Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-11, 16:35   #361
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Question Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Cam la ~900, parca atat era voucherul.
~900E taxa totala, sau reducerea, la un motor de 2.3?
unde putem sa gasim un calculator de taxa auto 2012?

Last edited by 3TURBOnos; 01-11-11 at 17:01.
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 19:44   #362
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Cum sa fie taxa totala aia daca cea de acum este vreo aproape 3400e si cu noua lege se poate reduce cu MAXIM 25% ? Sub 2300e nu cred ca ajunge dupa toate cele...
PS.Vezi postul meu de pe pagina anterioara.
Calculator am gasit doar pentru variantele de taxe de pana acum... si niste tabele pentru noua lege...
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 16:15   #363
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Laszlo Borbely, ministrul Mediului, este optimist in ceea ce priveste noua taxa auto. Borbely spune ca taxa, care a fost aprobata marti de Senat, ar putea trece in maxim o luna si de Camera Deputatilor.
7
Ministrul Mediului: Noua taxa auto ar putea fi aprobata si de deputati intr-o luna de zile

"Reducem taxa de poluare. E la Camera Deputatilor legea, a fost votata de Senat si e la Camera Deputatilor. Se reduce cu 25%, platim inapoi bani celor care au platit mai mult si retroactiv. Si e o noua conditie impusa de Curtea Europeana de Justitie ca masinile inmatriculate inainte de 1 ianuarie 2007, la prima cumparare, cumparatorul trebuie sa plateasca aceasta taxa redusa cu 25%. Deci, eu sper ca intr-o luna de zile, sa avem legea, iar banii vor fi dati inapoi de directiile locale de finante, la cerere'", a declarat ministrul la Miercurea Ciuc.


Proiectul initiat de Guvern introduce o metoda de calcul care permite "taxarea corecta si reala a poluatorilor, bazata pe cantitatea de emisii cu impact asupra mediului", ajungandu-se astfel la reducerea taxei cu circa 25-30% fata de nivelul actual.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 20:16   #364
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Daca nu la nivel national, macar in cateva orase, lucrurile sa se aseze asa cum trebuie. Daca ia Iasi, magistratii au decis ca taxa de poluare este ilegala si ca cei care refuza sa o plateasca au castig de cauza, la Cluj nu se mai ridica masinile parcate ilegal. In rest, mai ales in Bucuresti, aceeasi poveste ilegala, dar... permisa de autoritati. Bravo Iasi, Bravo Cluj!
cangri is offline   Reply With Quote
Old 22-11-11, 20:32   #365
alc2

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 301
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Sa zicem ca platesc taxa acum si peste 2 sapt apare legea in MOF. Reducerea de 25% am sanse sa o obtin numai prin instanta, sau pentru taxele achiate recent e o alta modalitate de recuperare/recalculare ?
alc2 is offline   Reply With Quote
Old 23-11-11, 16:00   #366
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by alc2 View Post
Sa zicem ca platesc taxa acum si peste 2 sapt apare legea in MOF. Reducerea de 25% am sanse sa o obtin numai prin instanta, sau pentru taxele achiate recent e o alta modalitate de recuperare/recalculare ?
In acest caz iti vor da ei inapoi suma aferenta celor 25% din taxa platita. Vor face ei demersurile in acest sens.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 25-11-11, 08:45   #367
obywan

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 60
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by C.A.Coltuc View Post
Recuperare taxa auto
Documente necesare


Copie a cartii de identitate – proprietar autovehicul;
Copie, tradusa si legalizata, dupa caz, a contractului de vanzare- cumparare si factura fiscala
Copie tradusa si legalizata, dupa caz, a Cartii de identitate autovehicul + traducerea legalizata (Brief mare);
Copie a talonulului originar al autovehiculului(din tara de origine – Brief mic);
Decizia de calcul a taxei de poluare/inmatriculare emisa de ANAF;
Chitanta care atesta plata taxei de poluare/inmatriculare;
Certificatul de autenticitate emis de R.A.R.(dupa caz);
Talonul romanesc(dupa inmatricularea in Romania).


Inmatriculare auto fara taxa



Documente necesare

Copie a cartii de identitate – proprietar autovehicul;
Copie, tradusa si legalizata, dupa caz, a contractului de vanzare-cumparare si factura fiscala
Copie tradusa si legalizata, dupa caz, a Cartii de identitate autovehicul + traducerea legalizata(Brief mare);
Copie a talonulului originar al autovehiculului(din tara de origine – Brief mic);
Decizia de calcul a taxei de poluare/inmatriculare emisa de ANAF;
Chitanta care atesta plata taxei de poluare/inmatriculare;
Certificatul de autenticitate emis de R.A.R.(dupa caz);
Talonul romanesc(dupa inmatricularea in Romania).
Copie dupa decizia de calcul de la administratia financiara


In cazul in care nu aveti toate actele la dosar se pot recupera in copie de la politie

Proceduri

Prezentati-va la Registrul Auto Roman pentru omologarea vehiculului
Prezentati-va la sediul administratiei financiare de sector/din localitate
Depuneti decizia de calcul de la administratia financiara la dosar alaturi de celelalte acte la dosar necesare inaintarii actiunii in instanta
In baza unui certificat de grefa, prezentati-va la politie, sectia de inmatriculare, unde se prelungeste valabilitatea numerelor pentru 30 zile
in ambele "cazuri" cereti chitanta cu plata taxei ?
Vezi ca e o greseala "copy-paste", sper sa nu faceti la fel si la tribunal ...
obywan is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 16:21   #368
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Si noua forma este ilegala.
Se pare ca suntem condusi de niste inapti care nu cunosc legile si constitutia Romaniei.
-legea este retroactiva
-legea restrange dreptul la propietate
-Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis că taxa auto nu mai trebuie încasată
-cei care au primit până acum un verdict negativ într-un proces pot cere revizuirea sentinţei, în baza deciziei Curţii Supreme.
-legea nu este bazata pe principiul "poluatorul plateste" caci daca nu vand masina nu platesc nimic.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 17:01   #369
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Bun point Cangri. Eu am apelat la Coltuc, dupa niste schimburi de emailuri si un contract, vad ca nu mai zic nimic... Daca mai activeaza pe forum, ring ding ding, sunt curios ce s-a mai intamplat, v-am dat un mail si nimic.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 10:39   #370
crashoverite

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 37
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
prietene MULTI VORBESC putini fac , din 100 de insi care cunoas nu am auzit pe UNU am dat in judecata si am recuperat banii , daca ar fi sa se faca o adunare ..sa iesim in strada pentru taxa , iar se sta in casa !!!
eu tocmai am castigat recursul pentru recuperarea taxei saptamana asta si acum astept restituirea banilor. Deci se poate, nu va descurajati !!!
crashoverite is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 13:32   #371
Picinell

Stage 5
 
Picinell's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 714
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

cat timp ai asteptat de la depunerea dosarului ? eu 1 an si 2 luni ... acum pe 12 aprilie trebuie sa ma prezint la proces ... sau cum ii zice
Picinell is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 09:09   #372
crashoverite

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 37
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by Picinell View Post
cat timp ai asteptat de la depunerea dosarului ? eu 1 an si 2 luni ... acum pe 12 aprilie trebuie sa ma prezint la proces ... sau cum ii zice
Nu mai stiu exact data cand am depus dosarul dar a durat cam 7-8 luni cu tot cu recurs
crashoverite is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 12:34   #373
ionutz_njd

Stage 5
 
ionutz_njd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 552
Member of:
[VW]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Pici e dif mare intre Bucuresti si Focsani ...la asteptat ....acum intrebarea mea ar fi daca am vandut masina mai pot recupera taxa in totalitate ...actualul propietar il cunosc si m-ar ajuta cu actele tot ce vreau sa stiu daca oo pot recupera
__________________
BMW E 46
ionutz_njd is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 14:10   #374
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Taxa auto pentru masinile inmatriculate inainte de 1 ianuarie 2007 ar putea fi amanata cu un an, ministrul Mediului, Lazslo Borbely, sperand ca, astfel, persoanele care detin masini vechi sa aiba sansa sa le vanda, in aceasta perioada.

Daca s-ar aplica taxa prevazuta in legea intrata in vigoare la mijlocul acestei luni, pentru unele masini aceasta taxa ar fi devenit mai mare chiar decat valoarea masinii in sine, fapt care ar fi condus la imposibilitatea vanzarii. Astfel, potrivit avocatului Gheorghe Piperea, se incalca dreptul la garantarea proprietatii, iar statul ar fi fost chemat in judecata la Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO).

Ce impact ar putea avea, insa, amanarea platii acestei taxe pentru masinile mai vechi? Potrivit lui Augustin Hagiu, presedintele Federatiei Operatorilor Romani de Transport (FORT), ar exista cel putin trei avantaje ale acestei decizii.

"Impactul va fi semnificativ. In primul rand, se va debloca piata auto. La vehiculele comerciale care trebuiau inlocuite vor exista cumparatori. In noua formula, nu ar fi existat cumparatori, pentru ca valoarea taxei depasea valoarea masinii", a declarat, pentru Ziare.com, Augustin Hagiu.

Laszlo Borbely, despre amanarea taxei auto: A fost o decizie politica

In al doilea rand, s-ar rezolva, cel putin temporar, problema legata de masinile achizitionate in sistem leasing. Conform legii intrate in vigoare, ar fi devenit aproape imposibil pentru persoanele care au achizitionat o masina in leasing sa o treaca pe propriul nume.

"Sunt masini care fusesera cumparate in leasing inainte de 2007 si, in functie de tipul contractului de leasing, se ajungea in situatia in care, daca nu ar fi fost achitata prin rata sau nu ar fi fost platita taxa atunci sau intre timp, practic nu ai fi putut sa inmatriculezi masina pe persoana fizica sau juridica, in contextul in care trebuia sa platesti aceasta taxa", a explicat Hagiu.

Liber la masini noi

Nu in ultimul rand, ar urma sa fie deblocata si piata automobilelor noi, unde exista un blocaj cauzat de imposibilitatea vanzarii masinilor vechi, astfel incat persoanele respective sa isi poata cumpara una noua.

"Neputand sa mai vinzi o masina mai veche de 2007, nu puteai sa-ti cumperi nici una noua. De exemplu, la Logan, din 2006, ajungea sa coste taxa 2.500 de euro, cand valoarea lui de piata era undeva la 1.500 - 2.000 de euro. In contextul asta, nu mai puteai sa vinzi Loganul ca sa-ti iei o masina mai noua", a exemplificat presedintele FORT.

De altfel, aceasta nu era singura situatie aberanta in care s-ar fi regasit proprietarii, in cazul legii din prezent. Potrivit lui Hagiu, exista multe exemple in care, in momentul incercarii inregistrarii unei masini cumparate la mana a doua, la ghiseu se cereau dovezi ca nici unul din proprietarii anteriori nu si-au recuperat in instanta taxa auto.

"Exista cazuri concrete in care s-au dus la ghiseu sa inregistreze masina si li s-a spus ca trebuie sa faca dovada ca unul din proprietarii anteriori nu si-a recuperat taxa in instanta. Este o chestie pe care nu a spus-o nimeni. Practic, eu cumparam o masina acum, dumneavoastra imi faceati dovada ca a fost achitata taxa de prima inmatriculare, dar eu la ghiseu trebuia sa fac dovada ca dumneavoastra nu v-ati adresat instantei ca sa va recuperati taxa. Este o chestie pe care nici domnul ministru, nici alti smecherasi de prin minister nu au spus-o", a comentat Hagiu.

Taxa auto la prima vanzare, suspendata un an

Aceeasi situatie se regasea si in cazul recuperarii diferentei de 25 la suta, fiind nevoie sa demonstrezi ca proprietarii anteriori nu au facut demersuri in acest sens.

"Este o ruptura intre bazele de date de la nivelul serviciilor de inmatriculare si cele de la directiile fiscale cu privire la plata taxei. Nu stie unul de altul. Te duci la ghiseu si nu poate verifica daca pe masina respectiva s-a platit taxa de inmatriculare sau nu", a spus presedintele FORT.

Amanarea nu rezolva problemele

Pe de alta parte, raman inca multe lucruri neclare, este de parere avocatul Gheorghe Piperea. "Daca amani doar anumite dispozitii, cum ar fi cea cu aplicabilitatea si pentru masinile inmatriculate inainte de 1 ianuarie 2007, cum ramane cu celelalte texte, cu toata procedura care trebuie urmata si cum ramane cu cei care deja au apucat sa plateasca aceasta taxa", a declarat acesta, pentru Ziare.com.

Astfel, exista riscul sa ramana, in continuare, aceleasi probleme juridice si economice care exista si in prezent. "Taxa de poluare ramane pentru masinile care sunt inmatriculate pentru prima data in Romania, de unde problema de discriminare, de unde o foarte mare problema a Romaniei, pentru ca nu se va fi rezolvat problema de discriminare ridicata, anul trecut, de doua ori de curtea de la Luxemburg", a comentat Piperea.

Avem nevoie de o lege cu totul noua?

Atat avocatul, cat si presedintele FORT sunt de parere ca legea privind taxa auto ar trebui abrogata, iar discutia ar trebui reluata.

"Parerea mea este ca oamenii acestia, care au vazut ca taxa de inmatriculare este impopulara si printre manifestantii din Piata Universitatii, sa abroge aceasta lege, sa gandeasca alta, sa o puna in discutie publica cel putin sase luni de zile, avand in vedere cat de nepopulara a fost aceasta lege si, cand vine un nou guvern, in 2013, sa reglementeze mai cu cap, mai cu atentie, mai cu logica economica si juridica, o alta taxa de poluare", a subliniat Piperea.

Daca se va amana plata taxei, va fi cel putin un an la dispozitie in care toate partile ar putea discuta, astfel incat sa se ajunga la o formula mai buna din toate punctele de vedere.

"Acum avem un an la dispozitie sa ne asezam la masa dialogului, sa vedem care este cea mai buna formula de aplicat in Romania care sa raspunda si normativelor europene si care sa satisfaca, pe de o parte, necesitatea de protectie a mediului, cu adevarat, incasarea unor sume de bani care sa acopere problemele de mediu, dezvoltarea parcului auto national - atat detinuta de persoane fizice, cat si cele comerciale - intr-un proces continuu. Asta trebuie sa urmareasca statul, pentru ca asta inseamna si siguranta si reducerea poluarii", a concluzionat Hagiu, care este, la randul sau, de parere ca decizia a fost luata sub presiunea strazii, una dintre nemultumirile protestatarilor din Piata Universitatii fiind taxa auto.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 17:32   #375
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Deci sa ne bucuram ca idiotii care ne conduc si-au amanat idiotenia cu un an, fgm de retardati pedelisti udemeristi...
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -