdusă pentru prima dată în România la începutul anului 2007 şi a fost contestată de la bun început. În cei cinci ani care au trecut de atunci, după mai multe modificări, autorităţile nu au reuşit încă să găsească o formă care să respecte regulile instituite la nivel comunitar.

Prima variantă a taxei auto şi-a atras imediat dezaprobarea Comisiei Europene care a declanşat în martie 2007 procedurile legale împotriva României.

Comisia a cerut expres modificarea sistemului de taxare a autovehiculelor, argumentând că reglementările actuale sunt discriminatorii în cazul autoturismelor second-hand importate din alte state ale blocului comunitar.

“Deşi prin Ordonanţa de urgenţă nr. 50/2008 au fost abrogate articolele din Codul Fiscal, considerate ca fiind contrare dreptului comunitar, privind instituirea aşa zisei taxe de primă înmatriculare, noul act normativ nu a făcut altceva decât să redenumească taxa, transformând-o în taxă de poluare. Astfel, taxa de primă înmatriculare s-a transformat în taxă de poluare, cu o aplicabilitate mai restrânsă şi instituită cu scopul de a taxa poluarea produselor de autoturismele înmatriculate în România dupa data de 1 iulie 2008, potrivit criteriilor alese pentru determinarea acestei taxe.

Legalitatea celei de a doua variante a taxei de primă înmatriculare a fost tranşată de Curtea de Justitie a Uniunii Europene, care prin hotărârile pronunţate în cauzele Ioan Tatu contra României şi Nisipeanu contra României a stabilit că a doua variantă a taxei, în oricare dinntre formele ei, contravine dispoziţiilor comunitare.În faţa presiunilor Comunităţii Europene, Guvernul României abrogă Ordonanţa de Urgenţă nr. 50/2008 şi adoptă, în schimb, Legea nr. 9/2012. Noua lege, nu numai că nu se corelează cu dispoziţiile comunitare, însă este discriminatorie, încălcând în mod vădit principiul <>. “
cangri is offline   Reply With Quote
Old 01-08-12, 15:03   #389
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Bun.
Sa inteleg ca tot chemarea in instanta este solutia? Eu am trimis o scrisoare catre ANAF in care le ceream sa imi restituie taxa de poluare (masina inmatriculata anul acesta) iar raspunsul lor a fost ca nu au cum si sa ii chem in instanta. A reusit cineva altcumva?

Multumesc.
__________________

Driving the Trabant like it's supposed to be driven!
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-12, 20:18   #390
ANDU41

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 69
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Nu se poate deact cu actiune in instanta.Oricum tu nu te prezinti la nici un termen-se duce avocatul.Asa ca singurul impediment este timpul de asteptare.
ANDU41 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -